Γενικά Τη σμαραγδένια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι η πράσινη μπεμπουλα της φωτογραφίας και γεννήθηκα πριν από περίπου 3,5 μήνες!

IMG_20190213_114847_2_2_483x800.jpg IMG_20190227_144719_7_2_556x800.jpg

1,5 μήνα μετά τη γέννηση μου, ο κύριος που μας φροντιζε έβαλε σε άλλο κλουβί εμένα και τα αδέρφια μου. Σχεδόν αμέσως τα αδέρφια μου, όλα τους γαλάζια ή γκρι, βρήκαν οικογένειες κι εγώ έμεινα μόνη. Πριν από έναν μήνα ο ίδιος κύριος με πήρε στα χέρια του για να με φωτογραφίσει κι εγώ τρόμαξα πολύ!

Screenshot_20190201-203756_400x800_400x800~2.jpg

Την επόμενη μέρα μου είπε ότι θα πάω σε ένα σπίτι όπου θα με περιμένει ο γαλάζιος πρίγκιπας και ότι αν η νέα μου μαμά με αγαπάει το μισό απ'ότι αγαπάει εκεινον, θα ζήσω ευτυχισμένη. Περίμενα περίπου 10 ημέρες μέχρι η νέα μου μαμά να έρθει. Όταν ήρθε ο κύριος της πρότεινε να πάρει κάποιο άλλο πουλάκι μικρότερο για να εξημερωθεί πιο εύκολα και της εξήγησε ότι εγώ ήμουν ήδη 3 μηνών και ότι είχα ξεμείνει εκεί επειδή ήμουν πράσινη και κανείς δεν με ήθελε. Η νέα μου μαμά ευτυχώς δεν τον άκουσε. Στο νέο μου σπίτι δεν υπάρχει πρίγκιπας! Υπάρχει μόνο ένας μπόμπιρας που όλη την ημέρα τσιριζει "τι κάνεις τι κάνεις" και μια μεγάλη μαύρη αρκουδιτσα!
Κι έτσι από τη μια μέρα στην άλλη απέκτησα σπίτι, αδερφούλα, πρίγκιπα (ο Θεός να τον κάνει) και μια μαμά που δεν ενοχλείται από το πράσινο χρώμα μου, αντιθέτως με ονόμασε Εσμεράλντα (σμαράγδι) όμως συνήθως με φωνάζει "Σμαραγδένια μου". Μπορεί να με τρέχει στους γιατρούς με το παραμικρό, αλλά εγώ την έχω συμπαθήσει και άρχισα ήδη να της το δείχνω 😊

IMG_20190302_175612_9_800x400.jpg
 
Τέλεια παρουσίαση, τέλειες φωτογραφίες, τέλειο όνομα! Να σου ζήσει για πολλά πολλά χρόνια! Με το καλό να τα βάλεις μαζί και να τα δεις όπως επιθυμείς!

Υ. Γ. Καλούς απογόνους! 😊
 
Αντε και στην τρίτη παρουσίαση του ζεύγους να γίνει χαμός!

Να σου ζήσουν Ζωή!
Δεν βλέπω ενδιαφέρον Γιώργο, μακάρι όμως να τα πάνε καλά 😀

Ευχαριστώ πολύ 🙂
 
Ζωή αν μου επιτρεπεις θέλω να σε ρωτήσω 2 πράγματα :
1. Τι έχεις βάλει στην ποτίστρα;
2 Γιατί έχεις βάλει το χώρισμα;
Η ποτίστρα έχει ριγανονερο. Το δίνω συχνά στα πουλάκια μου και τώρα αλλά το έδινα και στα πουλάκια που είχα στην Ελλάδα.

Το χώρισμα το είχα βάλει όταν νόμιζα πως ήταν άρρωστη για να μην χάνει πολλή ενέργεια πετώντας από την μια πλευρά στην άλλη γιατί η ζευγαρωστρα της είναι μεγάλη (76αρα). Ο πτηνιατρος μου είχε πει να το κάνω την πρώτη φορά που πήγα.
 
Καταπληκτική παρουσίαση για μία ακόμη φορά! Παραστατική και αναλυτική! Το παρατσούκλι της μικρής είναι τέλειο και την αντιπροσωπεύει!
Πολύ όμορφα!
Και το πουλάκι και η παρουσίαση.
Να σου ζήσει!
Ευχαριστώ πολύ 🙂
 
να την χαίρεσαι και καλά ταιριάσματα να έχουν με τον μπόμπιρα-πρίγκηπα της
Ευχαριστούμε πολύ 😃
Να σαι καλά!
οι απόγονοι θαναι πανδαισία χρωμάτων
Μάλλον πράσινοι θα είναι 😏😂
 
Τι να πω περισσοτερο απο οσα ειπαν οι αλλοι... Πολυ ομορφη παρουσιαση απιθανη η μικρη Εσμεραλδα!
Φαινεται πως μιλας την γλωσσα τους γιατι ηδη βλεπω ανεβενει στο χερι σου!
Να την χαιρεσαι την ζουζουνιτσα σου και να μην σε ταραξει αλλο με τα καμωματα της...
 
Τι να πω περισσοτερο απο οσα ειπαν οι αλλοι... Πολυ ομορφη παρουσιαση απιθανη η μικρη Εσμεραλδα!
Φαινεται πως μιλας την γλωσσα τους γιατι ηδη βλεπω ανεβενει στο χερι σου!
Να την χαιρεσαι την ζουζουνιτσα σου και να μην σε ταραξει αλλο με τα καμωματα της...
Ευχαριστώ πολύ 🙂
Μου πήρε δύο εβδομάδες αλλά τελικά άρχισε να με εμπιστεύεται. Νομίζω ότι σιγά σιγά θα τα καταφέρουμε 😃
 
Back
Top