Τα σκυλάκια που ταΐζω

Εδώ σε εμάς οι κτηνιατροι τα αδέσποτα τα εξετάζουν τζάμπα...
Αλλού ναι εδώ ΟΧΙ

Δεν είναι θέμα περιοχής.
Έγκειται καθαρά και μόνο στην διακριτική ευχέρεια και στην κρίση του εκάστοτε γιατρού.
Εκτός εάν ο συγκεκριμένος γιατρός είναι και μέλος σε κάποια φιλοζωική οργάνωση. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να εξετάσει ή να εφαρμόσει διάφορες πρακτικές στα ζώα χωρίς πληρωμή. Αρκεί αυτά τα ζώα να "έρχονται" μέσα από ενέργειες της φιλοζωικής.

Με άλλα λόγια.. Είναι θέμα γιατρού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδια, ασχετο, αλλα ολες οι κλινικες στην Ευρωπη, λογω ευρωπαίκης οδηγιας, στειρωνουν τα αδεσποτα δωρεαν. Τουλαχιστον σε ολη την Κυπρο ετσι λειτουργει. Και το λεω απο προσωπικη εμπειρια, διοτι πανω κατω εχω στειρωσει πανω απο 300 γατια και γυρω στα 60-80 σκυλακια.
 
Εκτός εάν ο συγκεκριμένος γιατρός είναι και μέλος σε κάποια φιλοζωική οργάνωση. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να εξετάσει ή να εφαρμόσει διάφορες πρακτικές στα ζώα χωρίς πληρωμή. Αρκεί αυτά τα ζώα να "έρχονται" μέσα από ενέργειες της φιλοζωικής.
Εγώ ή ίδια βρήκα ένα σκυλάκι στον δρόμο πριν ένα μήνα και το κράτησα 10 ημέρες στο σπίτι μου...
Τώρα το σκυλάκι το έχει μια φίλη μου...
Το πήγα σε έναν κτηνίατρο και εκτός την εξέταση του έκανε εμβόλιο και του έβαλε και αμπούλα...

Όλα αυτά δωρεάν... Δεν χρειάζεται να είναι μέσω της φιλοζωικης...
 
ολες οι κλινικες στην Ευρωπη, λογω ευρωπαίκης οδηγιας, στειρωνουν τα αδεσποτα δωρεαν
Ποιος πληρώνει το λογαριασμό; Από που αποζημιώνεται ο ιδιώτης.

Οι δήμοι πάντως επιδοτούνται για τη φροντίδα των αδέσποτων και είναι υποχρέωσή τους να ασχοληθούν με αυτά. Καλό είναι να το γνωρίζουμε.
 
4. Τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς, που περισυλλέγονται, οδηγούνται τμηματικά στα υπάρχοντα
καταφύγια αδέσποτων ζώων συντροφιάς, στα δημοτικά κτηνιατρεία ή σε εξαιρετικές περιπτώσεις
και σε ιδιωτικά κτηνιατρεία, που διαθέτουν την κατάλληλη υποδομή και μπορούν να φιλοξενήσουν
προσωρινά και για εύλογο χρονικό διάστημα τα προς περίθαλψη ζώα, μέχρι την αποθεραπεία τους,
υποβάλλονται σε κτηνιατρική εξέταση, στειρώνονται, σημαίνονται με ηλεκτρονική σήμανση ως
αδέσποτα και καταγράφονται στη διαδικτυακή ηλεκτρονική βάση. Αν διαπιστωθεί από την
κτηνιατρική εξέταση ότι είναι τραυματισμένα ή πάσχουν από ιάσιμο νόσημα, υποβάλλονται στην
κατάλληλη θεραπευτική αγωγή.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αυτο καταφερα να βρω, η αληθεια ειναι στην ιδιωτικη κλινικη που παω εγω, δεν εχω ρωτησει πως αποζημειωνεται η κλινικη, απλα ετυχε μια μερα να περιμενω στο reception της κλινικης και να ακουσω διαλογο μεταξυ πελατη και εργαζομενου, οτι λογω νομοθεσιας τα αδεσποτα τα στειρωνουν δωρεαν. Και τονιζω οτι λογω προσωπικης εμπειριας ποτε μου δεν μου εχουν παρει λεφτα. Το τονιζω ξανα, ειναι ιδιωτικη κλινικη.
 
Τελικά το κουταβάκι δόθηκε για υιοθεσία σε ένα ζευγάρι με τρία παιδιά. Είναι πολύ χαρούμενο και όλη μέρα παίζουν μαζί του. Η μαμά του είναι λίγο λυπημένη αλλά τις δείχνω αρκετή σημασία και δείχνει να ξεχνιέται. Αν είχατε και καμιά ιδέα για όνομα θα με βοηθούσατε! Ευχαριστώ!
 
