Γενικά Τα κορνάκια και ο γαμπρός!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niva2gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niva2gr

PB Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2008
Μηνύματα
965
Πόλη
Λιβαδειά
Σήμερα αυξήθηκε η παρέα στο σπίτι μου κατά τρία άτομα!

Τα "Κορνάκια" είναι δύο αδερφάκια αρσενικά ζεμπράκια μόλις 6 μηνών! Είναι ακόμη αγαπημένα, πολύ ζωηρά και σχετικά ήμερα.

Ο γαμπρός είναι ένα αρσενικό μπάτζι μικρότερο απο 1 έτους, που βρέθηκε εδώ πρωταρχικά για να κάνει παρέα στο θηλυκό μου μπάτζι, την Κίτσα. Και αυτός είναι πολύ ήσυχος και κοινωνικός, αν και τώρα είναι ταλαιπωρημένος και δεν το έχει δείξει ακόμα. Προς το παρόν ζει σε ένα προσωρινό κλουβάκι μέχρι να γίνουν οι πρώτες συστάσεις με την Κίτσα.

Καί τα τρία προέρχονται απο καλά σπίτια και είναι υγιεί.

Περιμένω προτάσεις για ονόματα! Φώτη, ακούς;
 
Ορίστε οι φωτό.
 

Συνημμένα

  • 23-08-09_1748.webp
    23-08-09_1748.webp
    33,9 KB · Προβολές: 95
  • 23-08-09_1750.webp
    23-08-09_1750.webp
    26,8 KB · Προβολές: 100
  • 23-08-09_1752.webp
    23-08-09_1752.webp
    37,1 KB · Προβολές: 89
  • 23-08-09_1754.webp
    23-08-09_1754.webp
    31 KB · Προβολές: 92
  • 23-08-09_1755.webp
    23-08-09_1755.webp
    33,8 KB · Προβολές: 91
Nα σου ζήσουν Μαρία οι νεοι φιλοξενούμενοι!

Θέλουμε φωτο!:D
 
Αφού έβαλα φωτό καλέ; Δεν φαίνονται; Και άλλες φωτογραφίες θα βγάλω αύριο. Θα τα αφήσω να ηρεμίσουν τώρα. Αν και τα κορνάκια μιά χαρά μου φαίνονται! Πριν είχα βάλει το πρόσωπό μου δίπλα στο κλουβί και αυτά έτρωγαν χαλαρά!
 
Να σου ζήσουν, είναι κουκλάκια!

Αφού έβαλα φωτό καλέ; Δεν φαίνονται;

Φαίνονται Μαρία, απλά όταν πόσταρες τις φωτογραφίες η Τζίνα έγραφε και δεν πρόλαβε να δει το μήνυμα με τις φωτογραφίες.
 
Να σου ζησουν! Ειναι ολα τους πολυ ομορφα! 🙂
 
Ευχαριστούμε κορίτσια!

Α, να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω τις "μαμάδες" Νίκη (Φάμπιο) και Βικτωρία!
Ξέρουν να μεγαλώνουν ζεμπράκια και να επιλέγουν τα σωστά παπαγαλάκια!
 
Αα επιτελους. Τι ομορφος που ειναι ο αρσενικος;Ιδιο με το αρρωστο μπατζακι η μου φαινεται;

Να σου ζησουν.

Ονοματα για το μπατζι προτεινω: Γιούπι, Ντιούκ, Σακη, Πεπος, Τζακ, Αδωνις και michael.Αυτααα... Διαλεξε ενα:Big Grin: για να στειλω προικα.
 
Ααα τωρα μάλιστα! Ο γαμπρός ειναι για τσιμπημα! Φαντασου τι όμορφα μωρα θα σου κανουν οταν με το καλό έρθει η ωρα!

Και τα ζεμπράκια ειναι χαρμα οφθαλμών ! Οντως φαινονται υγιέστατα! Αντε και καλους απογόνους!

Εγω παλι προτείνω για ονόματα τα: Ναταλία ή Ανδριανή για το θηλυκο και Αδριανός ή Φανουρης για τα αρσενικά! Γιορτάζουν σε λιγες μερες και αν αποφασισεις με το καλο... Περιμενουμε κερασμα!

Ωχ ! Μόλις ειδα οτι ειναι και τα 3 αρσενικα! Σβησε τα γυναικεια ονοματα...
 
ΥΓ:Τα ζεμπρακια φαινονται ποσο περιποιημενα ειναι. Η Νικη η αληθεια ειναι οτι τα φροντιζει τελεια.
 
Φώτη, τα κρατάω και θα αποφασίσω σε λίγες μέρες, για να δω ποιό του ταιριάζει καλύτερα!
Και πράγματι, είναι σχεδόν ίδιος με τον άρρωστο! Η βασική τους διαφορά είναι το χρώμα της κορυφής του κεφαλιού, που σε αυτόν είναι ελαφρώς πιο σκούρο.

Ήδη η Κίτσα είναι πολύ περίεργη. Τάχαμου πάει και τρώει στην ταΐστρα που είναι δίπλα στο κλουβί του γαμπρού! Αλλά τον τσεκάρει η πονηρούλα!



Τα ζεμπράκια είναι καταπληκτικά! Ήρεμα και ζωηρά, αλλά το καθένα με τον χαρακτήρα του.
 
Πολύ όμορφα και τα ζεμπράκια αλλά και τα Budgies! Γλυκούλια και με ωραία χρώματα! Να τα χαίρεσαι Μαρία, να περνάτε όμορφα!
 
πολύ όμορφα πουλάκια να τα χαιρεσαι καθώς και την κίτσα σου και τα υπόλοιπα
 
Νομίζω πως ο γαμπρός ταιριάζει πολύ στην Κίτσα! Και τέτοια σιγανοπαπαδιά που είναι η μικρή, σίγουρα τον τσεκάρει και θα λέει από μέσα της "άντε επιτέλους ήρθε η ώρα μου".

Τα ζεμπράκια είναι πολύ τσαχπίνικα και με άποψη... άποψη βγάζει και η φωνή τους, αν θυμάμαι κάνουν ένα "μπου" συνέχεια. χαχα!

ΥΓ πρόσεξες στην τελευταία φωτό που η Κίτσα έχει στηθεί ακριβώς μπροστά στο γαμπρό; Λυσσάρα, απαπα. Καμία ανατροφή.
 
"Μπιπ" κάνουν συνέχεια τα ζεμπράκια! Και με πάρα πολύ ωραία χρώματα! Αχ, Εύη μου, η μικρή φαίνεται οτι θα τον τσακίσει τον γαμπρό! Αλλά και αυτη θα βρει την ηρεμια της με την παρέα.
 
Οι φωτογραφιες τα αδικουν, απο κοντα ειναι ακομα πιο ομορφα!
Οσο για τα ονοματα με καλυψε ο Φωτης 😛 θα μου αρεσε παντως τον αρσενικο να τον βγαλεις Κιτσο!Η Κιτσα και ο Κιτσος!
 
Μωρέ, Κίτσος ήταν ο προηγούμενος, που πέθανε μέσα σε μιά βδομάδα! Δεν θέλω να δώσω και σε αυτόν το ίδιο όνομα! Μήν τον γρουσουζέψω! Πάντως πράγματι οι φωτογραφίες τα αδικούν.
 
Back
Top