Γενικά Τα gloster μου

George Kouth

PB Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2016
Μηνύματα
1.370
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά, μιας και επιτέλους πήρα τα gloster που τόσο καιρό αναζητούσα, σκέφτηκα πως είναι η ώρα να τα δείτε και εσείς!
Ο Λέανδρος και η Ηρώ είναι gloster corona (Λέανδρος) και consort (Ηρώ) γεννημένα φέτος, από εκτροφέα συλλόγου στην Πολίχνη. Έχουν πολύ πλάκα γιατί δεν ξέρουν να πετάνε πολύ καλά και όλο σκοντάφτουν και χάνουν την ισορροπία τους (ειδικά η Ηρώ όλο ακροβατικά κάνει 😛). Τα έχω σε 60άρα ζευγαρώστρα, ίδια με αυτές που χρησιμοποιεί και ο εκτροφέας, με χώρισμα αδιάφανο (να μην βλέπονται) γιατί μου είπε πως θα είναι μια χαρά αφού και αυτός εκεί τα έχει όλο το χρόνο. Βέβαια εάν δω περίεργες συμπεριφορές ο Λέανδρος θα μπει σε άλλο κλουβί μόνος του και μόνο κατά την αναπαραγωγή θα τους βάλω μαζί. Ο Λέανδρος έχει αρχίσει να σαλιαρίζει, αλλά ακόμα δεν κελαηδάει κανονικά, μήπως μπορώ να κάνω κάτι ώστε να τον βοηθήσω να αρχίσει κανονικά; Επίσης τους έβαλα μπανιέρα και σουπιοκόκαλο, αλλά δεν καταδέχονται να δοκιμάσουν τίποτα από τα δύο. Μπορώ μήπως να τους κάνω να τα μάθουν με κάποιο τρόπο;
Υ. Γ. Οι πατήθρες είναι άθλιες, θα αλλάξουν πρόσφατα με νέες ξύλινες! ( για σένα το γράφω @alicedros )
Ηρώ:
rsz_11rsz_1001.webp
rsz_1rsz_011.webp
rsz_1rsz_013.webp
Λέανδρος:
rsz_002.webp
rsz_003.webp
rsz_004.webp

rsz_2019.webp Και μαζί (εάν και δεν έχουν ταχτοποιηθεί ακόμη, σήμερα θα μπουν στην μόνιμη θέση τους):
 
Πανέμορφα και μπαμπάτσικα! Φτου φτου. Να σου ζήσουν!
Πολύ δεν γεμίζεις τις ταΐστρες; Θα μένει με τις μέρες οι τροφή έτσι, τι λες; :)
Καλότυχα...
Να έχετε όμορφη συμβίωση...
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Μαρία, λες να είναι πολύ; Ο εκτροφέας μου είπε μόνο να την αλλάζω μια φορά την εβδομάδα γιατί τρώνε πολύ και παχαίνουν εύκολα η συγκεκριμένη ράτσα! Ισχύει; Πάντως όλο τρώνε τα σκασμένα! 😛
 
Αυτό στο είπε για να καταναλώνουν στο τέλος και όσα έχουν αφήσει κατά μέρος στην αρχή. Από αυτή την άποψη σωστό αλλά μία εβδομάδα είναι μεγάλο διάστημα για αλλαγή. Πολλά μπορεί να συμβούν, να πέσουν πιτσιλιές από το νερό, να είναι υγρός ο καιρός, να αναπτυχθούν μύκητες κτλ. Εγώ δεν το ρισκάρω. Βέβαια παίζει ρόλο και το πρόγραμμα ζωής σου αλλά μέρα παρά μέρα, το βλέπω εφικτό για όλους. Έτσι κι αλλιώς πρέπει να αλλάζεις τα νερά καθημερινά.
Αν βάζεις λιγότερο, πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις, την δεύτερη μέρα θα τρώνε όσα ξεδιάλεξαν την πρώτη.
 
