Ασθένειες Τα Κοκατίλ μου κάναν περίεργες κουτσουλιές

Το έχω καταλάβει ότι ξέρετε απλά επειδή έφερα πτηνιατρο στο σπίτι για αυτό το είπα
 
Σε αυτά τα 13 χρόνια που έχω κοκατιλ, η πτερόρροια δεν επηρέασε ποτέ ούτε τις κουτσουλιες ούτε τη συμπεριφορά τους κατά τη διάρκεια της ημέρας.
Εάν τα πουλάκια σου κοιμουνται ακόμη κατά τη διάρκεια της ημέρας όπως προχθές πρέπει να τα δει πτηνιατρος.. Τα κοκατιλ είναι δυνατά πουλιά και μπορείς να προλάβεις οτιδήποτε βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο. Κατά τη γνώμη μου μια ανάλυση των περιττωματων τους είναι απαραίτητη. Εγώ κάνω 2 φορές τον χρόνο ακόμη κι αν φαίνονται υγιέστατα.
 
Ζωηρά ήτανε σήμερα εχθές έβαλα στο παράθυρο κουρτίνα να μην τα βλέπει ο ήλιος και είδη είναι Πολύ καλύτερα... Αλλά και η κουτσουλιες θα ανεβάσω αύριο φωτο μάλλον επειδή τους έδωσα χορταρικο ήτανε (βασιλικό)..Αλλά αν δω κάτι το οτιδήποτε θα πάω Να δω τι γίνεται σε πτηνιατρο!
 
Εάν δεν έδινες το προηγούμενο διάστημα λαχανικά, χορταρικά, βότανα, μην αρχίσεις αμέσως να βάζεις κάθε μέρα. Ξεκίνησε πχ με 2 φορές την εβδομάδα και μετά αύξησε το σταδιακά. Για λίγες μέρες κάνε αυτό που σου είπαν παραπάνω, δώσε δηλαδή μόνο σπόρους και δες αν οι κουτσουλιες αλλάξουν.
 
Και επισης λαχανικα δε θελει καθε μερα να τους δινεις! 2 φορες τη βδομαδα λαχανικα και 2 φρουτα! Καπως ετσι κανε το προγραμμα!
 
Ζωηρά ήτανε σήμερα εχθές έβαλα στο παράθυρο κουρτίνα να μην τα βλέπει ο ήλιος και είδη είναι Πολύ καλύτερα... Αλλά και η κουτσουλιες θα ανεβάσω αύριο φωτο μάλλον επειδή τους έδωσα χορταρικο ήτανε (βασιλικό)..Αλλά αν δω κάτι το οτιδήποτε θα πάω Να δω τι γίνεται σε πτηνιατρο!

Γιατί να μην τα βλέπει ο ήλιος;
 
Αυτά σήμερα το πρωί φυσιολογικά φαίνονται.

IMG_20180704_060202_800x480.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το έχω καταλάβει ότι ξέρετε απλά επειδή έφερα πτηνιατρο στο σπίτι για αυτό το είπα
Γιάννη, μιλάμε όντως για πτηνίατρο, δλδ κτηνίατρο εξειδικευμένο σε πουλιά; Ποιό είναι το όνομά του να τον βάλουμε στα υπόψη μας, μια και κάνει κατ΄οίκον επισκέψεις;
 
Γιάννη, μιλάμε όντως για πτηνίατρο, δλδ κτηνίατρο εξειδικευμένο σε πουλιά; Ποιό είναι το όνομά του να τον βάλουμε στα υπόψη μας, μια και κάνει κατ΄οίκον επισκέψεις;
Ακριβώς Αχιλλέας
 
Ακριβώς Αχιλλέας
Κάνει κατοίκων επισκέψεις ο Ακρίβος;
Παλιότερα που τον χρειάστηκε μια φίλη με κοκατιλ, που είχε χτυπήσει στο πόδι της και δε μπορουσε να το πάει στο ιατρείο του... Τους ζήτησε να την επισκεφθεί και η απάντηση από τις κοπέλες εκεί ήταν "ο κύριος Ακριβος βγαίνει εκτός ιατρείου μόνο για μεγαλόσωμα ζώα και μόνο όταν είναι επείγουσα ανάγκη..."
Μπορεί να εχει αλλάξει τακτική βέβαια τώρα και να κάνει κατοίκων επισκέψεις.


Σταυρό το πηγα σε κτηνίατρο το είδε και μου είπε ότι ήταν μια χαρά και η αμαρα και όλα δεν έχουν κάτι..Αλλά από προχθές που έδωσα μαρούλι και βασιλικό άρχισε να το κάνει!

Το έχω καταλάβει ότι ξέρετε απλά επειδή έφερα πτηνιατρο στο σπίτι για αυτό το είπα

Ζωηρά ήτανε σήμερα εχθές έβαλα στο παράθυρο κουρτίνα να μην τα βλέπει ο ήλιος και είδη είναι Πολύ καλύτερα... Αλλά και η κουτσουλιες θα ανεβάσω αύριο φωτο μάλλον επειδή τους έδωσα χορταρικο ήτανε (βασιλικό)..Αλλά αν δω κάτι το οτιδήποτε θα πάω Να δω τι γίνεται σε πτηνιατρο!

Εγω διαβάζοντας το θέμα σου έχω μπερδευτει...
Πόσοι πτηνιάτροι τα έχουν δει τα πουλάκια σου;
1 που τα πήγες πριν και 1 που ήρθε σπίτι; και πιθανόν θα επισκεφθείς και 3ον αν συνεχίσουν οι κουτσουλιές να είναι το ίδιο;
 
Κάνει κατοίκων επισκέψεις ο Ακρίβος;
Παλιότερα που τον χρειάστηκε μια φίλη με κοκατιλ, που είχε χτυπήσει στο πόδι της και δε μπορουσε να το πάει στο ιατρείο του... Τους ζήτησε να την επισκεφθεί και η απάντηση από τις κοπέλες εκεί ήταν "ο κύριος Ακριβος βγαίνει εκτός ιατρείου μόνο για μεγαλόσωμα ζώα και μόνο όταν είναι επείγουσα ανάγκη..."
Μπορεί να εχει αλλάξει τακτική βέβαια τώρα και να κάνει κατοίκων επισκέψεις.
Και επίσης γτ εφόσον είναι Καλά να τα ξαναπάω!








Εγω διαβάζοντας το θέμα σου έχω μπερδευτει...
Πόσοι πτηνιάτροι τα έχουν δει τα πουλάκια σου;
1 που τα πήγες πριν και 1 που ήρθε σπίτι; και πιθανόν θα επισκεφθείς και 3ον αν συνεχίσουν οι κουτσουλιές να είναι το ίδιο;
Δεν χρειάζεται τρίτος ο ακριβός είναι μια χαρά πτηνιατρος.. Και επίσης γτ να τα ξαναπάω εφόσον οι κουτσουλιες είναι κανονικές!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν χρειάζεται τρίτος ο ακριβός είναι μια χαρά πτηνιατρος.. Και επίσης γτ να τα ξαναπάω εφόσον οι κουτσουλιες είναι κανονικές!

αλλο πραγμα σε ρωτησε και απαντας κατι αλλο! Δε ανεφερε να τα δει τριτος πτηνιατρος τα πουλακια!
 
Back
Top