Φροντίδα Τα παραδείσια χρειάζονται κρύο ή ζέστη;

haroula74

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2013
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,

Ειμαι αρχάρια στα πουλάκια, τώρα μαθαίνω. Αποφάσησα να έχω πουλάκια διοτί μου αρέσει πολύ να τα ακούω. Μου θυμήζουν φύση. Τον Ιούνιο εντελώς τυχαία μου έδωσαν ένα ζευγάρι ζεμπράκια προβληματικά, δεν έκαναν παιδάκια. Έπειτα μετά απο ένα μήνα τους πήρα για παρέα ακομα ένα ζευγάρι. Το δευτρο ζευγαράκι έκανε αμέσως αυγουλάκια. 4 τον αριθμό ένεκα ζέστης έζησε μόνο το ένα όμως. Ετσι κατέληξα Σεπτέμβρη να έχω 5 Παραδείσια και εγώ αρχάρια. Λίγο μετά τα Χριστούγεννα χάνω όλα τα πουλάκια μου, απο ψύχος μου είπαν, ενώ οι πληροφοριες μου έλεγαν "αντέχουν κρύο αρκεί να έχουν φαί"... κι όμως τα έχασα. Ένιωσα πολύ άσχημα και πολλές τύψεις... Πήρα ενα νεαρό ζευγάρι... Τα ταίζα και φρέσκο νεράκι συνέχεια και όποτε έχει κρύο μέσα, αλλά την Κυριακή έχασα την θηλυκιά μου χώρις εμφανή λόγο. Δηλάδη πολύ φαί είχαν, φρέσκο νεράκι και φυσικά ζεστασιά. Γιατί μου πέθανε απορώ. Ο Αρσενικός δείχνει καλά πάντως.

Οι μισοι μου λένε οτι τα παραδείσια αντέχουν κρύο και οι άλλοι μισοι όχι. Τελικά τι Ισχύει;
 
Χαρούλα, όταν διαβάσεις αυτά που σου έδωσα πιο πριν, θα δεις ότι η περιοχή προέλευσής τους είναι η Ινδονησία. Όπως καταλαβαίνεις με τον πιο οδυνηρό τρόπο σου έδειξαν ότι δεν αντέχουν έξω.
Επίσης ένα μεγάλο λάθος είναι να έχουμε τα πουλάκια μας μια έξω και μια μέσα. Αυτό μπορεί να γίνει αιτία του χαμού τους, λόγω της αλλαγής της θερμοκρασίας.
Επίσης, όταν σε πολύ προστατευμένες κατασκευές τα κρατούν κάποιοι έξω, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μικραίνει ο χρόνος ζωής τους, γιατί στην προσπάθεια να ανταπεξέλθουν στο κρύο, καταπονείται ο οργανισμός τους.
Τα υπόλοιπα στα έγραψα. Δεν αρκεί νερό και σπόροι, Χρειάζεται ποικιλία διατροφής, με χόρτα, λαχανικά και φρούτα, καθώς επίσης και λίγο αυγουλάκι.
Κράτα μέσα στο σπίτι τον αρσενικό σου και κάνε λίγο διάβασμα πριν αγοράσεις θηλυκό.
 
Χαρούλα, όταν διαβάσεις αυτά που σου έδωσα πιο πριν, θα δεις ότι η περιοχή προέλευσής τους είναι η Ινδονησία. Όπως καταλαβαίνεις με τον πιο οδυνηρό τρόπο σου έδειξαν ότι δεν αντέχουν έξω.
Επίσης ένα μεγάλο λάθος είναι να έχουμε τα πουλάκια μας μια έξω και μια μέσα. Αυτό μπορεί να γίνει αιτία του χαμού τους, λόγω της αλλαγής της θερμοκρασίας.
Επίσης, όταν σε πολύ προστατευμένες κατασκευές τα κρατούν κάποιοι έξω, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μικραίνει ο χρόνος ζωής τους, γιατί στην προσπάθεια να ανταπεξέλθουν στο κρύο, καταπονείται ο οργανισμός τους.
Τα υπόλοιπα στα έγραψα. Δεν αρκεί νερό και σπόροι, Χρειάζεται ποικιλία διατροφής, με χόρτα, λαχανικά και φρούτα, καθώς επίσης και λίγο αυγουλάκι.
Κράτα μέσα στο σπίτι τον αρσενικό σου και κάνε λίγο διάβασμα πριν αγοράσεις θηλυκό.

