Γενικά Τα παπαγαλάκια μας (μπάτζί) Πίκι και Ρίκι

Το αυγό που τους έχεις βάλει στην αυγοθήκη είναι βρασμένο σφίκτό;
Το έχεις βάλει ολόκληρο εκεί;
Ναι το έβρασα 15 λεπτά και μου είπε η κτηνίατρος να το σπάσω και να το βάλω ολόκληρο μέσα γιατί το τσόφλι έχει ασβέστιο και κάνει καλό. Βέβαια επειδή διαπίστωσα ότι δεν τρώνε το έκοψα στην μέση
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το έβρασες σωστά αλλά θα πρέπει να το κόψεις στη μέση και να τους προσφέρεις το μισο αυγό,ώστε να μπορουν να το φάνε κιόλας.
Θα πρέπει να έχει ένα σημείο που να μπορούν να τσιμπήσουν τα καημένα.
Άσε που συνήθως τα δελεάζει περισσότερο ο κρόκος...
Για 2 πουλάκια το μισό είναι υπερ αρκετό για να προλάβουν να το φάνε, αφού μετά από λίγες ώρες πρέπει να το αφαιρέσεις γιατί αρχίζει να αλλοιώνεται.
Εγω θα έβαζα το μισό ή 1/4 και το υπόλοιπο στο ψυγείο σκεπασμένο σε ταπεράκι για την επόμενη ή μεθεπόμενη μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το έβρασες σωστά αλλά θα πρέπει να το κόψεις στη μέση και να τους προσφέρεις το μισο αυγό,ώστε να μπορουν να το φάνε κιόλας.
Θα πρέπει να έχει ένα σημείο που να μπορούν να τσιμπήσουν τα καημένα.
Άσε που συνήθως τα δελεάζει περισσότερο ο κρόκος...
Για 2 πουλάκια το μισό είναι υπερ αρκετό για να προλάβουν να το φάνε, αφού μετά από λίγες ώρες πρέπει να το αφαιρέσεις γιατί αρχίζει να αλλοιώνεται.
Εγω θα έβαζα το μισό ή 1/4 και το υπόλοιπο στο ψυγείο σκεπασμένο σε ταπεράκι για την επόμενη ή μεθεπόμενη μέρα.
Εγώ από την χαρά μου έβαλα πρώτα ολόκληρο και μετά το έκοψα στην μέση νομίζω δοκίμασαν. Σήμερα έβαλα στο χέρι μου καρότο ( τριμμένο) και προσπάθησα να τους δώσω και μήλο ( τριμμένο και πάλι γιατί φέτα δεν πλησίασαν ). Ευχαριστώ πολύ αυτό θα κάνω μπορώ να τα ταισω αλλιώς μόνο τους ειδικούς σπόρους με την βιταμίνη τρώνε ☹
 
Με τρομάζετε δεν είναι κάτι σωστό; 😳

Δεν είναι επικίνδυνο αλλά επειδή πρόκειται για 2 μικρά μπάτζι το πιθανότερο είναι να μην ξέρουν τι να το κάνουν έτσι ολόκληρο. Κομμένο στη μέση είναι ο σωστός τρόπος.
 
Πω πω τόσο άγχος δεν είχα ούτε όταν ο μικρός μου ήταν 6 μηνών και του μάθαινα να τρώει τα πάντα μόνο σε κομμάτια ( καθόλου αλεσμένα).. Αλήθεια ο μικρός μου είναι 2 χρονών και κάτι, πρέπει να κάνουμε κάτι διαφορετικό ( πέρα ότι αεριζω συνέχεια, λόγω σκόνης στα φτερά των πουλιών )
 
Πω πω τόσο άγχος δεν είχα ούτε όταν ο μικρός μου ήταν 6 μηνών και του μάθαινα να τρώει τα πάντα μόνο σε κομμάτια ( καθόλου αλεσμένα).. Αλήθεια ο μικρός μου είναι 2 χρονών και κάτι, πρέπει να κάνουμε κάτι διαφορετικό ( πέρα ότι αεριζω συνέχεια, λόγω σκόνης στα φτερά των πουλιών )

καλα δε νομιζω οτι εχουν και τοσο σκονη τα μπατζακια! Δλδ δεν υπαρχει λογος να ανησυχειτε!
 
