Φροντίδα Τα λουλούδια επηρεάζουν τα καναρίνια μου;

Marina 123

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2017
Μηνύματα
129
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω... Αν τα λουλούδια επηρεάζουν τα καναρινακια μου..; Γιατί τώρα που έρχεται ο χειμώνας εκεί που έχω τα καναρινακια μου θα βάλω και λουλούδια υπάρχει προβλημα;
 
Αν δεν μπορεί να τα φτάσουν και να φάνε κάποια που πιθανόν να είναι τοξικά δεν μπορώ να δω κάποιο κίνδυνο για τα πουλιά.
Θεωρώ μάλιστα πω θα υπάρχει και μισό μέτρο ως απόσταση ασφαλείας των καναρινιών από τα λουλούδια.
 
Ναι αυτό εννοείται Έτσι και αλλιώς τα κλουβια τα έχω ψηλά κοντά στο παράθυρο και όχι κοντά στο καλοριφέρ! Το λέω αυτό γιατί έχω ακούσει ότι τα λουλούδια το βράδυ απορροφούν όλο το οξυγόνο
 
“ΕΥΚΟΛΑ” ΦΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ
Η φορμαλδεϋδη, το βενζόλιο και το τριχλωροαιθυλένιο είναι τρεις από τις τοξικές ουσίες που ανιχνεύονται πιο συχνά στον αέρα κλειστών χώρων και θεωρούνται καρκινογόνες για τον άνθρωπο, τις «λατρεύουν» όμως τα φυτά. Δέκα έως δέκαπέντε φυτά εσωτερικού χώρου, όμως, με πλατύ φύλλωμα αρκούν για να «καθαρίζουν» ένα χώρο 130τμ. Οσο περισσότερα, όμως, υπάρχουν στο περιβάλλον σας τόσο καλύτερα θα αναπνέετε..

Φιλόδενδρο ή πόθος:Ιδανικό για πολύ ξηρή ατμόσφαιρα και φρεσκοβαμένα κτίσματα με χώρους όπου υπάρχουν καινούργια έπιπλα.

Χαμεδορέα: Απορροφά τους ρύπους του βενζολίου, του τριχλωροαιθυλένιου και της φορμαλδεϋδης

Φίκος μπένζαμιν: Λατρεύει τη φορμαλδεϋδη

Ασπιδίστρα:Προτιμά τα σκιερά σημεία και τρέφεται με παράγωγα του καπνού και του γκαζιού

Χλωρόφυτο: Πολλαπλασιάζεται εύκολα και έχει εκπληκτικές ικανότητες. Μερικές ημέρες μπορεί να απορροφήσει το 90% της φορμαλδεϋδης και του μονοξειδίου του άνθρακα.

Φτέρη: Χρειάζεται υγρασία και αναπτύσσεται θαυμάσια μέσα στο λουτρό και στην κουζίνα.

Φάτσια η γιαπωνέζικη ή αράλια: Δεν θέλει πολύ φως ενώ αγαπάει ένα μεγάλο αριθμό ρύπων

Αζαλέα: Ιδανική για την κουζίνα και το μπάνιο, σε σημεία όχι πολύ φωτεινά. Της αρέσει η αμμωνία των απορρυπαντικών

Ορχιδέα (phalenopsis): Τα μεγάλα φύλλα και το εναέριο ριζικό σύστημά της έχουν ιδιαίτερα μεγάλη αντιρυπαντική δραστηριότητα.

Σπαθίφυλλον: Αναπτύσσεται εύκολα σε σημεία με λίγο φως και τρελλαίνεται για ακετόνη, τροχλωροαιθυλένιο, βενζίνη και φορμαλδεϋδη


πηγή: kikitriantafylli.wordpress.com
- - - - - -

Φυτά που παράγουν οξυγόνο κατά τη διάρκεια της νύχτας και είναι ιδανικά για το υπνοδωμάτιο.
- Σανσιβέρια
- Ορχιδέες
- Μπρομέλιες
 
ευχαριστω ... Θα δω τι θα κανω αν και το μερος που εχω τα πουλια και τα λουλουδια ειναι μεσα στο σπιτι! Κ γενικα η περιοχη που ζω δεν εχει κουνουπια
 
Back
Top