Φροντίδα Τα κλουβιά των parrotlets (Μάριου+Κάρλο)

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Βλέποντας όλα αυτά τα κλουβιά μη φανταστείτε πως ''έχω θέμα'':D (δεν λέω, μου αρέσει να κάνω το καλύτερο για τους μικρούς μου φίλους) αλλά...
Έχω δυο αρσενικά parrotlets 5,5 και 1,5 χρονών τα οποία δεν ζουν συνεχώς στο ίδιο κλουβί (λόγω τσακωμών). Συγκατοικούν όμως γι΄αρκετές ώρες την ημέρα (μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν!) Διαβάζοντας για τσακωμούς και ζευγαριών έχω αρχίσει να πιστεύω πως είναι ''ιδίωμα'' των πάροτλετς και δεν φταίει τόσο ότι είναι αρσενικά... Πως να το κάνουμε, πρόκειται πραγματικά για μικρούς γίγαντες με ιδιαίτερους χαρακτήρες και απαιτήσεις μεγάλων παπαγάλων.
Οι συνθήκες της οικογένειας μας ''επιβάλουν'' να διαμένουμε (ανά εποχές και για μεγάλα χρονικά διαστήματα) σε 3 κατοικίες. Οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι μεγάλες οπότε αναγκαστικά και τα πουλιά πρέπει να έχουν διαφορετικά κλουβιά σε κάθε σπίτι...

Συνήθως τους παίρνω μαζί όπου κι αν πάω, έτσι (αναγκαστικά) υπάρχουν και μικρότερα κλουβιά μεταφοράς (για ξενοδοχεία ή μεταφορά στους κτηνίατρους-πτηνίατρους)

η νέα τους ''ζευγαρώστρα'' ελπίζω να με βολέψει περισσότερο (από το να κουβαλάω δυο ξεχωριστά κλουβιά)

18.webp629.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ηθελα να ημουνα πουλι και να με αγάπαγες πολύ! Να σαι καλα Σισσυ μου! Νομιζω ότι τα πουλακια σου θα πρεπει να είναι το πιο ευτυχισμένα πουλακια του κοσμου όλου!
 
Να είστε καλά κορίτσια, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Απλά, από τη στιγμή που αναλαμβάνω την ευθύνη ενός πουλιού (ή ζώου) αισθάνομαι και την ''υποχρέωση'' να του παρέχω ότι καλύτερο γνωρίζω και μπορώ:)
 
Σισηηη μου αυτο το χοντρο σχοινακι το χρησιμοποιεις ως κλαδακι;κ που το βρισκουμε;
Η ερώτηση σου ταιριάζει περισσότερο σε αυτό το θέμα Ελένη:D
Αυτές τις σχοινένιες πατήθρες τις αγόρασα από την Αγγλία, έχουν εσωτερικά σύρμα για να τους δίνουμε διαφορετικά σχέδια
 
Πάντως έχει και στην Ελλάδα τέτοιες σε πολλά Pet Shop :)

Πραγματικά ο Μάριος μένει σε σωστό παλατακι.
Κάθομαι και κοιτάω τα κλουβια και τα χαίρομαι!
 
ΑΧΧΧΧ! Ματωνουμε (οικονομικα) για το χομπυ μας! Αλλα αυτο το καθαρματακι ο Μαριος το αξιζει. Και το κοριτσι του βεβαια αλλα το Μαριονι παραμενει ο ζωντανος θρυλος του φορουμ. Πιστευω οτι ειναι το πουλι με περισσοτερα ποστ για την αφεντομουτσουναρα του 😀
 
ΑΧΧΧΧ! Ματωνουμε (οικονομικα) για το χομπυ μας! Αλλα αυτο το καθαρματακι ο Μαριος το αξιζει. Και το κοριτσι του βεβαια αλλα το Μαριονι παραμενει ο ζωντανος θρυλος του φορουμ. Πιστευω οτι ειναι το πουλι με περισσοτερα ποστ για την αφεντομουτσουναρα του 😀
ποστ με, αποδείξεις! 😛
 
Επειδή οι φωτογραφίες του θέματος δεν υπάρχουν πια, τις ανεβάζω ξανά.
Βλέποντας όλα αυτά τα κλουβιά μη φανταστείτε πως ''έχω θέμα'':D (δεν λέω, μου αρέσει να κάνω το καλύτερο για τους μικρούς μου φίλους) αλλά...
Έχω δυο αρσενικά parrotlets 5,5 και 1,5 χρονών τα οποία δεν ζουν συνεχώς στο ίδιο κλουβί (λόγω τσακωμών). Συγκατοικούν όμως γι΄αρκετές ώρες την ημέρα (μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν!) Διαβάζοντας για τσακωμούς και ζευγαριών έχω αρχίσει να πιστεύω πως είναι ''ιδίωμα'' των πάροτλετς και δεν φταίει τόσο ότι είναι αρσενικά... Πως να το κάνουμε, πρόκειται πραγματικά για μικρούς γίγαντες με ιδιαίτερους χαρακτήρες και απαιτήσεις μεγάλων παπαγάλων.
Οι συνθήκες της οικογένειας μας ''επιβάλουν'' να διαμένουμε (ανά εποχές και για μεγάλα χρονικά διαστήματα) σε 3 κατοικίες. Οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι μεγάλες οπότε αναγκαστικά και τα πουλιά πρέπει να έχουν διαφορετικά κλουβιά σε κάθε σπίτι...
.. Συνήθως τους παίρνω μαζί όπου κι αν πάω, έτσι (αναγκαστικά) υπάρχουν και μικρότερα κλουβιά μεταφοράς (για ξενοδοχεία ή μεταφορά στους κτηνίατρους-πτηνίατρους)


2jeqzxu[1].jpg P1080797.JPG



4    Σπετσών P2190625.JPG 4 P9011192 (1217 x 1262).jpg


7  ξενοδοχείων  PC291270 (1824 x 1226).jpg 5   μεταφοράς P2190665.JPG




6   καλαθακι.JPG
 
Σίσσυ, στη φωτογραφία στο πεζουλάκι φαίνεται σα να έχεις βάλει δαντελένιο πανί στα κλουβιά (κάθομαι και μακριά απ την οθονή) και έπαθα ένα κατιτίς 😁
Πολύ ωραία είναι, σα να μένουν σε παιδική χαρά!
 
Back
Top