Ασθένειες Τα φτερά του κοκατίλ μου δεν μεγαλώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pablo2020
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pablo2020

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2022
Μηνύματα
20
Πόλη
Πατρα
Καλησπερα στο φορουμ.εχω ενα κοκατιλ απο το καλοκαιρι του 2020.αγοραστηκε απο pet shop,περιπου 4 μηνων κατα τον καταστηματαρχη.
Το πουλακι ειναι απιστευτο,ειναι κανονικο μελος της οικογενειας,αρκετες ωρες της ημερας ελευθερο,οπου παιζει με ολους μας,μαλιστα αρθρωνει και αρκετες λεξουλες οπως -ελα αγαπη μου κτλ.
Η διατροφη του απο την πρωτη μερα που ηρθε σπιτι μας,ειναι verselle laga premium και κεχρι της ιδιας εταιριας,λαχανικα τρωει μεν,αλλα δυσκολα φρουτα.Επισης ηλιοσπορους αναλατους και φυστικοβουτυρο.Πετρα ασβεστιου υπαρχει παντα στο κλουβι,οπως και αυγο τρωει αρκετα συχνα.
Αρχες σεμπτεμβριου δυστηχως,του πατησε την ουρα η κορη μου,εκτοτε σιγα σιγα επεσαν ολα τα φτερα της,μαζι συνεπεσαν και μερικες κρισεις νυχτερινου πανικου,οπου τραυματισε καποια φτερα πτησης κι επεσαν κι αυτα.
Παραθετω και φωτο πριν και τωρα.
Σε αυτο το διαστημα η υγεια του ειναι πολυ καλη,χαρουμενος και κεφατος αλλα μας ανησυχει η εικονα του,συν οτι πεφτει με το παραμικρο,οταν παει να πεταξει.
Ειναι φυσιολογικο να αργει τοσο η αναπτυξη του φτερωματος;
Καθε αποψη ευπροσδεκτη.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220109_201545.webp
    IMG_20220109_201545.webp
    119 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20220109_201525.webp
    IMG_20220109_201525.webp
    45,6 KB · Προβολές: 38
  • IMG_20220109_201852.webp
    IMG_20220109_201852.webp
    35,2 KB · Προβολές: 38
  • IMG_20220109_201905.webp
    IMG_20220109_201905.webp
    24,5 KB · Προβολές: 37
Καλησπέρα, είναι πανέμορφη, πώς την λένε?

Εφόσον της λείπουν τόσο τα φτερά πτήσης όσο και η ουρά, λογικό είναι να πέφτει όταν προσπαθεί να πετάξει - γιαυτό λέγονται και φτερά πτησης άλλωστε. Επειδή όμως το πιο πιθανό να μπορεί να κάνει μια πτωτική πτήση τύπου κοτόπουλου, καλό είναι να είστε πολύ προσεκτικοί, γιατί μπορεί να χτυπήσει.

Όχι, δεν είναι φυσιολογικό να καθυστερεί τόσο πολύ. Δεν έχω κοκατίλ, είμαι αιχμάλωτη μπάτζι, αλλά νομίζω ότι 4 μήνες είναι υπεραρκετοί για ένα υγιές πουλάκι να βγάλει όλα τα μεγάλα φτερά.
εκτοτε σιγα σιγα επεσαν ολα τα φτερα της,
Δλδ έπεσαν τα περισσότερα φτερά όπως στην πτερόρροια, αντικαταστάθηκαν τα μικρά και τα πτήσης, μετά τα πτήσης τραυματίστηκαν και έπεσαν, η ουρά δεν ξαναβγήκε από το ατύχημα?

Έχετε κοιτάξει αν βγαίνουν νέα φτερά? Δεν ξέρω αν περιμένει την επόμενη κανονική πτερόρροια, ώστε να ασχοληθεί ο οργανισμός της με την δημιουργία νέων φτερών μαζικά, αλλά ακούγεται ψυχογενές. Την έχει δει πτηνίατρος ή έστω κτηνίατρος? Γιατί ακόμα κι αν κάτι μας μμοιάζει εμφανώς ψυχολογικό, πάντα πρέπει να αποκλειστούν σωματικοί λόγοι. Δοκιμάστε να της δώσετε σουσάμι, περιέχει μεθειονίνη για την κατασκευη νέων φτερών και σουπιοκόκκαλο - περιέχει ιω΄διο που κάποιες πέτρες δεν περιέχουν και αυτό δημιουργεί προβλήματα στον θυρεοειδή. Μπάνιο κάνει συχνά?
 
