Αναπαραγωγή Σύνθεση ζευγαριών - Αιμομιξία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pantazo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
το inbreeding εγω δεν το εχω πραξει για το λογω του οτι εκτρεφω καναρινια φωνης και πιστευω οτι κανοντας τετοιο ζευγαρωμα δε θα κερδισω κατι.Αντιθετα στα χρωματος και στα τυπου καποιοι το εφαρμοζουν για να παρουν καποιο χαρακτηριστικο οι νεοσσοι. Εφαρμοζεται επισης και απο εκτροφεις μεταλαγμενων ιθαγενων και κυριως καρδερινων διοτι πολλες μεταλλαξεις δε μεταβιβαζονται απευθειας στην πρωτη γεννια. Σιγουρα για να κανεις κατι τετοιο πρεπει να εχεις καποιο στοχο αλλα υπαρχουν παιδια που δεν εχουν την δυνατοτητα να διατηρουν ενα ικανοποιητικο αριθμο πουλιων ωστε να αποφευγουν τις αιμομειξιες.
Δεν εχουμε γινει καθολου ψειρες καθως οποιοδηποτε ζευγαρωμα μεταξυ πουλιων που εχουν μικροτερη συγγενεια απο 30 % ειναι απαγορευτικη κατα εναν ορο.Αλλωστε και μονος σου το ειπες κραταω τα δυνατοτερα πουλια απο αυτο το ζευγαρωμα. Πραγμα που σημαινει ενας μεγαλος αριθμος πουλιων θα ειναι αδυναμα πουλια. Σκεψου ομως ποσο αναλογικα μεγαλυτερος θα ειναι ο αριθμος αυτος αν η αιμομειξια γινει καθεστως σε ενα κοπαδι.
Σε ολα τα χωρια γνωριζουν οτι ο κουνελος και ο κοκορας πρεπει να αλλαζει καποια στιγμη
θεοδωρε, δεν μιλησα για κανονα αλλα για την περιπτωση του φιλου μας παραπανω. τα πουλια που θα βγαλει και θα βαλει μεταξυ τους του παραχρονου, σιγουρα εχουν μεγαλυτερη συγγενεια απο το 30% που αναφερεις...
απο αυτη την αποψη λεω οτι γιναμε ψειρες.. Οσον αφορα για τα τυπου ή χρωματος και τα χαρακτηριστικα που κρατας με το in breeding συμφωνουμε απολυτα.



**σιγουρα ΔΕΝ θα εχουν**
 
Τα πουλια στην περιπτωση του φιλου μας θα εχουν συγγενικο αιμα κατα 50% γιατο καλο ειναι να το αποφυγει.
το 30% μαξιμουμ συγγενικου αιματος ειναι ενας κανονας ωστε να εχεις υγιεις πουλια. Σορρυ αν η γραφη μου σε μπερδεψεκαι καταλαβες οτι τα πρωτα ξαδερφια εχουν κοινο αιμα 30%
 
να σας ρωτησω και εγω κατι για να σιγουρευτω.
ειχα δυο αδερφες καναρες που της ειχα βγαλει περσι εγω και φετος αυτες η δυο μου εβγαλαν μικρα με ασχετα αρσενικα του χρονου τα παιδια της μιας με τα παιδια της αλλης γινεται να ζευγαρωσουν και να βγαλουν υγιεις μικρα;
 
Την κολοκιθια νομιζω οτι παιζουμε
δεν εξηγουνται αλλιως αυτες οι ερωτησουλες;
Εσυ αν πας με την ξαδερφη σου θα κανεις υγιεις παιδια;
Τωρα για απαντηστε η μανα τους θα ειναι μανα τους ή θεια τους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: gwt
...

κατα πρωτον αν ειναι ομορφη η ξαδερφη γιατι να μη πας...😀... Δε χρειαζετε να κανετε και παιδια...😀... Δλδ αυτοι που ξερουν να δοκιμασουμε αυτο που λετε μανα με γιο και πατερα με κορη;δε θα ταν καλυτερο ξαδερφο με ξαδερφο;η απλα αυτο εχετε δοκιμασει και μας το λετε...
 
Είναι εύκολο να μου πείτε τη σχέση έχει η χρόνια με την αιμομιξία; Εγώ που από ένα ζευγάρι έχω κάνει 3 γέννες η μια είναι τον Αύγουστο του 08 , η δεύτερη τον 03/09 και η τρίτη τον 05/09 τα πρώτα με τα τελευταία είναι λιγότερο αδέλφια απ’ ότι η τελευταία γεννά ας πούμε μεταξύ τους;
Κυριακή μην σκέφτεσαι τις χρονιές μόνο την συγγενια που έχουν τα πουλιά μεταξύ τους.



