Αναπαραγωγή Σύνθεση ζευγαριών - Αιμομιξία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pantazo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pantazo

PB Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα σε όλους. Έπεξεργάζομαι το εξής σενάριο: Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια από το αποίο έχω 2 μικρά (1 αρσ και 1 θηλ.) Αγοράζω δύο νέα καναρίνα και φτιάχνω δύο νέα ζευγάρια (1 παιδί και ένα αγορασμένο). Τα παιδιά των τριών ζευγαριών μπορούν μεταξύ τους να ζευγαρώσουν ή θα υπάρχει πρόβλημα αιμομιξίας;
 
Οι νεοσσοι που θα προκυψουν απο το τα δυο ζευγαρια τα καινουρια θα ειναι πρωτα ξαδερφια οποτε δε τα ζευγαρωνεις μεταξυ τους. Ταυτοχρονα οι νεοσοι αυτοι θα ειναι ανηψια απο τους νεοοσους που θα αποκτησεις παλι απο το πρωτο ζευγαρι οποτε παλι δε πρεπει να τα ζευγαρωσεις. Προτιμοτερο ειναι να ζευγαρωσει την επομενη χρονια οι νεοσσοι των καινουριων ζευγαριων με τους αντιστοιχους θειο ή θεια που δεν ειναι εξ αιματος.Ζευγαρωσε τα πουλια σε πρωτη φαση οπως το σκεφτηκες και τα λεμε του χρονου παλι για το πως θα φτιαξεις τα ζευγαρια σου το 2011
Διαβασε και :
Με "θειο" είναι αιμομιξία;
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο προβληματισμός είναι για του χρόνου...
 
μπορείς να μην αγοράσεις καινούρια πουλιά και να κανείς το εξής να ζευγαρώσεις πατέρα με κόρη και μητέρα με γιό.
 
μπορείς να μην αγοράσεις καινούρια πουλιά και να κανείς το εξής να ζευγαρώσεις πατέρα με κόρη και μητέρα με γιό.
Γιατί; Αυτό δεν είναι αιμομιξία; 🙄
 
ειναι αιμομιξία. Προς θεού δεν είπα ότι δεν είναι αιμομιξία. άλλα με αυτό τον τρόπο μπορείς να βγάζεις πουλιά για τρεις γενεές χωρίς να έχεις πρόβλημα.
 
Μάλλον δεν έχουμε καταλάβει τι κακό κάνει η αιμομιξία... Μπορει κάποιος να μας φωτίσει;Εγώ ξέρω οτι γίνονται διάφορες γεννητικές ανωμαλίες στα παιδιά από αιμομιξία...
 
  • Like
Αντιδράσεις: gwt
Μια ελεγχόμενη αιμομιξία ειναι η εξής:
1η χρονια Αρσενικο + Θυληκο
2η χρονια Γιος+ μανα ή Κορη+πατερας
3η χρονια Εγγονος+ μανα του ή Εγγονη + πατερας της
4η χρονια το αιμα πρεπει να σπασει υποχρεωτικα
 
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλης ο παραπανω συνδιασμος εγω προσωπικα δεν θα το διακυνδινευα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: gwt
το εφαρμοσα σε ενα ζευγαρι σγουρα του βορρα χωρις προβλημα και μαλιστα πηρα και πολη καλη βαθμολογια στο πανελληνιο.. εαν δεν ειναι ευκολο να βρεις νεο αιμα, τοτε εφαρμοζεις την παραπανω τεχνικη (in breeding)αλλα φροντιζεις να κρατας τα δυνατοτερα πουλια.. Τα ξαδερφακια δεν θα εχουν κανενα απολυτως προβλημα μεταξυ τους. αντε γιατι σε αυτο το site εχουμε γινει πολυ ψειρες τελικα...
 
Ειναι σωστο αυτο που λεει ο Δημητρης με μια ΒΑΣΙΚΗ προυποθεση να υπαρχει εκτροφικος στοχος σταθεροποιησεις γονιδιων. Αλλιως δεν υπαρχει λογως να κανουμε κατι τετοιο γιατι χρειαζονται εξειδικευμενες γνωσεις...
 
Ειναι σωστο αυτο που λεει ο Δημητρης με μια ΒΑΣΙΚΗ προυποθεση να υπαρχει εκτροφικος στοχος σταθεροποιησεις γονιδιων. Αλλιως δεν υπαρχει λογως να κανουμε κατι τετοιο γιατι χρειαζονται εξειδικευμενες γνωσεις...
συμφωνω και επαυξανω
 
