Αναπαραγωγή Τα πρώτα πουλάκια βγήκαν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ELENI PAG
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
αυγα δεν εχω τι να κανω;
Με την πρώτη ευκαιρία πάρε...
Αν το αυγό δεν έχει σπάσει.. μπορείς άνετα αν το αφήσεις 1-2 μέρες ακόμη..
Αν όμως υπάρχει νεκρός νεοσσός ή κατεστραμμένο αυγό πρέπει να απομακρυνθεί γιατί βάζει σε κίνδυνο μικρά και γονείς
Ειμαι στο γραφειο
Όταν με το καλό επιστρέψεις
 
παραγγειλα ηδη και θα τα εχω αυριο, η αναλογια ειναι βγαζω ενα προσθετο ενα;
Το σωστό είναι...
Μετράω πουλιά και αυγά στη φωλιά...
Θα πρέπει να είναι στο σύνολο τέσσερα..

Κυρίως για ισορροπία μέσα στη φωλιά την πρώτη κρίσιμη εβδομάδα.
Μετά μας είναι άχρηστα...
 
Το σωστό είναι...
Μετράω πουλιά και αυγά στη φωλιά...
Θα πρέπει να είναι στο σύνολο τέσσερα..

Κυρίως για ισορροπία μέσα στη φωλιά την πρώτη κρίσιμη εβδομάδα.
Μετά μας είναι άχρηστα...
Και παλι ευχαριστω. 🙂 οταν παω σπιτι θα σας πω τι εγινε🙄
 
Γεια σας και παλι αυτη τη φορα δεν εχω και τοσο καλα νεα. Επιστρεφοντας στο σπιτι εκανα αυτο που μου ειπατε, εβαλα γαντια εβγαλα τη καναρα απο τη φωλια και τελικα ειχα δικιο, το ενα πουλακι ηταν φοφιο, τα δυο ειναι καλα και αρκετα μεγαλα "΄6 ημερων''' το αυγο εκει και οχι σπασμενο, πεταξα το νεκρο πουλακι αλλα ελειπε αλλο ενα..🙁. Τελικα ηταν κατω και αυτο φοφιο αλλα πολυ μικρο. Δεν ξερω πως βρεθηκε στον πατο ισως κα το πεταξαν αυτα... Το αυγο δεν το πεταξα αφου ειναι'''γερο''' σκεφτομαι να το αφησω κανα δυο μερες ακομη για να ακουμπουν και μετα να το πεταξω. Ελπιζω τουτη τη φορα τουλαχιστον να μου ζησουν τα δυο ☹. Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες..😎
 
Συμβαίνουν αυτά...
Πάμε μόνο με τα ζωντανά..
Αν είναι έξι ημερών δεν χρειάζονται πια πλαστικά αυγά και το "άχρηστο" αυγό ας το βγάλεις με τη πρώτη ευκαιρία.
Καλή δύναμη.
 
Εχω στεναχωρηθει και ταλαιπωρηθει παρα πολυ🙁 . Με την πρωτη ευκαιρια οπως λετε θα βγαλω και το αυγο απλα εκεινη την ωρα δεν ηξερα τι να κανω, θελω να πιστευω οτι τωρα ολα θα παρουν το δρομο τους χωρις παλι κλαματα...η καναρα βλεπω εχει αναστατωθει λιγο αλλα παντα με κλεφτες ματιες βλεπω οτι τα ταιζουν και οι δυο. Εκτος απο το καθημερινο αυγο, σπορους χρειαζετε να προσθεσω κατι αλλο;
 
Εκτος απο το καθημερινο αυγο, σπορους χρειαζετε να προσθεσω κατι αλλο;
Ελένη μου για να μη μπερδεύουμε τα θέματα καλό είναι αυτό να το συζητήσουμε στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει εδώ https://community.petbirds.gr/threa...ο-κλουβί-τώρα-που-βγαίνουν-τα-πουλάκια.32073/.
Έχεις λάβει ήδη απάντηση στο ερώτημα σου. Προς το παρόν αυτά είναι αρκετά.
 
