Αναπαραγωγή Τα ζεμπράκια μου γέννησαν. Πρέπει να κάνω κάτι;

Εγώ θα έβγαζα τη δεύτερη φωλιά. Τα ζεμπρακια ζευγαρώνουν είτε σε ανοιχτή είτε σε κλειστή φωλιά. Και είναι πραγματικά από τα πιο εύκολα είδη στο ζευγάρωμα. Δεν χρειάζεται να μπερδεύονται έχοντας δύο φωλιές.
Έβαλα την δεύτερη φωλιά όταν αγόρασα το δευτερο θυλικο(το πρωτο μου πεθανε)διοτι δεν έμπαινε στην κλειστή φωλιά. Οταν άρχισε και έμπαινε στην κλειστή φωλιά,έβγαλα την ανοιχτη αλλά είδα ότι πέταξαν την αυγοτροφη και έκαναν φωλιά και αυγά μέσα στο μπολακι. Γιαυτο και την ξαναεβαλα.
 
Την εβγαλα μόλις τώρα. Τωρα όλα οκ η μαμά τα ταιζει και είναι στη φωλιά. Θα ήταν πρόβλημα να τα μετακινήσω με το αυτοκίνητο; Φοβάμαι να αφησω να μείνουν μόνα τους μήπως γίνει πάλι κατι
 
Εάν τα αλλάξεις μέρος ή τα μετακινήσεις οι γονείς θα αφήσουν τη φωλιά. Καλύτερα να τα αφήσεις μόνα τους. Πόσες ώρες θα λείψεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εάν τα αλλάξεις μέρος ή τα μετακινήσεις οι γονείς θα αφήσουν τη φωλιά. Καλύτερα να τα αφήσεις μόνα τους. Πόσες ώρες θα λείψεις;
Από σήμερα έως κυριακη μεσημερι. Ειναι πολύς χρονος
 
Κοίταξε, εγώ νομίζω ότι το μικρό βρέθηκε έξω γιατί ο πατέρας μπερδεύτηκε με τη δεύτερη φωλιά και είτε θέλησε να φτιάξει κι άλλη φωλιά για να ξαναζευγερωσει είτε θέλησε να μεταφέρει το μικρό στην νέα φωλιά. Εάν ισχύει κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις τότε δεν θα βρεθεί έξω ξανά κάποιος από τους νεοσσους. Βέβαια μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Το διάστημα είναι πράγματι μεγάλο για να μείνουν μόνα τους τα πουλάκια όταν έχουν νεοσσους. Παρόλα αυτά αν τα πάρεις μαζί σου αυτό που θα γίνει είναι το εξής: οι γονείς θα σηκωθούν από τη φωλιά και θα επιστρέψουν σε αυτήν την Κυριακή που θα τα βάλεις πάλι στο ίδιο σημείο. Δεν είναι απόλυτα σίγουρο ότι θα γίνει αυτό αλλά είναι το πιο πιθανό ενδεχόμενο. Οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Δεν υπάρχει κάποιο πρόσωπο που να εμπιστεύεσαι και να μπορεί να ρίξει καμιά ματιά το διάστημα που θα λείπεις;
 
Έχουν γεννήσει πολλές φορές αυγά (χωρίς σπόρο όμως)και όταν τα μετακινούσα ακόμη και να άλλαζα την φορά του κλουβιου, δεν πήγαιναν στα αυγά, μόνο αν έβαζα το κλουβί όπως κάθε φορά
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχουν γεννήσει πολλές φορές αυγά (χωρίς σπόρο όμως)και όταν τα μετακινούσα ακόμη και να άλλαζα την φορά του κλουβιου, δεν πήγαιναν στα αυγά, μόνο αν έβαζα το κλουβί όπως κάθε φορά
Ακριβώς το ίδιο πιστεύω ότι θα συμβεί και τώρα.
 
Αυτη είναι η καλύτερη λύση. Βάλε μπόλικη τροφή και αυγοτροφη και το νεράκι ας το αλλάζει ο φίλος σου για να έχουν φρέσκο. Ενημέρωσέ τον όμως ότι πρέπει να κοιτάζει εάν κάποιος νεοσσος είναι εκτός φωλιάς και όταν η θηλυκια είναι εκτός φωλιάς θα πρέπει να ελέγχει αν τυχόν κάποιος νεοσσος έχει πρόβλημα ή είναι νεκρός. Ασφαλώς τίποτα από αυτά δεν θα συμβεί, αλλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
με τόσες γέννες ζεμπρα που έχω δει εδώ μέσα σκέφτομαι να ξαναρχίσω από Σεπτέμβρη
 
Back
Top