το εφαρμοσα σε ενα ζευγαρι σγουρα του βορρα χωρις προβλημα και μαλιστα πηρα και πολη καλη βαθμολογια στο πανελληνιο.. εαν δεν ειναι ευκολο να βρεις νεο αιμα, τοτε εφαρμοζεις την παραπανω τεχνικη (in breeding)αλλα φροντιζεις να κρατας τα δυνατοτερα πουλια.. Τα ξαδερφακια δεν θα εχουν κανενα απολυτως προβλημα μεταξυ τους. αντε γιατι σε αυτο το site εχουμε γινει πολυ ψειρες τελικα...
το inbreeding εγω δεν το εχω πραξει για το λογω του οτι εκτρεφω καναρινια φωνης και πιστευω οτι κανοντας τετοιο ζευγαρωμα δε θα κερδισω κατι.Αντιθετα στα χρωματος και στα τυπου καποιοι το εφαρμοζουν για να παρουν καποιο χαρακτηριστικο οι νεοσσοι. Εφαρμοζεται επισης και απο εκτροφεις μεταλαγμενων ιθαγενων και κυριως καρδερινων διοτι πολλες μεταλλαξεις δε μεταβιβαζονται απευθειας στην πρωτη γεννια. Σιγουρα για να κανεις κατι τετοιο πρεπει να εχεις καποιο στοχο αλλα υπαρχουν παιδια που δεν εχουν την δυνατοτητα να διατηρουν ενα ικανοποιητικο αριθμο πουλιων ωστε να αποφευγουν τις αιμομειξιες.
Δεν εχουμε γινει καθολου ψειρες καθως οποιοδηποτε ζευγαρωμα μεταξυ πουλιων που εχουν μικροτερη συγγενεια απο 30 % ειναι απαγορευτικη κατα εναν ορο.Αλλωστε και μονος σου το ειπες κραταω τα δυνατοτερα πουλια απο αυτο το ζευγαρωμα. Πραγμα που σημαινει ενας μεγαλος αριθμος πουλιων θα ειναι αδυναμα πουλια. Σκεψου ομως ποσο αναλογικα μεγαλυτερος θα ειναι ο αριθμος αυτος αν η αιμομειξια γινει καθεστως σε ενα κοπαδι.
Σε ολα τα χωρια γνωριζουν οτι ο κουνελος και ο κοκορας πρεπει να αλλαζει καποια στιγμη
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο προβληματισμός είναι για του χρόνου...
Βγαλε την πρωτη γεννια το 2010 την ανοιξη και επειτα θα ξανασυζητησουμε του χρονου. Μη σκας απο τωρα για την επομενη χρονια. Για να υπαρξει ο προβληματισμος σου πρεπει να εχεις επιτυχια στην πρωτη γεννια.Αγορασε τα καινουρια πουλια και ζευγαρωσε τα σε πρωτη φαση οπως σκεφτηκες
 
Ο προβληματισμός είναι γενικότερος (προφανώς και δεν σκάω :). Βλέπω όμως ότι ίσως εδώ να είναι μια καλή ευκαιρία να καταγραφούν κανόνες / οδηγίες για κάθε περίπτωση (για απλή εκτροφή, για ενδυνάμωση χαρακτηριστικών, κτλ). Πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολλούς.
 
Αντώνη όσο κι' αν φαίνεται κάπως περίπλοκο το πράγμα, η αρχή μπορεί να γίνει
με δυό ζευγάρια που να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στα πρότυπα της κατηγορίας.
Ετσι δημιουργείς δυό ανεξάρτητες σειρές απογόνων.Απο εκεί και μετά τα πάντα στηρίζονται
στην μελέτη την προσοχή και την επιτυχία στην επιλογή των ζευγαριών, ώστε κάθε χρόνο
να απομακρύνονται οι ατέλειες και να επιδιώκονται τα πλεονεκτήματα κάθε πουλιού.
Με την σκέψη σ' αυτό το βασικό πλαίσιο και για την επίτευξή αυτού του στόχου, κάποιες φορές οι ενδοδιασταυρώσεις
είναι μια προσωρινή (ίσως και απαραίτητη) λύση.
- Εδώ οι σκέψεις και οι γνώσεις κάποιου που το έχει σπουδάσει, το θέμα
https://community.petbirds.gr/threads/Αποφυγή-αιμομιξίας-σε-καναρίνια.9020/
(Ανοιξε το pdf του 3ου πόστ)
 
Μια ελεγχόμενη αιμομιξία ειναι η εξής:
1η χρονια Αρσενικο + Θυληκο
2η χρονια Γιος+ μανα ή Κορη+πατερας
3η χρονια Εγγονος+ μανα του ή Εγγονη + πατερας της
4η χρονια το αιμα πρεπει να σπασει υποχρεωτικα

Είναι εύκολο να μου πείτε τη σχέση έχει η χρόνια με την αιμομιξία; Εγώ που από ένα ζευγάρι έχω κάνει 3 γέννες η μια είναι τον Αύγουστο του 08 , η δεύτερη τον 03/09 και η τρίτη τον 05/09 τα πρώτα με τα τελευταία είναι λιγότερο αδέλφια απ’ ότι η τελευταία γεννά ας πούμε μεταξύ τους;
 
Είναι εύκολο να μου πείτε τη σχέση έχει η χρόνια με την αιμομιξία; Εγώ που από ένα ζευγάρι έχω κάνει 3 γέννες η μια είναι τον Αύγουστο του 08 , η δεύτερη τον 03/09 και η τρίτη τον 05/09 τα πρώτα με τα τελευταία είναι λιγότερο αδέλφια απ’ ότι η τελευταία γεννά ας πούμε μεταξύ τους;
.
Χα χα καλο!
 
Ουπς μαλλον δεν ηταν χιουμορ ε;
Κυριακη η χρονια που εχουν γεννηθει δεν εχει σημασια.
Ολα τα παιδια ενος ζευγαριου (οποτε κι αν γεννηθουν) ειναι ΤΟ ΙΔΙΟ αδελφια... Μεταξυ τους.
Απο αιμομιξια δεν εχω χαμπαρι εγω!
Απλα αυτο εννοειται
 
Back
Top