Ασθένειες Ταχεία ανάπτυξη ράμφους και πρόβλημα στο συκώτι

Ναι. Το γεγονός της μη ανάπτυξης των φτερών το συνέδεσε με το πιθανό πρόβλημα στο συκωτάκι του. Δεν μας είπε 100% μας είπε όμως ότι είναι είναι δυνατόν να είναι αποτέλεσμα αυτής της πιθανής δυσλειτουργίας στο συκώτι. Ως πρωταρχική ένδειξη όμως παραμένει η ταχύτατη και μη απόλυτα ομαλή ανάπτυξη του ράμφους.
... Τα καρφάκια αυτά που βλέπεις είναι φτεράκια που δεν έχουν ακόμα ανοίξει. Συνήθως τα ανοίγουν οι σύντροφοι μεταξύ τους όταν "ξεψειρίζονται" οπως τα βλέπουμε συχνά. Αν το παπαγαλάκι είναι μόνο του (βλ. Ερνέστο) πιάνουμε απαλά το καρφάκι όπως τον χαϊδεύουμε και το τρίβουμε ανάμεσα στα δάκτυλά μας. Μπορεί να χρειαστεί αρκετές φορές και είναι αρκετά πιο δύσκολο στα μικρούλια οπως τα παροτλετάκια. Ομως "τσουπ" καποια στιγμή ολα αυτά γίνονται πουπουλίνια.
Αυτή λοιπόν η έστω και δευτερευούσης σημασίας ένδειξη, δεν εμφανίζεται όταν τα πουλιά ζουν ανά δυο... (συμπέρασμα)
 
Αυτή λοιπόν η έστω και δευτερευούσης σημασίας ένδειξη, δεν εμφανίζεται όταν τα πουλιά ζουν ανά δυο... (συμπέρασμα)
Σωστή η παρατήρηση Σισσυ. Εμπειρικά πάντα κρίνοντας κι εγώ, αφού ο σύντροφος θα φροντίζει να "αναπτύξει" τα πουπουλάκια, τότε δεν θα γίνει εύκολα αντιληπτό αυτό το σύμπτωμα σε πουλάκι που ζει μόνο του.
 
H αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά γίνεται συζήτηση-σύνδεση της ανάπτυξης των νέων φτερών και της μόνιμης εμφάνισης καρφιών στο πτέρωμα, ως συσχετιζόμενα με την ταχεία ανάπτυξη του ράμφους και προβλήματος στο συκώτι. Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον, γιατί είναι ένα νέο στοιχείο παρατήρησης.
Τώρα, θεωρείται δεδομένο σε όσους γνωρίζουν κάποια πράγματα, ότι η αύξηση του ράμφους (του άνω συνήθως) αποτελεί σύμπτωμα προβλήματος στο συκώτι.
Γιατί; δεν το γνωρίζω.
Η μεγέθυνση βέβαια παρατηρείται στην κεράτινη στιβάδα και όχι στο οστέϊνο τμήμα του ράμφους. Διαβάσαμε προ καιρού ότι η κεράτινη στιβάδα, είναι δομική πρωτεΐνη 😎 Πως συνδέονται όλ' αυτά; και υπάρχει περίπτωση πέραν της όποιας φαρμακευτικής παρέμβασης να υπάρξει μια διαχείριση του πρωτογενούς προβλήματος μέσω της σωστής, έστω της κατευθυνόμενης διατροφής;
Με στόχο δηλαδή να μην έχουμε ένα ασθενές πουλί που πιθανόν θα υποτροπιάζει αλλά και αν βρίσκεται σε διαρκή ύφεση να είναι αυτό αποτέλεσμα μιας θεραπευτικής παρέμβασης, αλλά μιας επιμελούς διατροφικής φροντίδας.
Βρήκα αυτό για την διαδικασία παραγωγής των κεράτινων στοιχείων αλλά δεν προλαβαίνω να το επεξεργαστώ επαρκώς
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2736122/
 
Διονύση, μεγάλωσε πάλι το Ράμφος του ή ειναι ιδέα μου;
Δεν είναι ιδέα σου. Εχουμε κανονισμένο ραντεβου με το γιατρό στις αρχές Απρίλη να το τσεκάρουμε. Δεν ξέρω φυσικά αν είναι "πρόβλημα" ή οχι και σε τι "τελικά" θα οφείλεται αλλά όταν κάνουμε την εξέταση θα ενημερώσουμε αν υπάρξει κάποιο νεότερο φυσικά.
 