να σας ρωτησω και εγω κατι για να σιγουρευτω.
ειχα δυο αδερφες καναρες που της ειχα βγαλει περσι εγω και φετος αυτες η δυο μου εβγαλαν μικρα με ασχετα αρσενικα του χρονου τα παιδια της μιας με τα παιδια της αλλης γινεται να ζευγαρωσουν και να βγαλουν υγιεις μικρα;
βαλτα. μια χαρα θα ειναι τα μικρά τους.
 
κατα πρωτον αν ειναι ομορφη η ξαδερφη γιατι να μη πας...😀... Δε χρειαζετε να κανετε και παιδια...😀... Δλδ αυτοι που ξερουν να δοκιμασουμε αυτο που λετε μανα με γιο και πατερα με κορη;δε θα ταν καλυτερο ξαδερφο με ξαδερφο;η απλα αυτο εχετε δοκιμασει και μας το λετε...
Αμα διαβασεις τα ποστ απο την αρχη θα καταλαβεις οτι το θεμα αιμομιξια ειναι πολυ σοβαρο. Μπορει να ξεφυγε λιγο η κουβεντα γιατι κατι ερωτησεις καποιων παιδιων λογο αγνοιας ειναι σαν ανεγδοτα με Ποντιους και Ξανθιες αλλα ειναι πολυ προσβητικο για ολους τους υπολοιπους να λες αυτο δοκιμασατε και μας το πασαρετε.
Και οι δυο περιπτωσεις ειναι αιμομιξια μας αρεσει δεν μας αρεσει. Γιαυτο τετοιου τυπου ζευγαρωματα ειναι απογορευτικα (δεν λεω οτι απαγορευονται γιατι τετοιες λεξεις στο λεξιλογιο αρχαριων δεν υπαρχουν- ειναι κατι σαν του κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα ή παρε την πορτα και φυγε).
Δε σου πασαρει κανεις τιποτα. Εγω ο ιδιος που τα γραφω δν εχω δοκιμασει ποτε ζευγαρωμα πατερα -κορης ή μανας γιου γιατι δεν εχω την εμπειρια να κανω κατι τετοιο(και οταν λεω εμπειρια εννοω τα μετα που προκειτε να ακολουθησουν...).Απλα πανω στη σοβαροτητα του θεματος αναφερθηκε και το ιnbreeding.
 
βαλτα. μια χαρα θα ειναι τα μικρά τους.

Εχεις καταλαβει τι του προτινεις;
Θελω να του απαντησεις ομως και του χρονου τι να κανει οταν στην ενοτητα ασθενειες σου πει οτι τα καινουρια του νεουδια φουσκωνουν ή εχουν στραβα ποδια ή ειναι μονιμως νωχελικα;
Θελω να του απαντησεις και του χρονου οταν στην ενοτητα αναπαραγωγη σου λεει οτι οι νεοσσοι ψοφανε μετα απο καποιες μερες.

Θεωρω οτι απαντας ετσι γιατι εχεις διαβασει οτι καποιοι ζευγαρωνουν 1 αρσενικο με 2 θυληκα. Καποιοι απο αυτους χρησιμοποιουν θυληκα αδερφες απο καλο αιμα για το παραπανω ζευγαρωμα.Αυτο γινεται ομως οχι για να ζευγαρωσουν την επομενη χρονια τους νεουσσους ξαδερφια αλλα για να εχουν μια ικονοποιητικη ποσοτητα πουλιων απο καλη γραμμη αιματος και να κανουν τη δικη τους (line-breeding)
 
Εχεις καταλαβει τι του προτινεις;
Θελω να του απαντησεις ομως και του χρονου τι να κανει οταν στην ενοτητα ασθενειες σου πει οτι τα καινουρια του νεουδια φουσκωνουν ή εχουν στραβα ποδια ή ειναι μονιμως νωχελικα;
Θελω να του απαντησεις και του χρονου οταν στην ενοτητα αναπαραγωγη σου λεει οτι οι νεοσσοι ψοφανε μετα απο καποιες μερες.

Θεωρω οτι απαντας ετσι γιατι εχεις διαβασει οτι καποιοι ζευγαρωνουν 1 αρσενικο με 2 θυληκα. Καποιοι απο αυτους χρησιμοποιουν θυληκα αδερφες απο καλο αιμα για το παραπανω ζευγαρωμα.Αυτο γινεται ομως οχι για να ζευγαρωσουν την επομενη χρονια τους νεουσσους ξαδερφια αλλα για να εχουν μια ικονοποιητικη ποσοτητα πουλιων απο καλη γραμμη αιματος και να κανουν τη δικη τους (line-breeding)
δεν θα τα βαλω ετσι και αλλιως απλως ηθελα να σιγουρευτω αυτο που θα κανω ειναι να ανταλαξω με πετ σοπ.
 