καλημερα.αγορι ειναι,παμπλο τον λενε.
Τα φτερα πτησης βγαινουν κανονικα,αλλα μενουν στασιμα,ειναι πολυ μικρα και περιστασιακα πεφτει κανενα απο αυτα,καποια με λιγο αιμα στη ριζα τους,καποια ακεραια.
Γιατρος οχι δεν τον εχει δει ακομα.
Η ουρα μεγαλωνει οπως φαινεται στις φωτο υπερβολικα αργα.ειχε βγαλει και ενα που μακρυνε πολυ,αλλα μετα απο μια βδομαδα επεσε μονο του.
με την πτεροροια εχω μπερδευτει γιατι σχεδων ολο το χρονο χανει φτερα,συνηθως ανοιξη καλοκαιρι πιο εντονα.
Ηλιος τον βλεπει επισης τακτικα,ακομα και τωρα το χειμωνα,τον αφηνω με ανοιχτο το τζαμι ωστε να μπαινει αφιλτραριστο το φως.
Μπανιο τωρα το χειμωνα δεν θελει να κανει,οταν θελει παει μονος του στη βρυση,οποτε και δεν τον πιεσα.
 
αγορι ειναι,παμπλο τον λενε
Με συγχωρείτε, παρανόηση, διάβασα ότι έπεσαν τα φτερά "της".

Τα φτερα πτησης βγαινουν κανονικα,αλλα μενουν στασιμα,ειναι πολυ μικρα και περιστασιακα πεφτει κανενα απο αυτα,καποια με λιγο αιμα στη ριζα τους,καποια ακεραια.
Το ότι έχουν αίμα ή πέφτουν όταν ακόμα είναι μικρά σαφώς είναι θέμα. Έχετε προσέξει να τα τραβάει, να ασχολείται υπερβολικά με το πτέρωμά του ή καθόλου? Εφόσον έχει κάποιου είδους πτερόρροια (φυσιολογική ή όχι δεν έχει σημασία), θα χρειάζεται ένα μπάνιο ανά τακτα διαστήματα και μόνο για να ανακουφίσει την φαγούρα, πόσο μάλλον για να περιποιηθεί το νέο φτερό. Ο αδένας του πώς είναι? Όταν είχε τους νυχτερινους πανικούς κάνατε έλεγχο σωματικό, μήπως έσπασε ή χτύπησε κάτι? Ένα μπάτζι μου έχανε φτερά με αίμα γιατί το είχαν κλιπάρει λάθος, με αποτέλεσμα να του πληγώσουν την φτερούγα.

Θα πρότεινα σε κάθε περίπτωση να κάνετε μια επίσκεψη στον κτηνίατρο, πτηνίατρο κατά προτίμηση.
 
δεν γνωριζω ποιον αδενα να ελεγξω.
Εννοειται οτι του καναμε ελεγχο,δεν ειχε καποια σημαδια,αλλα καποια πρωινα ειχε μικρες σταγονες αιμα,οπου υποψιαζομαι οτι θα ειχε κριση πανικου χωρις να το καταλαβουμε,αιμα ομως δεν ειχε στο σωμα του η πληγη κτλ.
Ασχολειται τακτικα με το φτερωμα του αλλα νομιζω σε φυσιολογικα πλαισια.Δεν τραβαει καποιο φτερο η κατι περιεργο(για εμενα τουλαχιστον.ειναι το πρωτο πουλι).
Κουτσουλιες επισης φυσιολογικες.Τα φτερα του δεν εχουν κοπει ποτε αν αυτο παιζει καποιο ρολο.
νομιζω ειναι μονοδρομος ο γιατρος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Τον αδένα που παράγει το έλαιο το οποίο απλώνουν στα φτερά τους για να τα μονώσουν, γαυτό μπορεί να έχει τύχει να πιάσετε τον Πάμπλο να τρίβει το κεφάλι του στην βάση της ουράς, δεν είναι ότι έχει φαγούρα, απλά βάζει έλαιο και στα φτερά της κεφαλής του. Βρίσκεται στην βάση της ουράς, είναι σαν φασολάκι κανονικά, μικρό, αλλά καμιά φορά φράζει, παθαίνει λοίμωξη κλπ. Θα προσπαθήσω να βγάλω μια φωτογραφία, αλλά τα μπάτζι μου είναι υπερκινητικά συνήθως.

