Φροντίδα Τα περιστερακια μου σημερα

Αυτη ειναι η βεραντα των γονιων μου 2 οροφους πανω απο μενα(ο αντρας μου βλεπεις δεν τρελενεται με τα ζωα οσο εγω...)
Πηγαινοερχονται ελευθερα οποτε θελουν.



Απο μικρα τα αφηναμε να κανουν βολτες για να μαθαινουν. Οταν μεγαλωσαν ηξεραν οτι εμεις ειμαστε το καταφυγειο τους.
 
αυτο ειναι φανταστικο! Μακαρι να το καταφερω και στα δικα μου! τωρα που ειμαι Ρεθυμνο θα ηθελα να κανουν και καμια βολτα και να ξαναρχονται αλλα δεν ξερω ακομα πως... Παντως τα αφηνω λιγο στην στην πορτα της βεραντας μου για να δουν λιγο εξω αλλα αυτα πανε γρηγορα μεσα...
ερωτηση: καθε ποτε πρεπει να τους δινω φακη και ποσο;
 
ανακατεψε διαφορουσ σπορουσ μαζι και δινε τους καθε μερα. (ρυζι-σταρι-φακες-λιοσπορους καθαρισμενους)
Πριν μαθω για το exact εγω αυτα τους εδινα και ψωμι καθε μερα.
 
ευχαριστω πολυ Κωνσταντινα! Εκτος οτι με εχεις βοηθησει παρα πολυ με αυτα και βλεπω τη καρδια εχεις με εκανες να δω τα περιστερια με αλλο ματι και ειναι εκπληκτικα πανεμορφα και πανεξυπνα πλασματα!
 
εγω ασχολουμαι με τα περιστερια απο τοτε π γεννηθηκα... μου αρεσουν πιο πολυ απο παπγαλους.. και γενικα εδω στην ξανθη υπαρχουν παρα πολοι ανθρωποι που εχουν ολοκληρες φαρμες απο περιστερια οπως εγω...
 
φροντιζω ενα μικρουλι αλλα το εχω στο αγροκτημα που πηγαινω ολη μερα καθε μερα... Τωρα δυστυχως φετος αυτη την περιοδο δεν μπορω να εχω στο σπιτι μου γιατι περιμενουμε μωροη αδερφη μου δηλαδη που ερχετε καθε μερα... και για ευνοητους λογους οι γονεις μου δεν αφηνουν...
 
Λογικο μου ακουγεται...
Με το καλο να σας ερθει το μωρακι και να το κανετε ζωοφιλο!
Εγω αυτο κανω με τα ανιψια μου!
 
σγουρα το ανυψακι μου θα γινει ζωοφιλο... και θα αγαπαει ιδικα τα πουλια γιατι ο γαμπρος μου εχει ηδη τρια καναρινια στο σπιτι του... Βεβαια τα εχει σε δωματιο./... Παντως σε αυτη την οικογενια σιγουρα θα γινει ζωοφιλο τ παιδι δεν γλιτωνει..
 
Μπραβο μπααβο!



Στις φωτογραφιες σου ειδα οτι εχεις το κλουβι με τα Lovebirds εξω στο μπαλκονι. Τα εχεις εξω και το βραδυ ή απλα τα βγαζεις για καποιεσ ωρες;
 
τωρα που ειναι καλοκαιρι τα βγαζω το πρωι και τα βαζω μεσα το απογευματακι... μονο το πρωι φωναζουν οποτε δεν εχω προβλημα με τους γειτωνες.. Τους εχω ρωτησει κ ολας και δεν εχουν προβλημα...
 
εγω ολο το καλοκαιρι τα αφηνα εξω απλα τωρα που μπαινει ο σεπτμεβριος τα βαζω μεσα επειση βρεχει... αν μπορεις να τα βαλεις σε ενα μερς που δεν μπορουν να βρεχονται.. και να μην παιρναει πολυ κρυο τοτε ενταξει... Τα δικα μου τα εχω στο μπαλκονο σε κληστο μπαλκονι ξερεις τζαμαρια.. Ποτε δνε τα εχω βαλει μεσα στο σπιτι... εκει τα αφηνω ελευθερα και ειναι μια χαρα και τον χειμωνα..
 
Ακομα δεν εχω παιδια και δεν εχω προβλημα να τα εχω μεσα. Οταν ομως αποκτησω παιδια θα πρεπει να τα παρω απο το δωματιο και δυστυχως δεν υπαρχει αλλος χωρος στο σπιτι. Γι αυτο το σκεφτομαι...
Το μπαλκονι μου ειναι κλειστο απο τις 3 μεριες και ειναι απο την πλευρα του νοτου.
 
και το δικο μου ετσι ειναι περιπου... εγω δν τα εχω εξω για τα παιδια απλως... μεσα στο σπιτι δεν εχουμε χορο... και δε ειναι μονο τα Lovebirds... Εχω αλλα 4 κλουβια με καναρινια, κ αλλο ενα με κοκατιλ...
 
Kαταλαβα.
Θα τοσκεφτω καλα και μαλλον θα το κανω την ανοιξη για να συνηθισουν πιο ευκολα.
Ετσικι αλλιως πραγματικο χειμωνα πλεον δεν εχουμε...
 
συμφωνω μαζι σου... εεμνα εχουν μαθει το χορο και ειναι πολυ ευτυχισμενα παντως.. Τα βαζω μεσα στο σαλονθι καμια φορα και χτυπανε τ παραθυρο για να μπουνε στο δωματιο τους...
 
Aυτο που με προβληματιζει λιγο παραπανω ειναι καρακαξες...
Εχω ακουσει διαφορες ιστοριες για επιθεσεις σε κλουβια μπαλκονιων...
 
αν το εχεις σε ασφαλες μερος στο μπαλκονι δεν υπαρχει προβλημα
 
Back
Top