Εχεις καταλαβει τι του προτινεις;
Θελω να του απαντησεις ομως και του χρονου τι να κανει οταν στην ενοτητα ασθενειες σου πει οτι τα καινουρια του νεουδια φουσκωνουν ή εχουν στραβα ποδια ή ειναι μονιμως νωχελικα;
Θελω να του απαντησεις και του χρονου οταν στην ενοτητα αναπαραγωγη σου λεει οτι οι νεοσσοι ψοφανε μετα απο καποιες μερες.

Θεωρω οτι απαντας ετσι γιατι εχεις διαβασει οτι καποιοι ζευγαρωνουν 1 αρσενικο με 2 θυληκα. Καποιοι απο αυτους χρησιμοποιουν θυληκα αδερφες απο καλο αιμα για το παραπανω ζευγαρωμα.Αυτο γινεται ομως οχι για να ζευγαρωσουν την επομενη χρονια τους νεουσσους ξαδερφια αλλα για να εχουν μια ικονοποιητικη ποσοτητα πουλιων απο καλη γραμμη αιματος και να κανουν τη δικη τους (line-breeding)
αφου θα ζευγαρώσει τισ αδερφες θηλυκές με διαφορετικούς αρσενικούς που ειναι το πρόβλημα;
ειναι σαν να βάζει να ζευγαρώσουν πουλία που προέρχονται απο την ιδια θηλύκια και διαφορετικούς αρσενικούς.
 
Φραγκισκο. Περιμενε τον χειμωνα. Πριν ακομα αρχισεις να προετοιμασεις τα πουλια κατεγραψε τη συγγενεια εχουν μεταξυ τους. Σκεψου ποσα ζευγαρια μπορεις να βαλεις για αναπαραγωγη και να φροντιζεις ταυτοχρονα. Κρατα μονο ενα δυο απο καθε γραμμη και ζευγαρωσε τα με καινουρια πουλια.
Μπορεις να ζευγαρωσεις τον πατερα του καθενος με το αντιστοιχη ανηψουλα εξ αγχιστειας:Wink:
 
να σας ρωτησω και εγω κατι για να σιγουρευτω.
ειχα δυο αδερφες καναρες που της ειχα βγαλει περσι εγω και φετος αυτες η δυο μου εβγαλαν μικρα με ασχετα αρσενικα του χρονου τα παιδια της μιας με τα παιδια της αλλης γινεται να ζευγαρωσουν και να βγαλουν υγιεις μικρα;

βαλτα. μια χαρα θα ειναι τα μικρά τους.

Ειπε φιλε μου οτι εχει δυο καναρες θυληκες αδερφες. Τις εχει ζευγαρωσει με δυο αρσενικα διαφορετικου αιματος και εχει παρει νεοσσους και απο τις δυο.
Οι νεοσσοι ειναι πρωτα ξαδερφια!

Τα παιδια της θειας μου ειναι ξαδερφια μου στα Ελληνικα ή cousins στα Εγγλεζικα εκτος αν εχει κανει καμια κουτσουκελα ο παππους μου 😉

Και ρωταει ο Φραγκισκος αν μπορει να τα ζευγαρωσει; (εγω καταλαβαινω μεταξυ τους εσυ; Εκτος και ο Φραγκισκος εννοει αν κανει να τα ζευγαρωσει με αλλα πουλια ερωτηση ατοπη και απαντηση αυτονοητη)

Και εσυ του λες βαλτα δε πειραζει
 
Ειπε φιλε μου οτι εχει δυο καναρες θυληκες αδερφες. Τις εχει ζευγαρωσει με δυο αρσενικα διαφορετικου αιματος και εχει παρει νεοσσους και απο τις δυο.
Οι νεοσσοι ειναι πρωτα ξαδερφια!

Τα παιδια της θειας μου ειναι ξαδερφια μου στα Ελληνικα ή cousins στα Εγγλεζικα εκτος αν εχει κανει καμια κουτσουκελα ο παππους μου 😉

Και ρωταει ο Φραγκισκος αν μπορει να τα ζευγαρωσει; (εγω καταλαβαινω μεταξυ τους εσυ; Εκτος και ο Φραγκισκος εννοει αν κανει να τα ζευγαρωσει με αλλα πουλια ερωτηση ατοπη και απαντηση αυτονοητη)

Και εσυ του λες βαλτα δε πειραζει
ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΞΑΔΕΡΦΙΑ, αρα μπορει να τα ζευγαρώσει μεταξύ τους.
 
Εχεις καταλαβει τι του προτινεις;
Θελω να του απαντησεις ομως και του χρονου τι να κανει οταν στην ενοτητα ασθενειες σου πει οτι τα καινουρια του νεουδια φουσκωνουν ή εχουν στραβα ποδια ή ειναι μονιμως νωχελικα;
Θελω να του απαντησεις και του χρονου οταν στην ενοτητα αναπαραγωγη σου λεει οτι οι νεοσσοι ψοφανε μετα απο καποιες μερες.