Δεν είναι ιδέα σου. Εχουμε κανονισμένο ραντεβου με το γιατρό στις αρχές Απρίλη να το τσεκάρουμε. Δεν ξέρω φυσικά αν είναι "πρόβλημα" ή οχι και σε τι "τελικά" θα οφείλεται αλλά όταν κάνουμε την εξέταση θα ενημερώσουμε αν υπάρξει κάποιο νεότερο φυσικά.
Μα, να σου πω...η γιατρός δεν είχε πει οτι το πουλακι είχε μύκητες και για αυτο μεγάλωνε και το ράμφος του και οτι αντιμετώπισε επιτυχώς τη μυκητίαση; ή το έχω μπερδέψει στο μυαλό μου;
 
Μα, να σου πω...η γιατρός δεν είχε πει οτι το πουλακι είχε μύκητες και για αυτο μεγάλωνε και το ράμφος του και οτι αντιμετώπισε επιτυχώς τη μυκητίαση; ή το έχω μπερδέψει στο μυαλό μου;
Ναι αυτό είχε πει. Μεγάλωνε "δύσμορφα" το ράμφος, τώρα δε βλέπω κάποια δυσμορφία αλλά και πάλι θέλω να περιμένω. Υπενθυμίζω ότι ακόμα συνεχίζουμε μια θεραπειούλα με "σκονη" από χαπάκια στο φαγητό του, και είχαμε ήδη κανονίσει μετά το πέρας 2 μηνών να κάνουμε νέα "εξέταση". Και γι' αυτό περιμένω, μπορεί το μεγάλωμα του ράμφους να μην είναι κάτι παραπάνω από "μεγάλωμα του ράμφους".

Το ζήτημα είναι πως το πουλάκι είναι υπερκινητικό όπως πάντα, δε δείχνει κανένα σημάδι "κούρασης" ή "ατονίας". Μη πω ότι με την άνοιξη που έρχεται έγινε ακόμα πιο διαολος.

Δε θέλω να προτρέξω σε τίποτα και γι' αυτο περιμένω την επόμενη επίσκεψη να δούμε τι θα μας πούνε :)
 
Διονύση, είχαμε νέα με την κατάσταση της υγείας του Ernesto;
Λοιπον, κακως δεν έγραψα αλλα είχα εξαφανιστεί για λιγο λογω δουλειάς.

Η τελευταία μας επίσκεψη, πριν λίγες μέρες στη γιατρό. Ο Ερνέστο εξετάστηκε για περισσότερο από 20 λεπτά (μαζί με τα κοψε ραμφος, φτιαξε νυχακια κτλ) και μειναμε με τη γιατρο για ακομα 20 λεπτα μιλωντας. Δεν παρουσιάζει κανενα απολυτως σύμπτωμα ασθένειας.
Αυτό που "ανακάλυψε" η γιατρος μετα απο τις εξετάσεις που του έκανε είναι μία "μη φυσιολογική" ανάπτυξη του ράμφους στη ριζούλα του, εκεί που ξεκινάει. Δεν υπάρχει η "καμπυλότητα" που υπάρχει στα πάροτλετς (μας έδειξε και φωτογραφιες για σύγκριση), με αποτελεσμα το ραμφος να αναπτύσσεται άναρχα και όχι τόσο "καμπυλωτα" αλλά ευθεία. Αφού μας είπε ότι δεν πρεπει να είναι κακοήθες, γιατί θα είχαν φανεί σημάδια μετά από τοσο καιρό, μας εξήγησε οτι κατα τη γνώμη της φταίει ενα χτύπημα που είχε κάνει όταν ήταν πιο μικρούλης (του έχει αφήσει και ένα "σημαδάκι" στην βάση του επάνω ράμφους) που σιγά σιγά οδήγησε την ανάπτυξη του ράμφους σε λάθος "θεση". Ευτυχώς όχι στραβά σε σχέση με το κάτω, αλλά όχι τοσο "καμπυλωτα" οσο θα έπρεπε.

