Γενικά Τα νέα μου παληκάρια και ίσως και δεσποινίδες

Ok... Μήπως έχετε φωτο από την μαυρη μετάλλαξη;
Και επίσης πως ξεχωρίζω το αρσενικό με το θηλυκό απο το society?
Μαύρη μετάλλαξη τί εννοείς; Στα ζεμπράκια ή στα κοινωνικά;
Ο διαχωρισμός του φύλου είναι αρκετά δύσκολος. Τα αρσενικά κελαηδάνε κάπως σαν τα ζεμπράκια αλλά πολύ χαμηλόφωνα. Τόσο που κάποιες φορές το καταλαβαίνεις μόνο από την κίνηση του λαιμού τους. Και αφού ακόμη δεν έχω τελειώσει τα κοινωνικά στο site μου ρίξε μια ματιά εδώ The Society Finch θα βρεις αρκετές πληροφορίες.
 
Πολύ ωραία... Εννοώ τη μάυρη μετάλλαξη στα ζεμπράκια για να ξέρω τι να πάρω σε θηλυκό...Βέβαια φοβάμαι οτι αφενος δεν θα βρω σε πετ και αφετερου πρέπει να βρω καποιο καλό πουλί...
 
Εννοείς το μαύρο μάγουλο. Αν μπεις στη σελίδα μου www.birdsworld.gr και πας στα ζέμπρα στην μετάλλαξη lightback θα δεις τη θηλυκιά που ψάχνεις. Η συγκεκριμένη δεν έχει τόσο ανεπτυγμένο μάγουλο. Είναι η μοναδική μετάλλαξη που έχει μάγουλο και το θηλυκό. Το ξεχωρίζεις από το αρσενικό από την έλλειψη χρώματος στα πλευρά. Σε μαγαζιά υπάρχει αυτή η μετάλλαξη δεν είναι τόσο σπάνια. Τα περισσότερα βέβαια που βλέπω είναι αρσενικά. Για καλό πουλί τί έννοεις να είναι κατάλληλο για έκθεση; Τέτοιο δεν θα βρεις πουθενά(προσωπικά δεν μου αρέσουν λόγω μεγέθους). Αν θες πάντως ένα πουλί με καλοσχηματισμένο μάγουλο με λίγο ψάξιμο θα βρεις σίγουρα.
 
Άυτό εννοώ... Οι εκθέσεις δεν με ενδιέφεραν ποτέ... Θα πειραματιστώ με αυτά και ο,τι βγει... Ειναι πανέμορφα πουλιά και με κάνουν να θυμάμαι το πρωτο ζεμπράκι που είχα ποτε... Το είχα κρατήσει 7 χρόνια και ημουν πολύ δεμένος με αυτό... Ηταν το πρωτο πετούμενο που ανέλαβα σε ηλικία 8 ετών
 
Αφού δεν βρίσκονται σε φάση αναπαραγωγής σπάνια αυγό. Τα δικά μου τα βάζω μια φορά την εβδομάδα αυγοτροφή όταν δεν έχουν μικρά. Την αυξάνω μόνο πριν την αναπαραγωγή. Πολύ πιο συχνά φρούτα και πρασινάδες. Και τα δύο είναι είδη με πολύ χαμηλές απαιτήσεις σε πρωτεΐνες.
 
Εντάξει...
Μιά από αυτές τις μέρες, θα πάω για θηλυκά... Έχω βρει κανονικά απλά ζεμπράκια θηλυκά και επίσης βρήκα και αυτή τη μετάλλαξη με τα μαυρα μάγουλα... Είχατε δίκιο... Δεν ειναι και τπτ το τρομερό να βρω... Δεν ειναι σπάνια...
Τώρα όσον αφορά τον society, θα δούμε για θηλυκό... Κάνει μικρά τριλίσματα, επομένως ειναι αρσενικό, όμως θηλυκό δεν έχω βρει όσο και να έψαξα 2 μέρες τώρα...Αν τυχαία βρει κάποιος κάτι ας ειδοποιήσει... Κύριε Βασιλη σας ευχαριστώ για όλα...
 
Κύριε Βασιλη σας ευχαριστώ για όλα...

