Γενικά Ταΐστρα κήπου για να έχουμε κοντά μας ότι αγαπάμε ελεύθερο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ωραία ιδέα αυτή να ταίζουμε τα πουλάκια στην αυλή! Αλλα βρε παιδιά έχω μια απορία. Με τους σπόρους που τυχόν πέσουν κάτω και φυτρώσουν(πχ καναβούρι) δεν θα υπάρχει πρόβλημα;Ίσως να είναι και χαζή η ερώτηση αλλά επειδή δεν ξέρω να ξεχωρίζω τα φυτά, μή βρούμε και κανένα μπελά στα καλά καθούμενα..

υπαρχει τετοια περιπτωση, στο χωριο ειχαμε μια υπεθρια μεγαλη κλουβα... Και σχεδον παντα ειχαμε τετοιου ειδους φυτα... Τα οποια στιν αρχη δεν τα γνωριζαμε και ειχαν γινει μεγαλα δεντρακια... Πολυ ομορφο φυτο... 😀αλλα μονο να το θαυμαζεις
 
Μπράβο σε όλα τα παιδιά για τις αξιέπαινες προσπάθειές τους!
Χαιρομαι που υπάρχουν νέα παιδιά που ενδιαφέρονται, αγαπούν και φροντίζουν τα άγρια πουλιά!

Γιατι δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!
 
Χρηστο πολυ ωραια ειναι. Μια παρατηρηση μονο θα σου κανω. Η φωλια δεν χρειαζεται ταιστρα τοσο κοντα για να τα προσελκυσει ουτε για το ταισμα του ζευγαριου. Μαλιστα το πιθανοτερο ειναι να δημιουργησει προβλημα στο ζευγαρι η παρουσια επισκεπτων.
 
Οδυσσεα σε ευχαριστω και σε ολα τα μελη. Πρεπει να σου πω πως εξαιτειας αυτης της ταιστρας το αποτελεσμα δεν ηταν το αναμενομενο. Το ιδιο βραδυ πηγα και εφυγαν μεσα απο την φωλια 3-4 σπουργιτιααλη τα οποια πιθανον ειχαν ερθει εκει για τροφη... Τελος παντων την απομακρυνα την ταιστρα.
 
Την εβαλα κ εγω την ταιστρα, κ παρολο που υπαρχουν πολλα πουλια κυριως σπουργιτια, που ψαχνουν στον κηπο δεν βλεπω να την πλησιαζουν...
 
υοτε εμενα την πλησιαζουν... Αν και καθημερινα ακουω τα σπουργιτια να ειναι στα κλαδια του φυτου που την εβαλα... Ετριψα λιγο ψωμι γυρο για να τα προσελκισω...
 
Εκείνο που διαπίστωσα εγω με την δικιά μου κατασκευή που τη κρέμασα σε δέντρο είναι οτι δεν την πλησίασαν τα σπουργιτια. Παρόλο που είναι θρασύτατα είναι και πολύ επιφυλακτικά. Ετσι την έβαλα χαμηλα στο χωμα με σιταρακι και τι ακολούθησε δεν περιγράφεται. Το αστείο έιναι οτι έρχεται ένα σαν να κάνει προεπισκόπηση του χωρου, και μετα αν νιώσει ασφάλεια καλεί με τιτιβισματα και το υπόλοιπο σμήνος!
Ακόμα και ο κοκκινολάιμης προτιμά τα παιρνει την τροφή του από το έδαφος και συχνά σκαλίζει το χώμα για να βρει σκουληκακια! Πολλές φορές τρυπωνει πίσω απο τις γλάστρες...

Μόνο ο καλόγερος δεν κατεβαινει χαμηλά για φαγητό...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ναι, αλλα η συγκεκριμενη αν μπει στο εδαφος θα ειναι ευχρηστη; ή να βαλω κατευθειαν ενα πιατακι με τροφη διπλα στο δεντρο που συχναζουν τα γειτονακια μου;
 
Ξεχασα να αναφέρω οτι έβγαλα τα κρεμασταρακια γιατι μάλλον τα φοβόντουσαν. Ετσι είναι ακριβώς σαν ένα πιατακι που έχει όλων των ειδων τα καλούδια!
 
Παιδια υστερα απο την αδιαφορια των σπουργιτιων και εν μεσω κακοκαιρας οι σπινοι και οι παπαδτσες ειχαν την τιμητικη τους... Ειχε γεμισει ο τοπος αποαυτα τα πουλια οπως και απο κοκινολαιμιδες και μαυροπουλια...
 
Και μερικες ακομη "ασχετες"
 

Συνημμένα

  • user3638_pic7963_1237734452.webp
    user3638_pic7963_1237734452.webp
    12,5 KB · Προβολές: 91
  • user3638_pic7964_1237734452.webp
    user3638_pic7964_1237734452.webp
    53,4 KB · Προβολές: 94
  • user3638_pic7965_1237734452.webp
    user3638_pic7965_1237734452.webp
    20,6 KB · Προβολές: 87
Πανέμορφα τα καλοφεράκια στην ταίστρα! Ζηλευω λίγο... 😀
 
Περασε καιρος απο τοτε που εγκατεστησα την ταιστρα στην αυλη... Τον χειμωνα διαδεχτηκε μια ανοιξη γεματη ευκαιριες για τροφη...
Παρ'ολο ομως που κανενα πουλι δεν τιμησε το "τραπεζι" μου, σημερα ενας μικρος φλωρος μου απεδειξε το αντιθετο...
 

Συνημμένα

  • user3638_pic10284.webp
    user3638_pic10284.webp
    41,9 KB · Προβολές: 111
Περασε καιρος απο τοτε που εγκατεστησα την ταιστρα στην αυλη... Τον χειμωνα διαδεχτηκε μια ανοιξη γεματη ευκαιριες για τροφη...
Παρ'ολο ομως που κανενα πουλι δεν τιμησε το "τραπεζι" μου, σημερα ενας μικρος φλωρος μου απεδειξε το αντιθετο...

Εισαι πολυ τυχερος Χρηστο. Ελπιζω ο μικρος φλωρος να μαθει το σημειο και να σε επισκεπτεται συχνα. Ευχαριστουμε για την πολυ ωραια φωτογραφια.
 
εγω εχω καθημερινα τις επισκεψεις σπουργιτιων... Τελικα την μαθανε την ταϊστρα και ερχονται!
 
Back
Top