Αυτά είναι τα τελευταία μας. Θα συνεχίσουμε να τον πηγαίνουμε καθε 2-3 μήνες παρακολουθώντας τον. Το ζήτημα είναι πως δεν έχει δείξει κανένα σημάδι ασθένειας ή αδιαθεσίας, είναι όσο ζωηρός και ζημιάρης ήταν πάντα :)
 
Θα ήθελα εδώ να προσθέσω και ακόμα μία περίπτωση για την υπερκεράτωση του Ερνέστο, που προέκυψε από συζήτηση που είχαμε πρόσφατα με τον εκτροφέα του.

Έπεσε η σκέψη μήπως προκλήθηκε από την έλλειψη ή την αδυναμία μεταβολισμου συγκεκριμένων ενζύμων ή βιταμινών λόγω έλλειψης αρκετού άμεσου ηλιακού φωτός. Το συγκεκριμένο το σκέφτηκα αρκετά διότι τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν μετακομίσουμε στο τωρινό σπίτι, ζούσαμε σε ένα αρκετά "σκοτεινό" σπίτι χωρίς έκθεση στον ήλιο παρα για 1-2 ώρες τη μέρα. Επιπλέον η έλλειψη ενδείξεων για "αρρώστια" με την στενή έννοια του όρου, δίνει κι άλλες πιθανότητες στη συγκεκριμένη περίπτωση. Με τον ερχομο του καλοκαιριου που η έκθεση του μικρου στον ήλιο θα μεγαλώσει καθως θα μπορουμε να τον βγαζουμε στη βεραντα περισσότερες ώρες, θα δείξει εάν το πρόβλημα θα ομαλοποιηθεί. Επιπλέον το τωρινό μας σπίτι "λούζεται" απ' τον ήλιο. Φυσικά η έκθεση στο ηλιακό φως, όπως μας είπε ο εκτροφέας είναι καλό να είναι άμεση χωρίς την παρεμβολή παραθύρων, αλλά ακόμα και έτσι το κατιτις παραπάνω θα το παίρνει.
Με δεδομένο ότι ο μικρός είναι αρκετά τζαναμπέτης και δεν καθεται μόνος στον ήλιο παρα μόνο μετα το μπανιο για λίγο για να στεγνώσει, η παραμονή στη βεράντα κατα τη διάρκεια του καθημερινου μας καφε το καλοκαίρι μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα.
 
Με δεδομένο ότι ο μικρός είναι αρκετά τζαναμπέτης και δεν καθεται μόνος στον ήλιο παρα μόνο μετα το μπανιο για λίγο για να στεγνώσει, η παραμονή στη βεράντα κατα τη διάρκεια του καθημερινου μας καφε το καλοκαίρι μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα.
Αν όντως δείτε βελτίωση Διονύση, σκέψου το φθινόπωρο να χρησιμοποιήσετε και μια από αυτές τις ειδικές λάμπες εσωτερικών χώρων που δίνουν τις απαιτούμενες uvb (νομίζω ότι αυτές κυρίως κόβονται από τα παράθυρα)
 
Αν όντως δείτε βελτίωση Διονύση, σκέψου το φθινόπωρο να χρησιμοποιήσετε και μια από αυτές τις ειδικές λάμπες εσωτερικών χώρων που δίνουν τις απαιτούμενες uvb (νομίζω ότι αυτές κυρίως κόβονται από τα παράθυρα)
Ήδη το σκεφτόμαστε Γιάννη και θα ψάξω να βρω μία για να τη βαλω εκει που παιζει συνήθως ο μικρος και περναει την περισσότερη ώρα της ημέρας.
 
Ας μην ξεχνάμε πως τώρα τελευταία έχει γίνει γνωστό πως πολλοί άνθρωποι στην (ηλιόλουστη καθ΄όλο τον χρόνο) Ελλάδα παρουσιάζουν έλλειψη βιταμίνης D;) (μέσα σε αυτούς κι εγώ)
 
Back
Top