Γενικά Τα gloster μου

Πολύ ωραία, μπράβο σου!
Στο μεγαλύτερο έχεις το θηλυκό ή το αρσενικό;
Η ζευγαρώστρα είναι 60αρα και χωρισμένη στην μέση με το κάθε πουλί στο καθένα διαμέρισμα προσωρινά. Σύντομα όμως θα προμηθευτώ και άλλη μια 60αρα και θα χωρίσω τα πουλιά, να έχει το καθένα το δικό του μεγάλο χώρο!
 
όμορφα όλα.. Πουλιά και χώρος! Μπράβο βρε Γιώργο.. Να σου ζήσουν!👍
και ότι χρειαστεις γύρω από τα gloster.. Μή διστάσεις..στη διάθεσή σου!👍)
φρόντισέ τα σωστά, με υπομονή και ευλάβεια και.. Θα ανταμειφθείς! Είναι τρομεροί γονείς!
αλλά.. Βάλε τους λίγους σπόρους παραπάνω!
 
όμορφα όλα.. Πουλιά και χώρος! Μπράβο βρε Γιώργο.. Να σου ζήσουν!👍
και ότι χρειαστεις γύρω από τα gloster.. Μή διστάσεις..στη διάθεσή σου!👍)
φρόντισέ τα σωστά, με υπομονή και ευλάβεια και.. Θα ανταμειφθείς! Είναι τρομεροί γονείς!
αλλά.. Βάλε τους λίγους σπόρους παραπάνω!
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια Δημήτρη!
Μακάρι να με ανταμείψουν όπως λες, απλώς η θηλυκιά βλέπω πως πολλές φορές κελαηδάει σαν το αρσενικό και μάλιστα φουσκώνει και τον λαιμό της! Θα δούμε εν πορεία για το αν πρόκειται για κοριτσάκι ή αγοράκι!
Οι σπόροι θεωρείς ότι είναι λίγοι;
Βάζω αυτήν την ποσότητα που είναι στην φωτογραφία και την αλλάζω κάθε δύο μέρες.
 
.. Προσωπικά τη θεωρώ λίγη. Ο καιρός.. Αρχίζει και κρυώνει αρκετά, οπότε ας έχουν όλα τα εφόδια γα να ανταπεξέλθουν..σταθερή και καλή ποσότητα σπόρων, καθαρό νερό, φρούτα/λαχανικά 1-2 φορές την εβδομάδα εναλλάξ.
Οσο για τη θηλυκιά που ''κελαηδάει''... Αν της βάζεις αυγοτροφή παραπάνω απο 1 φορά την εβδομάδα, πρέπει να της την περιορίσεις και σιγά-σιγά, σταμάτα την.
Την επανεντάσσεις πάλι κατά την έναρξη της διατροφικής προετοιμασίας πριν την αναπαραγωγή.. Και εκεί βέβαια σταδιακά και με μέτρο.👍
 
.. Προσωπικά τη θεωρώ λίγη. Ο καιρός.. Αρχίζει και κρυώνει αρκετά, οπότε ας έχουν όλα τα εφόδια γα να ανταπεξέλθουν..σταθερή και καλή ποσότητα σπόρων, καθαρό νερό, φρούτα/λαχανικά 1-2 φορές την εβδομάδα εναλλάξ.
Οσο για τη θηλυκιά που ''κελαηδάει''... Αν της βάζεις αυγοτροφή παραπάνω απο 1 φορά την εβδομάδα, πρέπει να της την περιορίσεις και σιγά-σιγά, σταμάτα την.
Την επανεντάσσεις πάλι κατά την έναρξη της διατροφικής προετοιμασίας πριν την αναπαραγωγή.. Και εκεί βέβαια σταδιακά και με μέτρο.👍
Απλά σε προηγούμενα ποστ, μου είχανε συστήσει να βάζω 2 κουταλιές του γλυκού και να τις αλλάζω ανά 2-3 μέρες, δηλαδή έως ότου να φάνε όλη την τροφή. Τα πουλιά βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο, για αυτό και δεν επηρεάζονται κατά πολύ από το κρύο.
Στην θηλυκιά βάζω μια φορά τη εβδομάδα αυγοτροφή, αλλά αφού το λες θα αρχίσω να την κόβω μέχρι να μην βάζω καθόλου.
 
Στην θηλυκιά βάζω μια φορά τη εβδομάδα αυγοτροφή, αλλά αφού το λες θα αρχίσω να την κόβω μέχρι να μην βάζω καθόλου.
.. Προσωπικά, σταματώ την αυγοτροφή εντελώς μόλις ολοκληρώσουν την επίπονη διαδικασία της πτερόρροιας. Και την επαναφέρω μέσα Γενάρη και πάντοτε σταδιακά,όπου και ξεκινώ την διατροφική τους προετοιμασία.
Ο λόγος που αναφέρθηκα κυρίως στην αυγοτροφή, είναι γιατί φοβάμαι πως το κορίτσι σου είναι ''πυρωμένο''.. Παρατήρησέ την και εύχομαι να κάνω λάθος..👍
 
Κι εγώ δε δίνω καθόλου αυγοτροφή αυτή την εποχή αλλά έχω ένα θηλυκό timbrado που αν δεν το είχα δει να κάνει αυγά δε θα πίστευα ότι ήταν θηλυκό. Όλη μέρα κελαηδάει κανονικά. Και ούτε πυρωμένο είναι.

