Γενικά Τα παραδεισια μου

παιδια προχθες πηρα τα πρωτα μου Ζεμπρακια και εγω, περιτο να πω οτι εχω τρελαθει με αυτα πλεον.

θα θελα να ρωτησω κατι χρειαζεται ζευγαρωστρα για να ζευγαρωσουν η απλα ενα κλουβι λιγο ευρυχωρο.υπαρχουν καποια tips που θα πρεπει να κάνω; Επισεις ρε παιδια το θηλυκο μου ειναι σε πτεροροια που πιστευω να τελειωσει σε κανα 2 βδομαδες. Δεν ειναι λιγο νωρις για αυτο;

διαβασα οτι αν τελικα ξεκινησουν να ζευγαρωνουν το δυσκολο ειναι να τα σταματησεις. Εχουν πολυ φαση. Ειδικα το ασπρο μου μολις βαλεις δαχτυλο μεσα ερχετε και καθεται πανω και δεν με ξερει καθολου.σου κλεβουν την καρδια τα ατιμα

ευχαριστω!

φιλε μου γνωριζω λιγα αλλα αμεσως ξεχωριζω οτι και τα δυο ειναι θυληκα. τα αρσενικα παντα εχουν εντονα χρωματα και στα ζεπρακια ειναι κοκκινα τα μαγουλα τους. Πηγαινε να αλλαξεις το ενα και παρε δυο φωλιες διοτι θελουν ποικιλια ακομα και στο υλικο που θα διαλεξεις για παραδειγμα μπορεις να σκισεις χαρτοπετσετες που ειναι μαλακες η να τους βαλεις βαμβακι. επισης στην περιοδο της αναπαραγωγης ειναι απαραιτητο το αυγο προτιμουν και το κελυφος απλα σπαστο λιγο.
 
Τάκη είναι κάποιες μεταλλάξεις που δεν έχουν μάγουλο όπως η άσπρη που έχει ο φίλος. Ο μόνος τρόπος σε αυτές να ξεχωρίσουμε τα φύλλα είναι από το ράμφος. Επίσης υπάρχει και μετάλλαξη (μαύρα μάγουλα) στην οποία και το θηλυκό έχει μάγουλα και ξεχωρίζουν από τα πλευρά. Αυτό που λές ισχύει για τα αρχέγονα ζέμπρα και τις περισσότερες μεταλλάξεις. Ένας τρόπος για να ξεχωρίσουμε φύλλο ανεξάρτητα από τη μετάλλαξη είναι από το τραγούδι του αρσενικού.
Δες και Untitled Document , Welcome to eFinch.com
Νατάσα διάβασες όλες τις απαντήσεις; Έχεις δει πολλά άσπρα ζεμπράκια με μάγουλα;
Το βαμβάκι δεν είναι και το πιο κατάλληλο υλικό. Καλύτερα χρησιμοποιείτε έτοιμο υλικό εμπορίου γιατί είναι κρίμα να χάνονται νεοσσοί μόνο και μόνο επειδή μπλέκονται στο βαμβάκι. Κάτι που χρησιμοποιώ εγώ για τα ζεμπράκια και έχω μείνει ικανοποιημένος είναι ξερά χόρτα κομένα σε μικρά κομάτια. Φτιάχνουν πολύ γρήγορα τη φωλιά τους και είναι εντελώς ανέξοδο. Τα χόρτα βέβαια φυτεμένα από εμάς για να μην μεταφέρουν ψείρες ή φυτοφάρμακα.
 
Να τα χαιρεσαι. Πρέπει σίγουρα να τους βάλεις φωλιά και νήμα. Η φωλία καλό είναι να είναι κλειστού τύπου ψάθινη. Γνώμη μου πάντος να περιμένεις λίγο για να αποκτήσουν μια απολύτος ήρεμη συμπεριφορά γιατί κατα την διαδικασία της γέννας μπορεί να ανακατέυουν την φωλία να κρύβουν τα αυγά μπορεί ακόμα και να τα σπάσουν η να μην κάθονται καν για κλώσημα.Αυτά που σου λέω δεν είναι βέβαια σίγουρο ότι θα συμβεί αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο σίγουρα θα απογοητευτεις και θα στενοχωρηθεις. Μου έχει συμβεί και πραγματικά είμουν ράκος.

