Αναπαραγωγή Τα παραδείσια ζεμπράκια έχουν αυγά

Υπάρχει και η πιθανότητα να μην έκατσε από το πρώτο αυγό στην φωλιά και για αυτό να άργησαν να εκκολαφθούν.
Αυτό Γιάννη δεν το έχω δει ποτέ.
 
Παιδιά 15 μέρα από το πρώτο αυγό
Ας ξανά υπολογίσουμε τις ημερομηνίες, 1 Μαρτίου που άνοιξε το θέμα υπήρχαν 2 αυγά (μάλλον) στην φωλιά, μέχρι τις 5 Μαρτίου είχε κάνει το 6ο αυγό.
5 Μαρτίου + 14 ημέρες = 19 Μαρτίου πιθανή εκκόλαψη του πρώτου αυγού (αν είναι ένσπορο) και μετά κάθε μέρα εκκολάπτεται και ένας νέος νεοσσός.
Πιστεύω πως μέχρι τις 24-25 Μαρτίου πρέπει να έχουν εκκολαφθεί όλα, αν όχι τότε σίγουρα είναι άσπορα.

Ελπίζω να έχεις καλά αποτελέσματα!
 
5 Μαρτίου + 14 ημέρες = 19 Μαρτίου πιθανή εκκόλαψη του πρώτου αυγού (αν είναι ένσπορο) και μετά κάθε μέρα εκκολάπτεται και ένας νέος νεοσσός.
Γιατί 14 μέρες από το τελευταίο αυγό για να βγει ο πρώτος νεοσσός; Τα ζεμπρακια κάθονται τις περισσότερες φορες κανονικά από το πρώτο αυγό. Άρα 7 με 8 μέρες μετά το τελευταίο αυγό θα επρεπς να είχε βγει το πρώτο πουλάκι.
Η μόνη λογική εξήγηση είναι να ήταν τα πρώτα ασπορα και άρα περιμένουμε λίγες μέρες για τα επόμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιατί 14 μέρες από το τελευταίο αυγό για να βγει ο πρώτος νεοσσός
Το δικό μου ζευγάρι το 2014 συμπεριφέρθηκε όπως έγραψα παραπάνω και στις δύο γέννες που έκανε.
Την πρώτη φορά με δύο αυγά (2 νεοσσοί) και την δεύτερη με επτά αυγά (3 νεοσσοί).
Η εμπειρία μου στηρίζεται σε αυτές τις δύο γέννες και στο ημερολόγιο που έχω κρατήσει απο τότε.
 
Το δικό μου ζευγάρι το 2014 συμπεριφέρθηκε όπως έγραψα παραπάνω και στις δύο γέννες που έκανε.
Την πρώτη φορά με δύο αυγά (2 νεοσσοί) και την δεύτερη με επτά αυγά (3 νεοσσοί).
Η εμπειρία μου στηρίζεται σε αυτές τις δύο γέννες και στο ημερολόγιο που έχω κρατήσει απο τότε.
Με αυτή τη λογική το πρώτο πουλάκι θα βγει στις 20 μέρες.
Τι να πω δεν ξέρω.
Είχα 4 ζευγάρια με δύο γέννες κάθε χρόνο. Δεν αντικαθιστουσα τα αυγά με ψεύτικα. Στις 12-13 μέρες μετά το πρώτο αυγό, έβγαινε το πρώτο πουλάκι και κάθε μέρα μετα έβγαιναν ένα ένα και τα υπόλοιπα. Μια φορά μόνο μου έτυχε το πρώτο πουλάκι να βγει στις 14 μέρες και μαζί είχε βγει την ίδια μέρα και το δεύτερο.
Μακάρι τις επόμενες μέρες να δει ο θεματοθετης κάποιο μικρό.
 
Τι να πω δεν ξέρω.
Πιστεύω πως το καθοριστικό στην εκκόλαψη είναι το πότε θα βιδωθεί το θηλυκό στην φωλιά.
Το ημερολόγιο της γέννας μας βοηθάει να γνωρίζουμε την συμπεριφορά των ζευγαριών μας.

Ελπίζω τις επόμενες μέρες να έχουμε καλά αποτελέσματα!
 
Καλημέρα σας. Και πάλι τίποτα... Είμαι πολύ στεναχωρημένος...
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20190319_111741.webp
    rsz_img_20190319_111741.webp
    188,3 KB · Προβολές: 17
  • rsz_img_20190319_113724.webp
    rsz_img_20190319_113724.webp
    211,2 KB · Προβολές: 16
  • rsz_img_20190319_120233.webp
    rsz_img_20190319_120233.webp
    253,1 KB · Προβολές: 18
Αρχικά το αρσενικό είναι τέλειο! Τώρα φοβάμαι μήπως έπαθαν εμβρυακή νεκρωση τα αυγά... Ισως όμως να είναι τα πρώτα άσπρορα. Περίμενε λίγες μέρες ακόμα. Πότε δεν ξέρεις!
 
Δεν νομίζω. Γιατί αν και δεν έχω εμπειρία από αυγά ζεμπρα, έτσι όπως το βλέπω σαν εικόνα, νομίζω ότι τα 3 είναι ένσπορα το ένα όχι και αυτό με το ράγισμα έχει πάθει νεκρωση. Φυσικά αυτή είναι μόνο μια ταπεινή γνώμη.
 
Τα πουλάκια σου είναι άπειρα, φαίνεται και από τον τρόπο που έστρωσαν τη φωλιά.
Ακόμη κι αν στη χειρότερη περίπτωση δεν πάρεις πουλάκια τώρα θα πάρεις αργότερα. Θέλεις δεν θέλεις αυτά τα μικρά θα σε κάνουν παππού.
[automerge]1552991252[/automerge]
Τελικά στις 5 Μαρτίου γεννήθηκε το τελευταίο αυγό;
 
Σωστά, απλά φοβάμαι να τα πειράξω... Μην κάνω καμιά βλακεία..
[automerge]1552991959[/automerge]
Λέτε να τα βγάλω με προσοχή να τα δω;η όχι;
 
Back
Top