Αναπαραγωγή Τα lovebirds μου δεν κάνουν αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marie

PB Member
Εγγραφή
8 Απρ 2008
Μηνύματα
325
Πόλη
Αθήνα
λοιπον! Ας τα παρουμε απο την αρχη!
τα Lovebirds μου συνουσιαζονται🙄 αρκετες φορες την ημερα!
παρ ολα αυτα δεν βλεπω ουτε ενα αυγο! Και εχει τραβηξει αρκετα αυτη η ιστορια!
μηπως το αρσενικο δεν κανει κατι καλα;
το δαχτυλιδι που φοραει ο αρσενικος μου ειναι μπλε
 
μαλιστα... Εγω πιστευω οτι μπορει και τα δυο να εχουν πολλα πουπουλα απο κατω και ετσι το αρσενικο να μην μπορει να στοχευσει καλα... Οποτε παρε ενα ψαλιδακι και ψαλιδισε τα φτερα απο κατω στην αμαρα
!
 
λοιπον! Ας τα παρουμε απο την αρχη!
τα Lovebirds μου συνουσιαζονται🙄 αρκετες φορες την ημερα!
παρ ολα αυτα δεν βλεπω ουτε ενα αυγο! Και εχει τραβηξει αρκετα αυτη η ιστορια!
μηπως το αρσενικο δεν κανει κατι καλα;
το δαχτυλιδι που φοραει ο αρσενικος μου ειναι μπλε

Πόσο καιρό έχεις τα πουλιά; Ξέρεις πιο έτος γεννήθηκαν;
 
τα εχω απο το φεβρουαριο! Ηταν 7 μηνων οταν τα πηρα!
μα το βραχιολακι εχει κωδικο! Δεν εχει ημερομηνια
 
τα εχω απο το φεβρουαριο! Ηταν 7 μηνων οταν τα πηρα!
μα το βραχιολακι εχει κωδικο! Δεν εχει ημερομηνια

Το δαχτυλίδι αν είναι κλειστού τύπου αναγράφει ημερομηνία, αλλά μάλλον δεν είναι. 7 μηνών το Φεβρουάριο, άρα τώρα 12 μηνών; Μήπως δεν είναι σεξουαλικά ώριμα ακόμα 😉;

...
Άρη τα η κωδικοποίηση στα δαχτυλία είναι η ίδια ανεξαρτήτως πτηνού (είτε λέγεται παπαγάλος είτε λέγεται καναρίνι)
 
η ημερομηνια στα δαχτυλιδια των καναρινιων αναγραφετε μαζι με τον κωδικο δεν ξερω αμα ισχυει το ιδιο και στα παπαγαλακια αμα μπορεις αυριο βαλε τον κωδικο του δαχτυλιδιου μηπως και μαθεις ποτε ειναι γεννημενο.
 
α νομιζα πως ειναι πλεον ωριμα...
και ο γιατρος δλδ δεν μου ειπε να μην προχωρησω... Μια χαρα τα ειδε ηλικιακα...
 
αμα καταφερω να το δω θα το βαλω να μου πειτε, απλα δεν θελω να τον πιεσω και να τον στρεσαρω γτ χερια δεν αφηνει ακομα... Μονο να τον παρατηρω απο κοντα
 
α! Παιζει να ειναι του ιδιου φυλου αλλα να προσπαθουν κανονικα για αναπαραγωγη; Αν και οσοι τα εχουν δει μου εχουν πει οτι ειναι αρσενικο θυληκο
 
Εαν το υποτιθεμενο ειναι αρσενικο και βλεπεις να την "καβαλαει", αποκλειεται με βαση τη κοινη λογικη να ειναι θηλυκο. Κ γενικα εαν ηταν του ιδιου φυλου θα μαλωναν.
 
Δεν είναι απαραίτητο ότι θα μάλλωναν. Μπορεί (πολύ μικρή πιθανότητα) να είναι και τα δύο αρσενικά. Το πιο πιθανό είναι να μην είναι ακόμη έτοιμο το θηλυκό για αναπαραγωγή. Επειδή είναι ενός χρόνου δεν σημαίνει ότι θα αναπαραχθούν κιόλας κατευθείαν. Καταρχήν φωλιά έχουν φτιάξει; Το σημαντικό είναι ότι έχουν ταιριάξει και κάποια στιγμή θα έχεις απογόνους. Το δύσκολο θα ήταν να μαλλώνανε όλη μέρα και να έπρεπε να τα χωρίσεις. Με σιγουριά το φύλο μόνο αν κάνεις τεστ DNA θα το ξέρεις ή αν δεις τη συμπεριφορά τους όταν φτιάχνουν φωλιά. Το θηλυκό είναι αυτό που κουβαλάει κατά κύριο λόγο υλικό.
 
βασικα το αρσενικο δεν μπαινει και πολυ στη φωλια... Ενω η τινκι ειναι ολη μερα μεσα εκτος απο λιγες ωρες! Και κοιμαται και μεσα ενω το αρσενικο συνηθως εξω απο τη φωλια...
 
marie ετσι κανουν και τα δικα μου καμια φορα... φωλια εχουν φτιαξει;τουσ ειχεις δωσει υλικα;
 
ναι! Πριν λιγο καιρο τους ειχα δωσει και νημα αλλα τωρα τους εχω αχυρο και αυτο που εχει αναμεσα στα φυλλα του ο φοινικας
 
α μπραβο! Κοιτα κι εγω εχω κατι Lovebirds σαν τα δικα σου εχουν φτιαξει φωλια και συνεχεια βαζουν υλικα και δεν εχουν γεννησει! Οποτε μην σκας... Μπορει να ναι ετσι αυτη η ρατσα... 😎
 
η συγκεκριμενη ρατσα ειναι η πιο ευκολη σε αυτο το θεμα!
κανουν πιο ευκολα αυγα απο τα αλλα Lovebirds!
 
An exoume mono 2 poulia apo ta Love-Bird se klouba, simperiferoune se 80% tous periptoseis SAN zefgari.

Sta dio arsenika o pio adynato, pedi tin rollo tis thilikis.
Sta dio thilikes o pio dynato pedi to rollo tou arseniko.

DEN einai sigura na blepeis otan exoune sinousies einai zefgari. Mono an kanoune ayga kai einai gonimo ta ayga ksereis sigura ti exeis. An den ksereis sou menei MONO ena test DNA. Kai afto me ta kokala sto lekani einai oso sigura os einai i prognosis kairo sto radio.


Alexandros
 
θα περιμενω μηπως ειναι λογο ηλικιας! Αν κανουν εκαναν και καλως να ερθουν αν δεν κανουν δεν εκαναν! Παντως δεν θα τα χωρισω και του ιδιου φυλου να ειναι γιατι αγαπιουνται νομιζω και δεν θα ηταν καλο...
θα δουμε στο μελλον πως θα παει!

με αυτα τα Lovebirds ποτε δεν ξερεις 🙂

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!
για οτι νεοτερο πανω σε αυτο το θεμα θα ενημερωσω😉
 
Back
Top