Αναπαραγωγή Σύνθεση ζευγαριών - Αιμομιξία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pantazo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
και τα λαθοι συχνά με έφεραν σε αδιέξοδα.
Αυτό είναι ένα λάθος το οποίο θα πρέπει κατά κανόνα να αποφεύγεται. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνονται αιμομιξίες επειδή απλά θέλουμε να ζευγαρώσουμε μόνο τα πουλιά που βγάλαμε από το πρώτο μας ζευγάρι. Μπορούμε απλά να εισάγουμε μερικά νέα πουλιά στα ήδη υπάρχοντα για να ανανεώσουμε το αίμα τους, αποφεύγοντας έτσι ένα σωρό προβλήματα.
 
Επίσης ξέχασα να αναφέρω και τιν πιθανότητα μια ασθένεια να ειναι φιλοσύνδετη, δηλ. αν είναι φορέας ο πατέρας να το μεταδώσει σε όλα τα θυληκα. Αν όμως οι 2 γονεισ δεν είναι συγγενείς οι πιθανότητεσ σχεδόν μιδενίζονται... Εκτόσ αν yπάρχει τόσο ατυχια και οι 2 γονείσ να είναι φορείσ ( όπωσ ο νανισμόσ στουσ ανθρώπουσ )
 
...

κατα πρωτον φιλε thodori1982 το τι απο αυτα που λεω ειναι προσβλητικο η οχι ασε εμενα να το κρινω... Αν δε καταλαβες καλα οπως ακριβως το καταλαβες φυσικα ειπα αυτο δοκιμασατε αυτο μας λετε με την εννοια αφου το δακιμασανε και πηγαν ολα καλα να το δοκιμασουμε και μεις αφου δεν υπαρχει προβλημα... Και αφου εσυ δεν εχεις ασχοληθει με την αιμομηξια και τα ποσοστα της στο αιμα μη τοποθετεισαι τοσο καθετα γιατι μπορει να κανεις λαθος... φιλικα...
 
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μπει κάποιος σε τέτοια ρίσκα με τις γέννες του! Γιατί οι αιμομιξίες έχουν τα ρίσκα τους! Το ότι κάποιος δεν αντιμετώπησε πρόβλημα, δεν είναι ούτε ασφάλεια, ούτε εγγύηση.. Αν σας αρέσει να πειραματίζεστε με ζωντανούς οργανισμούς, τότε εντάξει! Ούτε εγώ έχω ασχολείθει με breeding, αλλά λόγω της σχολής που αποφοίτησα, μπορώ να σας πω απλά ότι το ποσοστό "προβληματικών" νεοσσών αυξάνεται!
 
  • Like
Αντιδράσεις: gwt
κατα πρωτον φιλε thodori1982 το τι απο αυτα που λεω ειναι προσβλητικο η οχι ασε εμενα να το κρινω... Αν δε καταλαβες καλα οπως ακριβως το καταλαβες φυσικα ειπα αυτο δοκιμασατε αυτο μας λετε με την εννοια αφου το δακιμασανε και πηγαν ολα καλα να το δοκιμασουμε και μεις αφου δεν υπαρχει προβλημα... Και αφου εσυ δεν εχεις ασχοληθει με την αιμομηξια και τα ποσοστα της στο αιμα μη τοποθετεισαι τοσο καθετα γιατι μπορει να κανεις λαθος... φιλικα...
-Mπορεις απλα να με λες θοδωρη και οχι thodoris1982
-δε προτινα σε κανεναν να κανει αιμομιξιες και ουτε προκειτε να το κανω
-Το οτι καποιοι δοκιμασαν κατι δε σημαινει οτι ειναι και σωστο να γινεται ωστε να το κανεις και εσυ
-το οτι δεν δοκιμασα κατι δε σημαινει ταυτοχρονα οτι δε γνωριζω καποια παραγματα εγκυκλοπαιδικα
-Αμα δε σε ενδιαφερει να μαθεις καποια πραγματα συνεχισε να παιζεις την κολοκυθια.
-σκοπος του φορουμ ειναι να μαθαινουμε και καποια πραγματα και οχι απλα να κανουμε κους κους
-δε χρειαζεται να μπουμε σε αντιπαραθεση και να δημιουργουμε κλιμα εντασης χωρις λογο σε ενα ομορφο κλιμα.
-θα χρειαστεις καποιες γνωσεις μου οπως και και εγω καποιες δικες σου γιαυτο δε χρειαζονται συγκρουσεις
-Προσωπικα δε προσβληθηκα τοσο οσο το οτι πηγαμε να καταντησουμε ενα πολυ σοβαρο θεμα σε γελοιοτητα
-φιλικα Θοδωρης
 
Back
Top