Ενταξει θα κάτσω το Σ/Κ να μελετήσω, αλλά για πόσον καιρόν μπορώ να τον αφήσω μόνο του, στεναχωριέτε ο έρμος που έμεινε μόνος...
 
έχεις δεύτερο κλουβάκι να το χρησιμοποιήσεις για καραντίνα;
 
δικιο εχεις...

Αν τα είχες στο μέσα-έξω γι αυτό μάλλον πέθανε η θηλυκιά... Ή μέσα ή έξω. Καλύτερα για τα ζεμπράκια ως εξωτικά να τα έχεις μόνιμα μέσα στο σπίτι σ ένα ήσυχο μέρος χωρίς πολύ φασαρία... Κάτι επίσης πολύ σημαντικό για την υγεία τους είναι να κοιμούνται και να ξυπνούν στην δύση και την ανατολή του ήλιου αντίστοιχα.. Άρα το δωμάτιο που θα τα έχεις να είναι ευλήλιο και φυσικά όχι στην κουζίνα ή στο μπάνιο. Τέλος, κάτι που μπορεί να σκοτώσει τα πουλιά ανεξάρτητα αν αντέχουν στο κρύο ή όχι είναι τα ρεύματα αέρα! Οπότε προσοχή στα ανοιχτά παράθυρα!
 
Αν τα είχες στο μέσα-έξω γι αυτό μάλλον πέθανε η θηλυκιά... Ή μέσα ή έξω. Καλύτερα για τα ζεμοράκια ως εξωτικά να τα έχεις μόνιμα μέσα στο σπίτι σ ένα ήσυχο μέρος χωρίς πολύ φασαρία... Κάτι επίσης πολύ σημαντικό για την υγεία τους είναι να κοιμούνται και να ξυπνούν στην δύση και την ανατολή του ήλιου αντίστοιχα.. Άρα το δωμάτιο που θα τα έχεις να είναι ευλήλιο και φυσικά όχι στην κουζίνα ή στο μπάνιο. Τέλος, κάτι που μπορεί να σκοτώσει τα πουλιά ανεξάρτητα αν αντέχουν στο κρύο ή όχι είναι τα ρεύματα αέρα! Οπότε προσοχή στα ανοιχτά παράθυρα!

Ωχ ... Το σπίτι μου είναι ολο κι όλο 24 τετραγωνικά... Πως θα τα κάνω όλα αυτα...ήδη φοράω ακουστηκα για να μην έχουν φασαρία...'ηδη ανεβαζω πατζουρι για να καταλαβαίνουν μερα και νύχτα... Οχι ρευματα δεν υπαρχουν μέσα... Ευτυχως δεν έχω έντονο φως εδω μέσα... Προσπαθώ όσο μπορώ να μην κάνω φασαρία και θόρυβο...
 
Επειδή μείωσε το φαγητό δεν σημαίνει ότι είναι άρρωστος. Μην σοκάρεσαι. Αν τον έβαλες τώρα μέσα που έχει ζέστη ίσως γι' αυτό τρώει λιγότερο. Παρατήρησε αν έχει αλλάξει κάτι στις κουτσουλιές του. Και γενικά παρατήρησέ τον και ενημέρωνέ μας για ό,τι παράξενο δεις. Μην σου μπαίνουν ιδέες τώρα. Πάντως πετάει δεν κάθεται συνέχεια χαμηλά. Ξέρεις την ηλικία του;
 
Επειδή μείωσε το φαγητό δεν σημαίνει ότι είναι άρρωστος. Μην σοκάρεσαι. Αν τον έβαλες τώρα μέσα που έχει ζέστη ίσως γι' αυτό τρώει λιγότερο. Παρατήρησε αν έχει αλλάξει κάτι στις κουτσουλιές του. Και γενικά παρατήρησέ τον και ενημέρωνέ μας για ό,τι παράξενο δεις. Μην σου μπαίνουν ιδέες τώρα. Πάντως πετάει δεν κάθεται συνέχεια χαμηλά. Ξέρεις την ηλικία του;

