Γενικά Τα Gouldians και αλλα παραδείσια πουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Wind-sa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον σας ) Ευχαριστώ Μάκη )

Γιάννη, δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος, αλλα μου αρέσει η φωτογραφία.

Δεν είσαι; και όλα αυτά BIRDin - Σύστημα Διαχείρισης Εκτροφείου τα γραφικά και οι φωτό ποιανού είναι;
Εξαιρετικό χέρι, και σπουδαία αίσθηση του χώρου και της στιγμής όσον αφορά την φωτογραφία. Ταλεντάκι η Πωλίνα παιδιά, σε όλα τα σχετικά. Πολλή ωραία και η δουλειά στο νέο πρόγραμμα διαχείρισης. Συγχαρητήρια!
 
Το [URL='http://gouldianfinch.gr/BIRDin.asp']BIRDin - Σύστημα Διαχείρισης Εκτροφείου [/URL]είναι το αποτέλεσμα μιας προσπάθειας η οποία θα εκπλήξει όλους τους θετικά σκεπτόμενους εκτροφείς. Είναι μια δουλειά που γίνεται με πολύ όρεξη, με μεράκι και με βάση τις καλύτερες πρακτικές βασισμένες σε εμπειρίες εκτροφέων από την Ελλάδα, Αμερική και Ρωσία.

Είναι μέχρι στιγμής το μοναδικό σύστημα διαχείρισης εκτροφείου και όχι απλής καταγραφής πουλιών. Και αυτό σημαίνει ότι ευελπιστεί να γίνει ένα εργαλείο γνώσης, το δεξί χέρι τον εκτροφέα το οποίο θα λειτουργεί με βάση τη δική του εμπειρία!

Η ομάδα μας δουλεύει ήδη σε νέες λειτουργίες! Τα καλύτερα έρχονται!
 
Το BIRDin - Σύστημα Διαχείρισης Εκτροφείου είναι το αποτέλεσμα μιας προσπάθειας η οποία θα εκπλήξει όλους τους θετικά σκεπτόμενους εκτροφείς. Είναι μια δουλειά που γίνεται με πολύ όρεξη, με μεράκι και με βάση τις καλύτερες πρακτικές βασισμένες σε εμπειρίες εκτροφέων από την Ελλάδα, Αμερική και Ρωσία.

Είναι μέχρι στιγμής το μοναδικό σύστημα διαχείρισης εκτροφείου και όχι απλής καταγραφής πουλιών. Και αυτό σημαίνει ότι ευελπιστεί να γίνει ένα εργαλείο γνώσης, το δεξί χέρι τον εκτροφέα το οποίο θα λειτουργεί με βάση τη δική του εμπειρία!

Η ομάδα μας δουλεύει ήδη σε νέες λειτουργίες! Τα καλύτερα έρχονται!

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας! Είναι συνδρομητικό το BIRDin ή δωρεάν;
 
Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας! Είναι συνδρομητικό το BIRDin ή δωρεάν;

Αγαπητέ Γιάννη το BIRDin είναι συνδρομητικό. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις εδώ.
 
Ευχαριστούμε παιδιά! Τα καλά σας λόγια μας δίνουν ακόμα πιο πολύ ενέργεια να προχωράμε! Εμείς με τον Αντώνη έχουμε πολλές ιδέες ακόμα και αργά και σταθερά πάμε μπροστά!

Μερικές φρέσκες φωτό )


Gouldian
Gouldians784_zpsd8e80104.jpg


Dominant Silver CFW zebra
Zebra166_zpsa348d7d3.jpg


Zebra167_zps9895cf70.jpg


Star
Star-078_zpsff42bfe9.jpg


Society finch
Society157_zps9c02c3be.jpg
 
Μπράβο παιδιά, πάντα δημιουργικοί να είστε και να έχετε την τύχη στο πλευρό σας!
 
