Γενικά Τα gloster μου

Μπράβο Γιώργο επιτέλους! Καημό τον είχα! Να σου ζήσουν, να τα αγαπάς και να τα φροντίζεις!
Ο Λέανδρος στο τελευταίο πορτραίτο είναι λίγο Μπράντ Πίτ,έτσι;
Είναι σημαντικό απο τώρα που είναι μικρά να μάθουν σε χόρτα, βότανα κτλ. Να τους βάζεις αρκετά συχνά με ποικιλία.
Σήμερα πήρα την ίδια ζευγαρώστρα, να ξέρεις δεν εμπιστεύομαι αυτές τις ταίστρες.Ας σου πούν και άλλοι αν τις χρησιμοποιούν.
Επίσης προτείνω απο τώρα, σιγά σιγά, να τα μάθεις σε ποτίστρες με μπίλια.
Καλή τύχη, πάντα χαρές!
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τα καλά σου λόγια! Το έχει το στυλάκι του ο Λέανδρος, ναι! Μέχρι τώρα έχω ξεκινήσει με μήλο, θα συνεχίσουμε όμως με γλιστρίδα, μαρούλι, αγγούρι, καρότο, δενδρολίβανο, όλα θέλω να τους τα μάθω!
Γιατί δεν τις εμπιστεύεσαι τις ταΐστρες; Εμένα μια χαρά μου φάνηκαν.\
Τι διαφορά έχει η ποτίστρα με μπίλια από την απλή ποτίστρα; Επίσης υπάρχει κάποια μέθοδος για να τους την μάθω ή απλά ξεκινάω να χρησιμοποιώ αυτές;:)
 
Νομίζω η ποτιστρα με μπίλια είναι καλύτερη σε θέμα υγιεινής.
Και καλύτερα πχ να τα βάλεις να φάνε σπανάκι η σέσκουλα παρά μαρούλι.
Θα το έχω στο νου!
 
Επίσης υπάρχει κάποια μέθοδος για να τους την μάθω ή απλά ξεκινάω να χρησιμοποιώ αυτές;:)
Τις πρώτες ημέρες θα έχεις και τα δύο είδη ποτίστρας μέχρι να τις μάθουν. Μόλις τις μάθουν και βλέπεις ότι τις χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα, τότε θα αφήσεις μόνο αυτές με τη μπίλια.
 
πανέμορφα! Να τα χαίρεσαι!
Να τα χαίρεσαι!:D
''Μάγκας'' ο Λέανδρος!
Ευχαριστώ πολύ! 🙂

Τις πρώτες ημέρες θα έχεις και τα δύο είδη ποτίστρας μέχρι να τις μάθουν. Μόλις τις μάθουν και βλέπεις ότι τις χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα, τότε θα αφήσεις μόνο αυτές με τη μπίλια.
Ωραία, όμως τι παραπάνω προσφέρει η ποτίστρα με μπίλια; Είναι καλύτερη από την απλή, γιατί;
 
Η ποτίστρα με μπίλια δίνει ασφάλεια καθαριότητας στο νερό μια και δεν υπάρχει επαφή του νερού με το υπόλοιπο σώμα των πουλιών, ούτε φυσικά με τις κουτσουλιές κι άλλες βρωμιές.
Σταμάτα το μπάνιο των πτηνών στην ποτίστρα μ αυτές
 
Αν αλλάζεις δυο τρεις φορές τη μέρα το νερό για να μη λερώνεται, τότε καλώς. Μετρο σύγκρισης μεταξύ τους δεν υπάρχει. Πλεονεκτούν αφάνταστα οι ποτίστρες μπίλιες
 
