Αναπαραγωγή Τάισμα νεοσσών καρδερίνας από τη μάνα τους

Κώστα σχετικά με το τάισμα... Κάποιες φορές οι γονείς απλά δεν ταίζουν σωστά ή δεν ταίζουν καθόλου. Σε άλλες περιπτώσεις όμως ενώ προσπαθουν να ταίσουν τα μικρά δεν ανοίγουν στόμα γιατί είναι άρρωστα. Αυτή η διάρροια που έγραψες με προβληματίζει, σκέφτομαι ότι ίσως είναι άρρωστα και δεν άνοιγαν το στόμα. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι... επειδή είναι και πολύ μικρά. Ίσως αν το είχες αντιληφθεί νωρίς να έβαζες κάποιο φάρμακο στο νερό ώστε με το ταισμα να το έπαιρναν και τα μικρά... Τέσπα
ας ελπίσουμε ότι απλά σταμάτησε να τα ταίζει η μανα τους, σε αυτή την περίπτωση αν έχεις υπομονή το μικρό σώζεται...
Κάνεις το τελευταίο τάισμα πριν πας για ύπνο... Καλό ταισμα... Και ξυπνάς κατά τις 6-7... Και δωστου...όλη μέρα...
 
Εμεινα ολο το βραδυ ξυπνιος για να το ταισω.. Δυστυχως ομως τωρα το πρωι ηταν πολυ αδυναμο και δεν ετρωγε.. Δημητρη εχω την εντύπωση πως ολο αυτο ξεκινησε απο την προσπαθεια για δακτυλιδωμα.. Ο πρώτος νεκρος μικρος με την διάρροια νομιζω ηταν και αυτος που βρεθηκε εκτος φωλιας λογω δαχτυλιδιου.. Αυτο που
δεν καταλαβαινω ειναι πως της γυρησε έτσι και αρχισε να τα σκοτωνει.. Τελος παντων..σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας. Ελπιζω του χρονου να τα παμε καλυτερα..
 
Κώστα λυπάμαι, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι όλο αυτό προκλήθηκε από το δαχτυλίδωμα.
Εγώ αυτό που λέω είναι ότι τα γαρδέλια έχουν πολλές στεναχώριες... Πρέπει να έχει κάποιος πολύ υπομονή και πάθος με αυτά τα πουλιά για να ασχοληθεί με την εκτροφή τους. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί ασχολούνται ένα δυό χρόνια και μετά τα παρατάνε...
 
Το ηξερα απο πριν οτι μπορει κατι να παει στραβα.. Δεν θα τα παρατησω ομως.. Απο πολυ μικρος ειμαι τρελος με τα γαρδελια.. Και ειδικα τον τελευταιο καιρο που ειδα τη σημασια της εκτροφης.. Του χρονου με περισσοτερη εμπειρια υπομονη και ισως με μια καναρα ετοιμη..
 
Το ηξερα απο πριν οτι μπορει κατι να παει στραβα.. Δεν θα τα παρατησω ομως.. Απο πολυ μικρος ειμαι τρελος με τα γαρδελια.. Και ειδικα τον τελευταιο καιρο που ειδα τη σημασια της εκτροφης.. Του χρονου με περισσοτερη εμπειρια υπομονη και ισως με μια καναρα ετοιμη..
Κώστα εγώ δεν έχω τις γνώσεις για επιστημονική τεκμηρίωση, αυτά που γράφω είναι απλά οι παρατηρήσεις που κάνω ως ερασιτέχνης εκτροφέας...
σχετικά λοιπόν με την δική σου περίπτωση... Κάποιες φορές οι κουτσουλιές των νεοσσών είναι πολύ υδαρές. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε ασθένεια, στην τροφή κλπ. Σε κάποιες περιπτώσεις να μικρά ψοφάνε σε άλλες όχι. Αυτό που εγώ έχω παρατηρήσει είναι το εξής. Αν δεις τα πούπουλα στην κοιλιά της θυληκιας κολλημένα δηλ. σαν βρεγμένα... Πρέπει να είσαι έτοιμος γιατί συνήθως τα παρατάει. Τότε λοιπόν πρέπει να έχεις έτοιμη κανάρα ή να τα αναλάβεις εσύ. Πρέπει λοιπόν να παρακολουθείς συνεχώς ώστε αν χρειαστεί να επέμβεις αυτό να γίνει έγκαιρα για να τα προλάβεις και να ζήσουν.
 
Αναπαραγωγη ναι.. Αλλα γενικα με τα γαρδελια απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου μεχρι που διεκοψα για σπουδες στα μερη σου και τωρα εχω παλι 1,5 χρονο που ξεκινησα...
Αληθεια αυτη η θυληκια θα μπορει να ξαναγινει μανα ή θα εχει αλλαξει ο χαρακτηρας της;
 
Αναπαραγωγη ναι.. Αλλα γενικα με τα γαρδελια απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου μεχρι που διεκοψα για σπουδες στα μερη σου και τωρα εχω παλι 1,5 χρονο που ξεκινησα...
Αληθεια αυτη η θυληκια θα μπορει να ξαναγινει μανα ή θα εχει αλλαξει ο χαρακτηρας της;
καλό κουράγιο... Και αυτό το λέω σε σένα αλλά και στον εαυτό μου!
Δεν θα έχει πρόβλημα το πουλί... Το ένστικτο παραμένει. Οι συνθήκες κάθε φορά είναι που διαμορφώνουν την συμπεριφορά. Αυτή είναι η άποψή μου, αλλά αυτά που γράφω εγώ ή και κάθε άλλος να τα βλέπεις πάντα με επιφύλαξη. Το γράφω αυτό γιατί πολλά από αυτά που γράφονται στα διάφορα φορουμ ως κανόνες, έχουν τόσες πολλές εξαιρέσεις που χάνουν την αξία τους ως κανόνες.
Καταλαβαίνεις τι εννοώ...copy - paste...
 
καλό κουράγιο... Και αυτό το λέω σε σένα αλλά και στον εαυτό μου!
Δεν θα έχει πρόβλημα το πουλί... Το ένστικτο παραμένει. Οι συνθήκες κάθε φορά είναι που διαμορφώνουν την συμπεριφορά. Αυτή είναι η άποψή μου, αλλά αυτά που γράφω εγώ ή και κάθε άλλος να τα βλέπεις πάντα με επιφύλαξη. Το γράφω αυτό γιατί πολλά από αυτά που γράφονται στα διάφορα φορουμ ως κανόνες, έχουν τόσες πολλές εξαιρέσεις που χάνουν την αξία τους ως κανόνες.
Καταλαβαίνεις τι εννοώ...copy - paste...
Καταλαβαίνω απόλυτα.. Το κάθε πουλί έχει τον δικό του χαρακτήρα και μόνο μέσα από την παρατήρηση ο εκτροφέας βγάζει συμπεράσματά. Στη ουσία το κάθε πουλί τον οδηγεί στην επόμενη κίνηση..Φυσικά ο εκτροφέας πρέπει να νιώθει τι βλέπει..
Από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα κρατάω τα βασικά (τα οποία βεβαίως είναι το πρώτο και σημαντικότερο βήμα)...Από εκεί και πέρα κρίνω και συνεχίζω..
 
Back
Top