Γενικά Σχιστό, γιατί ενώ ξέρουν όλοι δε γίνεται τίποτα;

η παρανομια δεν καταλυεται με παρανομια. Μπορει να την σταματησεις προσωρινα αλλα δεν θα την καταλυσεις. Αντιθετως δινει αλλοθι...
η καταγγελιες εχουν νοημα οταν γινονται τη στιγμη που πρεπει ωστε να κινηθει η διαδικασια του αυτοφωρου. Αυτο προυποθετει να μην υπαρχει "προστασια" και πρεοειδοποιηση απο οποιονδηποτε στους πουλοπιαστες. Οι οργανωσεις, αν και αυτες δουλευουν παντα σωστα, δεν ειναι οργανα της πολιτειας που κανουν συλληψεις. Το μονο που μπορουν ειναι να συμπαρασταθουν σε καποιο ατομο που θα ζητησει τη βοηθεια τους.

δεν σε κατηγορω γιατι δεν το εκανες αφου εγω δεν το εχω κανει (παροτι ξερω το προβλημα καιρο τωρα). Ολοι φοβομαστε, εγω το δηλωνω για τον εαυτο μου, το μπλεξιμο με δικες δικες που καποιοι ισως να χουν και τη δυναμη να τις κανουνε και "βαβα".

το κρατος θα αλλαξει σε αυτον τον τομεα οταν αλλαξει σε αλλους πρωτα που εμεις επειδη μας βολευει το διατηρουμε ιδιο. 😉
 
sos στο σχιστο

ο χριστος κι παναγια το χουνε παραξηλωσει το θεμα. σημερα πηγαινα ελευσινα και σταματισα απο περιεργια για να δω τους μ... Ες με τα πουλια. Παιδια χωρις υπερβολες μονο εξι ατομα απο ολους ειχανε τοθλαχιστον 100 πουλια ο καθενας χωρις υπερβολες(σπινους, καρδερινες, φλορια, σκαρθια τα περισοτερα και πολλα αλλα). τι κανουνε ρε τα καθικια;
μα τη παναγια θα μπορουσα και να τους σκοτωσω με τον ιδιο τροπο που σκοτωνουν και βασανιζουν. τι ανθρωποι ειναι αυτοι; δε το περιμενα.
και τι περιμενουν ολοι. Αφου ολοι το ξερουν γιατι δε κανουνε κατι;
τι να πω ρε παιδια ειμαι πολυ σοκαρισμενος με αυτη την ιστορια.
συγγνωμη για τισ βρισιες γιατι δεν υπαρχει χαρακτηρισμος που να τους αρμοζει.
 
Βλέπω πώς αν όχι όλοι οι περισσότεροι έχουμε να διηγηθούμε μια ιστοριά για το σχιστό! Εχω πάει κι εγώ απο εκεί και πρόσεξα πως ήταν πάρα πολλοί αυτοί που πουλούσαν πουλάκια και καπαντεδες και όλα τα κόλπα! Κάποιοι πιο επαγγέλματιες με τη βιτρίνα τους και καποιοι με ένα τελαρο με 100 καρδερινες και μόνο αυτό (δηλαδή έκαναν μπαμ απο χιλίομετρα γιατί τους έβλεπες οτι μόλις ειχαν έρθει απο το βουνό)! Τα πουλια σε αθλια κατάσταση και κάποια πουλία περίεργα που για κάποιον που δε γνωρίζει είναι πειρασμος...Απο το φόρουμ έμαθα οτι είναι παράνομο αυτό το παζαρι ακόμα θα πίστευα οτι είνια ένα παζάρι που απλά δεν προσέχουν τα ζώα όπως γίνεται και σε διάφορα μαγαζία! Μακάρι όλοι μαζί να πετύχουμε κατι.. Αν και ο κόσμος πιστευώ πως απλά δεν είναι σωστα πληροφορημένος!Γιατι σας λεω γυρνόντας απο την Αθήνα πήγα σε ενα πετ σοπα και του λέω: καρδερίνες έχετα γιατί είχα δεί σε ένα παζάρι στην Αθήνα και μου άρεσαν... Και η απάντηση του πετσοπα (και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ)..:οι καρδερίνες παληκάρι μου έιναι αγρια πουλία κι εμείς δε φέρνουμε τετοια πουλία στο μαγαζι! Αυτο πριν τρια χρονια κι έμαθα φέτος οτι είναι παράνομο... φανταστειτε πόσα πουλάκια...
Οπότε θέλει μια πολύ καλα οργανωμένη επικοινωνιακή εκστρατεια έτσι ώστε ο κόσμος να ενημερωθεί για το τι γινεται στο σχιστο γιατι για πολλούς έιναι η ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ τους βόλτα...
 
Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στη Μύριαμ... αύτο έννούσα όταν έλεγα κάτι για να ενημερωθει ο κόσμος! Ας συνεχήσουμε όλοι τις προσπάθειες και ας ελπίσουμε κατι ν αλλάξει!
 
Mια αλλη οπτική ίσως-συμφωνώ βέβαια με όλα όσα έχουν ειπωθεί- θα ήταν να σκεφτούμε ποιοι άνθρωποι και για ποιους ακριβώς λόγους το κάνουν αυτό. Ποιο είναι το οικονομικό και κοινωνικό τους προφίλ? τι εναλλακτικες λύσεις μπορεί να υπάρχουν για την απασχόληση τους; Σε μια συζήτηση τις προάλλες ακουγα πως στην Γουιάνα πετάς ένα πακέτο τσιγάρα σ έναν ιθαγενή και σου κατεβάζει απ το δέντρο μωρά παπαγάλων! Πιστεύω ότι όποιος θέλει να βοηθήσει την αγρια ζωή πρέπει να βοηθήσει πρώτα τους ανθρώπους που την ''εκμεταλλεύονται''.. Να τους μορφώσει, να τους δώσει εναλλακτικές λύσεις...η πολιτική της απόλυτης απαγόρευσης και των καταγγελιών, συλλήψεων κτλ ''λυνει'' αποσπασματικά το πρόβλημα και όχι στη ρίζα του.
 
* Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ τίποτα είναι πολλά τα λεφτά Άρη και όλοι τα παίρνουν όλοι
Δεν μπορώ να καταλάβω το εξής όμως ρε παιδία μας φταίει το σχιστό και το καθε σχιστο οταν στην γειτονιά του καθενός όλα τα πετσοπ πουλανε αγριοπουλια με το τσουβαλι;
ΔΕΝ τα εχετε δει αυτα;
Αγοράζουν την καρδερίνα την άγρια 1.5 ευρο και την πουλάνε 50 κλείστε τους δεν γίνετε στην Ελλάδα ζούμε με 5 πουλιά λαδώνετε όλο το σύστημα που ελέγχει πια αστυνομία και πιες αρχές ΔΕΝ υπάρχει τίποτα
 
μας φταίει το σχιστό και το καθε σχιστο οταν στην γειτονιά του καθενός όλα τα πετσοπ πουλανε αγριοπουλια με το τσουβαλι;
Στο Σχιστό, συμμετέχουν & πετσοπάδες... 😉
Αγοράζουν την καρδερίνα την άγρια 1.5 ευρο και την πουλάνε 50 ;
& μάλιστα με δαχτυλίδι... 😀
Προχθές, έκανα 350 χιλ. Να δω & να αγοράσω κάποια πουλιά εκτροφείου, σε ιδιώτη (όχι Αθήνα).
Όταν πήγα αντίκρυσα πουλιά πιασμένα μεγάλα, δαχτυλιδωμένα κανονικότατα με κλειστό δαχτυλίδι.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή
(2η..."περίεργη" εμπειρία μέσα στο μήνα),
για να πονηρευτούμε & να μην νιώθουμε σίγουροι & ευτυχείς με το
"όποιο" κλειστό δαχτυλίδι.
 
