Αναπαραγωγή Τα πρώτα πουλάκια βγήκαν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ELENI PAG
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τελικα εχουν βγει μονο δυο απο τα πεντε αυγα, σημερα ειδα δυο στοματακια ελπιζω να βγουν και αλλα
Θα κάνεις υπομονή και θα φανεί μέχρι το απόγευμα ή αύριο το πρωί πόσα από τα αυγά θα εκκολαφθούν και πόσα όχι.
Και θα εξαρτηθεί από κει και πέρα αν θα μεγαλώσουν όλα από τους γονείς και τις καταστάσεις μέσα στη φωλιά.
'Οπως και να χει... Δεν ενοχλούμε.
 
Σιγουρα αυτο θα κανω☹ειχα υπολογησει για το Σ/Κ αλλα τα πρωτα βγηκαν Παρασκευη το τελευταιο αυγο ηταν 18 του Φλεβαρη ισως θελουν και αλλες μερες
 
το τελευταιο αυγο ηταν 18 του Φλεβαρη
Αυτό δεν είναι και τόσο καλό για την εξέλιξη...
Αλλά ας μείνουμε στην υπομονή και στην απόλυτη ηρεμία πού έτσι κι αλλιώς απαιτούνται και οι εξελίξεις μέσα στη φωλιά θα μας δείξουν σύντομα το σωστό.
Να ρίξεις μια καλή ματιά μέσα στη φωλιά όταν σηκωθεί η κανάρα... και να απομακρύνεις με γρήγορες κινήσει τυχόν νεκρά πουλάκια, κατεστραμμένα αυγά κλπ.
 
Οποτε να περιμενω μεχρι και αυριο;και μετα να αρχισω να πεταω;
 
Ναι, δεν μπορω να δω καλα γιατι τα ταιζουν συνεχεια και δεν θελω να με δουν παντως βλεπω αυγα μεσα!meh
Ρωτώ αν το σύνολο των αυγών ήταν 5 (όσα έκανε δηλαδή η κανάρα σε αυτή τη γέννα)
 
Προσωπικά μεθαύριο, δλδ στις 6 Φεβρουαρίου θα έβγαζα τα αυγά και θα κοίταζα (έτσι από περιέργεια) με το φακό να δω αν μέσα είναι σκούρα. Βασικά θα αφαιρούσα τα αυγά, και αν τα πουλάκια στη φωλιά ήταν 4 δεν θα έκανα κάτι άλλο, αν ήταν λιγότερα από 3 θα συμπλήρωνα και 2 ψεύτικα αυγά, ώστε σε πρώτη φάση να στηρίζονται σωστά για να μην κάνουν splayed legs. Το τελευταίο δεν μου έχει συμβεί ποτέ (να προσθέσω αυγά) αλλά καθώς έχω διαβάσει ενδέχεται και να συμβεί όταν οι νεοσσοί στη φωλιά είναι 1 ή 2, οπότε δεν έχω ιδία άποψη (εμπεριστατωμένη εννοώ) απλά το έχω διαβάσει, και θεωρώ ότι μπορεί και να είναι υποβοηθητικό.
 
Προσωπικά μεθαύριο, δλδ στις 6 Φεβρουαρίου θα έβγαζα τα αυγά και θα κοίταζα (έτσι από περιέργεια) με το φακό να δω αν μέσα είναι σκούρα. Βασικά θα αφαιρούσα τα αυγά, και αν τα πουλάκια στη φωλιά ήταν 4 δεν θα έκανα κάτι άλλο, αν ήταν λιγότερα από 3 θα συμπλήρωνα και 2 ψεύτικα αυγά, ώστε σε πρώτη φάση να στηρίζονται σωστά για να μην κάνουν splayed legs. Το τελευταίο δεν μου έχει συμβεί ποτέ (να προσθέσω αυγά) αλλά καθώς έχω διαβάσει ενδέχεται και να συμβεί όταν οι νεοσσοί στη φωλιά είναι 1 ή 2, οπότε δεν έχω ιδία άποψη (εμπεριστατωμένη εννοώ) απλά το έχω διαβάσει, και θεωρώ ότι μπορεί και να είναι υποβοηθητικό.
Καλημερα ολα αυτα εγω θα τα κανω;🙁σημερα κοιταξα να δω τι εχει γινει αλλα δεν μπορω να δω καλα.Αν βαλω χερι στη φωλια ισως να αφησει και παλι τα πουλια δεν ξερω τι να κανω😱
 
δεν έχω ιδία άποψη (εμπεριστατωμένη εννοώ) απλά το έχω διαβάσει, και θεωρώ ότι μπορεί και να είναι υποβοηθητικό.
Να συμπληρώσω Γιάννη τα επιπρόσθετα αυγά σε φωλιά με νεοσσούς κάνει την κανάρα και πιο προσεκτική στις κινήσεις της, λιγότερο άτσαλη.
Υπερβολικό μεν,το εχω διαβάσει στην αγγλική όμως.Ακόμα και άσχετο να είναι, προσφέρει στην φαντασία μας!
 
