Φροντίδα Τα τόσο άτακτα lovebirds εξημερώνονται τελικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sevi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εμενα μου πηρε 9 χρονια μεχρι να πλησιασω το κλουβι τους.
πλακα κανω. 🙂σιγα σιγα... Βαλε δερματινο γαντι να τα πιασεις να σε συνιθιζουν... Ειναι διαολικα!
 
ααα ξεχασα να σου πω οτι ειναι φανταστικα! Θελω να παρω κι εγω violet...
 
Κατ αρχάς σου εύχομαι χιλιόχρονα να ζήσουν! Τα Lovebirds εξημερώνονται, το έχω κάνει εγώ στα δικά μου που τα έχω 9 μήνες.

Βασική αρχή πιστεύω είναι το κόψιμο των φτερών, πρόσεξε πώς και πόσο θα τα κόψεις. Υπάρχουν στο youtube κάποια δείγματα, αλλά αν δεν είσαι σίγουρος καλύτερα ας το κάνει ένας κτηνίατρος.

Βάζε το χέρι σου μέσα στο κλουβί με λίγο μήλο, και κάθε μέρα. Ετσι θα συνηθίσουν το χέρι σου και θα ημερέψουν. Αφού δεις πως με τις μέρες ημερεύουν, βάλε στην χούφτα σου προσεκτικά την θηλυκιά θα πρότεινα και βγάλε την έξω.

Απέφυγε να βγάλεις το αρσενικό ταυτόχρονα, γιατί συνήθως είναι πιο "αντάρτες" και ξεσηκώνουν τις θηλυκές. Βγάλε το ένα, βάλτο πίσω στο κλουβί και μετά το αρσενικό.

Πρόσεξε μην υπάρχει τζαμαρία ή καθρέπτης στον χώρο που τα βγάζεις, γιατί ίσως προσκρούσουν με δύναμη νομίζοντας πως είναι άλλος ΄χώρος.

Με επιμονή και υπομονή καθημερινή όμως, σε 2 μήνες το πολύ θα δεις θεαματικά αποτελέσματα!
 
γενικα ειναι ενα ειδος που δυσκολα εξημερωνεται,θελει πολυ ασχολια που λιγοι μπορουν να δωσουν, ειναι πραγματικα διαολακια που δεν σταματουν λεπτο.
 
Ελα ρε σε καταλαβαίνω κ τα δικά μου με φοβούνται ακόμα. Αλλά που θα πάει θα μας συνηθίσουν! Είναι γλύκες να σου ζήσουν!
 
θελουν πολυ προσπαθεια και τρελη υπομονη, δεν φανταζεσαι τι δαγκωματιες εχω φαει απο lovers, ατιμα πτηνα με την καλη εννοια ομως.
 
Μόνο; Αφού ρε παιδιά πήγα να τα πιάσω για να βάλω ψειρόσκονη και τρύπησαντο γάντι!
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες και βιντεάκια για να τα δείτε!
Είναι να τα χαζεύεις με τις ώρες!
Να σας κάνω και μια άλλη ερώτηση; Επειδή "φύνονται" στα κεφαλάκια τους μειώνονται οι τριχούλες τους και λεχουν κενά! Λιγότερες τρίχες! Μήπως να ανησυχήσω;
 
Φτερα εννοεις μαλλον!:D Τα πουλια δεν εχουνε τριχες... 😛

Ξυνονται η μαδαει το ενα το αλλο; 😕 Τσακωνονται κιολας;Εννοω κυνηγιουνται;
 
ναι κυνηγιούνται, αλλα φαινεται να το απολαμβανουν οταν ξυνονται! Αφού κάνουν κατι ακροβατικά για να βολευτούν! Σαν να "στήνουν κεφάλι"!
 
Σας έχω υποσχεθεί κι άλλες φωτογραφίες απο τα αγαπημένα μου πουλάκια!
Σας σερβίρω λοιπόν μερικές και μάλιστα και σε στιγμές. Γλύκας!
 
Σεβη τελεια ειναι! 😀 πολυ πλακα θα εχουν. Κ βλεπω κ το κλουβι τους στην τριχα ειναι! Πολυχρωμο κ ωραιο!
 
Σεβη ειναι πανεμορφα! :D Να σου πω ομως τι σκεφτομαι... Το ενα αυτο με το ανοιχτο προσωπο μου φαινεται δεν ειναι masked ... 😕 μαλλον ειναι υβριδιο αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος μηπως ειναι καποια μεταλλαξη masked οποτε ας δουμε τι λενε και οι αλλοι...
 
σιγουρα δεν ειναι ανεστη... Το ειπαμε κ παραπανω παλιοτερα νομιζω στο ποστ κ εγω κ η πωλινα οτι μονο το ενα ειναι masked!
εγω λεω ειναι fischer blue mutation το αλλο! Τι λες;

Fischer's Lovebirds Pictures

ειναι πανεμορφα τα fischeri... Μου μπαινουν τρελες ιδεες αλλα σε λιγο σε αυτο το σπιτι θα μας διωξουν απο τις φωνες! 😀!

σεβη να τα χαιρεσαι τα μωρα σου! Πανεμορφα!
 
Back
Top