Ελένη μου για να μη μπερδεύουμε τα θέματα καλό είναι αυτό να το συζητήσουμε στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τι-φαγητό-να-βάλω-στο-κλουβί-τώρα-που-βγαίνουν-τα-πουλάκια.32073/.
Έχεις λάβει ήδη απάντηση στο ερώτημα σου. Προς το παρόν αυτά είναι αρκετά.
Ευχαριστω καλη μου και συγνωμη που σας μπερδευω λιγακι:D
 
Βρε Ελένη, σε καταλαβαίνω - όλοι πιστεύω ότι σε καταλαβαίνουμε, σχετικά με τη στενοχώρια σου για τους πεθαμένους νεοσσούς. Αλλά αυτά συμβαίνουν, και δεν πρέπει να τα παίρνεις τόσο κατάκαρδα, ούτε κατά τη γνώμη μου να τροφοδοτείς η ίδια την απογοήτευσή σου, ενισχύοντάς την κάθε φορά που βλέπεις / σκέφτεσαι τα πουλάκια. Έχεις 2 πεθαμένους νεοσσούς και 2 ζωντανούς ήδη 6 ημερών, τους οποίους θα πρέπει να τους χαρείς, να δεις τι ωραία που μεγαλώνουν κλπ. Τα υπόλοιπα, κι αυτά μέσα στη ζωή είναι, και μάλιστα είναι συνήθη γεγονότα :) Εσύ, στην προκειμένη περίπτωση, κάνεις ό,τι είναι δυνατό να γίνει ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες επιβίωσης και ευζωίας των πουλιών σου. Απόλαυσέ τα λοιπόν, όσο γίνεται.
 
Ναι ρε παιδια ειναι κριμα αυτο που μου συμβαινει
Δεν είναι κρίμα Ελένη. Είναι χαρά έστω και με δυο πουλάκια.
Σκέψου την προηγούμενη γέννα που είχες. Σκέψου ότι κάποια άτομα δεν έχουν αποκτήσει κανένα πουλάκι. Σκέψου πόσα έμαθες και πόσους φίλους απόκτησες μέχρι να βγουν τα δυο πουλάκια σου.

Σίγουρα μας στεναχωρούν οι απώλειες αλλά από το τίποτα. Αν και δεν σε ξέρω αισθάνομαι περήφανος για εσένα που τα κατάφερες και για τα μέλη που σε βοήθησαν τόσο.

Σου εύχομαι τα καλύτερα για εσένα και για τα πούλια.
 
Ναι ρε παιδια ειναι κριμα αυτο που μου συμβαινει και γω το ελπιζω🙂
Ελένη, κατανοώ απόλυτα την θλίψη σου για τον θάνατο των δύο μικρών... Το έχω ζήσει και εγώ και πραγματικά είναι από τα πιο δυσάρεστα συμβάντα στην αναπαραγωγή των πτηνών. Δυστυχώς όμως, θέλοντας και μη, συμβαίνουν αυτά. Είναι μες στο πρόγραμμα. Την περασμένη άνοιξη είχα αρκετές απώλειες σε νεοσσούς. Στενοχωρήθηκα και απογοητεύτηκα πολύ... Σκεπτόμουν όμως ότι δεν πρέπει να είμαι αχάριστος και ότι είχα και άλλα μικρά που μεγάλωναν ταχύτατα! Έτσι τους αφοσιώθηκα, τα ευχαριστήθηκα και έχω δεθεί πολύ μαζί τους! Αυτό να κάνεις και εσύ και όλα θα πάνε κατ'ευχήν! Ήδη τα πας περίφημα! 👍

Οι τροφές που τους δίνεις για την ανάπτυξή τους είναι αυτές που πρέπει. Μια χαρά είσαι! Μπορείς κιόλας, αν σου είναι φυσικά εύκολο, για να λαμβάνουν και τα μικρά περισσότερα θρεπτικά συστατικά, να την εμπλουτίσεις με μείγμα σπόρων υγείας (κία, κινόα, καμελίνα, bella di notte, foniopady κ.λπ.). Εγώ όταν είχα νεοσσούς έδινα κανονικά μία με δύο φορές την εβδομάδα. Η αυγοθήκη άδειαζε σε χρόνο ντε τε! Και μετέπειτα, όταν τα μικρά όδευαν προς τον απογαλακτισμό, τα σποράκια αυτά έγιναν από τα αγαπημένα τους εδέσματα! 🙂
 