Ποπο φάτσες! Πανέμορφα είναι και τα δυο, με ωραία χρώματα!
Να σου ζήσουν Γιώργο να τα χαίρεσαι...
Όντως είναι λίγο χοντρουλικα αλλά αυτό τα κάνει ακόμα πιο γλυκά😛
 
Ποπο φάτσες! Πανέμορφα είναι και τα δυο, με ωραία χρώματα!
Να σου ζήσουν Γιώργο να τα χαίρεσαι...
Όντως είναι λίγο χοντρουλικα αλλά αυτό τα κάνει ακόμα πιο γλυκά😛
Ευχαριστώ πολύ Εύα, αυτό είναι που μου αρέσει πάνω τους, είναι σαν φούσκες!:D
Αυτό στο είπε για να καταναλώνουν στο τέλος και όσα έχουν αφήσει κατά μέρος στην αρχή. Από αυτή την άποψη σωστό αλλά μία εβδομάδα είναι μεγάλο διάστημα για αλλαγή. Πολλά μπορεί να συμβούν, να πέσουν πιτσιλιές από το νερό, να είναι υγρός ο καιρός, να αναπτυχθούν μύκητες κτλ. Εγώ δεν το ρισκάρω. Βέβαια παίζει ρόλο και το πρόγραμμα ζωής σου αλλά μέρα παρά μέρα, το βλέπω εφικτό για όλους. Έτσι κι αλλιώς πρέπει να αλλάζεις τα νερά καθημερινά.
Αν βάζεις λιγότερο, πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις, την δεύτερη μέρα θα τρώνε όσα ξεδιάλεξαν την πρώτη.
Οπότε βάζω πιο λίγη (την μίση περίπου από αυτήν που έβαλα; ) και την αλλάζω μέρα παρά μέρα; Δεν θα παχύνουν έτσι; :)
 
Ναιιι είναι φουσκιτσες έτσι εκπέμπουν την γοητεία τους😛
Ανά δυο τρεις ημέρες αλλαγμα τροφής είναι μια χαρά.:D
 
Οπότε βάζω πιο λίγη (την μίση περίπου από αυτήν που έβαλα 😉 και την αλλάζω μέρα παρά μέρα; Δεν θα παχύνουν έτσι; :)
Δεν ξέρω ακριβώς πόσο τρώνε γενικά τα καναρίνια, εγώ για δύο μέρες θα έβαζα μισή ταΐστρα στο κάθε πουλί.
Την φόρμα τους τα πουλιά δεν την κρατάνε με δίαιτα αλλά με άσκηση, μακριά τις πατήθρες να πετάνε και ποικιλία στην διατροφή με χορταρικά και λαχανικά. Επίσης επιλογή λιγότερο λιπαρών σπόρων.
Δεν ξέρω αν έχουν τόση μεγάλη τάση να παχαίνουν αυτά. Πάντως όλα τα πουλάκια όλη μέρα τρώνε :)
 
Δεν ξέρω ακριβώς πόσο τρώνε γενικά τα καναρίνια, εγώ για δύο μέρες θα έβαζα μισή ταΐστρα στο κάθε πουλί.
Την φόρμα τους τα πουλιά δεν την κρατάνε με δίαιτα αλλά με άσκηση, μακριά τις πατήθρες να πετάνε και ποικιλία στην διατροφή με χορταρικά και λαχανικά. Επίσης επιλογή λιγότερο λιπαρών σπόρων.
Δεν ξέρω αν έχουν τόση μεγάλη τάση να παχαίνουν αυτά. Πάντως όλα τα πουλάκια όλη μέρα τρώνε :)
Στις ταιστρες αν βάζεις 5 κουταλιές του γλυκού είναι οτι πρέπει,έτσι τρώνε όλα τα σπόρια..Αλλά πάντα να ελέγχεις πόσο τροφή έχει μείνει.
Εντάξει, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας μάλλον θα βάζω μισή ταΐστρα (5 κουτ. Γλυκ.) και θα την αλλάζω ανά δύο μέρες! Εύα τι εννοείς όταν λες να ελέγχω πόση τροφή έχει μείνει; Για ποίο λόγο;
 