Σταγόνες αίμα πού? Στο πάτωμα του κλουβιού ή πάνω του? Εφόσον δεν βρήκατε πληγή δεν μπορέσατε και να βάλετε αντισηπτικό, το οποίο επίσης είναι επικίνδυνο, αλλά μάλλον θα ήταν κάτι μικρό.

Ασχολειται τακτικα με το φτερωμα του αλλα νομιζω σε φυσιολογικα πλαισια.Δεν τραβαει καποιο φτερο η κατι περιεργο(για εμενα τουλαχιστον.ειναι το πρωτο πουλι).
Σε σύγκριση με πριν τα ατυχήματα δεν έχει διαφορά, έτσι? Αυτό είναι καλός δείκτης, αφού ήταν μια χαρά πριν.

νομιζω ειναι μονοδρομος ο γιατρος.
Συμφωνώ. Μια τελευταία ερώτηση, έχει έρθει σε επαφή με άγρια πτηνά ή πτηνά άλλων ανθρώπων, σε επίσκεψη πχ ή όταν βρίσκεστε έξω?
 
Η εικόνα του φτερώματος του δείχνει ότι του λείπoυν εκτός απο την ουρά κι όλα τα φτερά πτήσης. Δεν αποκλείεται να τα βγάζει μόνος του αφού τόσο καιρό μετά δεν έχουν αντικατασταθεί. Βρίσκεις καθόλου νερά φτερά μέσα στο καλάμι τους στο πάτωμα του κλουβιού; Έχεις παρατηρήσει καθόλου αίμα?
 
Καλησπέρα, είχε μείνει κι εμένα έτσι το κοκατιλ που έχω, για αρκετό καιρό.Βεβαια εμένα έφευγαν τα φτερά κατα τη διάρκεια πτήσεων και αιμορραγούσε, οπότε και τον πήγα για εξετάσεις σε πτηνιατρο.
Εκ πείρας μπορώ να πω ότι τα φτερά της ουράς αργούν περισσότερο απο τα φτερά πτήσης να μεγαλωσουν.
Τα φτερά πτήσης όμως τα αντικαθιστούν σύντομα. Του δικού μου του έφυγαν μέσα σε 3 μήνες 2 φορές και τώρα έχει πάλι νέα (αν και οχι σε καλή κατάσταση λόγω μιας χρονιας ασθενειας).

Αν παρατηρείς αίμα στα φτερά που φεύγουν, θα πρότεινα να το δει πτηνιατρος.
Αν μπορείς έλεγξε αν από την κάτω πλευρά των φτερούγων του έχει κάποια πληγή. Αν έχει ξεραμένο αίμα σημαίνει οτι υπάρχει πληγή που μπορεί να ανοίξει με το φτερουγισμα. Καλό θα είναι να αποφεύγει να πετάει.
Εμένα η πτηνιατρος, μου σύστησε μπάνιο με αραιωμένη αλόη (μια κουταλιά σούπας σε 500μλ). Βοήθησε πολύ μπορώ να πω.
 
Σταγόνες αίμα πού? Στο πάτωμα του κλουβιού ή πάνω του? Εφόσον δεν βρήκατε πληγή δεν μπορέσατε και να βάλετε αντισηπτικό, το οποίο επίσης είναι επικίνδυνο, αλλά μάλλον θα ήταν κάτι μικρό.


Σε σύγκριση με πριν τα ατυχήματα δεν έχει διαφορά, έτσι? Αυτό είναι καλός δείκτης, αφού ήταν μια χαρά πριν.


