Γενικά Τα μωράκια μου (african grey, cockatiel, green cheecked conure)

@thunderfck αχαχαχαχ και εγώ μια τα ίδια είμαι με κάνει ότι θέλει και είναι κακό αυτό βέβαια ... Σκέφτομαι αργότερα όταν μεγαλώσει λίγο να του πάρω μια θηλυκιά και για παρέα και μήπως ζευγαρώσουν ..εσύ τι λες να το κάνω η θα μου αργιεψει..?
 
Εντυπωσιάζομαι με το τρόπο π σκεφτεσαι πραγματικά 👌🏻👌
Όσο περισσότερο χρονο περναει μαζί σας το αγόρι τόσο πιο δύσκολη θα γίνει η εισαγωγή μετά μιας θηλυκιτσας. Μια εβδομάδα είναι μια χαρά ένας μήνας είναι πολύς 😜
 
είσαι πολύ γλυκιά κ χαμογελώ :) είναι πολύ πολυ τυχερό το ζακουδακι σου :) .
Μέχρι την ενηλικίωση θεωρητικά είναι εύκολη η εισαγωγή. Όσο πιο γρήγορα ομωσ φέρεις το παρεάκι του στο σπίτι:
1) τόσο λιγότερα παιχνίδια «εξουσίας» θα αντιμετώπισει το νεοεισερχόμενο μικρό από το αγόρι π ήδη έχεις μια και «bossy» συμπεριφορες είναι στη φύση τους

2) και τα δυο μεγάλωνοντας στο σπίτι σου όντας πιτσουνια παρέα το ένα τ αλλο παρότι είναι ανθρωποκεντρικά-με τον όρο εννοώντας ότι έχουν αποτυπώσει το άνθρωπινο ειδος ως ειδος τους- σιγά σιγά μέρα με τη μέρα στα χρόνια της ζωησ Τους θα μειωθούν η και θα εξαλειφθούν προβλήματα π φέρουν τα ανθρωποκεντρικά ζακο μετά την ενηλικίωση. Και θα το έχεις πετύχει και για τα δυο. Οχι στο αρσενικό μόνον

Προσανατολίζεσαι πολύ σωστά. Μου φαίνεσαι διαβασμένη 👌🏻😜 θα είναι ευχαριστο πολύ το θέμα σου 🙂
 
@thunderfck σε ευχαριστώ πάρα πολύ και για της συμβουλές σου και για τα λόγια σου... Εν τω μεταξύ ο γλυκούλης δν έχει μάθει καλά το κλουβί του και παραπατάει είναι πολύ ατσούμπαλος και επειδή αγχώνομαι μήπως δν τρώει καλά κάθομαι και τον ταιζω στο χέρι δν έχει μάθει ακόμα το κλουβί του και θέλει να είναι και συνέχεια έξω κοντά μου και τον έχω μια εβδομάδα μόνο...μερικές φορές κοιμάται και κάτω στον πάτο του κλουβιου. ..
[automerge]1613763759[/automerge]
Κοιμάται σχετικά πολύ αλλά μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό επειδή είναι μικρούλης..
[automerge]1613763825[/automerge]
Προσπαθώ να του μάθω να τρώει τα πάντα από φρούτα και λαχανικά και όταν κάτι δν το τρώει μόνος του κάνω ότι το τρώω εγώ και το τρώει 😂..
[automerge]1613763974[/automerge]
Όταν πχ είναι μέσα στο κλουβί του χαλάει τον κόσμο για να βγεί όχι από φωνές πηγαίνει βπανω κάτω πάνω κάτω παραπατάει και όταν κουράζεται κοιμάται όλο αυτό κάνει και ανχοθηκα...για αυτό ρωτάω..
 
