Γενικά Ταΐστρα κήπου για να έχουμε κοντά μας ότι αγαπάμε ελεύθερο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ειχα απο καιρο στο μυαλο μου την κατασκευη που μας προτεινε ο Δημητρης κ καταφερα επιτελους να τη φτιαξω! Ελπιζω να βρω ενα ωραιο μερος να τη βαλω κ ευχομαι να την τιμησουν τα φτερωτα μου γειτονακια!
 

Συνημμένα

  • DSC03909.webp
    DSC03909.webp
    57,1 KB · Προβολές: 169
Μπράβο σου για την πολύ απλή και χρηστική κατασκευή σου!

Μακαρι να την επισκεφτούν πολλά τυχερά πουλάκια!

Χαιρομαι πολύ όταν διαπιστώνω οτι υπάρχουν ακόμα πολλοί και ευαίσθητοι ανθρωποι που νοιάζονται τα αγριοπούλια, σε αντίβαρο όλων όσων τα φυλακιζουν σε ισχνά κλουβιά προκειμένου να τα χαιρονται μόνον οι ίδιοι και δεν νοιάζονται για το μακροπρόθεσμο κακό που κάνουν στην φύση αλλά και σε μας τους ιδιους και τα παιδιά μας!
 
και τα δικα μου μπραβο που φερνεις στην επικαιροτητα μια εξυπνη λυση (αλλου την ειχα δει σαν ιδεα, δεν ευλογω τα γενια μου:D) σε μια περιοδο που οι μπαμπαδες και μαμαδες των πουλιων θα αρχισουν να ψαχνουν για τροφη των νεοσσων 😉
 
να σας ρωτισα και εγω...
σας βαζω φωτο απο μια ταϊστρα που εχω κατασκευασει(βλεποντας οδηγιες απο μια σελιδα στο ιντερνετ)...
κανονικα ειναι για μεγαλη κλουβα για καναρινια κτλ... Αν τη βαλω στο εξοχικο θα καταλαβουν τα αγρια πουλια να παν εκει για να φανε;
 

Συνημμένα

  • 100_1495.webp
    100_1495.webp
    29,2 KB · Προβολές: 133
  • 100_1496.webp
    100_1496.webp
    31,5 KB · Προβολές: 117
  • 100_1497.webp
    100_1497.webp
    30,1 KB · Προβολές: 111
ακομα δυο φωτο για να μου πειτε...
 

Συνημμένα

  • 100_1498.webp
    100_1498.webp
    28,8 KB · Προβολές: 84
  • 100_1500.webp
    100_1500.webp
    29,2 KB · Προβολές: 71
  • Like
Αντιδράσεις: jk21
μικρε εγω ξερω να πω οτι μου εκλεψες τη δοξα :D εγραψες χρησιμοτατο για τις κλουβες αλλα και για τον κηπο ή την βεραντα(αυτο δεν ρωτας;:). Βεβαια βλεπω να σε κυνηγαει η μανα σου ή στην καλυτερη περιπτωση να σκουπιζεις εσυ τα φλουδια:D
 
😀... Εχωστο μυαλο μου να κανω διαφορα γιατ ο εξοχικο.. Ταϊστρες... φωλιες... Και λεω να κανω και κατι σαν συντριβανακι για να κανουν μπανιο το καλοκαιρι και να πινουν νερο...
 
Πολύ ωραίες ιδέες - ταϊστρες κήπου, όλες! Και της Georgina's και της Ανατολής και του Άγγελου! Ευχαριστούμε, θα προσπαθήσω να κατασκευάσω παρόμοια! Καλή επιτυχία στο τάισμα - διασκέδαση ελεύθερων!
 
μολις εφτιαξα και ακομα μια ταϊστρα για το μπαλκονι... Ειναι πολυ ευκολη κατασκευη...
 