Γιατί δεν τις εμπιστεύεσαι τις ταΐστρες; Εμένα μια χαρά μου φάνηκαν.
Εγώ μόλις χθές για έκτακτους λόγους πήρα την εν λόγω ζευγαρώστρα με αυτές τις ταίστρες. Στην μεταφοράαλλαγή πουλιών οι νέες ταίστρες δεν έκαναν στην ζευγαρώστρα της κλουβοτεχνικής, η πίεση ήταν τόσο μεγάλη που άνοιγαν.Ακόμη και αν εφαρμόζουν καλά και φτιάχτηκαν ειδικά μόνο για το συγκεκριμένο κλουβί, δεν μου αρέσει, μηχανικά ο τρόπος της σύνδεσής τους, ΑΛΛΑ επειδή τις χρησιμοποιούν και άλλοι πολύ καιρό, αυτοί θα είναι και το μέτρο της συμβουλής μου.
Επίσης υπάρχει κάποια μέθοδος για να τους την μάθω ή απλά ξεκινάω να χρησιμοποιώ αυτές;
Μαζί με αυτό που σου είπε η Παναγιώτα, μπορείς να κάνεις και το εξής:εφαρμόζεις το κάτω στέλεχος μιας κλασικής ποτίστρας, με λίγο νερό, ακριβώς κάτω απο την ποτίστρα με μπίλια.Φυσικά υπο παρακολούθηση, δεν τα αφήνεις και φεύγεις!
Τι διαφορά έχει η ποτίστρα με μπίλια από την απλή ποτίστρα;
Μαζί με ό,τι ειπώθηκε στα υπέρ,το πουλί πλέον δεν μεταφέρει σποράκια στο νερό, για κοκτέιλ ανάπτυξης μικροοργανισμών ούτε και χώνει βρώμικα πόδια εντός του, κάτι που κάνει συχνά, απλά πηγαίνοντας να πιεί.
 
Αν μπορούμε πάντα να αλλάζουμε τα νερά καθημερινά, δεν έχουμε να φοβηθούμε κάτι από τις απλές ποτίστρες, τότε που γίνονται απαραίτητες οι ποτίστρες με μπίλια είναι σε περιόδους απουσίας μας, γι αυτό καλό είναι να έχουμε εκπαιδεύσει τα πουλιά εκ των προτέρων.
 
Γιώργο μου καλώς τα δέχτηκες! Να σου ζήσουν! Πανέμορφα και τα 2 αλλά θέλω να τσιμπήσω τα μάγουλα του Λέανδρου! Είναι γλύκας ο φούσκας! :D

Οι πατήθρες είναι άθλιες, θα αλλάξουν πρόσφατα με νέες ξύλινες! ( για σένα το γράφω @alicedros )
😀 έχω γίνει ο φόβος και ο τρόμος εδώ μέσα! 😛

θα ακολουθήσω αυτή τη μέθοδο, μισή ταΐστρα και αλλάγη ανά 4 μέρες!
Εγώ προσωπικά από το καλοκαίρι έχω αλλάξει σύστημα. Και εγώ παλιά γέμιζα τις ταίστρες και κάθε μέρα φυσούσα τα τσόφλια (πόσο εκνευριστικό?!). Πλέον βάζω 1-2 κουταλάκια του γλυκού ανά καναρίνι και αλλάζω όλο το μείγμα μέρα παρά μέρα. Τρώνε όλους τους σπόρους (μέχρι και το κεχρί), ελέγχω πως τρέφονται σωστά, και δεν χρειάζεται να φυσάω πια! Έχω βρει την υγειά μου! 😛

Τι διαφορά έχει η ποτίστρα με μπίλια από την απλή ποτίστρα; Επίσης υπάρχει κάποια μέθοδος για να τους την μάθω ή απλά ξεκινάω να χρησιμοποιώ αυτές;:)
Πάντως και εγώ έχω σκοπό να αντικαταστήσω όλες τις ποτίστρες σε ποτίστρες με μπίλια.. Και έχω αργήσει! 😛

Γιατί δεν τις εμπιστεύεσαι τις ταΐστρες; Εμένα μια χαρά μου φάνηκαν.\
Γέρικες παραξενιές.. Μην τον ξεσυνερίζεσαι! 😉
 
