Ασθένειες Τα Κοκατίλ μου κάναν περίεργες κουτσουλιές

9-8 χρόνων ειναι σε δωμάτιο ανοιχτό με παράθυρο μπαίνει φως δηλαδή το βράδυ σκέπασμα κανονικά ο χώρος τους ειναι καθαρός και περιποιημενος αλλαγή δύο φορές Την ημέρα νερό πόσιμο πρωί και βράδυ και γενικά ψεκασμα κάθε 15 ημέρες με σπρευ για μύκητες ψείρες κονιδες κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:
και γενικά ψεκασμα κάθε 15 ημέρες με σπρευ για μύκητες ψείρες κονιδες κλπ

Aυτό είναι απολύτως περιττό. Μην φορτώνεις με άσκοπα σκευάσματα τον οργανισμό τους. Αφού ζουν σε καθαρό περιβάλλον δεν θα κολλήσουν τίποτα. Σε ρώτησα και μερικά ακόμη πράγματα αλλά δεν μου απάντησες. Το κλουβί απο τη φωτο του προφίλ το βλέπω πολύ άδειο. Έχουν καμιά ασχολία-δραστηριότητα;
 
Τους είχα βάλει κούνια αλλά φοβόντουσαν και δεν πηγαίνανε έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο να τους βάλω από παιχνίδι; Ώστε να δραστηριοποιούνται;
 
Στα περισσότερα κοκατιλ δεν αρέσει η κούνια. Ψάξε σε αλλα θέματα εδώ για χειροποίητα παιχνίδια που θα κάνεις μόνος με χαμηλότερο κόστος από εκείνα του εμπορίου. Και θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα βλάψουν τπυς παπαγάλους σου.
 
Ο πατέρας μου ασχολείται με αυτά. Σε ένα σχοινάκι περνάει ξύλα στα οποία έχει κάνει τρύπα, σουπιοκοκκαλο και χαρτάκια που βάζουμε κάτω από ατομικά κέικ. Αυτά έκανε μέχρι τώρα. Τον τελευταίο μήνα παίρνει ιδέες από τα παιχνίδια που βρήκα εδώ στο φόρουμ. Επίσης τους αρέσει να κομματιαζουν διάφορα ξύλα.
 
Αυτή η νερουλη Κουτσουλια είναι φυσιολογική;

IMG_20180702_061943_480x800.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχουν αδιαθεσία και επίσης κάτι συμβαίνει και έχουν υπνηλία
δεν ξέρω τι πάθανε και έχουν υπνηλία τόσο πολύ !
Απ' ό,τι κατάλαβα, η παραπάνω συμπεριφορά είναι που σε ανησυχεί και νομίζω ότι σωστά ανησυχείς. Ένα πουλί που παρουσιάζει έντονα αυτή τη συμπεριφορά, είναι πλέον άρρωστο και έπρεπε να έχει ξεκινήσει ήδη θεραπεία.

Έχεις τη δυνατότητα να επισκεφτείς κάποιο γιατρό;

Αυτή η νερουλη Κουτσουλια είναι φυσιολογική;
Είναι νερουλή. Μπορεί και να είναι φυσιολογική εάν έχει φάει μόλις πράσινα λαχανικά. Διαφορετικά, εάν είναι έτσι ακόμη και όταν τρώει σκέτους σπόρους, τότε είναι ύποπτη.
 
Οι κουτσουλιες οι τελευταιες ειναι πολυ υγρες και απουσιαζει κ το λευκο που πρεπει να υπαρχει. Εφαγαν κατι διαφορετικο; Περνανε πτερορροια; υπαρχει καποια αλλγη στη διαθεση τους; οι κουτσουλιες μια ειναι καλες και μια οχι; για καλο κ για κακο κανε μια επισκεψη σε καποιον πτηνιατρο!
 
Έφαγε βασιλικό Πρώτη φορά χθες και σήμερα

Μη δινεις τιποτα αλλο περα απο τη τροφη τους για να μπορεις να δεις σωστα τις κουτσουλιες! Δεν ειναι παραλογο οταν τρωνε λαχανικα να αλλαζουν και οι κουτσουλιες! Αστα μονο με τροφη για να δουμε σωστα!
 
Έτσι όμως περνούν σωστά θρεπτικά συστατικά είναι σωστή διατροφή;

Σταυρό το πηγα σε κτηνίατρο το είδε και μου είπε ότι ήταν μια χαρά και η αμαρα και όλα δεν έχουν κάτι..Αλλά από προχθές που έδωσα μαρούλι και βασιλικό άρχισε να το κάνει!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
προχθές που έδωσα μαρούλι και βασιλικό άρχισε να το κάνει!
Σταμάτησέ τα όλα και άφησε μόνο σπόρους και νερό για 3-4 μέρες. Μετά, ανέβασε φωτογραφία της κουτσουλιάς.

Έτσι όμως περνούν σωστά θρεπτικά συστατικά είναι σωστή διατροφή;
Δεν υπάρχει πρόβλημα όταν είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα.
 
Μαρουλι να μη βαζεις δε τους προσφερει κατι! Υπαρχουν τοσα αλλα λαχανικα που μπορεις να βαλεις! Οπως σου ειπε κ ο Σταυρος μη βαζεις τιποτα αλλο για λιγες μερες για να δεις τις κουτσουλιες!
 
Σταυρό το πηγα σε κτηνίατρο το είδε και μου είπε ότι ήταν μια χαρά και η αμαρα και όλα δεν έχουν κάτι..Αλλά από προχθές που έδωσα μαρούλι και βασιλικό άρχισε να το κάνει!
Ο γιατρός πρέπει να κάνει ανάλυση περιττωματων. Όχι απλά να κοιτάξει το πουλί. Με το μάτι δεν γίνεται διάγνωση.
 
Όταν λείπει το ουρικό οξύ το άσπρο θα κοιτάξω να τον πάω Στον γιατρό συνεχίσει να δω για νεφρά; Αν και πίνει κανονικά νερό! Ο άσπρος ο γκρι είναι μια χαρα
 
Δε καταλαβαινω τι γραφεις! σου ειπαμε τι να κανεις νομιζω! Αστα λιγες μερες μονο με τους σπορους τους για να δεις τις κουτσουλιες!
 
Δε καταλαβαινω τι γραφεις! σου ειπαμε τι να κανεις νομιζω! Αστα λιγες μερες μονο με τους σπορους τους για να δεις τις κουτσουλιες!
Πτερροροια έχουν μου είπε ο ειδικός
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
μου είπε ο ειδικός
Πόσο ειδικός είναι ο συγκεκριμένος;
Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα αυτοί που σου απαντούν εδώ μέσα να είναι περισσότερο ειδικοί και απλά από μετριοφροσύνη να μην το αναφέρουν;
Αν λοιπόν θες τις συμβουλές των ανθρώπων της ομάδας μας μας... Να μην τις συγκρίνεις με αυτές των "ειδικών" που γυροφέρνουν τα ΜΜ γιατί είναι λάθος...
 
Back
Top