Όταν πήγα αντίκρυσα πουλιά πιασμένα μεγάλα, δαχτυλιδωμένα
κανονικότατα με κλειστό δαχτυλίδι.
για να πονηρευτούμε & να μην νιώθουμε σίγουροι & ευτυχείς με το
"όποιο" κλειστό δαχτυλίδι.
εχεις πολυ δικαιο. Θα πρεπει να εχω δει και εγω τετοια πουλια.υπερβολικα αγρια για πουλια που γεννηθηκαν σε κλουβι.
 
Mηπως μπορει καποιος ☹να μου πει γιατι δεν μου εμφανιζονται τα συγκεκριμενα βιντεος;
Σημερα Κυριακη 6/7/2008 πηγα στο σχιστο για να αγορασω καποια κλουβια που χρειαζομουν για τα πουλια. Και οπως παντα πηγα και εκει που πουλαγαν τα καρδερινακια και τα διαφορα αγριοπουλια για βολτα.Αυτη τη φορα ομως σοκαριστικα περισσοτερο απο καθε αλλη φορα. Για αρχη ειδα παρα μα παρα πολλα φετιναρια καρδερινακια κατω απο αθλιες συνθηκες πωλησης οπως παντα και σα να μην εφτανε αυτο μαζι με ολα αυτα τα φετιναρια υπηρχαν και αρκετοι μπαμπαδες και μαμαδες μεσα σε αυτα τα υποτιθεμενα κλουβια. Σε μια συνεχιση της βολτας μου αντικρυσα και αλλα ακομα χειροτερα περιστατικα οπως ενα νεοσσο κισσας με πολυ σοβαρο προβλημα και στα δυο του ποδια πιθανον σπασμενα. Επισης ειδα και μια κλουβα στην οποια ειχαν μεσα τριγωνια και κοτσυφια τα οποια ασφυκτιουσαν λογο του μεγαλου αριθμου τους και το πολυ μικρο μεγεθος της κλουβας. Και το αποκορυφωμα ηταν ενα ειδος κουκουβαγιας της οποιας το ειδος απο οτι μου ειπαν ηταν πευκογλαυκα η οποια ηταν κλεισμενη και εκεινη με τη σειρα της σε ενα παρα πολυ μικρο κλουβι. Των προαναφερθησαντων περιστατικων τις εικονες επισυναπτω παρακατω. Η μεγαλη μου απορια ειναι γιατι ενω ολοι ξερουν τι λαθρεμποριο ζωων γινεται στο Σχιστο η αρμοδιες αρχες δεν κανουν κατι ωστε να σταματησει αυτο το παζαρι αθωων πλασματων;😡
 
Στο Σχιστό, συμμετέχουν & πετσοπάδες... 😉

& μάλιστα με δαχτυλίδι... 😀
Προχθές, έκανα 350 χιλ. Να δω & να αγοράσω κάποια πουλιά εκτροφείου, σε ιδιώτη (όχι Αθήνα).
Όταν πήγα αντίκρυσα πουλιά πιασμένα μεγάλα, δαχτυλιδωμένα κανονικότατα με κλειστό δαχτυλίδι.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή
(2η..."περίεργη" εμπειρία μέσα στο μήνα),
για να πονηρευτούμε & να μην νιώθουμε σίγουροι & ευτυχείς με το
"όποιο" κλειστό δαχτυλίδι.


ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι στους 1000 =1 σωστος
 
Στο Σχιστό, συμμετέχουν & πετσοπάδες...)

& μάλιστα με δαχτυλίδι... 😀
Προχθές, έκανα 350 χιλ. Να δω & να αγοράσω κάποια πουλιά εκτροφείου, σε ιδιώτη (όχι Αθήνα).
Όταν πήγα αντίκρυσα πουλιά πιασμένα μεγάλα, δαχτυλιδωμένα κανονικότατα με κλειστό δαχτυλίδι.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή
(2η..."περίεργη" εμπειρία μέσα στο μήνα),
για να πονηρευτούμε & να μην νιώθουμε σίγουροι & ευτυχείς με το
"όποιο" κλειστό δαχτυλίδι.