Συμφωνώ. Μια τελευταία ερώτηση, έχει έρθει σε επαφή με άγρια πτηνά ή πτηνά άλλων ανθρώπων, σε επίσκεψη πχ ή όταν βρίσκεστε έξω?
ειχαμε βρει μικρες σταγονες στον πατο του κλουβιου.
Οχι πριν κ μετα η συμπεριφορα του ειναι ιδια.Ποτε με κανενα αλλο ζωακι δεν εχει ερθει σε επαφη.

Καλησπέρα, είχε μείνει κι εμένα έτσι το κοκατιλ που έχω, για αρκετό καιρό.Βεβαια εμένα έφευγαν τα φτερά κατα τη διάρκεια πτήσεων και αιμορραγούσε,
Αν παρατηρείς αίμα στα φτερά που φεύγουν, θα πρότεινα να το δει πτηνιατρος.
Αν μπορείς έλεγξε αν από την κάτω πλευρά των φτερούγων του έχει κάποια πληγή.
καπως ετσι ξεκινησε κι ο δικος μας.μετα απο πτηση εβλεπα καποιο απο τα φτερα πτησης να κρεμεται,καποια εφευγαν μετα απο μια δυο μερες.μερικα απο αυτα ειχαν λιγο αιμα στη βαση τους.

Η εικόνα του φτερώματος του δείχνει ότι του λείπoυν εκτός απο την ουρά κι όλα τα φτερά πτήσης. Δεν αποκλείεται να τα βγάζει μόνος του αφού τόσο καιρό μετά δεν έχουν αντικατασταθεί. Βρίσκεις καθόλου νερά φτερά μέσα στο καλάμι τους στο πάτωμα του κλουβιού; Έχεις παρατηρήσει καθόλου αίμα?
οχι τιποτα.αν τα πειραζε θεωρητικα καποιος θα τον εβλεπε,γιατι σχεδον παντα καποιος ειναι σπιτι,αλλα σιγουρα θα τα βρισκαμε στον πατο.Αιματα επισης καθολου.

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.Πραγματικα το συζηταμε στο σπιτι καθε μερα,γιατι συνεβη αυτο,εφοσων το πουλακι δειχνει αλλα και λειτουργει πολυ καλα.
 
Αν είναι μικρό το χρονικό διάστημα που έχεις παρατηρήσει να πέφτουν φτερά που να χουν αίμα μπορεί να είναι μεμονωμένο περιστατικό απο ατύχημα και στρες. Χρειάζεται ηρεμία και ξεκούραση. Ακόμα κι αν δείχνει υπερδραστήριος, καλό είναι να περιορίζεται οσο γίνεται, ειδικά να αποφεύγονται οι πτήσεις για ενα διάστημα.

Εμένα έχανε συνεχώς τα νέα του φτερά και ψεκαζε το σπίτι με αίμα συχνά απο το Σεπτέμβριο. Τον Οκτώβριο που τον πήγα για ενα πρώτο έλεγχο η γιατρός μου έδωσε βιταμίνες για στρες και για την πτερορροια.
Όμως το πρόβλημα συνεχιζόταν κι έτσι το Δεκέμβριο κάναμε περισσότερες εξετάσεις για να εντοπίσουμε την αιτία.

Εύχομαι σύντομα να μεγαλώσουν όλα τα φτερά του ξανά! Περαστικά!
 
