Ασθένειες Τα Κοκατίλ μου κάναν περίεργες κουτσουλιές

Giannhs ep

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
38
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα εχω 2 κοκατιλ και μου κάναν περίεργες κουτσουλιες σήμερα; Τι μπορεί να είναι;
 
Καλησπέρα Γιάννη και καλώς ήρθες.
Η ερώτηση σου είναι πολύ γενική. Τι διαφορετικό έχουν σήμερα δηλαδή; Άλλο χρώμα; Έχουν διάρροια; Έφαγαν κάτι διαφορετικό; Άλλαξε και η συμπεριφορά τους; Δείχνουν αδιαθετα;
 
Έχουν αδιαθεσία και επίσης κάτι συμβαίνει και έχουν υπνηλία.. Το πρωί το μόνο που τους έδωσα ήταν μαρούλι και παπαγαλινι δεν ξέρω γτ το κάνουν αυτό; Όχι διάρροια δεν έχουν!
 
Κοίταξε τα μάτια και τα ρουθούνια εάν είναι καθαρά. Είναι λερωμένα στην αμαρα; Οι κουτσουλιες τι χρώμα έχουν; Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία; Το πρωί ήταν καλά; Υπάρχει περίπτωση να έφαγαν και κάτι άλλο και να μην το πρόσεξες; Βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο; Δώσε μας όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η αμαρα είναι καθαρή όπως επίσης και το ράμφος και τα μάτια, απλά παρατηρώ υπνηλία παρότι τα σκεπάζω την ώρα που κουρνιαζουν το βράδυ δεν ξέρω τι πάθανε και έχουν υπνηλία τόσο πολύ !
 
Σε μέτριο με θερμοκρασία που δεν τους ενοχλεί τίποτα επίσης τα πρωινά που κοιμούνται δεν βάζουν τα ένα πόδι κατω από τα φτερά; Ενώ το βράδυ το βάζουν ! Το πρωί Ναι ήταν καλα προς το μεσημέρι ησυχασαν τελείως και είναι αρσενικά και τα δύο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εάν είναι στην κουζίνα να τα απομακρύνεις.
Επικοινώνησε εάν μπορείς έστω τηλεφωνικά με έναν γιατρό επειδή έρχεται Κυριακή και μπορεί να βρεθείς ξεκρεμαστος. Εάν νομίζεις ότι μπορεί να έφαγαν κάτι άλλο και να έπαθαν δηλητηρίαση να τους βάλεις καρβουνάκι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι είναι κουρασμένα συνεχώς κλείνουν τα μάτια τους και τα δύο αλλα τρώνε και πίνουν νερό κανονικά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι;
 
Το ότι κοιμουνται δεν είναι καλό σημάδι. Ένας πτηνιατρος θα σου δώσει την απάντηση. Εμείς εδώ μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
img_20180630_154530_480x800-jpg.56481


img_20180630_181133_800x480-jpg.56482
 

Συνημμένα

  • IMG_20180630_154530_480x800.webp
    IMG_20180630_154530_480x800.webp
    27,6 KB · Προβολές: 7
  • IMG_20180630_154530_480x800.webp
    IMG_20180630_154530_480x800.webp
    27,6 KB · Προβολές: 61
  • IMG_20180630_181133_800x480.webp
    IMG_20180630_181133_800x480.webp
    8,1 KB · Προβολές: 59
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ νερό έχει; Εμπας περίπτωση ο ύπνος να οφείλεται ότι δεν έχουν κοιμηθεί καλά διότι όταν είδε ότι έφυγε η μάνα μου με βαλίτσες Τότε άρχισε να πέφτει η ψυχολογία του;
 
Στην πρώτη φωτογραφία η κουτσουλια κάτω αριστερά φαίνεται φυσιολογική. Στη δεύτερη φωτογραφία απουσιάζει το λευκό μέρος.
Εννοείς πως δεν κοιμήθηκαν καλά το βράδυ; Τώρα πάλι κοιμουνται;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το βράδυ Ναι μήπως για αυτό;
Το λευκό μέρος είναι κακό όταν απουσίαζει;
 
Το βράδυ Ναι μήπως για αυτό;
Το λευκό μέρος είναι κακό όταν απουσίαζει;

Οι κουτσουλιές δεν είναι ποτέ πανομοιότυπες, άλλες φορές "λείπει" το ένα άλλες το άλλο, κάποιες μπορεί να είναι πιο σφιχτές και κάποιες πιο νερουλές. Η συνεχόμενη διάρροια όπου δεν ξεχωρίζει τίποτα στην κάθε κουτσουλιά είναι σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά. Όσες έχεις ανεβάσει εδώ δεν έχουν κάτι περίεργο.
 
Οκ ευχαριστώ. Να σε ρωτήσω κάτι υπάρχει περίπτωση το πρωί να κοιμούνται κανονικά και το βράδυ να βάζουν το πόδι μεσα από τα φτερά;
 
Οκ ευχαριστώ. Να σε ρωτήσω κάτι υπάρχει περίπτωση το πρωί να κοιμούνται κανονικά και το βράδυ να βάζουν το πόδι μεσα από τα φτερά?

To "κανονικά" αυτό είναι που σου έβαλα με έντονα γράμματα στο δικό σου μήνυμα. :) Όταν πατάνε με τα 2 πόδια κατά τον ύπνο είναι επειδή δεν χαλαρώνουν τελείως. Τι ηλικία έχουν και σε τι χώρο τα έχεις; Το κλουβί τους σε ποιο σημείο του δωματίου βρίσκεται; Επίσης πόσες ώρες κοιμούνται το βράδυ και σε τι χώρο; Τα σκεπάζεις; Τι εννοείς ότι κοιμούνται το πρωί; Τι ώρα ξυπνάνε και πότε ξανακοιμούνται; Έχουν παιχνίδια ή φρέσκα κλαδιά να μασουλήσουν;
 
Back
Top