Τα σκυλάκια μου!

Κατάσταση
Κλειστό.
οχι οταν ζουν στον ιδιο χωρο και βγαινουν μαζι βολτα. Πρεπει να συνυπαρχουν ειρηνικα. Εχει συμβει και το αντιστροφο, να επιτεθει το πουλι στο σκυλο, εκει εφαγε το πουλι τις φαπες.
 
Ακριβώς επειδή εμείς τα αναγκάζουμε να συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο, η ευθύνη είναι δική μας να αποτρέψουμε οποιοδήποτε πρόβλημα. Δεν ξέρω αν τα κοράκια εκπαιδεύονται με σφαλιάρες και φαπες, τα σκυλιά πάντως οχι.
 
του παιρνεις το κοκκαλο απ το στομα χωρις να σου κανει τσαμπουκαδες;χρειαστηκε να μαθει να συμβιωνει με αλλα μικρα κατοικιδια που για το σκυλο κανονικα ειναι θηραματα οπως κοτοπουλακια και κουνελια; Και αν ναι με τι τροπο; Με θετικη εκπαιδευση;
 
του παιρνεις το κοκκαλο απ το στομα χωρις να σου κανει τσαμπουκαδες;
Εξαρτάται από την ιεραρχία που έχεις επιτρέψει να υπάρχει μεταξύ σκύλου και ανθρώπων.
Αν δεν μπορείς να πάρεις το κόκαλο από το στόμα, τότε θεωρεί ο σκύλος τον εαυτό του αφεντικό σου.. κι εσύ είσαι κατώτερος ιεραρχικά.
Το πρώτο που πρέπει να μάθει ένα σκυλί είναι το ποιος είναι το αφεντικό... και πάντα για μένα θα πρέπει να είναι ο άνθρωπος (όλη η οικογένεια) ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα και δαγκώματα.
Ο σκύλος δαγκώνει για να "μαλώσει" τον ιεραρχικά κατώτερο όταν αυτός δεν υπακούει...
 
του παιρνεις το κοκκαλο απ το στομα χωρις να σου κανει τσαμπουκαδες;χρειαστηκε να μαθει να συμβιωνει με αλλα μικρα κατοικιδια που για το σκυλο κανονικα ειναι θηραματα οπως κοτοπουλακια και κουνελια; Και αν ναι με τι τροπο; Με θετικη εκπαιδευση;
Ακριβώς. Στα 8 χρόνια που είμαστε μαζί αναγκάστηκε να συμβιώσει με πολλά πτηνά και όχι σε εξωτερικό χώρο αλλά σε 45 τετραγωνικά. Δεν πείραξε ποτέ τίποτα γιατί από την αρχή έμαθε ότι δεν πρέπει να το κάνει. Και της το έμαθα αυτό επιβραβεβοντας την κάθε προσπάθεια της. Ποτέ δεν την ακούμπησα και εύχομαι αν ποτέ το κάνω να σταματήσει να με σέβεται και να μου δείξει τη δύναμη της. Δεν ξεχνώ ότι εγώ την επέλεξα και εγώ καθοριζω τη ζωή της. Θέλω η σκυλίτσα μου να έχει σωστή συμπεριφορά επειδή με σέβεται και με αγαπάει και όχι επειδή με φοβάται.
 
Θέλω η σκυλίτσα μου να έχει σωστή συμπεριφορά επειδή με σέβεται και με αγαπάει και όχι επειδή με φοβάται.
Στα σκυλιά αυτό συνδυάζεται πάντα με το φόβο..
Σ αγαπάει έτσι κι αλλιώς...
Αλλά αν δε σε "φοβάται" δε θα σε σέβεται... και θα κυριαρχήσει αργά ή γρήγορα.
Δυστυχώς για μας... Το μάλωμα συνδυάζεται σχεδόν πάντα με την ιεράρχηση που αμφισβητείται τακτικά από τα σκυλάκια μας.
 
Στα σκυλιά αυτό συνδυάζεται πάντα με το φόβο..
Σ αγαπάει έτσι κι αλλιώς...
Αλλά αν δε σε "φοβάται" δε θα σε σέβεται... και θα κυριαρχήσει αργά ή γρήγορα.
Δυστυχώς για μας... Το μάλωμα συνδυάζεται σχεδόν πάντα με την ιεράρχηση που αμφισβητείται τακτικά από τα σκυλάκια μας.
Δεν είναι απαραίτητο το ξύλο για να βάλουμε όρια. Έχω έναν σκύλο που με σέβεται απόλυτα και λειτουργεί σαν στρατιωτακι. Αποτέλεσμα θετικής εκπαίδευσης και μόνο. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα τιμωρηθεί εάν κάνει κάτι κακό, αλλά όχι με φάπες.
 
τα πουλια που λες τα εβγαζες απο το κλουβι τους να φανταστω οσο ησουν και συ μαζι κ ηταν στο ιδιο δωματιο με το σκυλο. Δε νομιζω να αφηνες πουλια αμολητα στο δωματιο μονα τους μαζι με το σκυλο μια ολοκληρη μερα να δεις τι θα γινει. Το φαι απο το στομα της το παιρνεις; Εκει θελω να μου πεις πως επιτυγχανεται αυτο με επιβραβευση μονο.
 