Συνημμένα

  • 100_1502.webp
    100_1502.webp
    40,2 KB · Προβολές: 114
Άγγελε σε παρακαλώ, πώς λειτουργεί αυτή η κατασκευή, επειδή μιλάγαμε για σιντριβανάκι, πώς να κάνουν και μπάνιο;
 
ειμαι ακομα σε σκεψεις, αλλα σκεφτομαι...
μια πηλινη "λεκανι" οχι πολυ ψηλη... Πουλανε σε μαντρες με κεραμικες γλαστρες-εκκλησακια κτλ..
και εναν ανακυκλοτη για ενυδρεια ωστε να τρεχει το νερο και να μην ειναι στασιμο και βρωμισει ακομα πιο ευκολα. Γυρο-γυρο φυτα-ταϊστρες... Νομιζω πως το καλοκαιρι με την ζεστη θα το εκαναν το μπανακι τους!
 
Αγγελε συγχαρητηρια τοσο για την κατασκευη σου οσο και για την σκεψη σου. Ανοιξη και καλοκαιρι ειναι σχετικα δυσκολο να εχεις επισκεψεις στις ταιστρες στην εξοχη γιατι τα πουλια στην φυση βρισκουν πολυ ευκολα τροφη. Το χειμωνα ειναι πολυ σημαντικο για τα πουλια να εχουν γεματες ταιστρες στην διαθεση τους και σιγουρα θα τις τιμησουν. Η τοποθετηση τους τον χειμωνα ειναι και ενας τροπος να συνηθησουν την υπαρξη τους και να τις επισκεπτονται και κατα τις υπολοιπες εποχες.
Σχετικα με την παροχη νερου που λες, σιγουρα θα προσεγγισεις πολλα ειδη στην αυλη ειδικα το καλοκαιρι ειτε για να κανουν μπανιο ειτε για να ξεδιψασουν. Φροντισε μονο να ειναι σε ξεφωτο μερος οχι πολυ κοντα σε εσας και με 2-3 μετρα αποσταση απο θαμνους ή καποιο δεντρο για να μπορουν τα πουλια να ελεγχουν πρωτα την περιοχη απο ενα ασφαλες μερος πριν κατεβουν. Αυτο στο λεω για να βολευτουν και μερικα εντομοφαγα που ισως απεφευγαν ενα μεγαλο ξεφωτο.
 
ευχαριστω για τις συμβουλες... Θα προσπαθισω να βρω ενα καλο μερος αν και δεν εχω πολλες επιλογες...
 
σημερα εβαλα την ταϊστρα στο μπαλκονι...η ειρωνια ειναι οτι πριν καποια χρονια στο ιδιο σημειο ειχα το παγιδοκλουβι...
 

Συνημμένα

  • 100_1513.webp
    100_1513.webp
    66,2 KB · Προβολές: 114
  • 100_1514.webp
    100_1514.webp
    71 KB · Προβολές: 153
ετσι ειναι καλε μου φιλε. 🙂 την εξελιξη δεν την σταματαει τιποτα παρα μονο ο Μεγαλος 😉

08-08-07_199816_21.jpg



αγγελε για να μην μαζευνται απο κατω κουτσουλιες βαλε ενα πιατακι εστω πλαστικο να τις μαζευει 😉
 
Ωραία ιδέα αυτή να ταίζουμε τα πουλάκια στην αυλή! Αλλα βρε παιδιά έχω μια απορία. Με τους σπόρους που τυχόν πέσουν κάτω και φυτρώσουν(πχ καναβούρι) δεν θα υπάρχει πρόβλημα;Ίσως να είναι και χαζή η ερώτηση αλλά επειδή δεν ξέρω να ξεχωρίζω τα φυτά, μή βρούμε και κανένα μπελά στα καλά καθούμενα..
 
Υπάρχει πιθανότητα να φυτρώσει κάποιο από τα σποράκια, αν δεν προλάβει να φαγωθεί απο τα άγρια πουλάκια και κυρίως τα σπουργιτάκια! Στην περίπτωση αυτή πέρνουμε το σκαλιστήρι και ασχολούμαστε και λίγο με τον κήπο! Δεν νομίζω όμως τα σποράκια αυτά να είναι απο τα " παράνομα"! :D Παλιότερα είχε ξανασυζητηθεί το θέμα αλλα δεν το βρίσκω...🙄
 
Δεν είναι από τα παράνομα.. Είναι άλλη ποικιλία αυτή και "κακής ποιότητας" 😛
Από έτσι θα πήγαιναν όλοι αυτοί οι τύποι σε ένα pet shop και θα έκαναν χρυσές δουλειές :D
 
Back
Top