Γενικά Την Τριτη θα παρω το καινουργιο μου παπαγαλακι

Ελευθερια Ρ

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2014
Μηνύματα
367
Πόλη
Πάτρα
Γεια σας. Την Τριτη θα παρω το καινουριο μου παπαγαλακι το οποιο σκοπευω να ειναι αρσενικο και μπλε. Ειχαμε παει τον προηγουμενο μηνα να ριξουμε μια ματια στο νεο πετ σοπ στο οποιο τα ζωα ειναι σε εσωτερικο χωρο. Προσεξα στο πατωμα ενα κλουβι με παπαγαλακια. Υπηρχαν μπλε και πρασινα. Ολα ηταν πεντακαθαρα και δε μυριζε καθολου εκει μεσα. Μεχρι και κρεμαστρες ειχε με καπελα και συνολακια για γατες και σκυλους. Προσεξα και καποια ρινκγνεκ , κουταβακια και καθε ζωο που μπορειτε να φανταστειτε! Το μονο που δεν μου αρεσε ηταν το οτι πουλουσαν ενα κροκοδειλακι σκορπιους και φιδια. Πιστευω οτι τα αγρια ζωα πρεπει να ζουν στο φυσικο τους περιβαλλον. Ζευγαρωστρα θα παρω απο εκει οποτε θα δω και το μεγεθος της αλλα και την ανθεκτικοτητα της. Σκεφτηκα επισης οτι εφοσον ειναι τα ζωα σε εσωτερικο χωρο θα ηταν προφανως πιο ημερα. Οι γονεις μου επετρεψαν να εχω το κλουβι στο δωματιο μου. Αν ομως αρχιζουν να κελαηδανε πολυ δυνατα θα τα βαλουμε στις σκαλες του δευτερου οροφου. Εχετε κατι να μου προτεινετε η να με διορθοσετε;
 
Έχεις τώρα παπαγαλάκι σπίτι;
Μη παίρνεις ακόμα ζευγαροστρα...
Το ότι είναι σε κλειστό χώρο δε πάει να πει ότι είναι ημέρα. Για να είναι ημέρα πρέπει να έχουν ταίστει στο χέρι η να το κάνεις εσύ ήμερο...όταν το πάρεις να το βάλεις μόνο του σε καραντίνα δλδ... Πρέπει να δεις αν είναι καλά στην Υγεία του...
 
Πολυ θα ηθελα να διαβεβαιωθω για την υγεια του αλλα οι κτηνιατροι στην Πατρα δεν ξερουν απο πουλια.. Δεν υπαρχουν καν πτηνιατροι...
Το αλλο παπαγαλακι το εχω σε εξωτερικο χωρο δεν ειναι καθολου ημερο και ουτε προκειται να γινει. Αγριμι ειναι. Παντως πιστευω οτι ειναι υγιεστατο εκει ειδα τα παντα πεντακαθαρα οπως και τα πουλια. Μην νομιζετε περιπου εξι παπαγαλακια ηταν δεν νομιζω να εχουν κολλησει καποια αρρωστια μεταξυ τους...
 
Νομιζω εισαι απο τους λιγους που εχουν την τυχη να πεσουν σε ενα πετ σοπ σχετικα καθαρο! 😛
Ετσι οπως τα περιγραφεις ουτε εγω νομιζω οτι θα μεταφερει καποια αρρωστια το νεο παπαγαλακι που θα παρεις, παρ'ολα αυτσ καλο θα ηταν να κρατησεις την καραντινα..Αλλωστε πρεπει να συνηθισει και το ενα πουλι το αλλο, αν τα βαλεις κατευθειαν μαζι ισως να εχεις καβγαδες :)

Οσο για το εαν το πουλι θα ειναι ημερο, συμφωνω πως παιζουν ρολο αλλα πραγματα και οχι τοσο ο χωρος. Αν θελεις μπορεις να παρεις ενα παπαγαλακι μικρο σε ηλικια, θα το εκπαιδευσεις ευκολα πιστευω, παρ'ολα αυτα να ξερεις με το που μπει στο ιδιο κλουβι με το αλλο,θα αφιερωθει στο ταιρι του και δυσκολα θα "ασχολειται" μαζι σου :S
Καλη η ιδεα σου για τη ζευγαρωστρα :)
 