Εντάξει, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας μάλλον θα βάζω μισή ταΐστρα (5 κουτ. Γλυκ.) και θα την αλλάζω ανά δύο μέρες! Εύα τι εννοείς όταν λες να ελέγχω πόση τροφή έχει μείνει; Για ποίο λόγο;
Εννοώ πώς αν βάζεις ελάχιστη τροφή να την ελέγχεις μήπως έχει τελειώσει. 😉
 
Ο εκτροφέας μου είπε μόνο να την αλλάζω μια φορά την εβδομάδα γιατί τρώνε πολύ και παχαίνουν εύκολα η συγκεκριμένη ράτσα! Ισχύει; Πάντως όλο τρώνε τα σκασμένα!
.. Καλώς τα δέχτηκες Γιώργο και καλώς ήρθες στο club φίλων των gloster.
όντως έχουν μια πολύ καλή σχέση με.. Το φαγητό οι ''μπαλίτσες'' μας, αλλά επέτρεψέ μου να συμφωνήσω με την Μαρία στο ότι..
Αυτό στο είπε για να καταναλώνουν στο τέλος και όσα έχουν αφήσει κατά μέρος στην αρχή. Από αυτή την άποψη σωστό αλλά μία εβδομάδα είναι μεγάλο διάστημα για αλλαγή
..σωστά! Γεμίζοντας την μισή ταίστρα και αλλαγή την 4η μέρα, θα δεις πολύ σύντομα πως θα εξελιχθούν από κάθε αποψη τα gloster σου!👍
 
Τόσες πολλές μέρες κρατάει μισή ταΐστρα Δημήτρη; Εμ τότε τόσο που έβαλε ο Γιώργος τους φτάνει για 15 μέρες :)
..στα δικά μου λειτουργεί πολύ καλά το σενάριο αυτό!👍
το παν βέβαια είναι να τα παρακολουθείς καθημερινά..άλλα τρώνε λιγότερο άλλα περισσότερο!
την 3η μέρα πάντα τσεκάρω όλες τις ταίστρες.. Την 4η κάνω αλλαγή!
 
.. Καλώς τα δέχτηκες Γιώργο και καλώς ήρθες στο club φίλων των gloster.
όντως έχουν μια πολύ καλή σχέση με.. Το φαγητό οι ''μπαλίτσες'' μας, αλλά επέτρεψέ μου να συμφωνήσω με την Μαρία στο ότι..

..σωστά! Γεμίζοντας την μισή ταίστρα και αλλαγή την 4η μέρα, θα δεις πολύ σύντομα πως θα εξελιχθούν από κάθε αποψη τα gloster σου!👍
Πανέμορφα και τα δύο και ωραία ονόματα! Να σου ζήσουν τα γκλοστεράκια σου Γιώργο!
Ευχαριστώ πολύ!:D Όντως Δημήτρη, θα ακολουθήσω αυτή τη μέθοδο, μισή ταΐστρα και αλλάγη ανά 4 μέρες! Φαίνεται η πιο λογική!
 
Μπράβο Γιώργο επιτέλους! Καημό τον είχα! Να σου ζήσουν, να τα αγαπάς και να τα φροντίζεις!
Ο Λέανδρος στο τελευταίο πορτραίτο είναι λίγο Μπράντ Πίτ,έτσι;
Είναι σημαντικό απο τώρα που είναι μικρά να μάθουν σε χόρτα, βότανα κτλ. Να τους βάζεις αρκετά συχνά με ποικιλία.
Σήμερα πήρα την ίδια ζευγαρώστρα, να ξέρεις δεν εμπιστεύομαι αυτές τις ταίστρες.Ας σου πούν και άλλοι αν τις χρησιμοποιούν.
Επίσης προτείνω απο τώρα, σιγά σιγά, να τα μάθεις σε ποτίστρες με μπίλια.
Καλή τύχη, πάντα χαρές!
 
Back
Top