Αναπαραγωγή Τα κοκατιλ μου δεν ζευγαρωνουν με τιποτα

Μάρκος

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουλ 2008
Μηνύματα
20
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα μια βοηθεια φιλοι μου ενω εχω ενα υπερωχο ζευγαρι Lovebird που μου εκαναν μωρακια το ζευγαρι με τα κοκατιλ μου δεν λενε να κανουν τιποτα και φωλια με πριονιδι εβαλα και σταγονες στο νερο αλλα τιποτα η θυλικια απαξιει να μπει καν στη φωλια εχω σαλταρει
 
γεια σου, να σου ζήσουν τα πουλάκια σου! Δώσε μας λίγες πληροφορίες για την ηλικία τους, πόσο καιρό τα έχεις, σε τι χώρο τα φιλοξενείς, είσαι σίγουρος για το φύλο τους; Πάντως δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για ζευγάρωμα τώρα, ίσως είναι και αυτός ο λόγος
 
Επίσης με το να αγχώνεσαι δε καταφερνεις τίποτα, ίσα ίσα τους το μεταδιδεις και δεν ευνοεις την κατάσταση. Επίσης αν δεν ζευγαρωνουν η φωλιά μπορεί να διαταραξει τις σχέσεις τους αφού ο αρσενικός θα κυνηγάει τη θηλυκια. Πρώτα θα τα δεις να ζευγαρωνουν και μετά θα βάλεις φωλιά
 
τα πουλακια τα εχω το αρσενικο τουλαχιστων ενα χρονο και το ειχα παρει απο ιδιωτη σαν αρσενικο εξιγωντας μου πως ξεχωριζει απο το θυλικο στο οτι το θυλικο η ουρα του εχει οριζοντιες ριγες μαυρες ετσι με αυτο το κριτηριο πηρα το θυλικο που το εχω περιπου ενα μηνα αλλα δεν ξερω την ηλικια του επεισης το φερομενο σαν αρσενικο καποιες φορες κανει ενα περιεργο κελαιδημα που δεν εχει κανει ποτε το θυλικο δεν ξερω αν σας βοηθαει το οτι ο αρσενικος ηταν με θυλικια που την ψυλοτσιμπαγιε και η οποια μου εφυγε απο το κλουβι παντως και η φωλια που τους εχω βαλει ειναι ενταξι και με αρκετο πριονιδι μεσα δεν ζευγαρωνουν αλλα και δεν μαλωνουν τα εχω σε μεγαλο παραλιλογραμο κλουβι και τα εχω στο μπαλκονι μαζι με αλλα 3 κλουβια που εχω με Lovebird που το ενα ειναι και ζευγαρι και μου εκαναν μωρα αλλα σκαω γιατι θελω μωρο κοκατιλ που να το μεγαλωσω εγω.
 
μπορεις να μας βαλεις και μια φωτογραφια με τα πουλακια;
 
ένα μήνα που έχεις το θηλυκό είναι πολύ μικρό διάστημα. το σωστό θα ήταν να υπάρξει μια περίοδος καραντίνας πριν τα βάλεις στο ίδιο κλουβί, https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ (τώρα φυσικά εφ' όσον δεν έγινε, η επισήμανση δεν έχει την έννοια της παρατήρησης αλλά της πληροφόρησης για μελλοντική περίσταση και για πιθανούς μελλοντικούς αναγνώστες του post σου). τα πουλάκια θέλουν κι αυτά τον χρόνο της γνωριμίας τους. επίσης αφού τα έχεις σε εξωτερικό χώρο άρα γνωρίζουν την εποχή και η εποχή δεν είναι κατάλληλη για ζευγάρωμα. Πρόσεχε τον εξωτερικό χώρο, να τα προστατεύσεις από τυχόν επιθέσεις αρπακτικών αλλά και από τις καιρικές συνθήκες, βροχή, ρεύματα, χαμηλές θερμοκρασίες κτλ. Να σου ζήσουν και υπομονή. αν ζευγαρώσουν τώρα, πως θα επιβιώσουν τα πουλάκια που θα γεννηθούν μέσα στο καταχείμωνο;
 
Επισης εγω σκεφτομαι μηπως τελικα τα δυο πουλακια δεν ειναι αρσενικο και θηλυκο, μου χει τυχει και μενα και απλα το ενα αγνοουσε το αλλο, η μερικες φορες οταν πηγαιναν και τα δυο στη τροφη τσακωνοντουσαν. Αν μπορεις βαλε φωτογραφιες
 
περιοδος καραντινας υπηρξε γιατι δεν ρισκαριζα την υγεια του πουλιου που ειχα οσο για τον καιρο εχω την εντυπωση πως μου βρισκετε δικαιολογιες που δεν ζευγαρωνουν σε λιγο θα μου πητε πως δεν ζευγαρωνουν λογο κρισης [ πλακα κανω ] τα Lovebird μου η Ελενιτσα και ο Βασιλης μου εχουν κανει 5 παιδακια κοντρα στον καιρο και στην κριση στο τελος θα τους βαλω να δουν ερωτικες ταινιες οσο για το φυλο τους συμφωνα με οσα γραφονται και λεγονται ειναι ζευγαρι με την πρωτη ευκαιρια θα σας στοιλω φωτο τους παντως ευχαριστω απο καρδιας παιδια για το χρονο που αφιερωνετε για να μου γραφετε:)
 
καλημέρα! Επειδή έχω κι εγώ Lovebirds και cockatiels, οι παρατηρήσεις μου είναι ότι τα Lovebirds είναι πιο σεξουαλικά και δεν σταματούν να έχουν επαφές. τα cockatiels στην αρχή είχαν σχέσεις και σταδιακά η θηλυκιά παρουσίαζε μια άρνηση. τους έκανα εξέταση κουτσουλιές, δεν έδειξαν καμμιά ύποπτη ένδειξη. Βέβαια δεν είχα ιδιαίτερο άγχος για το ζευγάρωμα, ωστόσο τα δύο τελευταία χρόνια είχαν σταματήσει, παρά τις προσπάθειες του αρσενικού. τελικά δυστυχώς έχασα το θηλυκό μου σχετικά πρόσφατα και χωρίς να έχω παρατηρήσει κάποια ασθένεια. Προφανώς όμως τελικά καταλήγω ότι υπήρχε κάποια οργανική αιτία για την στάση της που δεν την έλαβα σοβαρά υπ' όψιν μου. Απλά συζητάμε τις εμπειρίες μας, γιατί τέτοιου είδους διαγνώσεις, απαιτούν εργαστηριακές αναλύσεις και έναν καλό γιατρό αν είναι δυνατόν. η εποχή παίζει ρόλο μήν κοιτάς τα Lovebirds είναι σεξομανή :)
 
Τα πουλια σου προφανως δεν ειναι ετοιμα να ζευγαρωσουν αφου εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι. Δεν υπαρχουν μαγικες σταγονιτσες που να φερνουν την αναπαραγωγη. Η αναπαραγωγικη περιοδος ερχεται με καποιες προυποθεσεις οπως η καταλληλη ηλικια, η πλουσια διατροφη, η μεγαλη φωτοπεριοδος και βεβαια το να εχει δεσει το ζευγαρι. Σε εναν μηνα που τα εχεις τα πουλια μην περιμενεις θαυματα. :)
 
αρα να υποθεσω πως πρεπει να οπληστω με υπομωνη και να περημενω... Και αν δε γινει τιποτα θα τα παω σε μοναστηρι να μονασουν
 
Back
Top