Αναπαραγωγή Τα πρώτα πουλάκια βγήκαν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ELENI PAG
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συμφωνώ κι εγώ πλήρως με την Παναγιώτα. Στο γράφω για να σου ενισχύσω ό,τι η Π. στο προηγούμενο μήνυμα σου λέει. Πρέπει οπωσδήποτε με διακριτικότητα να κοιτάξεις πλέον και να κοιτάς καθημερινά πόσοι είναι οι νεοσσοί και να διαπιστώσεις και αν υπάρχουν και πόσα αυγά στη φωλιά.
 
Συμφωνώ κι εγώ πλήρως με την Παναγιώτα. Στο γράφω για να σου ενισχύσω ό,τι η Π. στο προηγούμενο μήνυμα σου λέει. Πρέπει οπωσδήποτε με διακριτικότητα να κοιτάξεις πλέον και να κοιτάς καθημερινά πόσοι είναι οι νεοσσοί και να διαπιστώσεις και αν υπάρχουν και πόσα αυγά στη φωλιά.
Δηλαδη τι να κανω; να αρχισω να ψαχνω τη φωλια; Ειναι πολυ μικρα και το μονο που βλεπω ειναι ενα κουβαρι απο τριχες που εχουν πανω τους. Εντελως διακριτικα βλεπω αυτα που βγηκαν τη Παρασκευη δηλαδη δυο υπερυψωμενα στοματα που η καναρα ταιζει αλλα βλεπω οτι σκυβει και ταιζει και πιο κατω που σημαινει οτι εχει κιαλλα... Τι να κανω;να περιμενω να δουμε;
 
Δηλαδη τι να κανω;
Τη στιγμή που η κανάρα σου θα βγει από τη φωλιά θα ελέγξεις τι συμβαίνει μέσα σε αυτή. Πόσοι νεοσσοί υπάρχουν; Πόσα αυγά; Δεν αναστατώνεις το ζευγάρι σου με ένα τσεκάρισμα για ένα λεπτό. Πρέπει να γίνεται καθημερινός έλεγχος.
 
Τη στιγμή που η κανάρα σου θα βγει από τη φωλιά θα ελέγξεις τι συμβαίνει μέσα σε αυτή. Πόσοι νεοσσοί υπάρχουν; Πόσα αυγά; Δεν αναστατώνεις το ζευγάρι σου με ένα τσεκάρισμα για ένα λεπτό. Πρέπει να γίνεται καθημερινός έλεγχος.
Το θεμα ειναι οτι δεν προλαβαινω γιατι αυτη σηκωνετε μονο για λιγο και οταν παω να κοιταξω δεν βλεπω γιατι ειναι μαζεμενα. Τι να κανω να βαλω χερι στη φωλια;😱
 
. Τι να κανω να βαλω χερι στη φωλια;😱
Αν κουνήσεις τη φωλιά με το δάχτυλο σου θα ανοίξουν όλα τα στόματα για να φάνε. Έτσι θα δεις πόσα είναι και αν υπάρχουν αυγά.
 
Αν κουνήσεις τη φωλιά με το δάχτυλο σου θα ανοίξουν όλα τα στόματα για να φάνε. Έτσι θα δεις πόσα είναι και αν υπάρχουν αυγά.
Επειδη εχω πικρη εμπειρια αν το κανω αυτο δε θα θυμωσει η καναρα;νομιζω οτι οταν με βλεπει εχει ενα δολοφονικο υφος🤬 και φοβαμαι να την αναστατωσω μιλαμε δεν ξεκολλα απο πανω τους φαντασου που ο καναρος ταιζει αυτην και τα μικρα.Αν βαλω χερι σιγουρα δεν θα τα παρατησει;η να περιμενω λιγες μερες για να δουμε; Παντως αυγα δεν βλεπω πια😳
 
Δεν σου λεει βρε η Παναγιωτα να βαλεις χερι. Να πλησιασεις και να κουνησεις ελαφρως τη φωλια. Αν δε θελεις να την κουνησεις, με ενα ελαφρυ σφυριγμα θα σηκωθουν ολα τα κεφαλακια και θα μπορεσεις να μετρησεις ποσα ζωντανα μπουμπουκακια εχει η φωλια.
 
Τη στιγμή που η κανάρα σου θα βγει από τη φωλιά θα ελέγξεις τι συμβαίνει μέσα σε αυτή. Πόσοι νεοσσοί υπάρχουν; Πόσα αυγά; Δεν αναστατώνεις το ζευγάρι σου με ένα τσεκάρισμα για ένα λεπτό. Πρέπει να γίνεται καθημερινός έλεγχος.