σημερα κοιταξα να δω τι εχει γινει αλλα δεν μπορω να δω καλα.
Να κατεβάσεις στην επόμενη έξοδο το κλουβί και να δεις καλά μέσα και να μας ενημερώσεις για οδηγίες.
Αν βαλω χερι στη φωλια ισως να αφησει και παλι τα πουλια δεν ξερω τι να κανω
Υπερβολικό.. Δεν είναι τόσο εύκολο.
Πρέπει να υπάρχει πολύ πίεση..
Με το λίγο και σωστό δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Υπερβολικό μεν,το εχω διαβάσει στην αγγλική όμως.
Παραπάνω από υπερβολικό..
Είναι να το έχει η κανάρα... άλλες προσέχουν πάρα πολύ κι άλλες είναι εντελώς αδιάφορες με τα δικά μας κριτήρια.
Τα αυγά μέσα στη φωλιά ειδικά όταν ο αριθμός των νεοσσών είναι μικρός "απορροφούν" την πίεση του σώματος της "υπερβολικής" μητέρας επιτρέποντας ταυτόχρονα στα μικρά να έχουν χώρο, να κινούνται και να "ανασαίνουν".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να συμπληρώσω Γιάννη τα επιπρόσθετα αυγά σε φωλιά με νεοσσούς κάνει την κανάρα και πιο προσεκτική στις κινήσεις της, λιγότερο άτσαλη.
Υπερβολικό μεν,το εχω διαβάσει στην αγγλική όμως.Ακόμα και άσχετο να είναι, προσφέρει στην φαντασία μας!
Το κλουβι το εχω στο σαλονι πανω σε ενα ψηλο ντουλαπι, η φωλια ειναι απο τη μεσα τη μερια και η καναρα σηκωνετε μονο για κατι δεπτερολεπτα ετσι ωστε εγω να μην προλαβαινω να δω. Εκεινο που βλεπω τα ειναι τα σωματα τους και δεν μπορω να καταλαβω ποσα ειναι τα πουλια και ποσα τα αυγα γιατι καθοντε απο πανω!meh!meh!meh!meh
 
Εκεινο που βλεπω τα ειναι τα σωματα τους και δεν μπορω να καταλαβω ποσα ειναι τα πουλια και ποσα τα αυγα γιατι καθοντε απο πανω
Στην παρούσα φάση και για μια δυο μέρες ακόμη μας είναι αδιάφορο πόσα είναι στη φωλιά... αρκεί όλα να είναι καλά.
Μετά από δυο τρεις μέρες θα φανούν κανονικότατα και από και και μετά θα σχεδιάσουμε τις κινήσεις μας.
 
Προσωπικά μεθαύριο, δλδ στις 6 Φεβρουαρίου θα έβγαζα τα αυγά και θα κοίταζα (έτσι από περιέργεια) με το φακό να δω αν μέσα είναι σκούρα. Βασικά θα αφαιρούσα τα αυγά, και αν τα πουλάκια στη φωλιά ήταν 4 δεν θα έκανα κάτι άλλο, αν ήταν λιγότερα από 3 θα συμπλήρωνα και 2 ψεύτικα αυγά, ώστε σε πρώτη φάση να στηρίζονται σωστά για να μην κάνουν splayed legs
Παιδιά, η άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζεται να μπει σε τέτοια διαδικασία η κοπέλα. Να αφήσει τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους και να παρεμβαίνει μόνο όταν υπάρχει ανάγκη.
 
Στην παρούσα φάση και για μια δυο μέρες ακόμη μας είναι αδιάφορο πόσα είναι στη φωλιά... αρκεί όλα να είναι καλά.
Μετά από δυο τρεις μέρες θα φανούν κανονικότατα και από και και μετά θα σχεδιάσουμε τις κινήσεις μας.
Αυτο λεω και γω, παντως καλα φαινονται γιατι βλεπω οτι κουνιοντε αλλα εχουν πολλα μαλλια πανω τους και και ειναι μπερδεμα. Οποτε θα περιμενω ακομη δυο μερες και μετα βλεπουμε, παντως ευχαριστω👍)
 
Καλημερα σε ολη τη παρεα. Οι μικροι μπομπιρες πανε καλα, δεν βλεπω αυγα στη φωλια μαλλον πρεπει να βγηκαν ολα 😉εκτος και καθονται επανω τους.Ακομη δεν μπορω να ξεχωρησω ποσα, ειναι οποτε αναμενουμε!meh!meh
 
Οι μικροι μπομπιρες πανε καλα, δεν βλεπω αυγα στη φωλια μαλλον πρεπει να βγηκαν ολα 😉εκτος και καθονται επανω τους.Ακομη δεν μπορω να ξεχωρησω ποσα, ειναι οποτε αναμενουμε!meh!meh
Ελένη καταλαβαίνω ότι θεωρείς τον εαυτό σου υπεύθυνο που χάθηκαν τα μικρά της πρώτης γέννας, αλλά η άποψή μου είναι ότι τουλάχιστον μια φορά την ημέρα όταν κάνεις την τροφοδοσία τους θα πρέπει να ελέγχεις τη φωλιά. Άλλο βγάζω τη φωλιά και την πηγαίνω βόλτα και άλλο κάνω έναν οπτικό έλεγχο για να δω ότι όλα είναι καλά.
Κατά την αναπαραγωγή υπάρχουν περιπτώσεις με νεκρούς νεοσσούς. Φαντάσου την περίπτωση να έχουμε ένα νεκρό νεοσσό μέσα σε μια φωλιά για ημέρες. Είναι πολύ επικίνδυνο για τους υπόλοιπους νεοσσούς.
Εύχομαι όλα αυτή τη φορά να εξελιχθούν καλά και να είναι καλοκλάρωτα τα μικρούλια σου!
 
Back
Top