Τα σκυλάκια που ταΐζω

Γιαννης17

Farm & Exotic Birds Expert
Εγγραφή
24 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.994
Πόλη
Αγρίνιο
Τους τελευταίους δύο μήνες έχω αρχίσει να ταΐζω ένα αδέσποτο θηλυκό κυνηγόσκυλο το οποίο κάποιος εγκατέλειψε στο χωριό μου. Στην αρχή είπα να μην το ταισω γιατί ως συνήθως μαζεύονται σπίτι και μετά δεν ξεκολλάνε από εκεί. Είχε γίνει όμως τόσο κοκαλιαρικο που με πονούσε η ψυχή μου. Αυτό ερχόταν κάθε βράδυ σπίτι μου και έκανε παρέα με τον σκύλο μου. Εγώ άφηνα τροφή και έφευγα. Ήταν τόσο φοβισμένο που μόλις έβλεπε άνθρωπο το έβαζε στα πόδια. Ένα βράδυ όμως αντί να φύγει ήρθε τρέχοντας και έκατσε να το χαϊδέψω. Αυτό ήταν, γίναμε φίλοι. Ο σκύλος μου εντωμεταξύ βράζει από ζήλια μόλις με βλέπει να την χαϊδεύω. Αυτή τον λατρεύει και αυτός της αγριεύει. Ζηλεύει απίστευτα.
Προτού όμως εγώ την εξημερώσω, αυτή είχε μείνει έγκυος και είχε γεννήσει. Μια μέρα με οδήγησε στην φωλιά της και εκεί βρήκα ένα γλυκό κουταβάκι. Αγρίμι δηλαδή. Μέρα με την μέρα, εξημερωθηκε και αυτό. Τώρα δεν μπορώ να το κάνω πέρα από εμένα.
Για να μην πολυλογώ περισσότερο, τα ανέλαβα και άρχισα να τα ταΐζω κάθε μέρα. Είναι πολύ γλυκά σκυλιά και λιώνουν για εμένα. Μερικές πρόχειρες φώτο

IMG_20190808_202340-600x800.jpgIMG_20190812_202836-600x800.jpgIMG_20190807_194206-600x800.jpgIMG_20190806_203702-600x800.jpgIMG_20190806_204116-600x800.jpgIMG_20190807_194456-600x800.jpg
 
Να σε καλά Γιώργο. Τα φροντίζω όσο μπορώ. Μακάρι να είχα χώρο να τα πάρω σπίτι μου. Το κουταβάκι θέλω να το δώσω αλλά όλοι μου το ζητάνε για να το κάνουν κυνηγόσκυλο. Εγώ θέλω να το δώσω σε ένα σπίτι ώστε να γίνει ένα σκυλάκι συντροφιάς. Αν δεν βρω κάτι τέτοιο τότε αναγκαστικά θα δωθεί σε κυνηγό. Ξέρω τέτοια άτομα που πραγματικά φροντίζουν και αγαπούν τα σκυλιά τους. Το προτιμώ από το να μείνει στο δρόμο.
 
Μπράβο Γιάννη για την φροντίδα που τους παρέχεις. Αν έχεις ΦΒ κοινοποίησε κι εκεί σε καμιά ομάδα μηπως βρεθούν οικογένειες να τα υιοθετήσουν. Η σκυλίτσα πρέπει να στειρωθεί άμεσα, το καταλαβαίνεις φαντάζομαι. Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να το αναλάβεις πάλι υπάρχουν ομάδες που μπορεί ίσως να βοηθήσουν.
 
Μπραβο κύριε Γιάννη.. Να ενημερώσω σε σχέση με την στειρωσει ότι για αδέσποτα σκυλάκια όλα τα κτηνιατρεία είναι αναγκασμένα από τον νόμο να την κάνουν χωρίς να πάρουν χρήματα.. Προσέξτε μην σας κοροϊδέψουν
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, να είστε όλοι σας καλά! Δεν είναι κόπος για εμένα να δίνω μερικά ευρώ το μήνα για τροφή. Περισσότερο έχουν ανάγκη ένα ανθρώπινο χάδι και κάποιον που δείχνει ότι ενδιαφέρεται για αυτά. Η φιλοζωική στο Αγρίνιο είναι λίγο πιεσμένη από τα πολλά αδέσποτα που έχει. Δεν χάνω κάτι όμως να ρωτήσω.
 
Θερμά Συγχαρητήρια!
Αν θέλεις κοίταξε και στη Φιλοζωική Αγρινίου http://www.enallaktikos.gr/kg15el_filozwiki-organwsi-agrinioy_a2493.html μήπως και λάβεις βοήθεια με το θέμα της στείρωσης και της αναδοχής για τα σκυλάκια
Αστο γιατί θα μπει στη λίστα και είναι αρκετά που περιμένουν πραγματικά πολλά όμως. Αλήθεια πόσο κοστίζει μια στείρωση;
 
Αλήθεια πόσο κοστίζει μια στείρωση;
Δεν υπαρχει στανταρντ χρεωση.
Κυμαίνεται απο 80€ έως και 250€ αναλόγως σκυλου και χρέωσης που κάνει ο κάθε γιατρός.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μην φοβάσαι να το δώσεις σε κυνηγό. Αγαπούν και προσέχουν τα σκυλιά τους. Δεν θα γίνει ποτέ του σαλονιού αλλά θα πάρει όλη την αγάπη που χρειάζεται!
Για στείρωση πρέπει να απευθυνθείς στον Δήμο που ανήκεις. Εχουν προγράμματα για δωρεάν στείρωση σε αδεσποτακια..
 
Μην φοβάσαι να το δώσεις σε κυνηγό. Αγαπούν και προσέχουν τα σκυλιά τους. Δεν θα γίνει ποτέ του σαλονιού αλλά θα πάρει όλη την αγάπη που χρειάζεται!
Για στείρωση πρέπει να απευθυνθείς στον Δήμο που ανήκεις. Εχουν προγράμματα για δωρεάν στείρωση σε αδεσποτακια..
Ακριβώς. Αλλά και σε κτηνιατριο να το πάτε του κάνουν δωρεάν
 
Επομένως, θα έλεγα να κανείς μια επικοινωνία με τη φιλοζωική, έστω να μπει σε λίστα, και με τον Δήμο για να δεις τι, πότε και αν θα τρέξουν προγράμματα, και αναλόγως ρωτάς και κτηνιάτρους τη χρέωση για αδέσποτο. Δεν ρίχνεις και μια μάτια μήπως στην περιοχή υπάρχει δημόσιο κτηνιατρείο;
 
και αναλόγως ρωτάς και κτηνιάτρους τη χρέωση για αδέσποτο.
Εδώ σε εμάς οι κτηνιατροι τα αδέσποτα τα εξετάζουν τζάμπα...
Δεν κάνουν όλοι το ίδιο;
 
Εδώ σε εμάς οι κτηνιατροι τα αδέσποτα τα εξετάζουν τζάμπα...
Δεν κάνουν όλοι το ίδιο;

Ο Γιάννης μιλάει για τη στείρωση προφανώς Εύα.
 
Back
Top