Λοιπόν η Πίκη και η Ρίκη κοιμούνται πάνω στο σύνθετο του σαλονιού ( συνεπώς είμαστε παρέα συνεχεια). Ξύπνα το πρωί και αλλάζουμε το νερό, καθαρίζω το κλουβί, φυσάμε την τροφή και πίνουμε καφέ (είτε μαζί είτε με τον σύζυγό μου ) έπειτα τα βγάζουμε. Ε στο μπαλκόνι ( στην Φλώρινα ζούμε εκμεταλλεύομαστε ακόμη τον καλό καιρό. Το μεσημέρι τα βάζουμε μέσα και κοιμούνται λιγάκι. Όταν ξυπνήσουμε έχω μήλο, μπανάνα, καρότο και βάζω το χέρι μου μέσα τα χαϊδεύω και τους μιλάω και προσπαθώ να τα ταισω . Έπειτα όταν ξυπνήσει ο μικρός τα βλέπουμε παρέα και του τραγουδάμε. Αν έχει καλό καιρό α ξαναβάζουμε έξω για λίγη ώρα και έπειτα μέσα όλοι μαζί στο σαλόνι. Κοιμούνται γύρω στις 11:00 η Πικι κοιμάται πρώτη με το κεφάλι στα αριστερά πίσω, ενώ η Ρίκη λαγοκοιμαται ακόμη
 
11 το βραδυ κοιμούνται; Αργά κοιμούνται, θέλουν τουλάχιστον 12 ώρες ύπνου. Σκέψου τα δικά μου τέτοια εποχή επτάμιση πάνε για ύπνο. Σηκώνονται γύρω στις 8 το πρωί. Ο ύπνος είναι σημαντικός, θέλουν δε θέλουν πρέπει να τους τον "επιβάλλουμε". Μην ξεχνάμε, μωρά είναι κι αυτά 😛 θέλουν να "ξενυχτήσουν" αλλά αυτό δε τους κάνει καλό.
Επίσης επειδή το σύνθετο του σαλονιού είναι σε μέρος που "βολτάρετε" συνέχεια μάλλον πριν κοιμηθείτε κι εσείς δεν είναι το καλύτερο μέρος για ύπνο. Θέλουν την ησυχία τους απ' την ώρα που θα πέσουν (αυτό στο λέω σε περίπτωση που ξεκινήσεις και τα βαζεις νωρίς για ύπνο όπως πρέπει. Αλλωστε μπορείς να δεις ότι όταν σκοτεινιάζει και τα πουλάκια στη φύση την... Κάνουνε για ύπνο)
Πάρα πολύ καλό και ότι τα βγάζετε έξω να πάρουν τον αέρα και τον ήλιο τους, και φυσικά οτι έχετε μια σταθερή ρουτίνα. Να ξέρεις πάντως ότι κοιμούνται αφού τα ξαναβάλεις μέσα μάλλον επειδή δε τους φτάνει ο βραδινός ύπνος (αν και πάντα παίρνουν τη σιέστα τους κατά τη διάρκεια της ημέρας). :)
 
Το σαλόνι δεν θεωρείται ιδανικός χώρος διαβίωσης.Αν δεν υπάρχει άλλο δωμάτιο, πιο ήσυχο και λιγότερο φωτεινό, καλό είναι να τα σκεπάζετε με ένα σκούρο ύφασμα.11 η ώρα είναι πολύ αργά. Τώρα που έχει αρχίσει και σκοτεινιάζει νωρίς, 8 με 8μιση το αργότερο θα πρέπει να κοιμούνται.Φρούτα είναι προτιμότερο να δίνεται 1-2 φορές την εβδομάδα γιατί παχαίνουν. Δώστε μεγαλύτερη βάση σε βότανα και λαχανικά που μπορείτε να προσφέρετε 3-4 φορές την εβδομάδα με προτίμηση στα εποχιακά. Μπορείτε να κάνετε επιλογές από τις παρακάτω λίστες
https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
Πολύ ωραία πουλάκια, να τα χαίρεστε και να περνάτε όμορφα μαζί τους.
 
Πολύ όμορφα τα κορίτσια σου Φλώρα μου!

Μαζί με τις άλλες αλλαγές που σου είπαν τα παιδιά να κάνεις βγάλε και τον καθρέφτη.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον έχεις στο κλουβί!
 
Δοκιμασε μπροκολο καποια στιγμη. Γενικα παντα πλενεις πολυ καλα τη 'πρασιναδα' - και μετα με ενα πανι τη στεγνωνεις.

Επισης, προσεξε το κλουβι γιατι νομιζω οτι σε καποια σημεια εχει σκουρια. Καλο θα ειναι να βαλεις κατω για 'υποστρωμα' - αρχικα - χαρτι απο ρολο κουζινας. Βοηθαει ωστε και να παρακολουθεις τις κουτσουλιες τους.
 
Back
Top