Είναι μικρός περίπου χρονιάρης...όχι δεν κάθετε συνέχεια χαμηλά αλλά πολυ συχνά στην φωλίτσα μοναχούλης του... Οι κουτσουλίτσες του δείχνουν καλες ευτυχώς... Τώρα τα ειδα πάλι τα κακάκια του είναι καλά, αυτός τώρα είναι στην φωλίτσα... Του έχω και ηρεμια τώρα εννοώ όχι θόρυβους... (ειμαι με ακουστικα)
 
Εχω και γω μια απορια.. Εγω εχω το κλουβι με τα ζεπρακια μεσα στο δωματιο (το οποιο βεβαια δεν φωτιζεται και τοσο πολυ, δεν μπενει καθολου ηλιος. Απλα φως).. Ειναι σωστο να τα περνω σε αλλο φωτεινο δωματιο του σπιτιου κατα τη διαρκεια της μερας και να τα βαζω ξανα πισω στο δωματιο μου απο το απογευμα και μετα η ειναι λαθος να τα μετακινω περα δοθε καθε λιγο; Που ειναι πιο σωστο να τα εχω;
 
Το ιδανικό είναι να είναι σταθερά σε ένα σημείο, ειδικά όταν αναπαραγονται είναι απαραίτητο και απαγορεύονται οι μετακινήσεις. Δεν μπορείς να τα έχεις στο φωτεινό δωμάτιο συνέχεια χωρίς να τα μετακινείς;
 
Ειναι λιγο δυσκολο γιατι το μονο φωτεινο σημειο μεσα στο σπιτι ειναι η κουζινα η οποια μονο την μερα δεν εχει τοση φασαρια. Μετα το απογευμα ειμαστε ολοι μεσα στην κουζινα και υπαρχει θορυβος (ο οποιος απ οτι εμαθαδεν ειναι και οτι καταλληλο για τα πουλια). Ενω στο δωματιο εχουν την ησυχια τους.. Ειμαι σε διλημμα για το τι πρεπει να κανω
 
Η κουζίνα δεν είναι καλός χώρος. Οι αναθυμιάσεις από τα μαγειρικά σκεύη βλάπτουν τα πουλιά. Καλύτερα λοιπόν να τα έχεις μόνιμα στο δωμάτιο σου. Η φασαρία που περιγράφεις δεν ενοχλεί τα πουλιά, αντιθέτως τους αρέσει, εκτος αν είναι ώρα για ύπνο ή αν υπάρχουν καπνιστές.

Διάβασε και εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/#post-298377
 
Το οτι δεν μπενει ηλιος στο δωματιο και απλα μπενει φως ειναι κακο για τα ζεπρακια μου;
 
Αν το φως δεν είναι αρκετά δυνατό, ναι δεν είναι ότι καλύτερο. Το άμεσο ηλιακό φως τα ωφελεί, εφόσον βέβαια έχουν την δυνατότητα να κάτσουν σε κάποια σκιά αν το θελήσουν. Στις περιπτώσεις που έχουμε πουλιά σε σκοτεινούς χώρους χρησιμοποιούμε τεχνικό φωτισμό και προσέχουμε περισσότερο την διατροφή τους (έλλειψη βιταμίνης D). Θα πρέπει να μελετήσεις όλα τα στοιχεία και να αποφασίσεις πως θα πράξεις.
 
Καλημερα... Μια ερωτιση! Το χειμωνα που δεν εχει τοσο πολυ ηλιο, εγω τα εχω κοντα στο τζαμι οχι μπροστα, αλλα εχει φως αρκετο... 😉

Και κατι αλλο εγω τα χω στο σαλονι.. Εχει φως κ εχωτο ερκοντισιον οστε νσ κραται θερμοκρασια 20- 25 για τα μωρακια καλο ειναι!; 😉
 
Back
Top