Γενικά Τα νέα μου παληκάρια και ίσως και δεσποινίδες

τωρα μπερδευτηκα! Πουλια του αντιθετου φυλου ξερω να ξυνουν το ενα το αλλο... Κ που εριξα στη φωτο μιακαλυτερη ματια μπορει ναναι κ θηλυκο. Γενικα τ αμαγουλα παραπεμπουν σε αρσενικο αλλα αυτο δεν ειναι ξεκαθαρο. Αρχικα δεν εχει στερνο σκουρο οπως φαινεται σε αυτο με τα πορτοκαλι μαγουλα κ ουτε ριγες ασπρομαυρες. Κ επισης κατι αλλο ειναι οτι συνηθως στα θηλυκα το ραμφος ειναι πιο ππορτοκαλι αποτι στα αρσενικα που κοκκινιζει. Αυτο βλεπω κ στη φωτο.. Δε ξερω τι να πω!
α κ κατι αλλο σχετικα με τις πατηθρες.. Κοιτα κ σε αυτο το θεμα απο αποψη θεσης τους. Μηπως παραπανω οπως ειπε κ η αναστασια οι πατηθρες λερωνουν. Αυτο για την ενεργητικοτητα το καταλαβαινω γιατι κεμενα ετσικανουν αλαλ μεσα σε 2 μερες τοσο πολυ;https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/
 
αν καταλαβα καλα ο Θανασης λεει οτι εχει βαλει σε σωστη θεση τις πατηθρες αλλα τα πουλια ετσι οπως κινουνται, οπως καθονται τις κουτσουλανε🙄
 
Η μαύρη μετάλλαξη εχει και σε αρσενικό και σε θηλυκό μαύρα μάγουλα...
Το θηλυκό δεν έχει τίποτα μπροστά στο στήθος και το αρσενικό πρέπει να έχει ρίγες και ένα μαύρο στίγμα... Το θέμα ειναι οτι στο δικό μου δεν έχει ρίγες άλλα μόνο ένα μικρό στιγματάκι...
 
θαναση αν και τα χαρακτηριστικα στο ζεμπρακι με τα μαυρα μαγουλα με παραπεμπανε σε θηλυκο(το οχι ανοιχτο πορτοκαλι με προβληματιζε) τωρα ο συνδιασμος του http://www.zideo.nl/playzideo/6c594f596f466b3d

με την εμπειρια που ειχα απο την μακροχρονη παλιοτερη απασχοληση μου με τα γλυκα αυτα πουλακια, με κανουν σιγουρο οτι το ζεμπρακι σου ειναι ή δεσποινιδα ή κυρια! Επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα αποδεχθεις να ειμαι ο νονος της την δινω και ονομα: "Τιτίκα" απο το χαρακτηριστικο ήχο που τα θηλυκα κανουν: τι, τιι, τιι:)

(και μια που εχω ωραια φωνη😱 ασ σας κανω και τον αρσενικο: "τσιπιτσίπι, τσιπιτσίπι, τσιπιτσίπι"
 
Επειτα από αυτό το youtube συμπεραίνω πως το ζεμπράκι κατα 90% ειναι θηλυκό...
΄Περιμένω και τη γνωμη του Κου Βασίλη... Και βλέπουμε...
Αν ειναι θηλυκό κύριε Δημήτρη, σαφώς και το νέο του όνομα αποτελεί το Τιτίκα...
Παρτε με τηλέφωνο όποτε μπορέσετε να τα πούμε...
:D
 
Θανάση καλησπέρα! Είναι πολύ όμορφα τα πουλάκια σου!
Για τις πατήθρες, έχω την εντύπωση οτι υπάρχουν σε διαφορετικές διαμέτρους. Μήπως αυτές που έχεις πάρει είναι παχιές και όταν κάθονται πάνω τους η αμάρα είναι πάνω απο τις πατήθρες; Το λέω αυτό γιατι στα δικά μου δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, βέβαια χρησιμοποιώ αυτές που είναι σαν κλαδάκια τις πλαστικές.
Για αυτό με τα μάυρα μάγουλα νομίζω ότι είναι ακόμα μικρό σε ηλικία, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος. Απο παρατήρηση που έχω κάνει στα δικά μου, τα μικρά έχουν μάυρα νύχια τα οποία όσο περνάει ο καιρός πέρνουν το κανονικό χρώμα. Μήπως είναι ακόμα μικρό σε ηλικία. Ίσως κάποιος με μεγαλήτερη εμπειρία θα μπορούσε να μας πεί.
 
Όντως, αποτελεί γεγονός οτι τα νύχια του είναι ακόμα μελανόμορφα... Τώρα για την ηλικία σίγουρα λέι στο δαχτυλίδι του, όμως δεν το πιάνω ακόμα, για να μην μου στρεσαριστεί...
 
Θηλυκό είναι 100% και μάλιστα έχει υπέροχα μάγουλα! Στα πλευρά δεν πρέπει να έχει καθόλου σημάδι. Στα θυληκά συνήθως δεν βγαίνουν τόσο ολοκληρωμένα τα μαύρα μάγουλα. Εκεί οφείλετε και το σημάδι που έχει στο στήθος. Πολλές φορές θηλυκά το παρουσιάζουν. Αυτά τα θηλυκά συνήθως μας δίνουν αρσενικούς απογόνους με πολύ έντονα μαύρα σημάδια και καλοσχηματισμένο στήθος. Αν και στις εκθέσεις αυτό το σημάδι είναι σοβαρό σφάλμα, στην αναπαραγωγή (και μάλιστα στην μετάλλαξη με μαύρα μάγουλα που είναι σημαντική η ένταση του μαύρου χρώματος) μας δίνει καλά αποτελέσματα. Το κοινωνικό που έχεις αν κάνει κάτι αντίστοιχο με το αρσενικό ζεμπράκι και όχι ένα τσιπ-τσιπ μόνο τότε μάλλον αρσενικό είναι. Επίσης η θηλυκιά σου δεν θα κελαηδάει σαν τον αρσενικό, είναι κι αυτό ένας τρόπος να καταλάβεις το φύλο.
 
Back
Top