Σχετικά με τον νυχτερινό πανικό...ένα φωτάκι νυκτός (αν δεν έχετε ήδη) ενδεχομένως να βοηθούσε το πουλάκι να συνέλθει πιο γρήγορα, θα μείωνε με άλλα λόγια τον χρόνο στον οποίο χτυπάει στα κάγκελα.
Όσον αφορά στο φτέρωμα: πες μας όσο πιο αναλυτικά γίνεται για τη διατροφή του, π.χ. μάρκα σπόρων, συχνότητα παροχής και είδος χορταρικών, συμπληρώματα διατροφής, πρωτεϊνούχες πηγές (π.χ. αυγό, αυγοτροφή), ύπαρξη πηγής ασβεστίου, π.χ. σουπιοκόκκαλο. Επίσης, εφόσον σου επιτρέπει να το ακουμπάς, κοίταξε προσεκτικά τα νέα φτερά της ουράς αν έχουν τσακίσματα. Αν ναι, ενδεχομένως το φτερό να μην μεγαλώνει για αυτόν τον λόγο και τότε χρειάζεται ίσως τράβηγμα (αυτό πριν το κάνεις, καλό θα ήταν να συζητηθεί περαιτέρω διότι υπάρχουν και άλλες απόψεις). Η υπόθεση είναι ότι καθώς έχει νυχτερινό πανικό χτυπά τα φτερά του στα κάγκελα ή όταν πετά και προσγειώνεται ανώμαλα.
Τέλος συμπληρώματα διατροφής με σύμπλεγμα βιταμινών Β θεωρείται ότι βοηθούν στην πιο σύντομη ανάπτυξη του πτερώματος, αλλά αν είναι να το πας το πουλάκι σε ειδικό, περίμενε και μην αγοράζεις τίποτα μέχρι να σου πει τη γνώμη του.
 
Σχετικά με τον νυχτερινό πανικό...ένα φωτάκι νυκτός (αν δεν έχετε ήδη) ενδεχομένως να βοηθούσε το πουλάκι να συνέλθει πιο γρήγορα, θα μείωνε με άλλα λόγια τον χρόνο στον οποίο χτυπάει στα κάγκελα.
Όσον αφορά στο φτέρωμα: πες μας όσο πιο αναλυτικά γίνεται για τη διατροφή του, π.χ. μάρκα σπόρων, συχνότητα παροχής και είδος χορταρικών, συμπληρώματα διατροφής, πρωτεϊνούχες πηγές (π.χ. αυγό, αυγοτροφή), ύπαρξη πηγής ασβεστίου, π.χ. σουπιοκόκκαλο. Επίσης, εφόσον σου επιτρέπει να το ακουμπάς, κοίταξε προσεκτικά τα νέα φτερά της ουράς αν έχουν τσακίσματα.
παλιοτερα τον σκεπαζαμε εντελως,αλλα μετα απο τις κρισεις,του αφηνω την προσοψη του κλουβιου ελευθερη και με φως στο χωρο.Συχνα εχουμε μικρες σεισμικες δονησεις (πατρα)και παντα μα παντα παθαινει πανικο.
απο τροφη,εξαρχης τρωει καθημερινα verselle laga premium,γεμιζω το κουπακι λιγο πιο πανω απο τη μεση,αφηνει λιγο και το αδειαζω,καθαριζω και ξαναγεμιζω την επομενη.Κεχρι του βαζω μερα παρα μερα μια μικρη ποσοτητα,επισης της ιδιας εταιριας.
Ηλιοσπορους(αψητους αναλατους)μερα παρα μερα μικρη ποσοτητα.
Αυγο δεν τρωει σε καμια μορφη,πλην ομελετας,του βαζω μια μικρη ποσοτητα καθε δυο η τρεις ημερες οπου και το τρωει με ευχαριστηση.
Κοτοπουλο τρωει μικρη ποσοτητα σχεδον καθε μερα.(χωρις λαδια κτλ φυσικα).ρυζογκοφρετες φυστικοβουτυρο, δεν του δινω αλλα τσιμπαει απο εμενα οταν τρωω.
απο λαχανανικα 4-5 φορες την εβδομαδα λαχανο,μπροκολο,καροτο.σπανακι,καλαμποκι(με σειρα που του αρεσουν,αλλα μικρες ποσοτητες συνολικα τρωει).
Σουπιοκοκκαλο δεν θυμαμαι εταιριας,αλλα υπαρχει παντα και τρωει επισης.
Απο συμπληρωματα,του εβαλα πριν μερικες εβδομαδες στο νερο aidonine,μια εβδομαδα οφφ και μια βδομαδα μετα pterophene.
Η ουρα δεν εχει τσακισματα,αλλα ειναι τοσο μικρη οπου ισως γι αυτο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220110_195618.webp
    IMG_20220110_195618.webp
    98 KB · Προβολές: 25
  • IMG_20220110_195245.webp
    IMG_20220110_195245.webp
    31,7 KB · Προβολές: 24
Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως θέλει ένα κλουβί για παπαγάλους μεγαλύτερων διαστάσεων ,αυτό που έχεις είναι καλό ίσως για Μπάτζι και γενικά μικρά παρακιτ, θέλει ένα κλουβί που να δίνει ύψος και όχι πλάτος ,επίσης είναι σημαντικό για την ανάπτυξη φτερών του πτηνού να κάνει μπανάκι κάθε εβδομάδα το ελάχιστο και να κοιμάται και να ξυπνάει με το ωράριο φωτοπεριοδου της ημέρας ,επίσης η υπερβολική ζέστη δημιουργεί παθολογική πτερόρροια στο πτηνό (τουλάχιστον στα ωδικά πτηνά) έπειτα θα χρειαστεί όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω ενίσχυση στη διατροφή του με ασβέστιο ακόμα και σταγόνες για την πτερόρροια , ένας λόγος που μπορεί να σπάνε τα φτερά είναι ότι λόγο του μικρού χώρου διαβίωσης του τα "τρώει" στα κάγκελα και με την οποιαδήποτε νευρική κίνηση που κάνει δεν έχει χώρο και είναι αναπόφευκτο να συγκρουστεί με το κλουβάκι.
Υ.Γ Συμβουλευτικά πάντα μιλάω με βάσει αυτά που γνωρίζω από τα ωδικά 😅
 