Να σου ζήσουν και να τα φροντίζεις.
Το πόσο τρώνε μπορείς να το δεις στο περίπου.Βάζε 2 κουταλάκια του γλυκού με 2 μιση. Τη δεύτερη μέρα φύσα τα τσόφλια γιατί κάποια τρώνε στην ταίστρα και άλλα όχι. Την τρίτη μέρα δες πόσο τροφή έχει μείνει και αναλόγως ή πετάς ότι έχει και βάζεις καθαρή ή την αφήνεις να τη φάνε αν έμεινε πολύ.
Για το κλουβί η 60άρα είναι μια χαρά αλλά δεν είναι για όλο τον καιρό να μείνουνε με το χώρισμα. Γιατί μένουν 30 εκ.στο κάθε πουλί. Πάρε άλλη μια και βάλτην από πάνω αφού συνδέοντε αν είναι οι κινέζικες και το κάθε πουλάκι θα είναι βασιλιάς.
Για το νερό έχω κάποιες ενστάσεις όσον αφορά τις ποτίστρες με τη μπίλια. Μη με παρεξηγήσετε πολλοί αλλά τα πουλιά πίνουνε νερό από κάτω προς τα πάνω. Δηλαδή πίνουνε και σηκώνουν το κεφάλι. Δεν πάνε να πιπιλάνε πράγματα.Αυτό είναι πιο κοντά στη φύση τους. Το ίδιο ισχύει και για τις ταίστρες οικονομίας που το πουλί χώνει το κεφάλι του μέσα σε μια τρύπα για να βρει σπόρο ούτε αυτό είναι στη φύση του αλλά εκεί το δέχομαι γιατί δεν το αφήνεις να τρώει τα ωραία για αυτό λιπαρά σποράκια :)
 
Να τα χαίρεσαι Γιώργο, είναι πανέμορφα πουλάκια!
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Πραγματικα αξιζε η αναμονη.
Ειναι παρα πολυ ομορφα.
Εμενα προσωπικα μαρεσει πολυ η Ηρω αλλα και τα 2 ειναι κουκλια.
Το σιγουρο ειναι οτι πηγαν σε ενα πολυ καλο σπιτι :)
Να τα χαιρεσαι!
 
Πραγματικα αξιζε η αναμονη.
Ειναι παρα πολυ ομορφα.
Εμενα προσωπικα μαρεσει πολυ η Ηρω αλλα και τα 2 ειναι κουκλια.
Το σιγουρο ειναι οτι πηγαν σε ενα πολυ καλο σπιτι :)
Να τα χαιρεσαι!
Καλεεε Ηλέκτρα @ilie mp τι λες βρε; Τα καναρίνια είναι δυο ο Λέανδρος και η Ηρώ 🙂
 
Καλεεε Ηλέκτρα @ilie mp τι λες βρε; Τα καναρίνια είναι δυο ο Λέανδρος και η Ηρώ 🙂

χαχα το ξερω 😛
Μιλησα και για τα 2 πουλακια απλα ειπα οτι η Ηρω μου αρεσε περισσοτερο! :D
 
😀, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές σας! 🙂 Ο Λέανδρος πραγματικά είναι ένα φωτομοντέλο και για αυτό θα έχετε συνεχώς νέα του ( και της Ηρώς φυσικά! )😛. Θα το σκεφτώ λίγο και θα δω τι θα κάνω ως προς το θέμα των ποτιστρών, γιατί αυτήν την στιγμή είμαι σε δίλημμα.🙄 Το κοντινό πρόγραμμα πάντως έχει αλλαγή συστήματος ταΐσματος, πατηθρών και μετά βλέπουμε!
Υ. Γ. Πρέπει να ακούσετε και τις παράφωνες προσπάθειες κελαδήματος του Λέανδρου! Είναι σκέτη τρέλα!:D
 
Back
Top