Γενικά Τα Gouldians και αλλα παραδείσια πουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Wind-sa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και την δική μας διάθεση έφτιαξες Πωλίνα μας με τις πανέμορφες φωτογραφίες σου!
 
Όταν τα δημιούργησε ο Θεός προφανώς είχε έμπνευσηηη! Μεγάλη έμπνευση! Ξεκάθαρα! Να τα χαίρεστε όλα! :D
 
θα πω πως ειναι απλα πανδεσια χρωματων και πραγματικα πουλακια που αν τα αποκτησεις θα τα λατρεψεις! Εισαι πραγματικα πλουσια με ολα αυτα τα πουλακια εχεις καταφερει να φταξεις ενα παραδεισο χρωματων.
 
Πανέμορφα πουλάκια και πάρα πολύ εντυπωσιακά! Τα χρώματα ήταν άπαιχτα! Να τα χαίρεσαι! ;-)
 
Μια επιτυχία στην οικογένεια τον Κοινωνικών σπίνον μου! Κατάφερα να βγάλω το πρώτο λευκό πουλάκι με σγουρά πούπουλα στο σβέρκο - Chunagon!
Ελπίζω θα καταφέρω να το πολλαπλασιάσω τώρα!
Επόμενος στόχος - λευκα με σγουρό σβέρκο και στήθος - Dianagon!

Society137_zps53d8264b.jpg


Society136_zps9d01b6f2.jpg


Society138_zps6025bf25.jpg


Society139_zps1f348a68.jpg


Society151_zpsaadd9c37.jpg


Society156_zpsba0e9b1e.jpg


Chunagon
Society155_zps8f1c0650.jpg


Chunagon αδερφάκι του λευκου
Society148_zpscdcf24e4.jpg
 
Μπράβο Πωλίνα, να σου ζήσουν και κάθε επιτυχία στους στόχους σου!
 
Τα θαυμαζω ολα ενα προς ενα τα πουλια που εχεις! Ειναι πραγματικα πανεμορφα και η δουλεια σου με την εκτροφη τους ειναι εξαιρετικη. 👍 Να μας δειχνεις περισσοτερα. :)

Η φωλια στη φωτο τι υλικο ειναι; Ειναι ετοιμη ή της εφτιαξαν τα πουλια;

edit: μοιαζει με πευκοβελονα
 
Ευχαριστω Ανέστη. Χαίρομαι που σας αρέσουν οι φωτό μου!
Το υλικό φωλιάς είναι ίνες κοκοφοίνικα. Το θεωρώ καλύτερο υλικό φωλιάς για παραδείσια. Απλά σε κάποια είδη προσφέρω και χορταράκια και πούπουλα.

Στα πουλια βάζω πάντα άδεια φωλια. Και σε άλλη μια γωνια του κλουβιού βάζω υλικό φωλιάς. Συνήθως σε 2-3 μέρες η φωλια είναι έτοιμη. Με τη διαδικασία αυτή τα πουλια πυρώνουν (ειδικά ο αρσενικός). Θεωρώ ότι πρέπει να τους δώσουμε τη χαρά να χτίσουν τη φωλια μονα τους και να μην τους δίνουμε όλα έτοιμα.

Οι καλλίτεροι αρχιτέκτονες που είχα ποτε ήταν οι Μπενγαλέζοι, Parrotfinch και τα Waxbills (που φτιάχνουν 2 φωλιές, μια αληθινή και μια ψεύτικη λίγο πιο κάτω). Δεν την βρίσκω τώρα τη φωτό με φωλια των Waxbill αλλα αν δεν θα ξεχάσω θα τη ψάξω στο άλλο pc και θα ανεβάσω.

Bengo.








Goulds




 
που φτιάχνουν 2 φωλιές, μια αληθινή και μια ψεύτικη λίγο πιο κάτω
😱Γιατί το κάνουν αυτό;

Πωλίνα μου να τα χαίρεσαι όλα! Είναι πολύ όμορφα αλλά και οι φώτο που βγάζεις είναι τόσο καλλιτεχνικές! Σαν να τις έχει βγάλει επαγγελματίας! 👍
 
... Είναι πολύ όμορφα αλλά και οι φώτο που βγάζεις είναι τόσο καλλιτεχνικές! Σαν να τις έχει βγάλει επαγγελματίας! 👍

Μα είναι επαγγελματίας η κοπέλλα! Απίστευτα πανέμορφα πουλάκια, με πολύ μεγάλο γενετικό ενδιαφέρον. Να τα χαίρεσαι και καλή συνέχεια.
 
Μα είναι επαγγελματίας η κοπέλλα! Απίστευτα πανέμορφα πουλάκια, με πολύ μεγάλο γενετικό ενδιαφέρον. Να τα χαίρεσαι και καλή συνέχεια.
Ααα δεν το γνώριζα! Τώρα εξηγούνται όλα! 😉
 
Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον σας ) Ευχαριστώ Μάκη )

Γιάννη, δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος, αλλα μου αρέσει η φωτογραφία. Εγώ χρησιμοποιώ μια παλιά DSLR Canon EOS 500D κι μάλιστα είναι δεύτερη. Η μια την είχα στη πατρίδα κι την πήρε ο αδερφός μου... Και την δεύτερη ακριβώς ίδια την πήρα εδώ μεταχειρισμένη σε πολύ καλή τιμή. Κάνουν καλή δουλειά. Δεν χρειαζομαι κάτι παραπάνω.

Κατά τι γνώμη μου αρκεί να είναι DSLR μια μηχανή για να τραβάει καλές εικόνες... Και θα έδινα τη προτίμηση σε Canon και Nikon.
 
Και εγώ προσανατολίζομαι προς DSLR NIKON. Ζαχαρώνω την D3200. 🙄
Τώρα έχω μία Super zoom Compact Sony η οποία έχει βγάλει πάνω απο 20.000 φωτογραφίες! :D
 
Back
Top