Θεωρω οτι απαντας ετσι γιατι εχεις διαβασει οτι καποιοι ζευγαρωνουν 1 αρσενικο με 2 θυληκα. Καποιοι απο αυτους χρησιμοποιουν θυληκα αδερφες απο καλο αιμα για το παραπανω ζευγαρωμα.Αυτο γινεται ομως οχι για να ζευγαρωσουν την επομενη χρονια τους νεουσσους ξαδερφια αλλα για να εχουν μια ικονοποιητικη ποσοτητα πουλιων απο καλη γραμμη αιματος και να κανουν τη δικη τους (line-breeding)

Αφου καταλαβες το ιδιο με μενα γιατι γκρινιαζεις με αυτο που σου ειπα;
Αμα θελεις εσυ να ζευγαρωσεις ξαδερφια ζευγαρωσε αλλα μη το προτινεις και σε αλλους
 
εγώ πάντως έχω ζευγαρώσει πολλές φορές τόσο ξαδέρφια όσο ετεροθαλή αδέρφια και μπορώ να σου πω βεβαιότητα ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού διαφέρουν κατά 50% των γονιδίων τους
 
Δε θα συνεχισω. Δεν υπαρχει λογος να βρεθουμε σε αντιπαραθεση.
Εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να ζευγαρωνουν ουτε ξαδερφια ουτε ετεροθαλοι αδερφια.
Εσυ πιστευεις το αντιθετο και μαλιστα εχεις και αποδειξεις καποια υγιεις πουλια που μαλλον εχεις στην κατοχη σου.
Επειδη ομως τα γραφομενα μενουν και παντα θα διαβαζονται ας περιμενουμε να δουμε αν απαντησει και καποιος αλλος κατι
 
Αρκει να σκεφτεισ οτι εχω να βαλλω καινουριο αιμα απο 2001, άλλα ίσως να εχεις και δίκαιο.
εχω κανει πολλά λαθοι απο τοτε που άρχισα να έχω καναρίνια.
 
Το βασικό μειονέκτημα μιας αιμομικτικής αναπαραγωγής είναι
απόγονοι συνεχώς πιο μικρόσωμοι και φιλάσθενοι.Αν αυτό συνεχιστεί,
γρήγορα το είδος εκπίπτει, εκφυλίζεται και εξαφανίζεται στην φύση. Εκεί υπάρχει
ανταγωνισμός τέτοιος, που δεν επιτρέπει τέτοια λάθη.Αυτός είναι ο τρόπος που
η φύση έχει επιλέξει για την συνεχή εξέλιξη των ειδών. Σε συνθήκες αιχμαλωσίας
μπορεί όλα αυτά να διαφοροποιούνται απο ελάχιστα έως πάρα πολύ, αλλά εκείνο που πρέπει
να κρατάμε εμείς σαν οδηγό της πορείας που πρέπει να έχουμε, κάνοντας το χόμπυ μας,
είναι να μην κάνουμε βήματα ενάντια στην φύση και στους κανόνες της.
Νομίζω οτι αξίζει τον κόπο, ΑΥΤΟ, να είναι το συμπεράσμα τέτοιων συζητήσεων, και να περνάει μια τέτοια νοοτροπία στά νέα παιδιά.
 
Γεια σας! Θα ήθελα να σας πω οτι το γεγονός που δεν πρέπει να γίνεται η αιμομειξία ειναι η 25% πιθανότητα να βγεί καναρινάκι άρωσστο από σπάνιες και μη ασθένειες. Επίσης, ακόμα και δεν είναι άρρωστο, μπορεί να είναι φορέας που σημαίνει ότι αν ζευγαρώσει θα το μεταδώσει στα παιδια του. Επίσης υπαρχουν οι ασθένεις φιλοεπηρεαζόμενες, που σημαίνει οτι υπάρχει 50% πιθανότητα να βγει άρρωστο ή και να πεθάνει. Το γεγονός ότι ο φίλος μασ δεν είχε πρόβλημα για 3 συνεχιζομενεσ φορες οφείλεται σε μεγάλη τύχη που είτε οφείλεται στο ότι κ οι 2 γονεισ ειναι κυρίαρχοι ως προσ μια ιδιότητα-ασθέμεια ή απλά οι απόγονοι είναι φορείς κ γι αυτό το λόγο κ μας είπε οτι μετά την 3 γενια πρέπει να γίνετει διάσπαση των συγγενών.
Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα... Σκεφτείτε το σαν να ήταν άνθρωποι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: gwt
Back
Top