Γενικά Τα μωράκια μου (african grey, cockatiel, green cheecked conure)

Δε με ενδιαφέρει το εμπόριο. ο στόχος ήταν να μη ζευγαρώσει μαζί μ η κοπελαρα μου, να με τακτοποιήσει σωστά στο μπερδεμμενο μυαλουδάκι της που το έχω τόσο μεγάλη αδυναμία- και εννοείται Να μη ζήσω να το δω να μαδιεται. Το ζήσαμε όμως κ αυτο αλλά το προλάβαμε στη γεννεση του κ το προσπεράσαμε 😊. Όσο μπορώ και μ επιτρέπουν να το ελέγχω είμαι πολύ καλά. Πιο μετά γνωρίζω ότι θα έχω πρόβλημα θα ανοίξει η βρύση ανεξέλεγκτα θα δούμε μέχρι τότε 😅
 
δυστυχως συγκυρίες στη ζωή μπορεί να μας κρατήσουν μακρυά. Όντας ζευγαρωνενος μαζί σου δεν έχεις την πολυτέλεια μετά την ενηλικίωση να λείπεις μερεσ βδομαδες μήνες. Τα ζευγάρια δεν αποχωρίζονται... νοιωθουν μεγάλη μοναξιά κ στρνοχωρια. Τα ανθρωποκεντρικά ζακουδακια ξεσπούν βίαια πάνω τους καθόλη την αναπαραγωγική περίοδο σε τέτοιες συνθήκες

Ένα ατύχημα με τη μηχανή δυο εβδομάδες στο νοσοκομείο είναι υπεραρκετές για ένα τεράστιο στρες

ένα ταξίδι με το δικό σου ταίρι στο εξωτερικό η στην όμορφη επαρχία μας, μια εργασία σε άλλη πολη είναι επισης βαρυ πολύ. Μια ανάγκη για βοήθεια σε ένα αγαπημένο σ πρόσωπο μπορεί επισης να σε κρατήσει μακρυά
Μια εγκυμοσύνη σε μια γυναίκα είναι επισης δύσκολο για ένα ζακο. Ακούγονται ίσως όλα αυτά «δύσκολα» αλλά ζουν Δεκαετιες και μέσα σε αυτά τα χρόνια θα αλλάξει και η δικη σου ζωή κ ανάγκες. Δύσκολος πολύ ο δρόμος αν το έχεις μόνο του ζευγαρωμενο μαζί σου.
Επιστρέφω δηλαδη στο προβληματισμό σου να του πάρεις παρεάκι 🥰
 
Το καλύτερο δώρο που μπορείς να του κανεις...όσο είναι μικρό...θα το βλέπεις να ενηλικιώνεται και να συμπεριφέρεται σαν πουλί. Θα βλέπεις επισης αλλόκοτες συμπεριφορές από ζακο π είναι μόνα τους στα χρόνια π ερχονται κ δε θα βρίσκεις τίποτε κοινό με τα δικά σ😜
θα μπορείς επισης να κανεις παμπολεσ αποδράσεις χωρίς καυμο και άγχη περιττά 😜
 
Έχεις χρονο. Σου περιγράφω το ιδανικό. Το ιδανικό για να μην παιδευτεις να γίνει εύκολο κ ευχαριστο κ για εσένα κ για το νέοεισερχομενο πουλακι. Αυτο λοιπόν θα ήταν από πρώτη ημέρα να τα είχες φέρει μαζί. Κάποιος από τους δυο θα γίνει το alpha bird. Εχοντας τα και τα δυο από τη πρώτη ημέρα είναι ζαριά...μπορεί το θηλυκό μπορεί το αρσενικό.
Έχεις ήδη πάρει αρσενικό λογικά αυτός θα είναι το κυριαρχο πουλακι στη σχέση τους. Όσο περισσότερο ζει μαζί σας τόσο περισσότερο θα καλλιεργείται αυτο μέσα του... με την άφιξη του νέου θα κάνει λιγο πιο δύσκολη την προσαρμογή της εάν έχει μεγαλώσει και αυτός ήδη. Αν περάςουν οι μηνες λοιπόν Καλό θα ήταν να ψάχνεις στην ίδια ηλικία. Αν για παράδειγμα καταφερεις σε 3 μήνες να πάρεις θηκυκιτσα και ο δικος σου είναι τότε 7 μηνών ψάξε βρες μια 6-7-9-12 μηνών. Μια θηλυκιτσα που θα μπορει να επεξεργαστεί και να χειριστεί τη συμπεριφορά του δικου σου ζακο. Και αυτο γιατί μια 3μηνης ηλικίας θα είναι πολύ υποτακτική σε οποία συμπεριφορά του μρ αμφίβολη κατάληξη για εκείνη... θα Έχεις δηλαδή χρονο μην αγχώνεσαι / πιέζεσαι.. όταν θα το κανεις θα το κανεις σωστά κ «έξυπνα» 😜
 
@thunderfck σε ευχαριστώ πάρα πολύ για της συμβουλές σου μου είναι πάρα πολύ χρήσιμες να είσαι πάντα καλά και εσύ και τα γλυκά σου αν μπορείς και θέλεις βγάλτα μια φωτογραφία και τα δύο να δω ...να ξετρελαθω 🥰
 
@Despina grigo123 είναι απίθανα ολα, να τα χαίρεσαι! Από προσωπική εμπειρία, λόγω του ότι η Αγγλία αποχώρησε από την ΕΕ, υπάρχουν τεράστιες καθυστερήσεις στην παραλαβή πακετων και πολλά κολλάνε στο τελωνείο όπου επιβάλλονται έξτρα δασμοί που λένε ότι βαραίνουν τον παραλήπτη.
 
Back
Top