Γενικά Τα νέα μου παληκάρια και ίσως και δεσποινίδες

Εγγραφή
24 Φεβ 2008
Μηνύματα
78
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Χαίρεται...
Αγόρασα σήμερα, 2 νέα ζεμπράκια και έναν σπίνο, του οποιου δεν ξέρω ακόμα την ακριβή ονομασία... Είναι υγιέστατα πουλιά και ολύ παιχνιδιάρικα... Τα έχω βάλει και τα τρία μαζί και δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα, τα ζεμπράκια ειναι ένα και ένα, ζευγάρι, το θηλυκό κανονικό με καφέ μαγουλάκια και το αρσενικό με μάυρα... Ο άλλος ειναι αυτός ο καφετης σπίνος που είναι στο μεγεθος που ειναι και τα ζεμπράκια...
Τα αγόρασα ως δώρο στον αδερφό μου, και ελπίζω να του αρέσουν...
Οι φωτογραφίες που ανεβάζω δεν αντιστοιχούν στα πουλιά μου μιας και ειναι στο σπίτι της κοπέλας μου ωστε να μην τα δει...

Θελω να μου πειτε αν ειναι αρσενικά η θηλυκά... Όπως είπα και πριν, και τα δύο έχουν μαγουλάκια χρωματισμένα, το ένα μαυρο και το άλλο καφε.. Μπας κι ειναι και τα δύο αρσενικά;

Με τιμή
Αθανασιος Γαλανάκης
 
Θηλυκά υπάρχουν περισσότερα στο εμπόριο. Σίγουρα θα βρείς. Πάντως να σας ζήσουν είναι πολύ όμορφα. Περιμένουμε φωτο και απο τα δικα σας μετα την έκπληξη.
 
Ναι όντως, θα βρω σίγουρα... Ειναι όντως ωραία πουλιά...Βρήκα οτι χωράνε και άλλα πουλιά στο χώρο μου, και αποφάσισα να βγάλω τέτοια...

Αυτό το καφέ που πήρα τι ειναι;
Σαν ζεμπράκι 3ερω γω ειναι άλλα εντελώς καφέ με πουά πιτσιλιές στα φτερά και άσπρο στήθος.
 
Καλησπέρα Αθανάσιε!
Να τα χαίρεσται κι εσύ και ο αδερφός σου!
Αν είναι σαν αυτά στις φωτογραφίας είναι και τα δύο αρσενικά!
 
Έχουν σε όλα τα πετ, θα πάω αυριο κιολας να πάρω... Τσαμπα είναι...10 Ευρώπουλα, και ειναι και πανεμορφα πουλάκια...

Τώρα το άλλο που πήρα δν ξέρω τι είναι... Θα βρω φωτο και θα την παραθέσω εκτός και αν κάποιος ξέρει...
Είναι σαν το ζεμπράκι, αλλά καφέ με άσπρο στήθος και πουά πιτσιλιές κάτω κάτω στο φτερό...
 
Έχουν σε όλα τα πετ, θα πάω αυριο κιολας να πάρω... Τσαμπα είναι...10 Ευρώπουλα, και ειναι και πανεμορφα πουλάκια...

Τώρα το άλλο που πήρα δν ξέρω τι είναι... Θα βρω φωτο και θα την παραθέσω εκτός και αν κάποιος ξέρει...
Είναι σαν το ζεμπράκι, αλλά καφέ με άσπρο στήθος και πουά πιτσιλιές κάτω κάτω στο φτερό...


εκει που στο πουλησαν, σαν τι στο πουλησαν; Δε σουπαν τι ειναι;
αντι να παρεις κιαλλα θυληκα μπορεις να γυρισεις το ενα αρσενικο πισω και να παρεις ενα θυληκο!
 
Εγώ ζήτησα ζευγάρι και μου είπε με πάσα επιφύλαξη πάρε αυτά... Είχε αλλο ένα με καφέ μάγουλα...
Δεν είχε θηλυκά.. Σιγά, το πολύ πολύ να πάρω δύο θηλυκά και να κάνω δύο ζευγάρια...
 
Έχουν σε όλα τα πετ, θα πάω αυριο κιολας να πάρω... Τσαμπα είναι...10 Ευρώπουλα, και ειναι και πανεμορφα πουλάκια...

Τώρα το άλλο που πήρα δν ξέρω τι είναι... Θα βρω φωτο και θα την παραθέσω εκτός και αν κάποιος ξέρει...
Είναι σαν το ζεμπράκι, αλλά καφέ με άσπρο στήθος και πουά πιτσιλιές κάτω κάτω στο φτερό...

Το πιθανοτερο ειναι να πηρες ενα society finch (Bengalese)
 
Καλορίζικα! Τα ζεμπράκια είναι αρσενικά και τα δύο. Αν θες να βγάλεις μικρά με μαύρα μάγουλα πρέπει να πάρεις θηλυκιά που να έχει τη μετάλλαξη. Αν πάρεις απλή θηλυκιά όλα τα μικρά σου θα βγουν απλά (μερικά ίσως να είναι φορείς του μαύρου μάγουλου). Το society καλό είναι αν δεν του πάρεις ταίρι να μην είναι μαζί με τα ζεμπράκια.
1ον Μπορεί να ζευγαρώσει μαζί τους και το αποτέλεσμα είναι υβρίδια (μούλοι).
2ον Τα society έχουν το συνήθειο να μπαίνουν όλα μαζί σε μια φωλιά. Αν τυχόν ζευγαρώσουν τα ζεμπράκια και είναι μέσα το society πολύ πιθανόν να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Καλή συνέχεια, τα δύο αυτά είδη είναι ότι καλύτερο για να ξεκινήσεις με εξωτικά.
 
Back
Top