ΓΙΑΝΝΗΣ
 
Νατάσα διάβασες όλες τις απαντήσεις; Έχεις δει πολλά άσπρα ζεμπράκια με μάγουλα;
Το βαμβάκι δεν είναι και το πιο κατάλληλο υλικό. Καλύτερα χρησιμοποιείτε έτοιμο υλικό εμπορίου γιατί είναι κρίμα να χάνονται νεοσσοί μόνο και μόνο επειδή μπλέκονται στο βαμβάκι. Κάτι που χρησιμοποιώ εγώ για τα ζεμπράκια και έχω μείνει ικανοποιημένος είναι ξερά χόρτα κομένα σε μικρά κομάτια. Φτιάχνουν πολύ γρήγορα τη φωλιά τους και είναι εντελώς ανέξοδο. Τα χόρτα βέβαια φυτεμένα από εμάς για να μην μεταφέρουν ψείρες ή φυτοφάρμακα.

ευχαριστω για την συμβουλη σου για το βαμβακι δεν θα το ξαναχρησιμοποιησω😉:)
 
Νατάσα διάβασες όλες τις απαντήσεις; Έχεις δει πολλά άσπρα ζεμπράκια με μάγουλα;
Το βαμβάκι δεν είναι και το πιο κατάλληλο υλικό. Καλύτερα χρησιμοποιείτε έτοιμο υλικό εμπορίου γιατί είναι κρίμα να χάνονται νεοσσοί μόνο και μόνο επειδή μπλέκονται στο βαμβάκι. Κάτι που χρησιμοποιώ εγώ για τα ζεμπράκια και έχω μείνει ικανοποιημένος είναι ξερά χόρτα κομένα σε μικρά κομάτια.
συμφωνώ με τον Βασίλη.
 
Εχω ακριβως τα ιδια! Και το ασπρο ειναι το αρσενικο και το αλλο το θυληκο! Προσφατα μαλιστα μετα απο 3 γεννες εκαναν και το πρωτο τους μωρακι, το οποιο βλεπετε στην φωτο παρακατω! Δεν ειναι μια γλυκα;
 

Συνημμένα

  • P1558_11-07-09.webp
    P1558_11-07-09.webp
    58,2 KB · Προβολές: 139
Εχω ακριβως τα ιδια! Και το ασπρο ειναι το αρσενικο και το αλλο το θυληκο! Προσφατα μαλιστα μετα απο 3 γεννες εκαναν και το πρωτο τους μωρακι, το οποιο βλεπετε στην φωτο παρακατω! Δεν ειναι μια γλυκα;



Γλυκερια ειναι πολυ γλυκα:) αλλα...
Αν αυτο απο πισω ειναι συσκευη για τα κουνουπια νομιζω ειναι λιγο επικινδυνο για τα πουλακια σου!
Και κατι αλλο.. Τι ειναι αυτο κατω γυρω γυρω απο την φωλια;
 
εκει το εβαλα για να βγαλω τη φωτογραφια, δεν τα εχω εκει, αν ειναι δυνατον, το ξερω! αυτα ειναι τροφες και τα ειχα βαλει εκει για να το αλλαξω!
 
Εινια κουκλία! Να σου ζήσουν! Λογικα θα έχουν γίνει και ζευγάρι.. Θα είνι πολυ ενδιαφέρουσες οι μεταλλάξεις των μικρων που θα έρθουν με το καλό! Το σουπιοκκόκαλο άλλαξε το θέση και βάλε το σκληρό μέρος να ακουμπάει στα κάγκελα...
 
Back
Top