Αρα μυθος περι δακτυλιδομενων πουλιων;
 
Απο τα γροφομενα σου βγαινει οτι δακτυλιδονωνται πιασμενα πουλια και πωλουνται για
εκτροφης, αυτο εννοω.
 
Το δαχτυλίδι όχι το ανοιχτού τυπου αλλα το αλλό.. Δεν μπαίνει όταν είναι μια συγκεκριμένης μικρής ηλικίας το πουλί;Γιατι, μετά δε χωράει;
 
Το δαχτυλίδι όχι το ανοιχτού τυπου αλλα το αλλό.. Δεν μπαίνει όταν είναι μια συγκεκριμένης μικρής ηλικίας το πουλί;Γιατι, μετά δε χωράει;

Μπαίνει σε συγκεκριμένες μέρες της ζωής τους, αλλά υπάρχουν κάποιοι ''κύριοι'' που πέρνουν την φωλία απο το δέντρο μαζί με τα μικρά, τα δαχτυλιδώνουν και τα παρουσιάζουν για δικά τους 😉 Υπάρχει και η περίπτωση μεγαλύτερης διαμέτρου δαχτυλιδίου να μπαίνει με διάφορα τεχνάσματα (άνοιγμα, διάφορα λιπαντικά) στο πόδι του πουλιού. Οπότε χρειάζοντε πάντα ανοιχτά μάτια ιδίως για αυτά τα πουλιά.
 
ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι στους 1000 =1 σωστος

Αρα μυθος περι δακτυλιδομενων πουλιων;

Ama exoume se 50 ektrofeis pou kanoune sosto tin toulia, 5 anthropous pou daxtilonoune ta mikra apo folies, milame gia 10 %. Omos den einai sosto na leme sta 1000 einai ena sosta oute einai sosta na leme genika einai mythos me ta daxtilidomena poulia.

Ego ksero mono edo sto forum toulaixston 10 atoma pou blepoune to thema EKTROFEI para poli sosto kai den plekoune katholou me folies kai paismena.

Kai isela na ksero aftous pou grafoune kati san ta pano post apo pou exoune tis gnosis tous ; Apo proto xeria; I apo afto pou akousane apo kapion pou den seloune na poune tora to onoma.

Kai min ksexname an kapios ektrefei ta ithagenia poulia me to tropo pou einai sosto san ektrofei, se megales kloubes, poles fores aftes den einai toso iremo san ta Kanarinia. Den einai panta sosto na milame amesos gia folies i piasmenes an den eimaste siguro.
 
Alexandre καταρχήν να σου διευκρινίσω τις αναλογίες και που κάνεις λάθος αν το δεχτούμε με την δικιά σου συλλογιστικοί ναι τότε συμφωνούμε ΑΛΛΑ η δικιά μου λογική και ελάχιστη πήρα λέει το εξής απλό ναι μεν υπάρχουν εκτροφείς σοβαροί όπως εσύ και πολλή άλλοι εδώ μέσα αλλά στην αγορά των πετσοπ και γενικά του εμπορίου πουλιών εκτροφείς δηλώνουν 1000 και αυτό πιστεύω το έχουν διαπιστώσει πολλοί εκτός και αν γίνεται μόνο στην δικιά μου περιοχή που δεν το πιστεύω
Και βέβαια το πρόβλημα κατεμε είναι ότι το ευρύ κοινό αναγκάζετε να το πιάνουν κότσο ο κάθε λογής απατεώνας γιατί το να βρεις αξιόλογους ανθρώπους θέλει πολλή ψάξιμο και θέληση αλλά αυτό άπτεται και στο κατα ποσο ο καθένας μας θέλει να είναι κοροΐδο
 
Back
Top