Ωραίο όμως θα ήταν το bird in να ηταν δωρεάν, γιατί τότε ο σχεδιαστής θα το εφτιαχνε πραγματικά με μεράκι.
 
Ωραίο όμως θα ήταν το bird in να ηταν δωρεάν, γιατί τότε ο σχεδιαστής θα το εφτιαχνε πραγματικά με μεράκι.

Αγαπητέ Γιάννη, η άποψη σου είναι απολύτως σεβαστή. Υπάρχουν άλλα προγράμματα, σπασμένα ή μη, διαδυκτιακά ή μη που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάποιος. Και αυτό είναι κάτι που γίνεται από αρκετούς εκτροφείς. Ανάλογα πάντα με το τι θέλει ο καθένας. Αν κάποιος θέλει να διατηρεί τα πουλιά του κάπου, σε ενα σύστημα, για να μπορεί να τα παρακολουθεί ή να έχει τη δυνατότητα να τα πουλάει ποιό εύκολα υπάρχουν άλλες εφαρμογές.

Εμείς, εγώ και η Πωλίνα δηλαδή, που είμαστε οι σχεδιαστές της εφαρμογής, ότι κάνουμε το κάνουμε με μεράκι και αγάπη. Ίσως δεν είναι πρώτη προτεραιότητα το εικαστικό μέρος αλλά το λειτουργικό. Και εδώ, επειδή δεν θέλουμε να αντιγράφουμε άλλους, σχεδιάζουμε τις λύσεις μας από την αρχή με βάση την εμπειρία μας και τις εμπειρίες εκτροφέων τόσο από την Ελλάδα όσο και από το εξωτερικό με τους οποίους ανταλλάσουμε απόψεις σχεδόν σε καθημερινή βάση. Επίσης είναι και το επαγγελματικό παρελθόν μας τέτοιο που βοηθάει τον σωστό σχεδιασμό και υλοποίηση λύσεων πληροφορικής.

Γνωρίζουμε παράλληλα ότι όλοι θα ήθελαν το καλύτερο πρόγραμμα δωρεάν. Αλλά το δωρεάν δεν το εκτιμά κανείς όπως έχει φανεί σε άλλες προσπάθειες. Εμείς δεν θέλουμε να έρθουν να έχουμε χρήστες με το κιλό. Δεν μας ενδιαφέρει. Θέλουμε οι εκτροφείς που θα αποφασίσουν να χρησιμοποιήσουν το BIRDin να το κάνουν συνειδητά γιαυτά που προσφέρει και θα προσφέρει. Και όχι απλά να έγγραφούν και σε ένα άλλο πρόγραμμα.

Επομένως για να δωθεί ένα ωραίο αποτέλεσμα θα πρέπει να υπάρχει ανταλλαγή ενέργειας. Μπορεί να είναι η συνδρομή, σε άλλες περιπτώσεις είναι οι καλές ιδέες που μας στέλνουν κάποιοι φίλοι, κοκ.

Φίλε Γιάννη, όλα γίνονται όπως πρέπει να γίνουν. Με σεβασμό σε αυτόν που θα δώσει τα χρήματά του, με αγάπη και μεράκι γιαυτό που κάνουμε. Γιατί, αν δεν γνωρίζεις την ιστορία, το BIRDin το ξεκινήσαμε για να παρακολουθούμε εγώ με την Πωλίνα την εκτροφή μας. Κάποιοι φίλοι που το είδαν μας πέρασαν την ιδέα να το κάνουμε εφαρμογή. Και είμαστε τυχεροί που ο κόσμος (όχι οι ξερόλες και οι πονηροί του χώρου) το έχει αποδεχθεί.
 
