Αναπαραγωγή Τα αυγά των lovebirds μου δεν εκκολάπτονται

ktheodoridis

PB New Member
Εγγραφή
15 Σεπ 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Για σας παιδια εχω μια θεια που εχει ενα ζευγαρι παπαγαλακια Lovebirds τα οποια κανονικα ζευγαρωνουν κανουν αυγα αλλα τα αυγα ποτε δεν γινονται παπαγαλακια. Τα παπαγαλακια καπια στιγμη σπανε και καπια αυγα. Μηπως ξερετε γιατι;
 
Αφου κανουν αυγα και ειναι και συνεχεια μεσα στην φωλια. Βασικα την ξαναρωτησα για τα αυγα και μου ειπε πως τα σπανε τα αυγα.
 
εχω μια θεια που εχει ενα ζευγαρι παπαγαλακια Lovebirds τα οποια κανονικα ζευγαρωνουν κανουν αυγα αλλα τα αυγα ποτε δεν γινονται παπαγαλακια.

Άρα τα αυγά είναι άσπορα. Η αποτυχία μπορεί να οφείλεται στο ότι τα πουλάκια της δεν είναι σεξουαλικά ώριμα ή είναι σεξουαλικά ώριμα αλλά δεν τους έκανε την κατάλληλη προετοιμασία.
 
Πρέπει να έχουν μια πλούσια σε βιταμίνες διατροφή. Φρέσκα φρούτα και λαχανικά, λίγη αυγοτροφή ή αυγό και υπάρχουν και κάποια συμπληρώματα που μπορεί να τους δώσει που είναι για την περίοδο της αναπαραγωγής.

κοίταξε κι αυτό:
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-μπορώ-να-μειώσω-τις-πιθανότητες-για-άσπορα-αυγά.5722/

Βασικα την ξαναρωτησα για τα αυγα και μου ειπε πως τα σπανε τα αυγα.

Αυτό μπορεί να το κάνουν λόγω έλλειψης ασβεστίου... Να τους βάλει σουπιοκόκαλο και συμπληρώματα ασβεστίου.
 
Είναι σίγουρα ζευγάρι; (αρσενικό -θηλυκό) Μήπως πρόκειται για δυο θηλυκα;:D
 
αφού λέει ότι έχουν κάνει αυγά άρα είναι αντίθετου φύλου:)
 
Τωρα εχουν 2 αυγα αλλα πως μπορω να ξεχωρισω αρσενικο θυλυκο για να το επιβεβαιωσουμε ρε παιδια.
 
Ισως αν τα χωριζε σε 2 διαφορετικά κλουβια θα έβλεπε ποιό έκανε τα αυγα!
 
Παιδια επειδη ειμαι και αρχαριριος διευκρινιστε μου κατι. Αν ενα πουλι ειναι θυλυκο κανει αυγααν και δεν εχει ερθει σε επαφη με αρσενικο;
 
Εγω θα σου προτεινα να κανεις οτι σου συνεστησε η Αναστασια οσων αφορα τη διατροφη τους και να μας πεις τι ηλικια εχουν τα πουλια;

Το οτι μπαινουνε μεσα στη φωλια δε σημαινει οτι ζευγαρωνουνε κρυφα και γι'αυτο κρυβονται. 😀 Ενα ζευγαρι παπαγαλων με φωλια θα ζευγαρωνε κανονικα πολλες φορες την ημερα και φανερα. 😉
 
Ναι μπορεί να γίνει αυτό. Το είχα πάθει και γω με την ροζέλλα μου. Η οποία εδω και 8 μήνες που την έχω είναι μόνη της χωρίς ταίρι και μία μέρα βρήκα ένα αυγό στο κλουβάκι της 😱:)
 
Τα πουλια της τα δωσανε περυσι τα χριστουγεννα αλλα αυτοι που τα ειχαν τα ειχαν καιρο δηλαδη ειναι μεγαλυτερα απο 2 χρονια.
 
Δεν ξερω αν ξερουν παντως ξερω οτι ρωτησαν σε pet shop και της ειπαν οτι ειναι αρσενικο θυλυκο. Να εκαναν λαθος;
 
Γιατι αν ειναι δυο θηλυκα και γεννησε το ενα; 😕 Η και τα δυο αν τα αυγα ειναι παρα πολλα;

Χμ, όντως αλλά έτσι όπως το είπε ο ενδιαφερόμενος κατάλαβα ότι πρόκειται για αρσενικό και θηλυκό που έκαναν αυγά, τα οποία δεν εκκολάπτονται γι' αυτό το είπα

Σημ: Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά μου έτυχε κάτι και έπρεπε να φύγω.:)
 
Apo afto pou katalabeno ego mexri tora parxoune merikes periptoseis.

1. Einai zefgari, ala den einai kala proetoimasmena
2. Einai dio thilikes ala mono mia kanei ayga
3. Einai dio thilikes kai i dio kanoune ayga, meta mia spai ta ayga tis alis giati exoune mono mia folia

Oso den ksereis einai zefgari, mou fenete diskolo gia na proxoras. Kai ena apo ta proto bimata einai na tous akolotheis na ksereis sigura zefgaronoune i oxi.

Gia na katalabeneis, mpalia ixa Budgies. Merika apo ta Budgie itane poli iremo, enoo borousa na ta xaidebo. Tote ena ektrofeas, megali ilikias, mou elege an exeis thiliki Budgie mono tis, kai kathe proi gia kamia 2-3 lepta tin xaidebeis stin plati, ksekinisi afti na kanei ayga. Afto to xaidema stin plati ksekinisi ton mechanismo gia na sfiaxnei to soma ta ayga. Ekana me 3 thilikes ena Test kai pragmaktika kanane ayga. Simenei to zefgaroma apo tin eksoteriki epafi ksekinisi ton mechanismo tou sfiaksimo aygon. Kai sta Budgies kai ta Love-Birds, kseroume PANTA sfiaxnoune zefgari kai an exoume dio poulia pou exoune to idio filo. Kai etsi katalabenoume, giati exoume merikes fores sinexio ayga pou einai zufio...o arsenikos zefgaroni ala o sperma tou den einai gonimo.
 
Παιδια να κανω μια ερωτηση. Οι θυληκες κανουν αυγα οτι και να γινει και να μην εχουν αρσενικο που να τις βατεψε; Οχι μονο στα παπαγαλακια αλλα και στα αλλα πουλια.
 
Back
Top