Θα την κρατήσεις εσύ Γιάννη;
Και ναι και όχι. Θα την φροντίζω όπως και πριν αλλά δεν θα την πάρω στο σπίτι μου. Δεν υπάρχει άλλος χώρος.
 
Και ναι και όχι. Θα την φροντίζω όπως και πριν αλλά δεν θα την πάρω στο σπίτι μου. Δεν υπάρχει άλλος χώρος.

Τι θα κάνεις με την επόμενη περίοδο της σκύλας που θα ξαναζευγαρώσει και θα γεννήσει ίσως περισσότερα;
 
Δεν έχω ιδέα Ανέστη. Ελπίζω να τα δώσω και αυτά. Δεν μπορώ να κάνω για να μην ξανά μείνει έγκυος.
Γιάννη οι λύσεις οι πραγματικές είναι 2. Η πρώτη και καλύτερη είναι το σκυλί να βρει σπίτι. Η δεύτερη εφόσον παραμένει στο δρόμο και μέχρι να βρει σπίτι, το οποίο δεν είναι βέβαιο πόσο καιρό θα πάρει, είναι να στειρωθεί άμεσα αφού έφυγε και το κουτάβι της. Έψαξες στις ομάδες που σου προτάθηκαν;
 
Γιάννη οι λύσεις οι πραγματικές είναι 2. Η πρώτη και καλύτερη είναι το σκυλί να βρει σπίτι. Η δεύτερη εφόσον παραμένει στο δρόμο και μέχρι να βρει σπίτι, το οποίο δεν είναι βέβαιο πόσο καιρό θα πάρει, είναι να στειρωθεί άμεσα αφού έφυγε και το κουτάβι της. Έψαξες στις ομάδες που σου προτάθηκαν;
Το να βρει σπίτι είναι μια κουβέντα. Είναι αρκετά μεγάλη για να γίνει κανονικό κυνηγόσκυλο. Εξάλλου δεν θέλει και κανείς μια τέτοια ράτσα για το σπίτι του. Το κουταβάκι βρήκε σπίτι γιατί ήταν μικρό σε ηλικία και δεν έφερνε τόσο στα πρότυπα της ράτσας. Για στείρωση δεν υπάρχει κάποιος ειδικός στην περιοχή για να το κάνει, το έψαξα. Δεν ξέρω αυτό το χάπι αντισύλληψης εάν κάνει δουλειά 🤔
 
Δεν ξέρω αυτό το χάπι αντισύλληψης εάν κάνει δουλειά 🤔

Δεν είναι καλό Γιάννη. Είναι για μια επείγουσα ανάγκη ή καλύτερα καμία. Έχει ενοχοποιηθεί για καρκινογενέσεις. Τόσος κόσμος στειρώνει αδέσποτα μέσα απο πρόγραμμα, δεν γίνεται να μην βρεθεί κάτι. Αν το δημοσιεύσεις σε ομάδες ζητώντας βοήθεια για υιοθεσία ή έστω στείρωση κάτι θα βρεθεί πιστεύω.
 
Γιάννη, επικοινωνήσετε με τις υπηρεσίες του Δήμου και με τη Φιλοζωικη; Αν όχι, προσπάθησε να το κάνετε από κοντά και να εξηγήσετε ότι το σκυλάκι είναι αδέσποτο, αλλά και ότι πολυ σύντομα ενδέχεται να μείνει ξανά έγκυος. Πιστεύω ότι θα σας βρουν λύση.
 
Λοιπόν η σκυλίτσα είναι και επισήμως του σπιτιού μας και το όνομα αυτής είναι Ίρμα. Γέννησε για δεύτερη φορά, ένα ξανά, αρσενικό κουταβάκι. Ο μπαμπάς ήταν τσοπονόσκυλο και το κουταβάκι επίσης. Θα δωθει μόλις κλείσει 2 μήνες ζωής. Τώρα είναι ενός μηνών και 5 ημερών.
Προσοχή! Ακολουθούν σπάνιες εικόνες! Η αδελφή μου ακουμπάει ζώο! IMG_20200110_150557-600x800.jpg

Το σηκώνει κιόλας! 😅
IMG_20200110_150523-600x800.jpg

Είναι μεγάλος κατεργάρης!
IMG_20200110_145648-600x800.jpg

Και μια τελευταία για βασανιστούν τα κορίτσια 😛
IMG_20200110_145513-600x800.jpg

Αν πάνε όλα καλά θα κάνουμε στείρωση και στην Ίρμα μέσα στους επόμενους μήνες.
 
Back
Top