αλλά όχι με φάπες.
Στο μέγεθος από τα αρκουδάκια αυτά... Οι φάπες είναι χάδια...
Δε νομίζω πως μπορείς να επιβληθείς σε τέτοιους "χαρακτήρες" χωρίς να ασκήσεις βία...
 
τα πουλια που λες τα εβγαζες απο το κλουβι τους να φανταστω οσο ησουν και συ μαζι κ ηταν στο ιδιο δωματιο με το σκυλο. Δε νομιζω να αφηνες πουλια αμολητα στο δωματιο μονα τους μαζι με το σκυλο μια ολοκληρη μερα να δεις τι θα γινει. Το φαι απο το στομα της το παιρνεις; Εκει θελω να μου πεις πως επιτυγχανεται αυτο με επιβραβευση μονο.
Παίρνω τα πάντα από το στόμα της. Δεν είναι δύσκολο να το πετύχεις αυτό εάν τις πρώτες φορές προσπαθήσεις να του το πάρεις δίνοντας του κάτι άλλο. Τα πουλιά μου πετούσαν πάντοτε ελεύθερα μέσα στο σπίτι. Το ένα μου ζεμπρακι μάλιστα πήγαινε και καθόταν πάντοτε πάνω της. Τα πουλιά δεν τα άφηνα ελεύθερα όσο έλειπα επειδή φοβόμουν για οποιονδήποτε τραυματισμό από αντικείμενα του σπιτιού και όχι από τον σκύλο.
 
Στο μέγεθος από τα αρκουδάκια αυτά... Οι φάπες είναι χάδια...
Δε νομίζω πως μπορείς να επιβληθείς σε τέτοιους "χαρακτήρες" χωρίς να ασκήσεις βία...
Το ζώο καταλαβαίνει πολύ περισσότερο αν του στερήσεις κάτι που του αρέσει πάρα αν το χτυπήσεις. Έχω ένα δύσκολο και πολύ δυναμικό ζώο. Όταν έγινε 1 έτους και άρχισαν τα προβλήματα αντί να άσκησω βία προτίμησα να απευθυνθώ σε έναν θετικό εκπαιδευτή προκειμένου να εκπαιδεύσει εμένα πρώτα απ όλα. Συγχωρέστε με άλλα το θεωρώ άδικο να επιλέγουμε εμείς ένα ζώο, να του επιβάλουμε τις συνθήκες διαβίωσης που εμείς επιλέγουμε και από πάνω να το χτυπάμε.
 
και αφου τα σκυλια θελουν να κυριαρχησουν στον ιδιοκτητη τους με βια, γτ οταν ταιζεις τα κουταβια που ειναι 45 ημερων και πας να αγγιξεις το πιατο για να τους βαλεις κι αλλο κ αυτα γρυλιζουν και σε δαγκωνουν βια χρησιμοποιουν, γτ να μη μιλησεις στη γλωσσα τους; Αν τ αφησεις να το κανουν αυτο αντε παρε μετα σε ενα ροτβαιλερ η ενα τσοπανοσκυλο ενηλικο κατι που βρηκε στη βολτα και δε πρεπει να το φαει.
 
ακομα και η μανα τους με τη βια τους μαθαινει την ιεραρχια. Δες ενα απο τα βιντεο που ποσταρα πριν που τρωει μαζι τους.στο βιντεο τους γρυλιζε μονο αλλα στη συνεχεια παντα τρωγανε και το δαγκωμα τους αν δε κανανε πισω. Μετα μαθαινουν και κανουν πισω μονο στο γρυλισμα γτ ξερουν οτι θ ακολουθησει δαγκωμα.
 
Υπάρχει ξέρεις ένας τρόπος εκπαίδευσης τα τελευταία πολλά χρόνια που θεωρείται ο πλέον ενδεδειγμένος, τουλάχιστον στις πολιτισμένες χώρες. Αυτός λέγεται:
θετικής εκπαίδευσης και μόνο
Με την ευκαιρία @Corvus6, να σε καλωσορίσουμε στο 2018.
 
Δεν θα κατανοήσω ποτέ αυτόν τον τρόπο αντιμετώπισης των ζώων γιαυτό καλύτερα να σταματήσουμε τη συζήτηση εδώ. Δεν θα ήθελα να σου χαλάσω το θέμα και ζητώ συγγνώμη εάν το έκανα.
 
Υπάρχει ξέρεις ένας τρόπος εκπαίδευσης τα τελευταία πολλά χρόνια που θεωρείται ο πλέον ενδεδειγμένος, τουλάχιστον στις πολιτισμένες χώρες. Αυτός λέγεται:

Με την ευκαιρία @Corvus6, να σε καλωσορίσουμε στο 2018.
εμεις στο montenegro ετσι κανουμε και το 2018...
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top