Αυτό το "κύριε" χμμμ. Μεγάλωσα κι εγώ!:D
Αν μπορείς κάτσε στο pet shop αρκετή ώρα και παρατήρησε τα. Είναι αρκετά δύσκολος ο διαχωρισμός τους. Και τα θηλυκά κάνουν ένα ήχο αλλά είναι πολύ πιο απλός. Στα αρσενικά έχει δομή ο ήχος είναι σαν μια μελωδία ας πούμε (δύσκολο να εξηγήσεις ήχους με λέξεις). Κάπως όπως στα ζεμπράκια αλλά πιο χαμηλόφωνα.
 
Σας παραθέτω φώτο από τα 3 μοθ νέα πουλάκια... Ο αδερφός μου έμεινε έκπληκτος και του άρεσαν πολύ... Το κλίμα μεταξύ τους είναι τέλειο... Κελαηδάνε αδιάκοπα και τα τρία και πετάνε μέσα σε ένα ευρύχωρο κλουβί που τα έχω βάλει... Με προβληματίζει που το ένα ζεμπράκι με τα μαύρα μάγουλα, άλλοτε ειναι πολύ ενεργητικό αλλά είναι και στιγμές που κάθεται μόνο του κάτω στο κλουβί...
Περιμένω σχόλια και ένα "πόρισμα για το φύλο αυτουνού με τα μαύρα μάγουλα αλλά και του σπίνου...
 
Θαναση να τα χαιρεσαι! Ειναι γλυκα ολα. Νομιζω αυτο με τα μαυρ αμαγουλα ειναι αρσενικο αν δε κανω λαθος. Για το σπινο δε ξερω. Η συμπεριφορα που λες παρατηρησε καλυτερα μηπως κανει κατι αλλο περιεργο κ το αναφερεις..
Κατι ασχετο που ηθελα να επισημανω ειναι για τις πατηθρες.. Ειναι λιγο βρωμικες... Καλο θα ηταν να τις καθαριζεις γιατι μετα το φαγητο πανε τα ζεμπρακια κ καθε πουλακι κ καθαριζουν το ραμφος τους εκει κ εαν δεν ειανι ακθαρο υπαρχει κινδυνος μολυνσεων κ στα ματια κ γενικα..
 
Αυτό το θέμα με τις πατήθρες ήθελα να επισημάνω...
Εδώ και 2 μέρες που τα έχω παρατηρώ ότι είναι πάρα πολυ βρώμικες... Τα πέλματα των πουλιών είναι πεντακάθαρα, όμως αφήνουν τα περιττώματα τους εκει πάνω... Τις καθαρίζω ανα 2 μέρες. Λέτε να προκύψει πρόβλημα;
 
αν τις καθαρίζεις δεν έχεις πρόβλημα...
αλλά πώς τις κουτσουλάνε; Πώς τις έχεις τοποθετήσει;
 
Παρατηρώντας τα επειδη ειναι πολύ ενεργητικά πτηνά κουνιούνται... Ε λοιπόν, κουνόντας την ουρά τους ίσως τότε να πέφτει και τίποτα πάνω στις πατήθρες...
Γίνεται όμως σε χρόνο ρεκόρ αυτό...
Και συγκεκριμένα σε αυτές που κουρνιάζουν το μεσημέρι και το απόγευμα...
 
δεν μπορείς να κάνεις τότε κάτι γι' αυτό...
μόνο να τις καθαρίζεις
 
ειναι κουκλια ιδιοκοτερα οταν εινε ολα διπλα διπλα στην 2η φωτο ειναι καταπληκτικα. Μετα μαυρα μαγουλα πρεπει να ειναι αρσενικο. Για το σπινο απο οτι διαβασα στο βιβλιο"εγκυκλοπαιδεια κατοικιδιων πτηνων" οτι τα αρσενικα εχουν πιο δυνατη φωνη απο τα θυληκα
 
Οντως και εγώ αυτό εχω ακούσει και μου είπαν και κάποια μέλη εδώ...
Τωρα το θέμα ειναι οτι δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης για να δω αν αυτό το τρίλισμα που κάνει είναι δυνατό ή σιγανό ώστε να καταλήξω αν θα πρέπει να πάρω θηλυκό ή αρσενικό?
Επίσης κάτι άλλο...
Τα 2 τα ζεμπράκια καθαρίζουν το ένα το κεφάλι του άλλου σαν τα Lovebirds...
Είναι φυσιολογικό αν όντως είναι και τα 2 αρσενικά...
Ή... Πρέπει να επισκεφτώ σεξολόγο, για ομοφυλοφιλισμό?
:D
 
Back
Top