Γενικά Τα παπαγαλάκια μας (μπάτζί) Πίκι και Ρίκι

Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να τα χερεσαι πολυ πειρα δεν εχω να σου πω το φυλο και την ηλικια. Το σιγουρο ομως ειναι πως ειναι κατω απο ετος και το πρασινο ειναι πιο μικρουλι το πολυ 4-6 μηνων.
Εμενα απο το ραμφος θυληκα μου φενονται αλλα αυτο θα σου το απαντησουν τα εμπειρα μελη
*Επειδη ειναι μικρα μπορει να μην ξεχωριζει 100% το φυλο ακομα
 
Nα σου ζήσουν τα κορίτσια!:D Κι εγώ για θηλυκά τα βλέπω και τα δύο, για το γκρι είμαι σίγουρος αλλά όχι 100% για το πράσινο. Το πράσινο όπως σου είπε και η Τάνια είναι μωρό. Πάω στοίχημα πως αυτό ανέβηκε στο χέρι σου. Τώρα είναι η καταλληλότερη περίοδος για να τα εκπαιδεύσεις και να τα εξημερώσεις τελείως. Επίσης για να τους μάθεις να τρώνε λαχανικά, και φρούτα (όχι πολύ ώριμα). Διάβασε για τη σωστή διατροφή τους, υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ. :)
 
Καλώς ήρθες και να σου ζήσουν τα μικρά !

Το πράσινο είναι νεαρό... Κάτω των 6μηνών, γιατί δεν έχουν φύγει η μαύρες ρίγες στο μέτωπο του και το ματάκι του φαίνεται κατάμαυρο ακόμα.
Το άλλο είναι από 7 μηνών και πάνω γιατί έχει αλλάξει πτέρωμα και έχουν φύγει οι μαύρες ρίγες...

Οι πλαστικές πατήθρες(ξυλαράκια) θα πρέπει να αντικατασταθούν με ξύλινες για να είναι πιο βολικές και κατάλληλες για τα ποδαράκια τους.

Διάβασε τα θέματα -άρθρα που αφορούν το είδος αυτό και προσπάθησε να τους προσφέρεις ένα άνετο κλουβί, μια καλή και ισορροπημένη διατροφή, καθαριότητα και πολλή αγάπη!
 
@Φοίβος, Ευχαριστω πολύ.. Κορίτσια τέλεια να έχω παρέα γιατί, με 2 άντρες έχω να κάνω σπίτι ή( σύζυγό και παιδί ή)Ναι ναι το πράσινο ανέβηκε πρώτο στο δάχτυλο μου και το χάιδεψα.. Το γκρι όμως σε σχέση με το πράσινο φαίνεται πιο μικρό γιατί; Ναι του έδωσα μήλο και έβρασα αυγό με το τσόφλι, προσπάθησα σήμερα με υπομονή να τα ταισω . Το γκρι ακόμη είναι " φοβισμένο".
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@vagelis76, Ευχαριστώ πολύ... Αυτό ήταν λύση ανάγκης θα τα αλλάξω και αυτά σύντομα, σκέφτομαι να βρω και ένα μεγαλύτερο κλουβί και αν είναι θυληκα και τα δύο να πάρουμε και ένα αρσενικό
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ή θα πάρεις δύο αρσενικά, έναν για την κάθε μία και 2 ξεχωριστά κλουβιά, 1 για κάθε ζευγάρι ή τις αφήνεις όπως είναι. Ένα αρσενικό με 2 θηλυκά θα κάνει τα κορίτσια να φαγωθούν μεταξύ τους κυριολεκτικά και τα θηλυκά μπάτζι έχουν μεγαλύτερο τσαμπουκά απο τα αρσενικά. Οι παπαγάλοι κάνουν ομόφυλα ζευγάρια και είναι ευτυχισμένοι. Είναι συντροφικά πλάσματα ανεξαρτήτως αναπαραγωγής.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να τα χαίρεσαι είναι πολύ όμορφα. Διάβασε τα άρθρα στο φορουμ και ακολούθησε τις συμβουλές των παιδιών παραπάνω για να έχετε πολλά ευτυχισμένα χρόνια παρέας.
 
Ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση, είχα σκοπό να κάνω παρουσίαση σήμερα :) με νέες φωτογραφίες, συγνώμη για την καθυστέρηση. Είμαι από το κινητό και ήταν δύσκολο να μελετήσω το μενού. :D
 
Καλημέρα σας, κπό χθες και όσα διάβασα σκέφτομαι σοβαρά να βρω ένα μεγαλύτερο κλουβί για τις ομορφιές μου. Επίσης σήμερα προσπάθησα να ταισω μπανάνα και μήλο, ετριψα και καρότο, αλλά τίποτα ακόμη, το αυγό δεν ξέρω αν το δοκίμασαν ακόμη. Τους άβακα και μια μπανιέρα μέσα. Σήμερα είναι όλο χαρά και κάνουν κύκλους γύρω από το εαυτό τους, κρέμονται και περνάμε το κεφάλι μέσα από τα πόδια τους, ήταν πάλι φοβισμένα σήμερα προσπάθησα τραγουδώντας και μιλώντας τους να τις ηρεμήσω να τις ταισω αλλά δεν δεν είχα κάποια επιτυχία.
 
Καλημέρα σας, κπό χθες και όσα διάβασα σκέφτομαι σοβαρά να βρω ένα μεγαλύτερο κλουβί για τις ομορφιές μου. Επίσης σήμερα προσπάθησα να ταισω μπανάνα και μήλο, ετριψα και καρότο, αλλά τίποτα ακόμη, το αυγό δεν ξέρω αν το δοκίμασαν ακόμη. Τους άβακα και μια μπανιέρα μέσα. Σήμερα είναι όλο χαρά και κάνουν κύκλους γύρω από το εαυτό τους, κρέμονται και περνάμε το κεφάλι μέσα από τα πόδια τους, ήταν πάλι φοβισμένα σήμερα προσπάθησα τραγουδώντας και μιλώντας τους να τις ηρεμήσω να τις ταισω αλλά δεν δεν είχα κάποια επιτυχία.
Yπομονή μεγάλη θέλει και με τα φρούτα/λαχανικά (μήνες έκανε ο δικός μου να τα δοκιμάσει έστω) και με το μπανάκι αλλά και με την "τρομάρα" τους. Κάνεις οτι πρέπει, και θέλει υπομονή. Να ξέρεις ότι αυτές οι "κωλοτουμπες" πολύ συχνά είναι θέμα άγχους (το είχε η μικρή η Ταμού σε μένα) κι έτσι "εκτονώνονται" αλλά παράλληλα είναι άγχος για να δοκιμάσουν να σε πλησιάσουν. Δηλαδή είσαι λίγο πριν την "επιθυμητή κατάληξη" οπότε συνέχισε έτσι.
Μπορεί να νομίζεις ότι δεν έχει επιτυχία το να τους μιλάς αλλά δεν είναι έτσι. Μαθαίνουν τη φωνή σου και σύντομα θα τους ηρεμεί.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top