Τα σκυλάκια μου!

Κατάσταση
Κλειστό.

Corvus6

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2018
Μηνύματα
56
Πόλη
Αθήνα



Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
μιξη ποιμενικων. Ελλ ποιμενικος καυκασου και σαρπλανινατς! Ποιος τη σκεφτηκε αυτη τη διασταυρωση μου πε καποιος! 😛
 
μιξη ποιμενικων. Ελλ ποιμενικος καυκασου και σαρπλανινατς! Ποιος τη σκεφτηκε αυτη τη διασταυρωση μου πε καποιος! 😛
Να σου πω την αλήθεια όταν είδα τα δικά σου ήθελα να γράψω ότι μου τα χρώματα είναι κΑυκάσου σε σώματα ελλ. Ποιμενικού.
Να πω την αλήθεια τα σαρπλανινατς δεν μου φαίνονται πολύ διαφορετικά απο τα Καυκάσου.
Έχουν την ίδια τεράστια γούνα 😛
 
τα σαρπλανινατς ειναι σαν να χουν παρει τα καυκασου οι σερβοι(η ανω μακεδονες;😀!)και να τους εχουν αλλαξει ονομα.
 
Πανέμορφα ζώα να τα χαίρεσαι!
Βέβαια αυτό το βιντεάκι που τρώει το ωμό πόδι ζώου με ξενίζει γιατί μου είναι εντελώς ''άγνωστο''... Μόνο ωμό κρέας τους δίνεις;
 
Πανέμορφα ζώα να τα χαίρεσαι!
Βέβαια αυτό το βιντεάκι που τρώει το ωμό πόδι ζώου με ξενίζει γιατί μου είναι εντελώς ''άγνωστο''... Μόνο ωμό κρέας τους δίνεις;
Η barf διατροφή (ωμή διατροφή), είναι ότι καλύτερο μπορείς να δώσεις στον σκύλο σου για να έχει σωστή υγεία.
Αλλά πρέπει να ξέρεις τι δίνεις, πότε κλπ.
Να είναι μια ολοκληρωμένη διατροφή δηλαδή και όχι απλά ένα κομμάτι ωμό κρέας.

Εμείς ακολουθούσαμε την barf διατροφή και επειδή κάθε χρόνο κάναμε εξετάσεις αίματος κλπ , ο κτηνίατρος μας έλεγε ότι είναι τόσο καλές που μόνο σε κουτάβι βλέπεις τέτοιες και κάνουμε πολύ καλά και ακολουθούμε αυτή τη μέθοδο για την διατροφή του σκύλου μας.
Επίσης ποτέ δεν αγρίεψε λόγο ωμοφαγίας, ακόμα και ξένα παιδάκια του έπαιρναν το παιχνίδι από το στόμα, αλλά ούτε αγρίεψε ποτέ αν τρώγοντας έβλεπα κάτι και ήθελα να το βγάλω εκείνη τη στιγμή από το στόμα ή το πιάτο του :) (ράτσα pitbull)
Τα γράφψ αυτά γιατί ακούγονται διάφοροι τέτοιοι μύθοι!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πανέμορφα ζώα να τα χαίρεσαι!
Βέβαια αυτό το βιντεάκι που τρώει το ωμό πόδι ζώου με ξενίζει γιατί μου είναι εντελώς ''άγνωστο''... Μόνο ωμό κρέας τους δίνεις;
οχι βεβαια μονο ωμο δεν ειναι λυκοι! Τους δινω απ ολα, κυριως ξηρη τροφη αλλα και κονσερβα,ωμο, μαγειρευτο, αυγα και ψωμι! Αυτο οτι το ωμο κρεας αγριευει τους σκυλους ειναι μεγαλος μυθος.η οτι αν μαθουν το αιμα θα σκοτωνουν ζωα. Εμενα συμβιωνουν με κοτες και οταν συνανταμε προβατα στη βολτα ποτε δε τα πειραζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
ωραία ζωάκια! Να τα χαίρεσαι!
τα βλέπω με αυτήν την γούνα και αναρωτιέμαι πως αντέχουν την ζέστη.
έχουμε έναν τέτοιον αδεσποτούλη τριγύρω και έχει σκάψει μια μεγάλη τρύπα στο παρτέρι δίπλα στην εκκλησία και όλο εκεί χώνεται (όταν δεν αράζουν όλοι μαζί στα μάρμαρα στην είσοδο του Ιατρικού κέντρου)
 
ωραία ζωάκια! Να τα χαίρεσαι!
τα βλέπω με αυτήν την γούνα και αναρωτιέμαι πως αντέχουν την ζέστη.
έχουμε έναν τέτοιον αδεσποτούλη τριγύρω και έχει σκάψει μια μεγάλη τρύπα στο παρτέρι δίπλα στην εκκλησία και όλο εκεί χώνεται (όταν δεν αράζουν όλοι μαζί στα μάρμαρα στην είσοδο του Ιατρικού κέντρου)
Είναι σκυλιά για βουνό αυτά, αλλά γενικά έχουν μέσα μια μονωτική τρίχα που τα κρατάει δροσερά το καλοκαίρι και ζεστά τον χειμώνα.
Γι αυτό τα μακρύτριχα απαγορεύεται να τα κουρεύεις γιατί χάνουν μετά αυτή την μόνωση :)
 
Ωραίες αρκούδ... εεεε σκυλιά ήθελα να πω. :D ΣκυλΑΚΙΑ πάντως δεν τα λες, σκυλάκι είναι η μικρή λουλου μας που ειναι 2,5 κιλά ή μάλλον ελαφρύτερη απο το πόδι που τρώει η αρκουδίτσα στην φώτο. 😛

Σχετικά με την ωμή διατροφή έχω τις ενστάσεις μου για τα εντός του σπιτιού ζώα που κοιμούνται στα κρεβάτια μας και μας φιλάνε στα πρόσωπα.
 
Είναι σκυλιά για βουνό αυτά, αλλά γενικά έχουν μέσα μια μονωτική τρίχα που τα κρατάει δροσερά το καλοκαίρι και ζεστά τον χειμώνα.
Γι αυτό τα μακρύτριχα απαγορεύεται να τα κουρεύεις γιατί χάνουν μετά αυτή την μόνωση :)
αυτη τη μονωση τη ριχνουν το καλοκαιρι τη ξαναβγαζουν πιο ελαφρια και τη ξαναριχνουν το φθινοπωρο. Πρεπει να μαζευω κανα σακι μαλλια σ αυτες τις περιοδους με τα χτενισματα απο καθε σκυλο! Παντως δε νομιζω οτι τα κραταει δροσερα, πρεπει να βοηθαει μονο στο να αντεχουν το κρυο. Το καλοκαιρι τη βγαζουν ολη μερα μεσα στο σπιτι που χει δροσια και αρχιζουν να κινουνται αργα το απογευμα. Ειναι πολυ χαμηλης δραστηριοτητας γενικα. Ειχαμε και ενα ατυχηματακι το απογευμα, η σκυλα δαγκωσε το κορακι για ενα κομματακι κρουασαν. Αυτο που ειχε πλακα ηταν οτι οσο της εριχνα σφαλιαρες το κορακι ειχε κατσει πανω στο αμαξι και ζητοκραυγαζε σαν να μου λεγε ριχτης ριχτης! 😡 ευτυχως του κανε μονο ενα γδαρσιματακι στο κρανιο...
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top