Αναπαραγωγή Τα κοκατιλ μου ζευγαρωσαν, τι να κάνω τωρα;

Εγγραφή
4 Νοε 2013
Μηνύματα
207
Καλησπερα σας σημερα ο κοκος και η κικουλα μου εχουν ζευγαρωσει αυτο που με προβληματισε ηταν οτι την κικη μονο 8 μερες την εχω δεν ζευγαρωσαν λιγο γρηγορα;
Φωλια ειχα απο πριν στο κλουβι και πριν 2 μερες ειχα αγορασει ροκανιδια και εβαλα στην φωλια απο την ιδια μερα το αρσενικο εκανε κατι σαν κρεβατι δεν ξερω αν εχει καποια σχεση αυτο..
τι πρεπει να κανω τωρα που εχουν ζευγαρωσει καθε συμβουλη ειναι αναγκαια ευχαριστω
 
Γνωριζεις τι ηλικια εχουν;

Κανονικα πρεπει να βαλεις αυγοτροφη (καλυτερα να φτιαξεις τη δικη σου) αλλα και ασβεστιο οπωσδηποτε καπου μεσα στο κλουβι, οπως σουπιοκοκκαλο ή πετρα ασβεστιου, εγω παλι προτιμω τα υδατοδιαλυτα σκευασματα σε σταγονες που συμπληρωνεις καθημερινα στο νερο τους. Αυτα μπορεις να τα βρεις σε πετ σοπς και κτηνιατρεια.

Επισης καλο ειναι να προσφερεις διατροφη πλουσια στα πουλια, σε λαχανικα, φρουτα, ξηρους καρπους γι'αυτο το διαστημα που ζευγαρωνουν διοτι αυτο τους δημιουργει το αισθημα της αφθονιας με καλυτερα αποτελεσματα στην αναπαραγωγικη διαδικασια.

Επισης να αφησεις το κλουβι σταθερο καπου χωρις να το μετακινεις, και να θυμασαι οτι ειναι καλυτερα να μην υπερβαινεις τις 2 γεννες το χρονο, εγω θα επελεγα μια και μοναδικη. :)

Και καλως ηρθες! Καλο θα ειναι να μας συστηθεις στην ενοτητα των νεων μελων ]petbirds.gr/community/forums/Νέο-Μέλος.5/ και να μας παρουσιασεις και τα πουλια σου. 😉
 
Ο κοκος ειναι τριων χρονων η κικη δεν ξερω ποσο ειναι θα παω σημερα να αγορασω τα πραγματα που μου ειπες σε ευχαριστω πολυ
Κατι αλλο σε ποσες μερες θα βρω αυγα περιπου; Πως θα καταλαβω αν ειναι χωρις πουλακια μεσα;
 
Ο κοκος ειναι τριων χρονων η κικη δεν ξερω ποσο ειναι θα παω σημερα να αγορασω τα πραγματα που μου ειπες σε ευχαριστω πολυ
Κατι αλλο σε ποσες μερες θα βρω αυγα περιπου; Πως θα καταλαβω αν ειναι χωρις πουλακια μεσα;

Το ποτε θα ερθουν τα αυγα δεν μπορει να στο πει κανεις με σιγουρια. Αυτη που σου ανεφερα προηγουμενως ειναι η προετοιμασια του ζευγαριου, εσυ κανεις αυτα κι απο εκει και περα περιμενεις αφηνοντας τα υπολοιπα στα πουλια και τη φυση τους. Ας ξεκινησουν να ερχονται τα αυγα με το καλο κι εδω ειμαστε και για τα περαιτερω. 😉
 
γεια σου, καλώς ήρθες! Να σου ζήσουν τα κοκατιλάκια σου! Περιμένουμε φωτογραφίες :)
ως εκ περισσού βέβαια για τον παρόν ζευγαράκι σου αλλά για κάθε μελλοντικό ενδεχόμενο, να σου πω ότι όταν αποφασίζουμε να βάλουμε δύο πουλάκια σε συγκατοίκιση ακολουθούμε μια διαδικασία καραντίνας, ώστε να προφυλαχθούμε από πιθανή μετάδοση ασθενειών. Μπορείς να διαβάσεις και εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/.
 