Αν κουνήσεις τη φωλιά με το δάχτυλο σου θα ανοίξουν όλα τα στόματα για να φάνε. Έτσι θα δεις πόσα είναι και αν υπάρχουν αυγά.
Καλημερα φιλη μου σημερα το πρωι τελικα ειδα οτι υπαρχει ενα αυγο ακομη!meh!meh που αποκλειετε να βγει τωρα αλλα εκτος απο αυτο νομιζω οτι ειδα και ενα πουλακι νεκρο🙁. Αν οντως συμβαινει αυτο πως θα βγαλω το πουλι και το αυγο; Με το χερι;
 
νομιζω οτι ειδα και ενα πουλακι νεκρο🙁. Αν οντως συμβαινει αυτο πως θα βγαλω το πουλι και το αυγο; Με το χερι;
Θα σκουντήσεις ελαφρά το πουλάκι με το χέρι σου, και αυτό μπορεί να κουνηθεί. Αν όχι θα το πιάσεις πολύ μαλακά με δείκτη και αντίχειρα και θα το βάλεις στην παλάμη σου. Θα νιώσεις αν είναι παγωμένο (που μάλλον δεν θα είναι μια και βρίσκεται σε ζεστό μέρος), θα κοιτάξεις πολύ μαλακά αν έχει ακαμψία, γιατί μπορεί να είναι και ζωντανό. Αν είναι ζωντανό θα το επιστρέψεις στη φωλιά αν μάλιστα είναι δυνατό βάλε και μερικά ψεύτικα αυγά κάτω στη φωλιά ώστε να μπορεί κάπου να στηριχθεί και άσε το πάνω από τα άλλα πουλάκια ώστε να ζεσταθεί και να τραφεί.
 
Ειναι πολυ μικρο μαλλον αυτο θα βγηκε τελευταιο, αυτο θα το κανω το μεσημερι που θα παω σπιτι αυγα ψευτικα δεν εχω και δω λιγο δυσκολο να βρω. Υπαρχει ομωσ μεσα στη φωλια ενα που δεν βγηκε να αφησω αυτο; Ευχαριστω ''''ianos'''🙁
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
To νεκρό πρέπει να απομακρυνθεί αμέσως. Αν το αυγό είναι άσπορο να το απομακρύνεις και αυτό άμεσα. Βάλε ένα ή δυό πλαστικά ομοιώματα αυγών για να στηρίζονται τα μικρά.
Υ. Γ ΟΥΠς Τώρα άνοιξαν και τα άλλα μηνύματα. Είναι άχρηστο το δικό μου πλέον. Στα έχει γράψει ο Γιάννης
 
Έχει απόλυτο δίκιο ο Μάκης που σου λέει να απορρίψεις το άγονο αυγό, εφόσον βέβαια έχουν παρέλθει (κατά τη γνώμη μου 5 ) μέρες από την κανονική μέρα εκκόλαψης. Μην το αφήνεις μέσα, μπας και είναι κανένα ραγισμένο - σπασμένο και μολύνει μετά τους νεοσσούς.
 
Ελενη προσπαθησες να σφυριξεις ελαφρα; Και με το σφυριγμα ακομα και το πιο μικρο μωρακι σηκωνει το κεφαλακι του.. Εννοειται αν υπαρχει νεκρο μωρακι πρεπει να απομακρυνθει... και σε δευτερο χρονο για να αποφευγονται τετοιες κακες εμπειριες θα μαθεις να αντικαθιστας και τα αυγα... αλλα αυτο το μαθημα στην επομενη γεννα. :)
 
Καλημερα Αλικη, τι σφυριγμα τι σκουντημα.. Τιποτα απο αυτα δεν εγινε αφου εφαγαν το πρωι φαινοταν οτι κοιμοταν... Οι λαιμοι τους ηταν γεματοι και δεν μου εδιναν σημασια😉τρια ειναι σιγουρα, ειδα και το αυγο ενα ειναι αλλα και ενα πουλακι που με γελαει αν ειναι ζωντανο η οχι αυτο ειναι το τεταρτο. Δεν ξερω τι κανω το απογευμα που θα παω σπιτι λεω να κανω ενα τσεκ για να δω τι γινετε εκει.Αρχισα παλι και στεναχωριεμαι ☹
 
ειδα και το αυγο ενα ειναι αλλα και ενα πουλακι που με γελαει αν ειναι ζωντανο η οχι αυτο ειναι το τεταρτο. Δεν ξερω τι κανω
Πιο πάνω σου έγραψε και η Παναγιώτα Panagiota. πως δεν είναι πρόβλημα να κατεβάσεις κλουβί και φωλιά, να ελέγξεις καλά βάζοντας ακόμη και το χέρι μέσα της, να δεις τι γίνεται μέσα... και να απομακρύνεις νεκρά πουλιά και κατεστραμμένα αυγά.
Πρέπει να το κάνεις. Για την καλή υγεία των υπολοίπων.
Θα σου πάρει το πολύ ένα λεπτό... Βάζεις ταυτόχρονα αυγό και τα σχετικά.. και επιστρέφεις το κλουβί στη θέση του.
Να το κάνεις τώρα αν έχεις χρόνο..
Σταμάτα το γράψιμο και κάνε τις κινήσεις που πρέπει.
 
Ειμαι στο γραφειο και δεν μπορω να κανω τιποτα για τωρα και αρκετα μακρια απο το σπιτι μου.. Αυγα δεν εχω τι να κανω;
 
αυγα δεν εχω τι να κανω;
Αυτό που προέχει είναι να απομακρυνθεί αν υπάρχει νεκρός νεοσσός. Αν δεν έχεις πλαστικά αυγά και δε μπορείς να βρεις μη βάζεις δε χάλασε ο κόσμος.
 
Back
Top