Γενικά Τα πουλιά μου με φοβούνται και δεν ξέρω τι να κάνω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kalaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εντάξει συνέχισε κανονικά. Πρασινάδες δίνεις;
 
Επίσης τα πουλιά δεν μένουν έγκυος. Κάνουν αυγά! Είναι πτηνά και όχι θηλαστικά!
 
Τις ξινίδες δεν τις γνωρίζω. Χορταρικά, λαχανικά που αρέσουν στα πουλιά μας είναι το μπρόκολο, η γλυστρίδα, το μαρούλι, τα ραδίκια, ο ζοχός, το λάχανο, τα φύλα από ραπανάκι και άλλα. Επίσης τα αρωματικά φυτά όπως η ρίγανη, ο δυόσμος, το θυμάρι.
 
Παιδιά ακούστε εχω βάλει στα πουλιά μου εδώ και πόλη καιρό αυγο αλλά δεν το τρώνε (με τη φλουδα)και σκέφτομαι και το ψιλόκοψω μέσα στην τροφή τους πείτε και εσυς τη γνώμη σας
Υ.σ μιλάμε για ζεμπρακια
 
Μέσα στην τροφή δεν είναι καλή λύση γιατί το αυγό χαλάει και το αποσύρουμε εντός της ημέρας.
Αν δεν το τρώνε κομμένο στην μέση, μπορείς να το κάνεις κομματάκια και να το βάζεις σε μία αυγοθήκη και εκεί μπορείς για δέλεαρ να πασπαλίζεις ελάχιστους σπόρους, τους οποίους θα πετάς αυθημερόν μαζί με το αυγό.
 
Δεν εχω δοκιμάσει να το κόψω στη μέση
Πρεπει να ειναι βραστό το αυγο
 
Tι εννοείς δεν το έχεις κόψει στη μέση;.. Ολόκληρο με το τσόφλι το δίνεις;
 
Τους έβαζα ολόκληρο το αυγό μέσα στο μπολάκι που Μπενουν η βιταμίνες. Θέλει ειδικό μπολ για να βάζεις το αυγο
 
Αν έχεις 1 η 2 πουλιά, θα κόβεις στα δύο το αυγό (εσύ η η μαμά), το μισό πάλι στα δύο και θα τους βάζεις σε μια μικρή αυγοθήκη (έχουν τα πετ σόπς ) η στο μπωλάκι για τις βιταμίνες, το 1/4 ... Θα το αφαιρείς το απόγευμα η νωρίτερα το καλοκαίρι.
 
Ο πιο απλός τρόπος είναι να το κόβεις στην μέση αφήνοντας και το τσόφλι (εφόσον είναι το μισό βέβαια), γιατί τα πουλιά ξεκινούν τρώγοντας τον κρόκο. Αλλιώς όπως σου έγραψα πιο πάνω.
 
Και κατι άσχετο τους εχω βάλει υλικό το έχουν βάλει στη φωλιά και την έχουν γέμιση σχεδόν αλλά αυγά δεν βλέπω
 
Back
Top