Το μονο που μου ηπαν στο πετ σοπ ειναι να μην τα μετακιναω για περιπου 2-3 εβδομαδες δεν ειναι αργα τωρα για καραντινα;
 
Το μονο που μου ηπαν στο πετ σοπ ειναι να μην τα μετακιναω για περιπου 2-3 εβδομαδες δεν ειναι αργα τωρα για καραντινα;

ναι φυσικά τώρα δεν έχει νόημα, γι αυτό σου είπα απλά ενημερωτικά στο λέω για άλλη περίπτωση
 
Μακαρι να τα ξερα πιο γρηγορα εχω παρει αυγοτροφοι την εκανα μιξ με την τροφη και ασβεστιο στο νερακι τους!
Σε ευχαριστω πολυ Μαρια την επομενη φορα θα το εχω υποψη μου :) οταν ρωτας και νοιαζεσε μαθενεις! Εγω ολοι μερα μαζι τους ειμαι προσπαθω να μαθω τα παντα για αυτα :)
 
Την αυγοτροφη πιστευω πως θα ηταν καλυτερα να την προσφερεις σε ξεχωριστο δοχειο ωστε να μπορεις να ελεγχεις αν και ποσο τρωνε και γενικοτερα επειδη καποια πουλια ειναι λιγο μυστηρια στο θεμα του φαγητου καλα ειναι να τα κρατας σε χωριστα δοχεια ωστε να μπορεις να ελεγχεις τι γινεται με τις ποσοτητες. :)
 
Τι ξηρους καρπους και λαχανικα να τους βαζω;

Εγω δινω στα δικα μου, αμυγδαλα, καρυδια, φουντουκια (ολα με το κελυφος) σαφως εσυ θα τα δωσεις καθαρισμενα και σπασμενα σε μικροτερα κομματακια, επισης μπορεις να φτιαξεις βλαστωμενους σπορους δες κι εδω, να τους δωσεις λιγα οσπρια φουσκωμενα απο βραδις και βρασμενα ελαφρως (κανενα τεταρτο), αλλα κι ολα τα λαχανικα εποχης με εξαιρεση τα απαγορευμενα (αβοκαντο, κρεμμυδια, μαιντανο και να αποφυγεις και τα αγριοχορτα). Τα δικα μου πουλια αυτην την περιοδο τρωνε σπανακι, παντζαροφυλλα, μπροκολλο (ανθος και τα φυλλα), κολοκυθακια, φασολακια, καροτα, πιπεριες πρασινες και φλωρινης, ροδια, μηλα, ποροτοκαλια, μπανανες, αγρια βατομουρα κι οτι φρεσκο υπαρχει κατα περιοδο. Ολα να τα δινεις παρα πολυ καλα πλυμμενα.
 

Συνημμένα

  • DSCN2509.webp
    DSCN2509.webp
    42 KB · Προβολές: 91
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
εγώ κάποια όπως ρίγανη, δυόσμο, δενδρολίβανο, βασιλικό τα έχω σε ζαρντινιέρες στο μπαλκόνι και τους δίνω απ' αυτά που ξέρω πως είναι καθαρά από φάρμακα. τα υπόλοιπα, φρούτα, λαχανικά, χορταρικά που αγοράζω κατ' αρχήν αφήνω να περάσουν 6-7 μέρες από την αγορά για να τα προσφέρω και τα αφήνω κανένα μισάωρο σε ξιδόνερο και φυσικά τα ξεπλένω με άφθονα νερά και τα στεγνώνω πριν τα φάνε, γιατί φοβάμαι για τα φάρμακα που τα ραντίζουν. Μερικά τα ζεματίζω και λίγο σε βραστό νερό χωρίς να τα αφήσω να μαλακώσουν.
 
γιατί; Παρατηρείς κάποιο πρόβλημα;
Το μονο που παρατηραω ειναι οταν πηγαινω εκει δηλαδη οταν ειμαι εγω εκει η κικη με βλεπει με την κουκουλα ισια πανω και φουσκωνει τα μαγουλα της. Ωρα μαζι τους ειμαι πολυ μολις τελειωνω απτην δουλεια τα καθαριζω καθομαι και τους κανω παρεα 😛
 
είναι ακόμα νωρίς και δεν σε έχει συνηθίσει προφανώς, μάλλον σε φοβερίζει :)
 
Εδω και δυο μερες ο κοκος μπαινει στη φωλια και η κικη καθεται εξω και τον βλεπει ειναι καποιο στοιχειο αυτο; :) να περιμενω αυγουλακια; η ειναι πολυ γρηγορα; Επεισης εχω προσεξει οτι οταν παει ο κοκος να φαει και ειναι εκει και η κικη του επιτιθεται διωχνοντας των εχω αρχισει να ανυσηχω :/
 