Εμ οι αδυναμίες δε κρύβονται 😊. Περιγραφεις ένα ζακο π θέλει να είναι συνέχεια κοντά στη μαμμα του. Πολύ καλά κανεις κ τον ταιζεις εσυ πολύ καλά κανεις κ αγχώνεσαι για τη διατροφή του...αυτο θα σε κάνει να τον μάθεις να τρέφεται σωστά :) για λίγους μήνες ακόμα θα τον βλέπεις να το κάνει αυτο με τον πάτο του κλουβιού είναι μωρό πολύ...ακόμα μαύρα μάτια έχει 🤗
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με ηρεμισες είχα αγχωθεί ήμουν έτοιμη να τον πάω στον πτηνιατρο να τον δει..αλλά δν το κάνω ακόμα επειδή μου το έφεραν από Κρήτη και είχε στρεσαριστει παρά πολύ οπότε είπα να τον αφήσω να ηρεμισει και να τον πάω αργότερα για έναν έλεγχο .. σε ευχαριστώ πάρα πολύ με ηρεμισες... Τι τροφές δίνεις εσύ στα δικά σου ?
 
Μαζί του να τρως. Ότι τρώει να το τρως και εσυ. Και μετά να προσφέρεις. προϊόντα εποχης θα κάνει μήνες να τα ξαναδεί θα τα έχει ξεχάσει μέχρι να του τα φέρεις πίσω.και όλα τα «νέα» καλούδια π ερχονται με την άνοιξη, του ριναι παντελως άγνωστα. Πρπεει η μαμα να δοκιμάζει κ να προσφέρει. Οι ώρες π θα ξεκουράζεται ειναη πολλες ναι τώρα π είναι κουτσικο. Μετά θα αλλάξει αυτο θα υπάρχουν βραδιεσ Που θα αναπολείς το καιρό που το έκοβε στον ύπνο χωρίς πολλά πολλά 😜😂
 
@thunderfck αχαχααχα αυτό κάνω και έχω δεί ότι πιάνει αυτό το κόλπο λες να φτάσω σε σημείο και να αναπολώ αυτές της εποχές του...ο γλυκούλης μου όταν κοιμάται μαζί μου ξαπλώνει σαν άνθρωπος στο πλάι και απλώνει και τα φτερά του .. 😂 είναι το κάτι άλλο αυτό το πλάσμα ..
 
Δε δίνω ότι ζει σε ωκεανό. Δυστυχως τόνος κ σολομός είναι ιδιαίτερα θρεπτικά αλλά συμβιβάζομαστε με καραβίδες (και αν είναι μεγάλες πολύ- οι δαγκάνες τους είναι τρελή τρελή λιχουδιά με ηχητικά εφέ π αναζητεί η ψυχή τους) σαρδέλες και λιγο λαυράκι Πελαγίσιο
Κόκαλα για το μεδούλι. Μετα τους 8 μήνες ζωησ χρειάζεσαι πρωτεΐνη. Έχεις χρονο να του μάθεις τα πάντα. Μαζί να τρώτε είπαμε :) ανάλατα. Από τυριά μόνον ανθότυρο αν έχεις κάποια καλή άκρη
 
Παρακαλώ. Είναι ευχαριστο πολύ ευχαριστο στα μάτια μ «ιδιοκτητες» που δεν αναζητούν ένα τσίρκο με την αγορά ενός ζακο. Θα το φροντίζεις, θα το σέβεσαι θα το πονάς και η σχέση π θα αναπτύξεις μαζί του θα ειναι ένα όνειρο πίστεψε με πραγματικά :). Και ένα όμορφο παράδειγμα για κάθε ενδιαφερόμενο 👌🏻
Και Εγώ σε ευχαριστώ που μιλήσαμε :)
 
Είναι σκέψου τα «διαμαντακια» μου...ευαίσθητα εύθραυστα σαν ένα σπάνιο έργο τέχνης 👌🏻👌
Μεγάλη αδυναμία κ στα δυο καρδιοχτύπι για τη πριγκίπισσα μας 🥰
Ζευγαρωμενη πλέον και μάνα και πάλι λιώνουμε ο ένας για τον αλλο. Και όταν έχουμε ευκαιρία (χωρίς να μας βλέπουν τα αντρικά τα πλήθη) ξεφεύγουμε λιγο 🤗
 
Back
Top