Πιστεύω ότι έχει να κάνει περισσότερο με το χαρακτήρα και τα γονίδια του κάθε πουλιού. Φυσικά παίζει ρόλο και η διατροφή αλλά όχι τόσο. Εκτός αν ο φίλος τα έχει σε εσωτερικό χώρο με κανα 25 βαθμούς και φως όλη μέρα. Τότε όλα πιθανά. :)
 
.. Με 25 βαθμούς και φως όλη μέρα.. όλα είναι πιθανά.
ο επόμενος λόγος που θα έψαχνα και γω, ναι.. Είναι και αυτός.
θα ήθελα απλά σιγά-σιγά να αποκλείουμε μαζί με τον Γιώργο ένα-ένα τα ενδεχόμενα,ξεκινώντας από την διατροφή και πάντοτε παρατηρώντας, και μετά να φτάσουμε στο περιβάλλον διαμονής τους.
 
Τα πουλιά βρίσκονται σε δωμάτιο που δεν μπένουν άλλα άτομα έκτος από εμένα. Έχει δύο μεγάλα παράθυρα τα οποία αποτελούν και τον φωτισμό τους (δεν ανάβω ποτέ καμία λάμπα), με το οποίο αντίστοιχα ξυπνούν και κοιμούνται.
Η θερμοκρασία του δωματίου δεν ξεπερνάει ποτέ τους 20 βαθμούς, μια και τις περισσότερες μέρες το ένα παράθυρο είναι ανοιχτό σχεδόν όλη τη μέρα και κλείνει μόνο το βράδυ, όταν ανάβουμε και καλοριφέρ αντίστοιχα. Γενικά η μέγιστη θεοκρασία μπορεί να είναι γύρω στους 20 βαθμούς και ποτέ παραπάνω.
Τρέφονται με την Manitoba Best Premium από τότε που τα πήρα (Οκτώβριος) και δεν δείχνουν να έχουν κάποιο πρόβλημα με την συγκεκριμένη. Τρώνε ακόμα και το nectar που έχει μέσα.
1-2 φορές την εβδομάδα τρώνε λαχανικά, φρούτα, χόρτα κτλ. και 1 φορά την εβδομάδα αυγοτροφή και κάποιους έξτρα σπόρους.
Αυτά είναι από διατροφή και διαμονή. Ότι άλλο θέλετε πείτε μου να σας ενημερώσω.
 
Μάλλον για να δείξει την ευχαρίστησή του κελαηδάει. 👍
Δεν κελαηδάει από μόνο του. Παρά μόνο όταν ακούσει τον αρσενικό ή όταν θα βάλω από το κινητό για να ακούει ο αρσενικός. Απλά μου φάνηκε παράξενο γιατί φουσκώνει και το λαιμό της.
 
Έχει δύο μεγάλα παράθυρα τα οποία αποτελούν και τον φωτισμό τους (δεν ανάβω ποτέ καμία λάμπα), με το οποίο αντίστοιχα ξυπνούν και κοιμούνται.
Η θερμοκρασία του δωματίου δεν ξεπερνάει ποτέ τους 20 βαθμούς, μια και τις περισσότερες μέρες το ένα παράθυρο είναι ανοιχτό σχεδόν όλη τη μέρα και κλείνει μόνο το βράδυ, όταν ανάβουμε και καλοριφέρ αντίστοιχα. Γενικά η μέγιστη θεοκρασία μπορεί να είναι γύρω στους 20 βαθμούς και ποτέ παραπάνω.
..σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τις σωστά τεκμηριωμένες απαντήσεις σου.
Ξεκινώ λοιπόν..
δεν νομίζω πως τίθεται θέμα χώρου/φωτοδοσίας/θερμοκρασίας από αυτά που διάβασα.
Αρα πάμε στο επόμενο θέμα μας.. Τη διατροφή της. Εγώ στη θέση σου θα έκοβα εντελώς από αύριο το πρωί την αυγοτροφή.. Μόνο σπόρους, νεράκι, κυρίως λαχανικά 2 φορές την εβδομάδα.
το κορίτσι σου,Γιώργοκαι ειμαι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό σίγουρος, πως είναι πυρωμένο και δεν κελαηδά..
για να δείξει την ευχαρίστησή του
.. Αλλά..
μόνο όταν ακούσει τον αρσενικό ή όταν θα βάλω από το κινητό ήχους για να ακούει ο αρσενικός.
..ήχοι που οδηγούν σε λάθος μονοπάτι τη θηλυκιά και μάλιστα εκτός εποχής.

ανακεφαλαιώνουμε... Μόνο σπόρους σε επαρκή ποσότητα, καθόλου αυγοτροφή, καθόλου μουσική(δεν τη χρειάζονται άλλωστε τα gloster), άσε τα πουλιά να βρουν τον δρόμο της εποχής που πρέπει να διανύσουν και να ηρεμήσουν.. Πρέπει να ηρεμήσουν.

(όσον αφορά τα gloster, μιας και ασχολούμαι με τη ράτσα 2 χρόνια περίπου.. Είμαι στη διάθεσή σου.. Και ότι γνωρίζω για τις ''μπαλίτσες'' θα στο μεταδώσω..)
 
Back
Top