το οτι ζευγαρωσαν μια φορα δεν σημαινει οτι θα δεις και αυγα, το πιο πιθανο ειναι να μην δεις. Επρεπε οπως σου ειπε κι η μαρια να ακολουθησεις την καραντινα και στη συνεχεια να ακολουθησεις ενα σταδιο γνωριμιας, οπου θα ειχες τα κλουβια διπλα διπλα για μια βδομαδα και στη συνεχεια τα βαζεις στο ιδιο κλουβι. Επισης την φωλια δεν επρεπε να την βαλεις απο μονος σου αφου ετσι ο αρσενικος θελει να ζευγαρωσει και αν η θηλυκια δεν θελει μπορει να μαλωνουν.Αν δεν τα ξαναδες να ζευγαρωνουν θα σου ελεγα να την βγαλεις την φωλια και να την ξαναβαλεις μετα απο κανα μηνα τουλαχιστον και αφου τα δεις να ζευγαρωνουν συχνα.
επισης συνηθως αφου εχουν αρχισει να ζευγαρωνουν και βαλεις φωλια κανουν αυγα μετα απο 7-10 μερες αλλα αυτο δεν συμβαινει παντα
 
το οτι ζευγαρωσαν μια φορα δεν σημαινει οτι θα δεις και αυγα, το πιο πιθανο ειναι να μην δεις. Επρεπε οπως σου ειπε κι η μαρια να ακολουθησεις την καραντινα και στη συνεχεια να ακολουθησεις ενα σταδιο γνωριμιας, οπου θα ειχες τα κλουβια διπλα διπλα για μια βδομαδα και στη συνεχεια τα βαζεις στο ιδιο κλουβι. Επισης την φωλια δεν επρεπε να την βαλεις απο μονος σου αφου ετσι ο αρσενικος θελει να ζευγαρωσει και αν η θηλυκια δεν θελει μπορει να μαλωνουν.Αν δεν τα ξαναδες να ζευγαρωνουν θα σου ελεγα να την βγαλεις την φωλια και να την ξαναβαλεις μετα απο κανα μηνα τουλαχιστον και αφου τα δεις να ζευγαρωνουν συχνα.

επισης συνηθως αφου εχουν αρχισει να ζευγαρωνουν και βαλεις φωλια κανουν αυγα μετα απο 7-10 μερες αλλα αυτο δεν συμβαινει παντα

Δεν το γνωριζα απτην αρχη απτα λαθη μαθαινουμε μου προτεινεις να βγαλω την φωλια;
 
καλημέρα!
ήδη είναι πολύ ευχάριστο ότι τα πουλάκια σου ταίριαξαν και έγιναν ζευγάρι. Θα σου πρότεινα εφ' όσον το θηλυκό σου είναι νέο απόκτημα, να βγάλεις την φωλιά, να ακολουθήσεις την φυσιολογική για την εποχή φωτοπερίοδο και να εστιάσεις στον εμπλουτισμό της διατροφής του και των ιδανικών συνθηκών διαβίωσής τους. Λίγο πριν την άνοιξη ενίσχυσε την διατροφή με καλής ποιότητας σπόρους, αυγοτροφή, χόρτα, λαχανικά, φρούτα, φύτρα και ασβέστιο και στην συνέχεια ξαναβάλε την φωλιά. Η σωστή προετοιμασία, διασφαλίζει κατά το δυνατό την υγεία της μητέρας κατ' αρχήν και των μωρών στην συνέχεια. Με τον καιρό θα δεις ότι έχουμε δυστυχώς πολλές απώλειες θηλυκών (ακόμα και κατά την διάρκεια του κλωσσήματος ή του ταϊσματος των μωρών) από βεβιασμένες γέννες ή γέννες που έγιναν χωρίς σωστή προετοιμασία. Το θηλυκό καταπονείται και πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση υγείας για ν' ανταπεξέλθει. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και στα πουλάκια σου να γνωριστείτε και όταν έρθει ο σωστός χρόνος θα είστε όλοι σωστά προετοιμασμένοι για μια πετυχημένη γέννα. Σουπιοκόκκαλο πάντα στο κλουβί. Να σου ζήσουν!
 
Back
Top