Σκέψου πόσα έμαθες και πόσους φίλους απόκτησες μέχρι να βγουν
τα δυο πουλάκια σου.
Και στην επόμενη προσπάθεια θα βοηθήσουμε κι εμείς (από μακρυά) αλλάζοντας τα αυγά στη φωλιά με ψεύτικα ώστε να μπορέσουν να εκκολαφθούν με μικρές χρονικές αποκλίσεις και να έχουν τη δυνατότητα οι νεοσσοί να παλέψουν για το φαγητό τους επί "ίσοις όροις".
 
Και στην επόμενη προσπάθεια θα βοηθήσουμε κι εμείς (από μακρυά) αλλάζοντας τα αυγά στη φωλιά με ψεύτικα ώστε να μπορέσουν να εκκολαφθούν με μικρές χρονικές αποκλίσεις και να έχουν τη δυνατότητα οι νεοσσοί να παλέψουν για το φαγητό τους επί "ίσοις όροις".
Καλημερα σε ολους, καταρχην εχετε δικιο να μην ειμαι και αχαριστη εφοσον εμειναν τα αλλα δυο, ομως εξακουλουθω να φοβαμαι γιατι ακομη ειναι μικρα και δεν ξερω τι θα επακολουθησει. Εκεινο που με προβληματιζει Γιαννη ειναι οτι εχω ακομη το αυγο στη φωλια και δεν ξερω πως να το βγαλω. Σκεφτομαι να παρω ενα κουταλακι γιατι δεν εχω λαβιδα,Επισεις χθες που εβαλα χερι στο κουβι η καναρα αναστατωθηκε και τωρα παλι πως θα κανω ενα απο τα ιδια;Θα υπαρξει προβλημα;η να αφησω να περασουν λιγες μερες; Παντως εννοειται οτι αισθανομαι περηφανη που εχω αποκτησει ολους εσας φιλους 🙂 και με βοηθατε🙄 σας ευχαριστω ακομη για αλλη μια φορα👍
 
Εκεινο που με προβληματιζει Γιαννη ειναι οτι εχω ακομη το αυγο στη φωλια και δεν ξερω πως να το βγαλω. Σκεφτομαι να παρω ενα κουταλακι γιατι δεν εχω λαβιδα,
Μη σε προβληματίζει.. είτε με κουταλάκι, είτε με λαβίδα ακόμη και με το χέρι πάρτο και πέταξέ το.
Επισεις χθες που εβαλα χερι στο κουβι η καναρα αναστατωθηκε και τωρα παλι πως θα κανω ενα απο τα ιδια;
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα..
Μη φοβάσαι.
Γρήγορες κινήσεις και τέλος.
 
Μη σε προβληματίζει.. είτε με κουταλάκι, είτε με λαβίδα ακόμη και με το χέρι πάρτο και πέταξέ το.

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα..
Μη φοβάσαι.
Γρήγορες κινήσεις και τέλος.
Χαιρετω την υπεροχη παρεα με τις πολλαπλες γνωσεις. Ευχαριστω και παλι.Απο οτι βλεπω παμε καλα, αρχιζω ξανα να παιρνω τα πανω μου🙂τα μικρουλια ειναι μια χαρα,7 ημερες σημερα 😉, εβγαλα το αυγο απο τη φωλια με ενα κουταλακι, το εσπασα απο περιεργεια:Dμεσα υπηρχα ενα νεκρο πουλακι.Αυτη τη φορα ευχηθητε μου ολα να παν καλα και μολις βρω ευκαιρια θα σας στειλω φωτο με τα υπεροχα μωρακια μου!👍
 
Αυτη τη φορα ευχηθητε μου ολα να παν καλα και μολις βρω ευκαιρια θα σας στειλω φωτο με τα υπεροχα μωρακια μου!👍
Με το καλό να τα καμαρώσεις στο κλαρί Ελένη! Και εμείς χαιρόμαστε μαζί σου!
 
Back
Top