Θα πάρεις μια ζευγαρωστρα με διαστάσεις 76*45*45. Είναι πολύ άνετες και οικονομικές σε σχέση με τα υπόλοιπα, δήθεν κατάλληλα κλουβιά.
Δώσε 3 φορές την εβδομάδα αυγουλακι, συμπλήρωμα ασβεστίου στο νεράκι και λαχανικά.
Αν δεις στην ουριτσα να εμφανίζονται μικρά καλαμάκια τότε είναι σε καλό δρόμο. Προσπάθησε όταν βγαίνει να το απασχολείς με χάδια και παιχνίδια ώστε να μην αποφύγεις το πέταγμα, που μπορεί να χτυπήσει.
Επίσης ή μπανάκια ή με ένα πανακι με λίγο χλιαρό προς ζεστό νερό περιποιησου τα φτερά του. Στα δικά μου τους άρεσε.
Για τους πανικους δοκίμασε να το παίρνεις στο χέρι και να ηρεμεί ώστε να μάθει ότι κάποιος τον προσέχει και δεν είναι μόνος. Πιστεύω θα τους ξεπεράσει όπως και τα βρέφη (των ανθρώπων) που ξυπνάνε μέσα στη νύχτα και ψάχνουν κάποιο γονέα.
 
το κλουβακι αυτο το πηρα πριν απο λιγες εβδομαδες.ακομα δεν εχει παθει πανικο σε αυτο.
Ειχα ενα πιο στενο σε μηκος αλλα πιο ψηλο.
Μελλοντικα θα παρω κατι πιο ευρυχωρο.
Εκλεισα ραντεβου την πεμπτη,να τον παω στο γιατρο,μολις εχω νεωτερα θα ενημερωσω.
Ευχαριστω για το ενδιαφερων και την υποστηριξη!
 
Πρόκειται για πτηνίατρο ή κτηνίατρο ειδικευμένο ή με εμπειρία σε πτηνά;
Ειχα βρει την γιατρο,σε ενα πινακακι γιατρων οπου εξειδικευονται σε πουλια στην περιοχη μου,απο ενα φορουμ οπου ειχα εγγραφει παλια(αλλα εκλεισε η εγω δεν το βρισκω😄)
Δεν ξερω αν επιτρεπεται να αναφερω το ονομα της γιατρου,αν καποιος θελει να του πω με πμ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
και καποιες φωτο με ανοιχτα φτερα.συγνωμη για την ποιοτητα,αλλα δεν καθεται με τιποτα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220111_133320.webp
    IMG_20220111_133320.webp
    25,4 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20220111_133331.webp
    IMG_20220111_133331.webp
    20,1 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20220111_133347.webp
    IMG_20220111_133347.webp
    135,3 KB · Προβολές: 20
Back
Top