Γεια σας. Την Τριτη θα παρω το καινουριο μου παπαγαλακι το οποιο σκοπευω να ειναι αρσενικο και μπλε. Ειχαμε παει τον προηγουμενο μηνα να ριξουμε μια ματια στο νεο πετ σοπ στο οποιο τα ζωα ειναι σε εσωτερικο χωρο. Προσεξα στο πατωμα ενα κλουβι με παπαγαλακια. Υπηρχαν μπλε και πρασινα. Ολα ηταν πεντακαθαρα και δε μυριζε καθολου εκει μεσα. Μεχρι και κρεμαστρες ειχε με καπελα και συνολακια για γατες και σκυλους. Προσεξα και καποια ρινκγνεκ , κουταβακια και καθε ζωο που μπορειτε να φανταστειτε! Το μονο που δεν μου αρεσε ηταν το οτι πουλουσαν ενα κροκοδειλακι σκορπιους και φιδια. Πιστευω οτι τα αγρια ζωα πρεπει να ζουν στο φυσικο τους περιβαλλον. Ζευγαρωστρα θα παρω απο εκει οποτε θα δω και το μεγεθος της αλλα και την ανθεκτικοτητα της. Σκεφτηκα επισης οτι εφοσον ειναι τα ζωα σε εσωτερικο χωρο θα ηταν προφανως πιο ημερα. Οι γονεις μου επετρεψαν να εχω το κλουβι στο δωματιο μου. Αν ομως αρχιζουν να κελαηδανε πολυ δυνατα θα τα βαλουμε στις σκαλες του δευτερου οροφου. Εχετε κατι να μου προτεινετε η να με διορθοσετε;
Πρωτα να μας πεις τι παπαγαλακι θα παρεις. Μετα τι παπαγαλακι εχεις και τι φυλο ειναι αν δεν ξερεις βγαλτω φωτο και ολοι εδω που ασχολουνται με παπαγαλακια θα σε βοηθησουμε για να παρεις ενα αντιθετου φυλου αν θες να τα ζευγαρωσεις οπως καταλαβαινω. Ηρεμο δεν ειναι συγουρα αυτο που θα παρεις αν ειναι με αλλα μαζι που δεν εχουν τραφει απο χερι αλλα και να ηταν οταν το βαλεις με παρεα θα ασχολητε με το φιλαρακι του οποτε ξεχνα την εκπεδευση. Η καραντινα που σου λεμε ειναι να μπει το πουλακι μονο του σε κλουβι κοντα στο αλλο πουλι για καμια 40αρια μερες για να γνωριστουν και να αποφυγουμε να κολησει το αλλο, καποια ασθενεια που ισως να τηκ κουβαλαει απο κει που προερχετε και οχι απαρετητα απο το καταστημα.Φωλια μην παρεις ακομα δεν χριαζετε τωρα και οσο για το ποια να παρεις υπαρχουν τοσα παιδια εδω που ειναι προθημα και πιστεψε με πολυ ποιο ενημερωμενα απο αυτους που εχουν τα μαγαζια που οταν ειναι η εποχη για να ζευγαρωσουν θα σου πουμε ολοι οσα ξερουμε:) Εμενα ομως με τρωμαζει κατι αλλο. Το σπιτι σου ειναι ιδιοκτητο ή πολυκατοικια; Γιατι εχεις σκεφτει κατεβενοντας καποιος τις σκαλες να σου παρει καποιο πουλι απο το διαδρομο εξω απο το σπιτι;☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
*Μαρκο τα πουλια ειναι budgies απ'οτι θυμαμαι απο προηγουμενα θεματα της Ελευθεριας :)
 
Σε δυοροφο σπιτι μενω. Απο κατω η γιαγια μου και απο πανω εμεις. Ναι για τα κοινα παπαγαλακια budgie μιλαω. Ελεγα να τα βαλω σε καραντινα με μια ζευγαρωστρα. Σε αυτο δεν χρησιμευει;
 
Διαβασε λιγο αυτο Ελευθερια γιατι μαλλον δεν ξερεις πως γινεται σωστα η καραντινα :) Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
Πιστευεις Ανεστη πως στην καραντινα πρεπει απαρετητα να ειναι σε ξεχωρηστους χωρους τα πουλια; Δεν αρκει να ειναι σε χωριστα κλουβια και απλα λιγα μετρα μακρια το ενα κλουβι με το αλλο ωστε να γνωριστουν παραλληλα;
 
Πιστευεις Ανεστη πως στην καραντινα πρεπει απαρετητα να ειναι σε ξεχωρηστους χωρους τα πουλια; Δεν αρκει να ειναι σε χωριστα κλουβια και απλα λιγα μετρα μακρια το ενα κλουβι με το αλλο ωστε να γνωριστουν παραλληλα;

