Αναπαραγωγή Την πατησα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης morpheas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

morpheas

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
195
Πόλη
Κόρινθος
Καλησπερα σας. Εδω και μερες αντιμετωπιζω προβλημα με εναν απο τους τρεις νεοσσους μου. Οταν η ζεβρινα μου δεν ταιζε τα μικρα της τα ειχα βοηθησει με ετοιμο μειγμα τροφης. Ενας απο τους νεοσσους εχει παραμεινει με κολλημενο ξεραμμενο μειγμα τροφης στο ανω ραμφος και αυτο εχει καλυψει και την περιοχη των ρωθωνων. Παρα τις προσπαθειες μου μεχρι σημερα δεν εχω κατορθωσει να του το ξεκολλησω. Ξυνεται προσπαθωντας να το αφαιρεσει μονος του αλλα δεν μπορει και πολυ φοβαμαι οτι αυτο θα του προκαλεσει προβλημα στην αναπτυξη του ραμφους.
Εχετε κατι να μου προτεινετε;☹
Ενα ειναι σιγουρο: δεν προκειται ποτε να ξαναταισω πουλακια και να παρεμβω και προπαντων να δεχτω χωρις δευτερη σκεψη συμβουλες απο πετ σοπ του στυλ δεν ειναι τιποτα, απλα ασε το μειγμα να παγωσει και ταιζε!(χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν φερω και εγω ευθυνη)
 
Καλησπερα σας. Εδω και μερες αντιμετωπιζω προβλημα με εναν απο τους τρεις νεοσσους μου. Οταν η ζεβρινα μου δεν ταιζε τα μικρα της τα ειχα βοηθησει με ετοιμο μειγμα τροφης. Ενας απο τους νεοσσους εχει παραμεινει με κολλημενο ξεραμμενο μειγμα τροφης στο ανω ραμφος και αυτο εχει καλυψει και την περιοχη των ρωθωνων. Παρα τις προσπαθειες μου μεχρι σημερα δεν εχω κατορθωσει να του το ξεκολλησω. Ξυνεται προσπαθωντας να το αφαιρεσει μονος του αλλα δεν μπορει και πολυ φοβαμαι οτι αυτο θα του προκαλεσει προβλημα στην αναπτυξη του ραμφους.
Εχετε κατι να μου προτεινετε;☹
Ενα ειναι σιγουρο: δεν προκειται ποτε να ξαναταισω πουλακια και να παρεμβω και προπαντων να δεχτω χωρις δευτερη σκεψη συμβουλες απο πετ σοπ του στυλ δεν ειναι τιποτα, απλα ασε το μειγμα να παγωσει και ταιζε!(χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν φερω και εγω ευθυνη)

προσπαθησε με βαμβακι και χλιαρο νερο... Επενε λιγη ωρα για να μουλιασει το ξεραμενο... Μπορεις να βρασεις και λιγο χαμομηλι και αφου κρυωσει και ειναι λιγο χλιαρο να κανεις το ιδιο... :) απλα αυτο που ειναι απαραιτητο ειναι το καλο καθαρισμα του προσωπου των μωρων αμεσως μετα το ταισμα... Να ξαναταισεις τωρα που εμαθες απλα ποτε να μην τα αφηνεις με τροφη στο προσωπο... 😉
 
πρωτα απο ολα μαρια ΔΕΝ ταιζουμε το μειγμα οταν εινα ιπαγωμενο γιατι προκαλει εντερικα προβληματα στους νεοσσους{εχεις ακουσει κανεναν να δινει παγωμενο γαλα σε κουταβι και να ζει το κουταβι μετα;}δευτερον πιασε το πουλακι κα ιξυσε λιγο τα υπολλειματα απο το ραμφος και τραβα το χωρις φοβο δεν παθαινει τιποτα
 
Μαρία καλησπέρα με μία βατονέτα και χλιαρό νερό βρέξε το σημείο που είναι κολλημένο το μίγμα και μόλις μαλακώσει θα το απομακρύνεις με την βατονέτα, είναι πολύ εύκολο.
Φιλικά Γιάννης
 
Σας ευχαριστω ολους θερμα για την αμεση ανταποκριση σας. Να ειστε καλα. Θα το πραξω αυριο πρωι...
 
Back
Top