Φροντίδα Τα τόσο άτακτα lovebirds εξημερώνονται τελικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sevi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sevi

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2008
Μηνύματα
68
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά γεια σας! Λέω να σας πω για ακόμη μία φορά κι εγώ τον πόνο μου με τα Lovebirds μου(4μηνών) αφού ακόμη είναι αγριμάκια! Τα οποία τα αγαπάω πάρα πολύ αλλά από ότ,ι φαίνεται δεν το καταλαβαίνουν!
Τα έχω περίπου 3-4 εβδομάδες και ενώ το θηλυκό είναι κάπως πιο ήρεμο (με ακούει όταν του μιλάω!), το αρσενικό παθαίνει κρίσεις και προσπαθεί απεγνωσμένα να βγει απ’το κλουβί! Σε σημείο που το λυπάμαι και μού ‘ρχεται να τ’αφήσω! Και φυσικά ούτε λόγος για … κουβεντούλα! Είναι συνεχώς σε ετοιμότητα!😱 Φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να το εξημερώσω και μου ξεσηκώνει και το άλλο! Άλλωστε δεν φτάνει τόσος καιρός για να συνηθίσουν το σπιτάκι τους! Και έπειτα πώς θα δοκιμάσουν για παράδειγμα μαρουλάκι αφού φοβούνται τόσο; Βοήθειααα!
Επίσης συχνά «μαλώνει» και διώχνει το θηλυκό αλλά από την άλλη «ξύνονται» στα κεφαλάκια τους και αφήνουν κενά σημεία από πούπουλα! 🙄
Αλλά είναι γλύκες! 😛 Αυτή την φορά έβαλα φωτογραφίες. Προσεχώς κι άλλες!
 
Για να εξημερωσεις τα παπαγαλακια σου θελει πολυ υπομονη.
Μπορει να σου παρει απο βδομαδες μεχρι και μηνες.
 
Thanks! Είχα πριν απο αυτα ενα κοκατίλ αλλά ελείνο μπόρεσα πολύ πιο εύκολα! Αυτά είναι διαβολάκια!
 
Συνέχισε την προσπάθεια και μη βιάζεσαι! Θέλουν το χρόνο τους για να προσαρμοστούν! Πρόσεξε να μη κάνεις πράγματα που φαίνεται οτι τα δυσαρεστούν και να μη χάνεις την υπομονή σου, γιατί θα σε αντιπαθήσουν και θα πρέπει να προσπαθήσεις ξανά περισσότερο. Σιγά - σιγά και ως εκεί που σου επιτρέπουν να τα "πλησιάσεις"! Κάποια στιγμή θα διαπιστώσεις οτι έρχεσαι όλο και πιο κοντά στον στόχο σου!
 
υπομονηηη!
σε καταλαβαινω... Μιλαω εκ πειρας... Κ τελικα θα δικαιωθεις!
 
Ναι αλλα αν δεν σ αφησουν να τα πλησιάσεις σχεδόν καθόλου;
Πόσο καιρό χρειάζονται για να συνηθίσουν το κλουβάκι τους;
Και έπειτα σκέφτομαι, το αρσενικό δεν καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να φύγει; Για πόσο ακόμα θα προσπαθεί...
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση
 
ελευθερο το ενα... Το αλλο θελει ακομη, λίγο καιρο
αλλα πλεον στο κλουβι οταν πλησιαζω δεν φοβουνται!

ζωηρα ειναι ακομη... Ειναι η φυση τους τετοια!
πολυ παιχνιδιαρικα οντα!
απλα δεν ''κοπανιουνται'' σαν τρελα στο κλουβι.. Οπως γινοταν στις αρχες...
βεβαια εγω τα εχω λιγους μηνες κ τα πηρα... Διαδοχικα... Πaiζει και αυτο το ρολο του


μεσα στο φορουμ υπαρχουν αρκετα tips για το πως θα τα πλησιασεις καλυτερα!
Δες τα αναλογα ποστ! Κ παλι υπομονη!
τι χρωμα ειναι τα μικρα σου;peach faced η fischeri?
 
fisceri. εχω βαλει και φωτογρφιες.
Αντε να δουμε... Και πώς βγάζεις μόνο το ένα; Το άλλο δεν βγαίνει κι αυτό;Να υποθέσω ότι το αρσενικο σε δυσκολεύει!?
Τhanks!
 
ωραια ειναι τα lovies σου να τα χαιρεσαι!
το δευτερο μαλλον μου μοιαζει για masked!

ps... Το αρσενικο ειναι οντως πιο δυστροπο... Αν κ λενε το αντιθετο γενικοτερα!
 
To deytero einai akrivos opos diko mou thiliko! Masked Lovebird! :D Ayti ti stigmi psaxno alla ena masked blue arseniko...
Na ta xerese kai ligo ypomoni akoma...Ola tha paei kala!
 
Σέβη έχω και εγω 3 Lovebirds το ένα εδω και ένα μηνα και τα άλλα που είναι ζευγάρι 3 εβδομάδες. (Είχα πάρει πιο μπροστα ένα άλλο ζευγάρι και σκοτώνονταν όλη μερα. Ετσι αναγκάστηκα και τα πήγα πισω στο πετ)Απ'το καινούριο ζευγάρι έχει 2 μέρες που αρχισε ο αρσενικός να μας πλησιάζει σε αντίθεση με την θυληκια που κρατάει ακόμα αποστάσεις. Κάνε υπομονή γαϊδουρινή και κάποια στιγμή θα ανταμειφθείς.
 
Βασικά έχω διαβάσει κάπου ότι είναι και θέμα... χαρακτήρα!
Ανάλογα με το πού γεννήθηκα και τί τους έμαθαν οι γονείς τους!
Τελικά δεν διαφέρουν και πολύ από εμάς!
 
Back
Top