Η γνωριμια ειναι αλλη υποθεση απο την καραντινα. Προηγειται η υγεια της γνωριμιας. Καραντινα στον ιδιο χωρο δεν ειναι καραντινα, διοτι οι περισσοτερες ασθενειες μεταφερονται και με τον αερα. Η σωστη καραντινα προυποθετει απολυμανση χεριων, σκευων προετοιμασιας τροφης σαν να εχουμε δηλαδη υποθετικα ενα βαρια αρρωστο ζωο και να θελουμε να προφυλαξουμε τα υπολοιπα απο το να κολλησουν. Ετσι πρεπει να τη βλεπουμε ωστε να εξυπηρετει το σκοπο της ο οποιος ειναι πολυ σπουδαιος αφου στην ουσια μπορει να σωσει τα πουλια μας ακομη κι απο θανατο. Διαφορετικα με ημιμετρα σε διπλα, τριπλα, παραδιπλανα κλουβια κτλ, ειναι μονο για να λεμε στον εαυτο μας οτι κατι καναμε. :)
 
Διαβασα το αρθρο ευχαριστω με βοηθησε πολυ. Αλλα για να καταλαβω... Η ζευγαρωστρα δεν εχει φτιαχτει για να γνωριστουν τα πουλια μεταξυ τους;
 
Παντως οι τυχον ασθενειες σιγουρα μεταδιδονται αν χωριζει τα πουλια απλα ενα συρματινο χωρισμα 😛
Οποτε θα χρειαστεις δυο διαφορετικα κλουβια, ενα αυτο που εχεις τωρα και ενα η ζευγαρωστρα που θα παρεις :)
 
Διαβασα το αρθρο ευχαριστω με βοηθησε πολυ. Αλλα για να καταλαβω... Η ζευγαρωστρα δεν εχει φτιαχτει για να γνωριστουν τα πουλια μεταξυ τους;


Για την περιοδο της αναπαραγωγης κυριως :)
 
Η βιασυνη ειναι ο χειροτερος συμβουλος. Καταλαβαινω τη χαρα και την αγωνια της αποκτησης ενος καινουριου μικρου φιλου αλλα τιποτα δεν αξιζει το ρισκο της υγειας των πουλιων που ηδη εχουμε.
 
Διαβασα το αρθρο ευχαριστω με βοηθησε πολυ. Αλλα για να καταλαβω... Η ζευγαρωστρα δεν εχει φτιαχτει για να γνωριστουν τα πουλια μεταξυ τους;
Αν διαβασεις προσεκτικα το αθρο που προτηνει ο Αμεστης, την διευκρινηστικη ερωτηση που του εκανα αλλα και τι απαμτησε θα καταλαβεις πως αλλο καραντινα και αλλο γνωριμια ηταν απλος και ξεκαθαρος 🙂
 
Διαβασα το αρθρο ευχαριστω με βοηθησε πολυ. Αλλα για να καταλαβω... Η ζευγαρωστρα δεν εχει φτιαχτει για να γνωριστουν τα πουλια μεταξυ τους;
Λοιπον Ελευθερια για να διευκρηνησουμε καποια πραγματα! Μολις θα παρεις το πουλακι θα το βαλεις σε ενα δωματιο χωριστα απο τα υπολοιπα πουλια και θα το αφησεις μονο του με τροφη και φρεσκο νερο. Μετα απο 30-40 μερες(αφου διαβασες το θεμα του Ανεστη που λεει και καποιες πληροφοριες για τις μερες τις καραντινας)θα το βαλεις με τα υπολοιπα πουλια διπλα διπλα για να γνωριστουν!
 
Ελευθερία μου τα ουσιώδη στα είπαν τα παιδιά, με το καλό να πάρεις το παπαγαλάκι σου και χωριστά στην ζευγαρώστρα θα τα βάλεις μετά την λήξη της καραντίνας για μια μικρή περίοδο γνωριμίας πριν τα ενώσεις.
 
Ευχαριστω πολυ ολους! Σημερα το απογευματακι θα το παρω και θα το βαλω μονο του στο δωματιο μου μεσα στη ζευγαρωστρα! Η Σαρα στις σκαλες στην κλουβα πεντε αστερων.😛Θα σας τον παρουσιασω σημερα η αυριο!:D
 
Τελικα τα παπαγαλακια ειχαν τελιωσει!👎😡😵
Τα νευρα μου! Μαλλον θα το παρουμε αυριο ή tην πεμπτη. Τουλαχιστον πηραμε μια πολυ καλη ζευγαρωστρα με 27ευρω. Ειναι πολυ μεγαλη.
 
Back
Top