Γενικά Τα πουλιά μου με φοβούνται και δεν ξέρω τι να κάνω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kalaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kalaki

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2015
Μηνύματα
27
Πόλη
Νέα Ιωνία
Τα πουλιά μου με φοβούνται και αμα γεννήσουνε θα φοβούνται και αμα κανει αυγά θα με φοβαται και θα Βγενει απο τη φωλιά και αυτό ειναι κακο
Υ. Σ πρέπει να χωρίσουμε το ζεύγος όταν γέννηση μιλάμε για παραδείσια πουλακια
 
Καλώς ήρθες @Kalaki και να χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
Τι πουλάκια έχεις; Τι είδος;
Αν μπορείς συμπλήρωσε και το όνομά σου να ξέρουμε πως να σε αποκαλούμε :)
 
Παραδείσια (εξωτικά πιο σωστά) υπάρχουν πολλά είδη. Εσύ ποια έχεις; Να υποθέσω ζεμπράκια;

zebra finch.webp
 
χρηστη Kalaki πρεπει οσο το δυνατον να εισαι υπομονετικος γιατι δεν σαν τον ανθρωπο να εκπαιδευονται σε μια στιγμη θελει υπομονη και οι κινησεις σου να ειναι αργες προς αυτα γιατι ειχα και εγω και ομολογω φοβουνται παρα πολυ τους ανθρωπους. Γι αυτο και εσυ θα τα παιρνεις στα χερια σου με απαλες κινησεις και θα τα ταιζεις με σπορακια πανω στο χερι σου για να σηνυθισουν!
 
Ευχαριστώ να σε ρωτήσω και κάτι άλλο όταν ειναι έγκυος η θηλικία βγάζει κάποια σημάδια π.χ φουσκώνει κλπ
 
Τα ζεμπράκια δεν είναι πουλιά για να τα πιάνεις.. Με αυτό τον τρόπο θα γίνουν πιο άγρια και νευρικά.
Για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους θα πρέπει να τους δώσεις χρόνο. Με το καιρό και με ήρεμες κινήσεις ίσως δεχτούν τροφή από το χέρι σου (χωρίς να τα πιάσεις).
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τα πουλία μου δεν κοιμήθηκαν όπως της άλλες μέρες ήταν το ενα μέσα στη φωλιά και το άλλο απο έξω και το αντίθετο υπαρχη κάποιο πρόβλημα;.

Ε απάντηση πλιζ
 
Αν καταλαβαίναμε τι εννοείς εδώ:
Τα πουλία μου δεν κοιμήθηκαν όπως της άλλες μέρες ήταν το ενα μέσα στη φωλιά και το άλλο απο έξω και το αντίθετο υπαρχη κάποιο πρόβλημα;.

θα βοηθούσαμε...
 
Μαλλον εννοει οτι δεν κοιμηθηκαν μαζι(?), και οτι οταν το ενα ηταν μεσα το αλλο ηταν εξω και τουμπαλιν. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τιποτα απο εξωτικα, οποτε θα ηταν αχρηστο και το οποιοδηποτε σχολιο...

Οσο για το "ε απαντηση πλιζ" :D αμα βιαστουμε και πουμε κατι χωρις να περιμενουμε καποιον που οντως ξερει θα τα κανουμε και εμεις και εσυ μανταρα και δεν το θελουμε αυτο, ε; :)
 
Εχω δυο πουλιά και σε λίγο καιρό θα γεννήσουν απο ότι νωμιζο πρέπει να βαλλω απο νωρίς την αυγό τροφή ;
 
Έχουν ήδη κάνει τα αυγά και περιμένεις την εκκόλαψη; Έχεις δώσει αυγοτροφή το αμέσως προηγούμενο διάστημα;
 
Σ' αυτήν την φάση τότε πρέπει να δίνεις μεταξύ άλλων και αυγοτροφή και μπόλικες πρασινάδες.
 
Αύριο θα στείλω μια φοτο να μου πείτε αν το κορίτσι ειναι εγκυος
 
Δεν μπορούμε να το δούμε από την φωτογραφία αυτό εκτός αν είναι την ημέρα που θα κάνει το αυγό.
 
Τους εχω βάλη ενα αυγό και μια σουπιοκοκαλο

Δηλαδή να τους βάλλω ναι η όχι
 
Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς. Εσύ είπες ότι δεν έχεις δώσει αυγό και σου είπα να δώσεις. Τι τους έχεις βάλει; Μπορείς να γράφεις αναλυτικά και όχι σαν τηλεγράφημα;
 
Back
Top