Καλή συνέχεια στους εμπνευστές, σχεδιαστές αυτής της σελίδας.
Φυσικά ο κόπος κάθε ανθρώπου χρειάζεται και ανταμοιβή πέραν της απλής επιβράβευσης ή αναγνώρισης.
Εύχομαι σύντομα το πρόγραμμα να επεκταθεί σε όλα τα εκτρεφόμενα πουλιά (εκτός αν έχω μείνει πίσω οπότε θέλω και ενημέρωση). Αν όχι έχετε τέτοια "σχέδια" στο άμεσο μέλλον;
 
Καλή συνέχεια στους εμπνευστές, σχεδιαστές αυτής της σελίδας.
Φυσικά ο κόπος κάθε ανθρώπου χρειάζεται και ανταμοιβή πέραν της απλής επιβράβευσης ή αναγνώρισης.
Εύχομαι σύντομα το πρόγραμμα να επεκταθεί σε όλα τα εκτρεφόμενα πουλιά (εκτός αν έχω μείνει πίσω οπότε θέλω και ενημέρωση). Αν όχι έχετε τέτοια "σχέδια" στο άμεσο μέλλον;

Αγαπητέ Γιάννη, η εφαρμογή είναι για όλα τα είδη πουλιών. Απλά για τα gouldian αναπτύσουμε μια κάθετη λύση. Αυτός ο δρόμος θα ακολουθηθεί και για άλλα είδη.

Ίσως μια συζήτηση για το BIRDin και για άλλα προγράμματα του είδους να γίνει σε άλλο θέμα. Σε αυτό ετοιμάζουμε με τη Πωλίνα και άλλες φωτογραφίες για να ανεβάσουμε 😉
 
Ίσως μια συζήτηση για το BIRDin και για άλλα προγράμματα του είδους να γίνει σε άλλο θέμα. Σε αυτό ετοιμάζουμε με τη Πωλίνα και άλλες φωτογραφίες για να ανεβάσουμε 😉
ΟΚ... Θα περιμένουμε..
 
Πάντως η ιδέα σας πάρα πολύ έξυπνη! Συγχαρητήρια από εμένα! Εύχομαι να πηγαίνει όλο και καλύτερα! Μια ερώτηση μόνο (που μπορεί να μεταφερθεί στο άλλο θέμα 😛 ) υπάρχει και σε εφαρμογή για το κινητό; Αν όχι δε θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα! 😉
 
Ωραίο όμως θα ήταν το bird in να ηταν δωρεάν, γιατί τότε ο σχεδιαστής θα το εφτιαχνε πραγματικά με μεράκι.
Αν δε μας έκαναν και τα πουλιά δώρο, θα πετάγαμε από την χαρά μας. :)
 
εχω παθει πλακα! Ειναι πανεμορφα! Μονο παραδεισια δεν εχω ακομα στο κοπαδι μου και μετα απο αυτα που ειδα σκεφτομαι σοβαρα να αποκτησω!
 
εχω παθει πλακα! Ειναι πανεμορφα! Μονο παραδεισια δεν εχω ακομα στο κοπαδι μου και μετα απο αυτα που ειδα σκεφτομαι σοβαρα να αποκτησω!
Και καλά θα κάνεις! 👍
 
Σήμερα είχαμε ελεύτερες πτήσεις στο Bird room. Prison break το λέω εγώ)
Έσκασε από τα χερια μου την στιγμή του ελεγχου της κατάστασης του. Κι επειδή ήταν πολύ περίεργο να δει σε κάθε κλουβί ποιος από τους φίλους/φίλες του σε τι όροφο φωλιάζουν... Το αφίσα για κανένα μισάωρο να απολαύσει τη βόλτα του )

Gouldians790_zps81b0d0d9.jpg


Gouldians795_zpse3dda9ad.jpg


Gouldians792_zps583d0f55.jpg


Gouldians791_zpscb75488c.jpg


Gouldians794_zps0aed4e55.jpg
 
.. Έχει την αγωνια αν θα έρθει πιο κοντά ώστε να το πιάσεις η θα φύγει μακρυά... κι ότι μου έφευγε από το μπαλκόνι κατά 95% φεύγανε χωρίς επιστροφή. Όπως κι αυτό το gould... ήταν κι θηλυκό.
 
Back
Top